Žurnál+

Aký dezinfekčný prípravok funguje na Koronavírus?

P
ModraPupava6333 predaných ks, 1941 hodnotení

Elena K. » Blogy / 2020-03-16 13:00:01 /  30 komentárov / 91 lajkov / 13538x zobrazený

Tak ako na internete koluje veľa viac-či-menej dôveryhodných informácií, koluje a zdieľa sa aj veľa rôznych návodov na výrobu dezinfekčných prípravkov na ruky ako prevencie pred koronavírusom :(

Keďže som v problematike dezinfekcie celkom zbehlá (ako výrobkyňa kozmetiky musím byť), chcem vás upozorniť, že zďaleka nie všetky prípravky, ktoré si podľa internetových receptov vyrobíte doma, reálne majú antibakteriálny, resp. antivirotický účinok.

Máte 2 možnosti: buď si dôveryhodný dezinfekčný prípravok kúpite (napríklad tu: Dezinfekčný gél/sprej Dezira), alebo si ho svojpomocne vyrobíte. Ak sa chcete pustiť do výroby, určite venujte pozornosť nasledujúcim informáciám.

 

 

Stanovisko odborníkov je jednoznačné - aby boli dezinfekčné prípravky účinné, musia obsahovať minimálne 60%-ný PODIEL ALKOHOLU!

To znamená, že podiel čistého alkoholu vo výslednom prípravku musí byť aspoň 60%, nie že sa použije 60%-ný alkohol. POZOR, toto je bežná chyba, ktorá sa v internetových receptoch vyskytuje!

Alkohol totiž nie je jediná zložka a ak ho dopĺňate vodou, či niečím iným, tak ho riedite, t.j. znižujete jeho % vo výslednom výrobku. Ak napríklad dáte alkohol len z polovice objemu prípravku, pridáte glycerín, aloe vera gél či niečo ďalšie na výživu rúk + zvyšok dolejete vodou, nikdy nedostanete výsledný prípravok so 60%-ným podielom alkoholu (alternatívne recepty vám neodporúčam, najmä ak dobre neovládate počty s percentami a neviete si skontrolovať, koľko % alkoholu má výsledný produkt).

Tiež musím upozorniť (napriek tomu, že som veľká zástankyňa esenciálnych olejov), že žiadne pridané esenciálne oleje (ani obľúbený čajovník) vám spoľahlivú službu v tomto smere nespravia. Aj renomovaní aromaterapeuti s dlhoročnými skúsenosťami varujú, že esenciálne oleje bez alkoholu (alebo s nedostatočným podielom alkoholu) nie sú v žiadnom prípade účinnou dezinfekciou pre prípad koronavírusu!

V tejto vážnej situácii sa treba striktne držať odporúčaní zdravotníckych autorít - najdostupnejšie sú tie, ktoré zosumarizovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO):

☑️ 1. Umývať si často ruky mydlom a vodou najmenej po dobu 40 sekúnd (vraj si treba 2x po sebe zaspievať "Happy birthday" ;) ) - najmä hneď po príchode z vonku, pred jedlom a po vyfúkaní nosa, kašľaní či kýchaní.

☑️ 2. V prípade že mydlo a voda nie sú dostupné, použite dezinfekčný prostriedok na ruky s minimálne 60%-ným podielom alkoholu (dočasné riešenie).

☑️ 3. Hneď ako sa znovu dostanete k mydlu a vode, umyte si ruky podľa bodu 1.

 

V prípade nedostatku dezinfekčných prípravkov odporúča WHO 2 recepty na ich núdzovú lokálnu výrobu (originál dokumentu: https://www.who.int/gpsc/5may/Guide_to_Local_Production.pdf).

Tu je jeden z nich s množstvami prepočítanými na 600 ml výsledného prípravku.

Čo potrebujete:

- uzatvárateľnú nádobu aspoň s aspoň 7 dcl objemom - napr. veľký zavárací pohár

- 500 ml 96%-ného alkoholu

- 25 ml 3%-ného peroxidu vodíka

- 9 ml 98%-ného glycerolu

- 66 ml destilovanej či prevarenej vody.

Postup: opatrne všetko prelejte do uzatvárateľnej nádoby, zatvorte a pretrepte.

 

AKTUALIZÁCIA:

Podľa mojich informácií sa 96%-ný alkohol stáva nedostatkovým tovarom a lekárne si ho šetria pre vlastnú potrebu. Preto asi bude treba aj trochu improvizovať a použiť taký alkohol, ako sa vám podarí zohnať, prípadne aký máte doma.

Alternatívne môžete použiť napríklad: izopropyl alkohol (99%) - po otvorení treba rýchlo rozriediť, lebo v tomto vysokom % je veľmi prchavý, Lesana Francovka (70%), lieh (+/- 80%), domáci biely alkohol (nad 70%), v krajnom prípade aj benzínalkohol (hoci na ruky nie je ideálny).

Aby ste mali istotu, že aj pri alternatívnom recepte máte výsledný prípravok dezinfekčne dostatočne účinný, pripravili sme (v spolupráci naším programátorom) prepočtovú KALKULAČKU, pomocou ktorej si každý môže vypočítať, koľko ktorej suroviny potrebuje v závislosti od toho, aký alkohol má k dispozícii a koľko prípravku si chce vyrobiť.

Kalkulačku nájdete tu: Kalkulačka surovín pre alternatívny dezinfekčný prípravok na ruky

 

Tu je aj videonávod na výrobu prípravku (tam použili 99%-ný izopropyl alkohol):

 

 


Hotový prípravok majte medzi použitiami vždy dobre uzavretý, aby vám alkohol z neho nevyprchal. Nezabudnite si ho (či už v pôvodnej nádobe, alebo po preliatí do príručného spreja) dobre označiť: čo tam je a koľko percent alkoholu výsledný prípravok obsahuje.

 

Na dezinfekciu rôznych povrchov - rúčky košíkov v obchodoch, mobily, tlačítka výťahov, vypínače, kľučky... - môžete použiť benzínalkohol alebo hocijaký čistý alkohol - tiež aspoň 60%-ný.

 

Z kozmetického hľadiska ešte pripomínam - dobre sa starajte o pokožku svojich rúk - tá bude teraz veľmi namáhaná.

Je totiž tiež VEĽMI DÔLEŽITÉ, aby vám ruky od vysušenia nepopraskali, lebo rankami sa infekcia môže dostať priamo do krvi.
TIP: Ak už ranky a popraskanú pokožku máte, snažte sa čo najskôr dosiahnuť jej zahojenie. Pre tento účel sa nám výborne osvedčil hojivý balzam Mamina.

Radšej dezinfekciu na ruky používajte naozaj len v nevyhnutných prípadoch - pri nedostupnosti vody a mydla. A svoje rúčky si maximálne rozmaznávajte :)

 

 

 

Používajte kozmetické výrobky, ktoré máte doma zo zimného obdobia. To, čo vám proti vysušovaniu rúk fungovalo v zime, pomôže vám aj teraz. Alebo si urobte vždy na noc olejový zábal - akýmkoľvek kvalitným (aj jedlým) rastlinným olejom.

Ďalšie tipy pre nadštandardnú starostlivosť o ruky nájdete tu: Prírodná starostlivosť o ruky.

 

Tak sa teda držme a nech je to čo najskôr celé za nami!
Vaša Eňa

Komentáre

HenrietaMocova Vďaka..idem prečítať synovi tú dĺžku umývania rúk!

2020-03-13 20:08:322x

ModraPupava @HenrietaMocova, jasné :) Mne sa veľmi páčilo to s tým spievaním pri umývaní rúk - je to také optimistické...

2020-03-14 00:27:03

sisa98 Ďakujem za RADY.Ale ,aký krém,či prípravok použiť al už mám popraskané ruky?Asi už niečo z lekárne?

2020-03-14 09:11:53

ModraPupava @sisa98, vďačne! Z mojich výrobkov urýchľuje hojenie praskliniek balzam Mamina (primárne určená na hojenie popraskaných bradaviek mamičiek) - tiež aj chráni pred vysušovaním. Lekárenské výrobky nepoznám, ale určite by stálo za to poradiť sa aj tam.

2020-03-14 10:58:151x

dobromira Vďaka za super príspevok. Odborníci tiež hovoria, že antibakteriálny prípravok funguje na takom princípe ako antibiotiká a ak ho používame pravidelne, stáva sa neúčinným, pretože tie malé potvory sa stanú proti nemu odolnými, mal by sa teda používať uvážene - tak ako aj antibiotiká. Happy birthday je krásna pomôcka:-)) Začnem používať.

2020-03-16 16:12:241x

Pere V príspevku spomínaný "lieh (+/- 80%)" jmáte na mysli technický lieh z drogérie?

2020-03-16 18:55:17

ModraPupava @Pere, nie mám na mysli buď lekárenský alebo konzumný lieh. Technický lieh je denaturovaný niečím, čo by som na pokožku nedávala.

2020-03-16 19:02:54

ProGra Ďakujeme za zrozumiteľné vysvetlenie :-)

2020-03-16 23:39:451x

Mrs_Leyla Veľmi účinná rada, ďakujem za vysvetlenie. Zaujímalo by ma, mňa ako laika, či sa koloidne striebro dá použiť ako účinný dezinfekčný prostriedok. Vopred ďakujem za odpoved

2020-03-17 13:05:41

neodada1 Dobry den, dakujeme za rady. Nikde neuvadzate, ci mate vzdelanie ohl,tejto problematiky. Moj manzel, chemik, ako vystudovany, tak z povolania ma dokola upozornuje, ze POD 70% nie je dezinfekcny ucinny! (i pani lekarnicka, tiez vystudovana v adekvatnom obore, dnes vystupujuca v damskom klube rinformovala rovnako) Takze prosim, ak nemate adekvatne vzdelanie, overte si informacie u viacerych kompetetntnych ludi, ako u doveryhodneho zdroja, kym nieco zverejnite! Nechcem sa Vas nijako dotknut, ale je potrebne uvadzat spravne informacie. Ved verejne dostupne texty ovplyvnuju vela ludi, ktori potrebuju a bazia po informaciach. Dakujem a zelam vsetko dobre v tomto narocnom case!

2020-03-17 15:28:371x

ModraPupava @neodada1. Pekný deň. Mám zdravotnícke vzdelanie a dezinfekcia je štandardná súčasť mojej práce. Tu napríklad tento zdroj - Chemical Disinfectants Guideline for Disinfection and Sterilization in Healthcare Facilities - na dôveryhodnej vládnej web-stránke Centra kontroly a prevencie chorob (https://www.cdc.gov/infectioncontrol/guidelines/disinfection/disinfection-methods/chemical.html) uvádza: "Ethyl alcohol, at concentrations of 60%–80%, is a potent virucidal agent inactivating all of the lipophilic viruses..." + tiež priamo čo sa týka koronavírusu tu: "If soap and water are not readily available, use a hand sanitizer that contains at least 60% alcohol. Cover all surfaces of your hands and rub them together until they feel dry." (https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prepare/prevention.html + podobne aj ďalšie odborné a oficiálne zdroje).

Samozrejme, ideálne je mať prípravok presne podľa receptu WHO, ktorý uvádzam v článku, resp. je v priloženom videu a odporúčam ho ako prvú voľbu (ten je vo výsledku buď 75%-ný alebo 80%-ný). Aj v našej prepočtovej kalkulačke surovín odporúčame percento výsledného prípravku od 70 do 80% ako ideálne. Žiaľ, situácia nie je vždy ideálna a ako mi už mnoho ľudí písalo, zohnať vysokopercentný alkohol je čím ďalej ťažšie, tak s odvolaním sa na vyššie uvedený zdroj (a iné) je určite dobrou prevenciu výrazne znižujúcou pravdepodobnosť infekcie aj prípravok so 60% alkoholu.

Každopádne, ďakujem vám za komentár a budeme veľmi radi, ak nám Vy alebo Váš manžel dáte tip, kde môže obyčajný človek - nechemik - zohnať v súčasnej situácii vysokopercentný alkohol.

2020-03-17 16:51:201x

dobromira Biologička - jedna z laboratórnych diagnostikov v Bratislave, tiež udáva min60% obsah alkoholu - odporúča to ako sekundárne riešenie tam, kde nie je voda. Dúfam, že nevadí, že sem pridám link, je tu veľa informácií:

https://www.topky.sk/cl/10/1868341/?fbclid=IwAR1jAC8viYd6KuqcaKjfiILwzzWimnk_aoT92IeIWhB4Hr2_aQBRpTDJvTw

2020-03-17 19:41:242x

ModraPupava @dobromira, ďakujem krásne za informačne bohatý článok! Myslím si, že komentár od @neodada1 nebol myslený vecne, ale išlo skôr o "rypnutie" do mojej osoby jeho autorkou ;) (ak sa mýlim, tak som len rada) Aj ja teda ešte raz prikladám link na medzinárodné Centrum kontroly a prevencie chorôb, kde tiež píšu "at least 60%":

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prepare/prevention.html

2020-03-17 20:14:371x

michaela255 Tipy su urcite uzitocne, ale pokial viem, tak ziadna lekaren beznemu spotrebitelovi nepreda alkohol vo vyssej nez 60% koncentracii aj to len v malom mnozstve (100 ml). Takze pol litra 96% alkoholu by sme ani za normalnych okolnosti v lekarni ako bezny spotrebitel nekupili.

2020-03-18 12:53:33

ModraPupava @michaela255, preto tam máte aj iné tipy na alkohol - 80% lieh sa dá bežne zohnať, či už konzumný alebo lekárenský. Tiež, ak by ste v lekárni požiadali, namiešali by vám alkohol s glycerínom a peroxidom oni sami (teraz už je však táto možnosť asi nereálna).

2020-03-18 12:56:542x

ModraPupava @Mrs_Leyla, ďakujem :) O koloidnom striebre nemám v tomto smere informácie.

2020-03-18 21:35:22

mirka209 Ďakujem za super článok. Ešte by ma zaujímalo aký účinok (funkciu) má peroxid a glycerol, nestačil by iba ten alkohol na dezinfekciu? S tým súvisí ešte jedna otázočka, či na dezinfekciu povrchov (kľučky, ...) sa môže použiť technický denaturovaný lieh 96%, ktorý je ešte stále dostupný a či tam tiež treba pridať glycerol a peroxid alebo je to zbytočné?

2020-03-22 11:22:19

Katarinkakvetinka https://eshop.rjelinek.cz/desinfekce/170-velejemny-lih-76-8595198854990.html. ako jeden z tipov kde ziskat kvalitny alkohol..na dezinfekciu

2020-03-22 22:04:172x

ModraPupava @Katarinkakvetinka, ďakujeme, to je výborný tip! Čítala som že aj Slovenské liehovary v Leopoldove (firma St.Nicolaus) prispôsobili výrobné linky a začali vyrábať čistý lieh ako základ pre dezinfekciu - snáď aj bude čoskoro vo voľnom predaji.

2020-03-23 20:32:511x

ModraPupava @mirka209, vďačne :) Glycerol má zvlhčujúcu funkciu - bez neho by Vám alkohol veľmi vysušoval pokožku a tá by mohla praskať. Glycerol alebo iný zvlhčovať (miešateľný s vodou a alkoholom) teda odporúčam do prípravku na ruky použiť určite. Samotný alkohol bez glycerolu sa hodí na dezinfekciu povrchov - presne ako píšete - tam zvlhčovať netreba. Technický denaturovaný lieh na povrchy je možné použiť, ale nie je to bohviečo kvôli zápachu a tiež by som ho nepoužívala tam, kde sa robí s jedlom (núdzovo sú napr. tie klučky OK, no, ale v technickom liehu sú naozaj kadejaké "sajrajty" - to Vám radšej odporúčam Benzínalkohol, čo je tiež denaturovaný alkohol, ale na denaturáciu sa v ňom používa lekárenský benzín, čo je oveľa prijateľnejšie...).

Peroxid vodíka sa do prípravku pridáva za účelom zničenia bakteriálnych spór, ktoré samotný alkohol nezničí, nie je teda aktívnou zložkou dezinfekcie rúk. Teoreticky ho môžete aj nahradiť prevarenou (destilovanou) vodou. Ale ak ho máte, tak ho radšej dajte :)

2020-03-23 20:41:311x

neodada1 Dobrý deň, v žiadnom prípade som si nechcela "rypnut" len som sa zaujímala o vaše zdroje. Ešte raz ďakujem za tipy. A želám všetko dobré. Ešte k tomi alkoholu, my máme Etanol 89%ny od Banchemu, ale neviem ci sa dá kúpiť v maloobchodnom množstve. Myslím ze teraz majú problém dodávať aj nemocniciam ktorým štandardne dodavaju čistiace a dezinfekcne prípravky. Pekný deň DP.

2020-03-24 13:17:49

Fine-artMP Dobrý deň, moja otázka znie, či by ste odporúčali ten denaturák pridat na lyžicu do tekutého mydla, samozrejme do uzavretej dózy , ktorý už obsahuje glycerín a pod..... vraj mi tak, odporúčala v lekárni tiež farmaceutka, dakujem pekne.

2020-03-24 21:42:37

SSlavka VEĽKÁ VĎAKA ZA TÚ KALKULAČKU :) Ja tiež dávam tip na, zatiaľ dostupný, vysokopercentný alkohol https://www.svetnapojov.sk/akcia/61/vysokopercetne-liehoviny . A mám aj otázočku.Keď chcem pridať do dezinfekčného prostriedku nejaké silice, kvôli vôni, ale aj podpore antivirálneho účinku, nahradím nimi v celkovom objeme vodu?Máte tip koľko tej silice je vhodné pridať?Mám na mysli napr.čajovník, levanduľa, eukalyptus a pod.Ďakujem.

2020-03-25 14:58:092x

ModraPupava @SSlavka, vďačne a my zase ďakujeme za super tip na alkohol (práve mi napadlo, ako čudne by to za iných okolností vyznelo, že si tu dávame tipy na alkohol... :o) Silice kľudne môžete pridať - kvôli vôni - a keďže sa ich pridáva málo, nemusíte kvôli nim ani nejako špeciálne prepočítavať objem ostatných surovín, resp. ako píšete - ubrať trošičku z vody. Môžete dať tak zo 15-20 kvapiek (to je cca. pol mililitra) na 100 ml prípravku. Viac nedávajte, lebo by Vám pri vyššej koncentrácii v prípravku (ešte aj spolu s alkoholom) mohli dráždiť pokožku (silice, t.j. esenciálne oleje obsahujú rastlinné alergény, preto sú aj ich prípustné množstvá v kozmetike regulované - netreba to teda s nimi preháňať).

2020-03-25 18:20:433x

ModraPupava @Fine-artMP, nedávala by som denaturovaný technický lieh do tekutého mydla - jednak kvôli tým "sajrajtom", ktoré obsahuje, jednak v tom nevidím žiadnu pridanú hodnotu. Tekuté mydlo, spolu s vodou, slúži na normálne umývanie rúk, čo je pri správnej technike dostačujúcou, a zároveň aj najlepšou prevenciou pred Koronavírusom. Netreba ho na to ešte aj "reznúť denaturákom" ;)

Ten alkoholový dezinfekčný prípravok, na ktorý je recept v článku, slúži ako dočasná, núdzová náhrada za riadne umytie rúk mydlom. Pričom mydlo nemusí byť nijaké špeciálne "antibakteriálne" či alkoholom "posilnené" - rovnakú službu vám urobí obyčajné mydlo.

2020-03-25 18:27:062x

ModraPupava @neodada1, ďakujem za info, skôr som myslela maloobchodné možnosti - t.j. bežne dostupný použiteľný alkohol (veľkoobchodné nie sú problém). Ale už tu vyššie žienky napísali - ak by Vám došiel ten Váš ;)

2020-03-25 18:46:421x

ina.ina Chcem sa informovať či bežná alpa 60% a par kvapiek esenciálneho oleja (rozmarín, levanduľa, tea-tree bude stačiť na dezinfekciu povrchov kľučky, v aute atď?

2020-03-26 07:16:09

rob11 Pekny vecer, myslite ze na vyrobu dezinfekcneho prostriedku by som mohol pouzit 94% denaturovany Ethlalkohol od firmy ADLER?

https://www.adler-lacke.com/at/produkte/verduennungen-reiniger/verduennung/spiritus-denaturiert-1-l~p2701

2020-03-26 21:51:24

ModraPupava @rob11, neviem až tak dobre po nemecky, ale to vyzerá na technický alkohol, t.j. môže byť denaturovaný kadečím. Na dezinfekciu povrchov, ak vám moc nesmrdí a ak nepríde do styku s jedlom je ok, ale na ruky by som ho nedávala...

2020-03-31 11:50:501x

ModraPupava @ina.ina, áno, mala by stačiť.

2020-03-31 11:52:35
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Mamina - hojivý balzam s lanolínom (50 ml) - 11598575_Mamina - hojivý balzam s lanolínom (50 ml) by ModraPupava
 1 komentárov
 Páči sa 59 ľudom
14,02 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »