Domov » Žurnál+ » Autor: Magdaléna Janitorová

Žurnál+

Na papieri

Magdaléna J. » Tvorba / 2019-11-04 20:10:28 /  Pridaj komentár / 5 lajkov

Knihy, pohľadnice, plagáty, bulletiny, čaopisy, obaly... Všade tu je možné využiť ilustráciu. Vo väčšine prípadov ide o digitálnu ilustráciu. Aké to je v dnešnom uponáhľanom svete kresliť ilustrácie analógovo a pritom nestratiť motiváciu k tvorbe? Aj o tom je tento článok.  

 

Ešte pred pár rokmi bol pojem "ilustrácia" celkom neznámi a spájaný najmä s detskými knižkami. Určite sa mnohým z vás vybavia Brunovského kresby z Modrej, či Zelenej knihy rozprávok od Feldeka alebo Fullove maľbičky z Dobšinského rozprávok. Obaja páni, hoci knihy ilustrovali, boli primárne umelcami - grafik a maliar. Ich tvorbu dnes nájdete v galériách a asi nie každý by si origán ilustrácie k spomínaným knižkám mohol dovoliť...

 

Ako je to dnes? Je dnes ilustrátor umelecom tvoriacim tzv. vysoké umenie? Čo všetko vlastne môže byť ilustrácia?

 

 

Posledných päť rokov ilustrácia zažíva niečo ako svoj "zlatý vek". Dnes už vieme, že nie je len v detských knižkách ale je aj súčasťou časopisov, plagátov, vizitiek, pohľadníc, weboviek, produktov a často úzko súvisí  aj s dizajnom a reklamou. Ilustrátor je dnes regulárnym povolaním. Ilustrátorské portfóliá, projekty, klienti, zákazky... A keďže doba je aká je, drvivá väčšina ilustrácií sa vytvára digitálne. Prečo nie? Je to výhodnejšie. V čom? Omnoho rýcjlejší pracovný proces. Urobíš chybu - nie je nutné všetko odznovu prekresliť ale stačí krok späť. Rozmyslíš si farebné ladenie - staší pár klikov. Dokončíš ilu - hneď môžeš odoslať klientovi alebo printnúť bez skenovania a postprodukčných úprav. 

 

 

Tvorí sa teda ešte dnes analógová - ručne kreslená ilustrácia? Jasne! A prečo, keď je digitálna výhodnejšia? Jednoduchá odpoveď. Vráťme sa k Brunovskému a Fullovi. Knižku s reprodukciou originálu analógovej (t.j. ručne vytvorenej) ilustrácie si jednoducho môžete kúpiť ale originál je už... Hm... Hodnotnejší. Pretože je len jeden. 

 

 

Nuž a to je motivácia k tvorbe analógovej ilu. Možno raz tie originály... Možno raz budú niekde v galérii! A možno je to čistá fikcia. Kto vie... 

 

 

Moje ilu sa zďaleka nedajú porovnávať s Brunovským. Ale originály majú svoju cenu. I keď O.K. Zatiaľ hlavne pre mňa... No ich tvorba ma baví a niekedy je to skvelý relax. No a samozrejme. Verím, že printy z nich potešia aj mnohých z vás, pretože v nich nájdete možno aj svoj príbeh. Alebo sa vám prosto len budú páčiť. 

Nuž! Let´s buy it! 

 

*Ak chcete vidieť aj výsledok tej rozkleslenej ilustrácie, sledujte tento týždeň moju galériu.

*Ak sa chcete viac dozvedieť o tvorbe ilustrácií a ilustrácii ako takej, sledujte moje články. 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

MoJo
MoJo
188 predaných ks, 78 hodnotení

Kreslím.
Linerom a markermi.
S ceruzkou sa tiež kamarátime.
Občas sa snažím ovládnuť aj štetce.
Ale zatiaľ viac ovládajú štetce mňa...

A toto sú moje ilustrácie.
Malé ilu bez ambície stať sa umením.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »