Domov » Žurnál+ » Autor: Elena Krátka

Žurnál+

Držte nám palce - sme vo finále Národnej ceny za dizajn

Elena K. » Tvorba / 2020-11-20 04:55:35 /  7 komentárov / 20 lajkov

Národná cena za dizajn sa na Slovensku organizuje už od roku 1993. Vyhlasovateľmi tejto súťaže sú Ministerstvo kultúry SR a Slovenské centrum dizajnu. Udeľovanie Národnej ceny je najvyššou formou ocenenia a prezentácie v oblasti dizajnu.

Máme nesmiernu radosť, že sme sa v tejto prestížnej cene dostali do finále a sme nominovaní v kategórii Obal a objekt. Ďakujeme skvelej Ivane Palečkovej za návrh dizajnu obalov a celú dlhodobú spoluprácu, ktorá naše výrobky posúva na vysokú vizuálnu úroveň.

 

 

Do tohtoročnej Národnej ceny sa prihlásil historicky rekordný počet diel – 469, čo je takmer dvojnásobný nárast oproti poslednému ročníku! Z tohto počtu medzinárodná porota nominovala do finále 51 projektov a medzi nimi aj náš obalový dizajn. Konkurencia je však úctyhodná, tak nám, prosím, držte palce...
Slovami kurátora tohoročnej ceny Borisa Meluša: "Tento ročník je veľmi silný. Ide o výber z toho najlepšieho, čo sa v komunikačnom dizajne za dva roky na Slovensku vytvorilo."

 

Od čias, keď sme pred 6-7 rokmi tvrdohlavo trvali na tom, že dôležitý je predsa obsah a nie obal (kto si ešte pamätá náš starý svojpomocný "dizajn"? :o), sme prešli naozaj dlhú cestu. A tak sa posledný rok neskutočne tešíme nielen zo samotných prípravkov, ktoré vyrábame, ale aj z estetiky našich výrobkov. Konečne máme pocit, že obal zodpovedá obsahu a naopak :)

 

 

Výstava NCD

Vyhlásenie ocenených dizajnov bude 10. decembra 2020. Od 26. novembra bude sprístupnená aj výstava všetkých diel, ktoré postúpili do 2. kola, vrátane nominantov v jednotlivých kategóriách (miesto konania: Hurbanove kasárne, Kollárovo námestie 10, Bratislava). Určite odporúčame, súčasný slovenský dizajn je zaujímavý a príjemný! Ak sa vám nepodarí dostať sa na výstavu fyzicky, všetky tieto projekty nájdete aj online na webovej stránke NCD.

Práve prostredníctvom Národej ceny podporuje kultúrna platforma Slovenské centrum dizajnu spoluprácu slovenských výrobcov s profesionálnymi dizajnérmi. Z našej skúsenosti sa takáto spolupráca určite oplatí, pretože my vieme najlepšie robiť kozmetiku a Ivana má zase úžasný talent a cit pre grafický dizajn. Spoluprácou sa navzájom podporujeme a obohacujeme výsledky našej práce o rozmer, ktorý by inak nemali.
 

 

A ako náš projekt predstavila Ivana porote NCD?

Vizuálna a obalová identita značky prírodnej kozmetiky Modrá púpava pracuje s minimalistickým dizajnom dimenzovaným pre potlač malých obalov. Reaguje na etablovaný názov značky hravou a výraznou farebnosťou, ktorá vytvára systém kolekcií podľa typu pleti, používateľa, či účelu. Tým zákazníkovi pomáha v orientácii medzi produktmi.

Kozmetické prípravky sú balené v hnedom skle, ktoré je najvhodnejšie pre uchovanie ich kvality. Dizajn pracuje s autorským písmom Plastic, ktoré je doplnené o logo v tvare púpavového padáčika. Padáčik je umiestnený na fľaštičkách voľne, akoby ho na ne dovial vietor. Rotácia padáčika sa odráža aj v kompozíciách typografie. Krabičky sú z ekologických farebných papierov (certifikát FSC), bez plastového poťahu a skladajú sa bez lepidla. Papierový obal je využitý efektívne – na vnútornej strane krabičiek sú umiestnené tipy na použitie produktov.

 

 

S Ivanou pokračujeme ďalej. Naše horúce novinky sú z inej než kozmetickej sfére a Ivana stála pred výzvou nájsť štýl, ktorý by ich na jednej strane odlíšil, no na druhej strane zostal prepojený s dizajnom kozmetiky. Myslím, že sa jej to krásne podarilo (ale to je už téma na ďalší žurnál ;)

Samozrejme, nie je to len o Národnej cene - nechceli sme predsa dizajn pre dizajn. Je to najmä o našich zákazníkoch a ich radosti a spokojnosti. Našťastie máme v tomto smere veľmi povzbudivú spätnú väzbu.
A nás už skoro rok balenie balíčkov pre vás mimoriadne baví :) Keď sa vyskytne nová farebná kombinácia, veru neodoláme a fotíme odušu...

 

 

A na záver si dovolím ešte jedno malé vyznanie zo srdca výrobkyne (snáď nevyznie príliš neskromne...).
Mám veľmi rada naše výrobky. Mám ich rada, pretože veľmi dobre viem, koľko myšlienok a práce sme do nich (spolu s bratom a švagrinou) vložili. A nielen my, ale aj naši producenti a dodávatelia surovín, naša dizajnérka Ivana a v neposlednom rade samotná Príroda. Vážim si výsledok tejto úžasnej spolupráce a som naň hrdá.

 

Krásne novembrové dni!
Vaša Eňa.

 

Titulná fotka: Andrej&Andrej pre NCD.

Komentáre

eko.brnka Držím palce :)

2020-11-20 05:29:261x

singlefood Gratulujeme a přejeme hodně štěstí :)

2020-11-20 08:07:481x

STAnaid Aj ja držím prsty, obaly Vašich výrobkov ma pred časom príjemne prekvapili!!

2020-11-20 16:49:091x

ZEN.ZEM Drzim palce! Ako absolventka dizajnu musim povedat, ze vas vizual je uzasny a naozaj je obalovy dizajn velmi velmi dolezity. Urcite uz viete, ze tvrdenie "dolezity je obsah nie dizajn" nie je tak celkom pravda. Aj ked nepochybujem, ze Vase produkty by boli super aj trebars bez obalu :) ale predsalen "trochu" dizajnu nikdy nezaskodi

2020-11-20 18:24:532x

ButterflyHandMade Držím palce, vy to isto dokážete! Veľmi vám fandím.

2020-11-20 23:27:161x

ModraPupava Ďakujem Vám krásne, milé dámy, za vaše milé a povzbudivé slová :) Veľmi si vážim, že nám fandíte!

2020-11-23 12:54:33

ModraPupava @ZEN.ZEM , veru, na vlastnej "koži" sme sa presvedčili, že dizajn je de facto rovnocenný s obsahom (zvlášť pri internetovom predaji), aj keď nám to nejaký čas trvalo ;) Ďakujeme krásne za pochvalu, ešte aj "očkom" od fachu :)

2020-11-23 13:00:351x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
ModraPupava
ModraPupava
6471 predaných ks, 1991 hodnotení

Reaguje do 3 hodín

Poctivá prírodná kozmetika vyrábaná v súlade s filozofiou Nenáhlivej krásy - s rešpektom k zdraviu, prírode a prirodzenosti.
Vychutnajte si starostlivosť o seba s Modrou púpavou a ROZKVITNITE DO KRÁSY :)

Výrobky posielam kuriérom (123 Kuriér) /cez Zásielkovňu najneskôr do 3 pracovných dní od prijatia platby.
Poštovné do zahraničia dohodnite, prosím, so mnou cez správu.
Ďakujem, Eňa.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Moringový olej kozmetický (50 ml) - 13548259_Moringový olej kozmetický (50 ml) by ModraPupava
 10 komentárov
 Páči sa 113 ľudom
18,58 €
 - Očný balzam Sedem byliniek (15 ml) - 11649760_Očný balzam Sedem byliniek (15 ml) by ModraPupava
 20 komentárov
 Páči sa 338 ľudom
18,64 €
 - Anti-age - intenzívna pleťová kúra (30 ml) - 13057793_Anti-age - intenzívna pleťová kúra (30 ml) by ModraPupava
 6 komentárov
 Páči sa 209 ľudom
20,39 €
 - Vitadea - vegánsky vitamín D s rakytníkom - 14450904_Vitadea - vegánsky vitamín D s rakytníkom by ModraPupava
 2 komentárov
 Páči sa 85 ľudom
44,74 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »