Žurnál+

5 osvedčených letných tipov pre krásnu pleť

P
ModraPupava5563 predaných ks, 1726 hodnotení

Elena K. » Blogy / 2020-08-01 07:00:01 /  Pridaj komentár / 24 lajkov / 452x zobrazený

Naša pleť reaguje na teplo, vlhkosť, slnko a ďalšie faktory prostredia. Preto by sme mali aj zostavu používanej kozmetiky prispôsobovať ročnému obdobiu. Nielen že si tak udržíme pleť v dobrej kondícii, ale zároveň jej zaistíme aj potrebnú rozmanitosť vitamínov a živín.

Vysoké vonkajšie teploty a UV žiarenie vyúsťujú do zvýšenej produkcie škodlivých voľných radikálov (tzv. oxidantov). Preto je pre zachovanie krásy našej pleti najdôležitejšia hydratácia a prísun antioxidantov. Ale poďme sa na to pozrieť systematickejšie. Čo teda zahŕňa správna letná starostlivosť o pokožku?

 

 

1. Vychádzajte dobre so slniečkom

Zdravá pokožka sa so slnečným žiarením vie vysporiadať dobre – samozrejme, ak si ho dávkujeme s rozumom. Ideálne je, ak cielene zvyšujeme prirodzenú obranyschopnosť svojej kože a v extrémnejších podmienkach, či v exponovanom čase ju pred intenzívnym pôsobením slnka ešte aj chránime.

Nenarobme si však príliš úzkostlivou ochranou pred slnkom viac škody ako osohu! Normálna zdravá pleť v našich podmienkach naozaj nepotrebuje ochranný faktor 50+ (napríklad už SPF 15 pohlcuje cca. 93% UV žiarenia a 15-násobne predlžuje náš osobný limit opaľovania sa bez rizika spálenia). Treba myslieť aj na to, že čím vyššie je číslo SPF prípravku, tým vyšší je obsah látok tvoriacich UV filter. A tieto UV filtre (nielen chemické, ale aj minerálne – napríklad na báze titánu či zinku) zaťažujú tak pokožku, ako aj životné prostredie. Preto je lepšie minimalizovať vystavenie svojej pleti týmto „špeciálnym prísadám“ a zamerať sa radšej na prirodzené možnosti ochrany pred slnečným žiarením.

 

 

Najudržateľnejšie a najzdravšie je prispôsobiť svoje vystavovanie sa slnku, a zároveň využívať prírodné prostriedky ochrany a zvyšovania obranyschopnosti kože. Pre tento účel je ideálny tzv. BOTANICKÝ ochranný a podporný faktor. Je založený na sile rastlinných pigmentov, vitamínov, mastných kyselín a ďalších botanických zložiek, ktoré chránia pokožku, a zároveň podporujú jej vlastné obranné a reparačné funkcie.

Na princípe botanického faktoru funguje náš prírodný opaľovací olej Letný deň. Okrem rastlinných olejov a extraktov, ktoré absorbujú časť UV žiarenia, obsahuje aj vysoký podiel antioxidantov, ktoré pomáhajú predchádzať poškodeniu kože a stimulujú jej prirodzenú regeneráciu.

Zdravé slnenie v rozumnej miere a správnym spôsobom nám vo všeobecnosti prospieva. Je totiž ideálnym zdrojom vitamínu D, ktorý je nevyhnutný nielen pre správne fungovanie imunity, ale tiež pre krásu (pôsobí napríklad proti obezite, akné, psoriáze, podporuje kondíciu vlasov a má omladzujúci účinok). Práve tento slnečný vitamín chráni pokožku aj pred dôsledkami spálenia: zmierňuje zápal a začervenanie, urýchľuje regeneráciu kožných buniek. Nájsť si svoju zlatú strednú cestu pri užívaní si letného slnka sa teda určite oplatí – tak pre zdravie, ako aj pre krásu :)

 

2. Odľahčite svoju kozmetickú rutinu

Na letné ošetrovanie pleti sa hodia ľahké, nie príliš mastné prípravky: hydratačné prírodné krémy, pleťové séra na vodnej báze (emulzná či gélová textúra) a oxidačne stabilné rastlinné oleje. Výborné sú výťažky zo semien či rastlín s doloženým botanickým UV faktorom (nechtík, hrozno, vavrín, moringa, pšeničné klíčky, rôzne riasy atď.), prípadne s chladivým či upokojujúcim účinkom (aloe, mäta, levanduľa, baza, apod.). Na noc treba siahnuť po prípravkoch s intenzívnym regeneračným a reparačným účinkom.

Ako letný pleťový olej sa napríklad veľmi dobre hodí jednozložkový Arganový alebo Marhuľový olej. Sú dostatočne stabilné na slnku, majú vyvážený podiel mastných kyselín a vysoký obsah antioxidantov. Tolerujú ich všetky typy pokožky, vrátane citlivej, ekzematickej či podráždenej. Pleť vyživia bez toho, aby ju premastili, podporujú fungovanie jej ochranného plášťa a dokážu „uzamknúť“ v pokožke vlhkosť, čím predchádzajú jej dehydratácii. Dajú sa používať na tvár ako alternatíva za letný denný krém, alebo aj na celé telo namiesto telového mlieka.

Z našich viaczložkových olejov spĺňa kritériá pre dobrý letný olej napríklad Božský jazmín.

 

 

3. Nezabúdajte na antioxidanty

Ako som už spomínala, antioxidanty sú pre pleť mimoriadne dôležité. A v lete je kvôli vonkajším záťažovým vplyvom ich potreba ešte zvýraznená.

Rastlinné antioxidanty, ako sú vitamíny, karotenoidy, flavonoidy a ďalšie polyfenoly, majú výskumne doloženú schopnosť zmierňovať negatívne vplyvy UV žiarenia a spomaľovať fotostarnutie kože tým, že bránia oxidantom (voľným kyslíkovým radikálom) v ich deštrukčnom pôsobení.

Veľkou výhodou prírodných antioxidantov je, že ich svojej pleti môžeme dopriať vo dne, v noci bez obmedzenia (na rozdiel od konvenčných UV filtrov, ktoré si treba na noc z pokožky vždy starostlivo odstrániť). Ďalšie pozitívum spočíva v tom, že antioxidanty dodané prostredníctvom kozmetiky vytvoria v koži zásobu, ktorá sa aktuálne využije v prípade potreby.

Antioxidačne bohaté potraviny, ktoré podporujú aj prirodzenú obranyschopnosť pokožky pred UV žiarením nájdete v článku: Ako pripraviť pokožku na opaľovanie v duchu Slow beauty.

 

4. Predchádzajte vzniku pigmentových škvŕn

Slnečné lúče nás niekedy môžu potrápiť aj zdôraznením nerovnomerných pigmentácií pokožky. Práve v letnom období bývajú u predisponovaných osôb pigmentové škvrny najviac viditeľné. Výbornou prevenciou vzniku škvŕn je opäť dodávanie antioxidantov zvonka, aj zvnútra. Z našich výrobkov môžem v tomto smere špeciálne odporučiť krém Esenziu a olej Letný deň so silnými antioxidačnými a ochrannými účinkami.

V rámci prevencie škvŕn sa treba tiež vyvarovať nasledujúcich rizikových faktorov:

  • poškodeniu pokožky krátko pred pobytom na slnku (škrabance či drobné ranky vzniknuté pri holení, vytláčaní vyrážok, alergickej reakcii a pod.)
  • návštevám solárií
  • fajčeniu
  • epilácii (vytrhávaniu chĺpkov) tesne pred slnením
  • používaniu kozmetiky s obsahom zložiek zvyšujúcich fotosenzitivitu, ako napr. AHA-kyseliny, retinoidy, neupravené citrusové oleje, či oxidačne nestabilné oleje
  • agresívnym čistiacim prípravkom a dráždivej syntetickej kozmetike.

 

 

5. Hydratujte a ešte raz hydratujete

Tento článok by rozhodne nebol úplný, keby som v ňom nespomenula vodu. Najmä v lete je základom zdravej a peknej pleti správny pitný režim, konzumácia ovocia a zeleniny s vysokým obsahom vody a cielená hydratácia pokožky zvonka. Tú si môžeme dopriať v podobe pravidelného rosenia pleti osviežujúcimi kvetinovými vodami. Tento jednoduchý rituál zaradený párkrát denne má pre pleť aj ďalšie bonusy: upokojenie, zmiernenie začervenaní, spevnenie, otuženie či rozjasnenie.

Nezabúdajte, že dostatočný príjem tekutín je základom pre správne fungovanie všetkých orgánov nášho tela. Z toho v prvom rade sú uspokojované potreby hydratácie vnútorných orgánov, plus funkcia odplavovania odpadových látok. Potreby kože teda zostávajú trochu v úzadí. Preto býva dehydratovaná pleť jedným z najčastejších letných problémov. Tekutiny je teda potrebné dopĺňať plánovite, nie až vtedy, keď fyzicky pocítime smäd.

Krásne letné dni plné pohody vám želá
vaša Eňa.

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Letný deň - olej do slnečného počasia (100 ml) - 11996099_Letný deň - olej do slnečného počasia (100 ml) by ModraPupava
 26 komentárov
 Páči sa 221 ľudom
18,90 €
 - Božský jazmín - pleťový a telový olej (100 ml) - 11598527_Božský jazmín - pleťový a telový olej (100 ml) by ModraPupava
 12 komentárov
 Páči sa 142 ľudom
21,44 €
 - Arganový olej kozmetický (50/100 ml) - 11598525_Arganový olej kozmetický (50/100 ml) by ModraPupava
 4 komentárov
 Páči sa 138 ľudom
23,68 €
 - Esenzia - omladzujúci krém s astaxantínom (50 ml) - 11598529_Esenzia - omladzujúci krém s astaxantínom (50 ml) by ModraPupava
 3 komentárov
 Páči sa 97 ľudom
21,50 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »