Domov » Žurnál+ » Autor: Elena Krátka

Žurnál+

2 zelené tipy na posilnenie imunity a krásy

Elena K. » Blogy / 2020-03-08 07:00:02 /  14 komentárov / 56 lajkov / 1053x zobrazený

Jarná únava je skutočným problémom, ktorý sa podpisuje nielen na našej imunite, ale aj na našom vzhľade. Preto som pre vás pripravila článok s jednoduchými tipmi na predjarné posilnenie imunity a krásy zvnútra - čerstvými zelenými vitamínmi!

Aktuálne to asi potrebujeme ako soľ - veď nielen že je tu to jarné oslabenie a únava, ale ešte k tomu aj tie nešťastné vírusy... :(

Zimný nedostatok vitamínov, menej pohybu na čerstvom vzduchu a niekedy k tomu aj pridružená psychická nepohoda prispievajú tak k zvýšenej chorobnosti, ako aj k mdlému, unavenému výzoru pleti.

 

 

Najlepšiu službu pri zvládaní tohto prechodného obdobia nám spraví komplexný, holistický prístup v duchu princípov Nenáhlivej krásy. Okrem rozmaznávajúcej a revitalizačnej starostlivosti o seba (o tej napíšem zase nabudúce ;) je na jar potrebné najmä vrátiť nášmu telu to, čo mu v zime najviac chýbalo.

Nasledujúce dva jednoduché, no osvedčené tipy vám priamo doma zabezpečia čerstvý zdroj vitamínov - špeciálne omladzujúci a imunitu podporujúci vitamín C. A sú jednoducho - mňam :)

 

1. Chutné zelené výhonky hrášku

Jedli ste už niekedy hráškové výhonky? Ak nie, tak je najvyšší čas to vyskúšať ;) Chutia podobne ako zrelý hrášok, no pochutnávať si na nich - na rozdiel od neho - môžete už veľmi skoro na jar.

 

 

Hráškové výhonky obsahujú množstvo výživných zložiek (ako rastlinné bielkoviny a chlorofyl) a samozrejme vitamíny - A, B, C a E. Zastúpené sú v nich aj minerálne látky ako horčík, fosfor, vápnik či železo.

Pestovanie hrášku na výhonky nie je náročné na priestor - môžu sa pestovať aj v črepníku na parapete okna. Je to preto, že približne raz do týždňa sa výhonky „odštiknú“, a teda hrášok nikdy nenarastie vysoký. Môžete ich použiť do šalátov, na chlieb či jednoducho len tak ako pochúťku. Dajú sa aj tepelne upravovať, len tam už sa časť vzácnych vitamínov stráca.

Ako na to?

Hrášok na výhonky môžete vysiať už vo februári či marci. Ja som použila sadbovač so záhradným substrátom (ale môže byť aj obyčajná - plytšia a širšia - nádoba). Do každej jeho bunky som dala 2-3 hrášky (môžete si ich dať predtým na pár hodín napučať do vody), zasypala substrátom a dôkladne poliala. Potom som sadbovač s hráškom vyložila na okennú parapetu. Polievať ich treba pravidelne každý deň. Za pár dní začnú vyrastať rastlinky a po 2-3 týždňoch už máte cca 5-cm vysoké výhonky, ktoré môžete strihať a jesť.

 

 

Ak výhonky striháte raz za týždeň, hrášok znova narastie. Takto zostrihávaný vám vydrží zhruba 6 týždňov - teda akurát na preklenutie „hluchého“ obdobia bez čerstvej zeleniny.

 

2. Žerucha plná vitamínov

Žerucha je drobná nenápadná bylinka, ktorá sa dá tiež veľmi jednoducho a rýchlo pestovať doma na okne. A takisto je veľmi vhodná práve v období prechodu zimy do jari, keď potrebujeme náš organizmus dobiť vitamínmi a minerálmi. Vyrastie už za 3 až 6 dní (čím svetlejšie stanovište, tým rýchlejšie).

Pre zaujímavosť - žerucha pochádza z blízkeho východu a ako korenie bola využívaná už v starovekom Ríme. Oddávna sa používala aj ako liečivá bylinka. Už v roku 400 p.n.l. sa o nej zmieňuje Hippokrates a veľký prírodný liečiteľ Galénos ju tiež odporúčal pre udržanie dobrého zdravia.

 

 

Žerucha je bohatá na vitamín C, kyselinu listovú, karotenoidy a z minerálov stojí za zmienku najmä vápnik. Tiež podporuje činnosť žlčníka a zlepšuje trávenie.

Ako na to?

Na pestovanie žeruchy sa mi tiež lepšie osvedčil záhradný substrát než často odporúčaná vata. Semienka sa pred vysiatim namočia zhruba na hodinu do vody. Vtedy vytvoria priehľadnú gélovitú hmotu, ktorú potom treba rovnomerne rozložiť na substrát. Tento postup používam každú jar a vždy mám bohatú úrodu.

Presný návod aj s inštrukciami si môžete pozrieť v krátkom videu:

 

 

Ďalšie tipy pre jarnú krásu a dobrú imunitu:

  • trávte viac času vonku, ideálne v prírode, pričom cielene zhlboka dýchajte - pobyt v prírode vám dodá energiu a zníži nielen hladinu stresu, ale aj intenzitu zápalových procesov;
  • dobite sa jarným slnkom - slnečné lúče zlepšujú náladu, stimulujú imunitný systém, slnečný vitamín D pomáha k rýchlejšej regenerácii kožných buniek, pôsobí proti obezite, podporuje rast a silu vlasov a celkovo je výborným omladzujúcim prostriedkom;
  • zvýšte príjem potravín s antioxidantami, vitamínmi, proteínmi a minerálmi (ovocie, zelenina, obilniny, jogurt, tvaroh...) + v tomto období by sme sa v rámci prípravy pokožky na slnko mali špeciálne sústrediť na potraviny bohaté na betakarotén, ako mrkva, paradajky, paprika, žerucha, rukola, čakanka, špenát, špargľa a pod.;
  • pite dostatočné množstvo tekutín (vodu, minerálku, čaj), aby sa vaše telo a pleť lepšie zbavovalo rôznych toxínov;
  • obmedzte príjem cukru - rýchly nárast jeho hladiny v krvi vedie k častejším kožným zápalom, strate pružnosti pokožky a rýchlejšiemu starnutiu;
  • doprajte si dostatočne dlhý nočný spánok - aspoň 7 hodín za noc nechajte svoje telo regenerovať.

 

Jar je obdobím rastu a obnovy. Verím, že si vychutnáte toto úžasné ročné obdobie a aj napriek prvotnej únave v ňom nakoniec rozkvitnete do krásy!

Krásny marec vám želá
vaša Eňa.

Komentáre

origamiMarika_sperk Výborný článok, vďaka za rady

2020-03-08 09:08:321x

taklen Těším sa na ďalší

2020-03-08 10:09:271x

MirianaOli Vďaka za výborné tipy a rady na posilnenie imunity , no a krása k tomu patrí :)))

2020-03-08 17:20:381x

ModraPupava Ďakujem, milé žienky, som veľmi rada, že sa článok páči! Na ďalšom tiež už pracujem ;)

2020-03-08 18:00:04

monfil Skvělý článek. :-) Děkujeme za rady, tipy. :-)

2020-03-08 18:06:321x

MyHappyHandmade Zaujímavý článok, cenné rady.

2020-03-08 18:58:131x

BubliFox Super rady, tak zajtra ked bude vypredaná žerucha a hrášok bude to jasné :)

2020-03-08 21:14:201x

Zafiria To sú super tipy, ten hrášok veru vyskúšam :)

2020-03-09 08:45:371x

imageB Výborné rady, ďakujem. Rada vyskúšam :)

2020-03-09 09:18:551x

ModraPupava @BubliFox :) :) Tak dúfajme, že tie sa nevypredajú ;)

2020-03-09 10:14:12

ModraPupava Milé dámy, teším sa, že sa vám moje tipy pozdávajú. Ďakujem za komentáriky!

2020-03-09 10:15:09

OdMisickyPreDeticky Perfektné, ďakujem :)

2020-03-09 12:52:371x

ButterflyHandMade Skvelé zelené inšpirácie. Vďaka za ne❤️

2020-03-09 16:55:221x

ModraPupava S radosťou :)

2020-03-11 00:57:59

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
ModraPupava
ModraPupava
5382 predaných ks, 1667 hodnotení

Poctivá prírodná kozmetika vyrábaná v súlade s filozofiou Nenáhlivej krásy - s rešpektom k zdraviu, prírode a prirodzenosti.
Vychutnajte si starostlivosť o seba s Modrou púpavou a ROZKVITNITE DO KRÁSY :)

Výrobky posielam Slovenskou poštou alebo kuriérom DPD najneskôr do 3 pracovných dní od prijatia platby.
Pri nákupe nad 80 Eur je poštovné v rámci Slovenska nulové.
Poštovné do zahraničia dohodnite, prosím, so mnou cez správu.
Ďakujem, Eňa.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »