Domov » Žurnál+ » Autor: Marieta Bc. Bevízová

Žurnál+

Marec je mesiac kníh, alebo ako povzbudiť u detí záujem o čítanie

Marieta B. » Rady a info / 2019-03-10 11:29:33 /  12 komentárov / 17 lajkov

Tento žurnál nie je aktívny, vidia ho len návštevníci ktorí majú na neho link!

Marec sa ako mesiac knihy oslavuje už dlhé desiatky rokov. Konkrétne to je už od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu Hačavského. Cieľ bol naozaj jednoduchý – chceli tak podporiť záujem o knihy. Kniha je najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých. Počúvame však zo všetkých strán, že dnešné deti málo čítajú. A pritom čítanie je veľmi dôležité: rozvíja fantáziu a pamäť, slovnú zásobu a sústredenie, pomáha rozvinúť gramatiku a neposlednom rade zníži stres. Dnes má čítanie silnú konkurenciu v podobe moderných technológii ako televízia, tablety, počítače, internet.


Tu je zopár tipov, ako povzbudiť u detí záujem o čítanie. Aj tu platí pravidlo: čím skôr, tým lepšie. Motivovať deti čítať knihy mali by sme už od ranného veku. Vlastne vtedy ich motivujeme aby obľúbili knižky podobe leporel, textilných a obrázkových knižiek. Na čítanie pre najmenších sú vhodné riekanky, básničky a rýmovačky, ktoré sú melodické, rytmické a kladú dôraz na opakovanie. Monotónny rytmus pomáha rozvíjať zmysel pre jazyk a navyše pekne uspávajú. Dieťa v útlom veku chce počuť predovšetkým mamičkin hlas. Do čítania alebo hrania môžeme zapojiť aj všetky zmysly dieťatka: ukazujte prstom na obrázky v knihe a pomenujte ich. Najprv im ukážme jednoduché knihy, z ktorých sa učia základným veciam – poznávajú tvary, farby, predmety. Neskôr im predstavujeme príbehy pomocou besied, čítame im z obľúbenej knižky, ukazujeme s bábkami. Deti by mali mať knižky od malička na dosah, spoznávať ich a sami si vybrať.


Keď už deti v prvej triede začínajú čítať je dobré im ponúknuť knižky obrázkami a len pár riadkami textu na každej strane, lebo menej skúsených čitateľov veľa textu odrádza. Môžeme skúsiť na začiatok im ponúknuť aj komiksy alebo knižky zábavnými okienkami. Školáci ocenia aj klasické rozprávky, pre nich sú vhodné rozprávky čítané na pokračovanie. Pred ďalším čítaním je dobré ak zrekapitulujeme doterajší dej, aby sa dieťa zorientovalo. Rozprávky by sme mali vyberať aj podľa záujmu dieťaťa – o mačičkách, o autách, o princeznách…


Skúsme byť dobrým vzorom. Ak deti vidia, že aj rodičia čítajú knižky siahnu pravdepodobnejšie aj ony po knihe. Porozprávajme sa s deťmi o tom, čo práve čítame a prečo, alebo čo ste čítali ako deti. Pomôžme deťom výberom knižky, berme do úvahy vizuálnu stránku knižky, náročnosť textu ale aj záujem dieťaťa, inšpirujme sa aj tým čo čítajú rovesníci dieťaťa. Poradiť si môžeme dať v knižnici, v kníhkupectvách či od mamičiek book bloggerov. Ideálne je ak budeme dieťatku budovať jeho vlastnú domácu knižnicu s knihami, ktoré má najradšej. Neskôr si začne knihy s priateľmi vymieňať a spozná čaro odporúčaní skvelých kníh, ktoré si „určite musí prečítať“.

Na koniec si pozrime, ktoré vecičky zo sashe môže pomôcť povzbudiť čítanie:

Minileporelo

Pre najmenších čitateľov odporúčam minileporelá, tieto knižky obsahujú pestré obrázky, väčšinou sú ušité z bavlnených látok, najkrajšie kúsky som našla u konvalinky a v obchodíku MyMoo.

Maňušky

Pomocou maňušiek môžeme zahrať dej prečítanej knižky, aby deti lepšie pochopili príbeh. Bábky môžu byť väčšie na ruky, alebo menšie na prsty. Širokú ponuku maňušiek na ruky nájdete v obchodíku babkarstvo a C-A-T. Prstové bábky mám v ponuke aj ja, tieto bábky šijem ručne s veľkou trpezlivosťou a dbám na každý detail. V mojej ponuke sú rôzne sady maňušiek na prsty: TU.

Poličky pre knižky

Poslednej dobe sú veľmi obľúbené detské poličky, ako skvelá dekorácia do detskej izbičky. Viac či menej môžeme ich použiť na ukladanie kníh alebo na vystavenie najobľúbenejších kúskov. Spomínané poličky nájdete u týchto predajcov: mj.wood, U_Pana_Tobiho, manda, janchapredeti, woodenka.

Záložky do kníh

Sashe predajcovia ponúkajú aj kreatívne záložky do kníh z najrôznejších tvaroch a materiáloch (drevo, papier, textil, filc, bižutérny kov). Nech každý vyberie čo najviac mu vyhovuje a páči. Ak by ste potrebovali kreatívnu záložku, aby ste povzbudili k čítaniu kníh odporúčam nakuknúť do týchto galérii: Mary_Handmade (filcové záložky), dzinus (papierové záložky), 7mimmi (záložky s krížikovou výšivkou), delight (drevené záložky), JuliettaArt (maľované záložky), byZuzika (háčkované záložky).

https://www.sashe.sk/kolekcia/541310/zalozky

Ďakujem všetkým, ktorých článok zaujal a prečítali ste si ho až sem. Prajem krásnu nedeľu!

S pozdravom, Mary


P.s.: Ospravedlňujem sa predajcom, ktorých som vynechala, snažila som sa vybrať najdominantnejších v daných kategóriách, ostatné kľudne pridajte link na svoje galérie do komentára.

Komentáre

C-A-T krasny vyber nielen pre milovnikov kniziek ;-) dakujeme velmi pekne - tesime sa

2019-03-10 17:21:37

OdLubky Veľmi dobré zhrnutie a úžasné tipy ♥️

2019-03-10 20:34:51

Mary_Handmade Ďakujem :)

2019-03-10 20:39:55

babkarstvo Ďakujem

2019-03-11 09:32:39

Mary_Handmade S radosťou. :)

2019-03-11 09:33:24

U_Pana_Tobiho Ďakujemeeeeee

2019-03-11 09:45:22

dzinus Ďakujem krááásne, že som súčasťou úžasného inšpiratívneho žurnáliku...

2019-03-11 10:02:55

delight Zo srdca ďakujem :)

2019-03-11 14:09:27

Mary_Handmade S radosťou

2019-03-11 14:18:51

manda Jeeej, velmi pekne dakujem za miestecko v tomto krasnom zurnali :-) Tesi ma pripomenutie si toho,ze marec je mesiac knih... bodaj by si k nim deticky nasli cestu!

2019-03-11 20:46:09

byZuzika Uzasny zurnalik. Dakujem velmi pekne za miesto v nom :)

2019-03-13 17:02:52

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Mary_Handmade
Mary_Handmade
488 predaných ks, 174 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

Vítajte v obchodíku Mary Handmade!
Nájdete tu všetko čo je milé, veselé a kreatívne. Dúfame, že vás niečo poteší rovnako ako mňa potešilo počas práce!
Mary

Informácie


Pôvodné meno maryhandmadedesign

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Bábky na prsty: Lesné zvieratá - 9535677_Bábky na prsty: Lesné zvieratá by Mary_Handmade
 6 komentárov
 Páči sa 111 ľudom
16,- €
 - Bábky na prsty: Ťahal dedko repu - 9520873_Bábky na prsty: Ťahal dedko repu by Mary_Handmade
 2 komentárov
 Páči sa 56 ľudom
19,90 €
 - Bábky na prsty: Rytier a princezná - 9543824_Bábky na prsty: Rytier a princezná by Mary_Handmade
 3 komentárov
 Páči sa 70 ľudom
19,50 €
 - Záložka (Milujem kávu!) - 10297614_Záložka (Milujem kávu!) by Mary_Handmade
 1 komentárov
 Páči sa 109 ľudom
3,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »