Domov » Žurnál+ » Autor: Dávid Máriássy

Žurnál+

Dávid *Rezbár* Máriássy

Dávid M. » Tvorba / 2017-11-09 09:36:58 /  9 komentárov / 25 lajkov

Ahojte! Moje meno je Dávid Máriássy a chcel by som sa Vám takouto formou troška priblížiť. Umeleckému drevorezbárstvu sa venujem už prakticky od malička.


Moja mamina pochopila, že by som rád vyrezával z dreva keď som jej stále pravidelnejšie ako dieťa kradol nože a snažil sa vyrezávať hore dole po dome všelijaké haky baky. Vtedy si uvedomila, že bude asi rozumnejšie kúpiť mi moju prvú ozajstnú sadu dlát, pretože s nožmi mi určite hrozilo väčšie nebezpečenstvo. Mojej mame budem do konca života zaviazaný zato, že v tomto mojom koníčku nevidela hrozbu, ale naopak podporila ho a snažila sa moje umelecké sklony vo mne rozvíjať.  Môj otec je akademický maliar, tým pádom mama vedela, že sa možno aj ja vyberiem umeleckou cestou. 

Umenie je pre mňa všetkým. Pretvárať tak krásny materiál ako je drevo v umenie je pre mňa celoživotným zážitkom. Nikdy nenatrafíte na rovnaký kúsok, vždy je to iné, jedinečné.  Ako tínedžer som vytváral svoje prvé interiérové sochy, ktoré mi predurčili môj vlastný, abstraktný štýl vyrezávania. 

Inšpiráciou k abstraktnej tvorbe mi bolo vždy drevo samotné, takmer som mu načúval a sledoval jeho línie až ma samotné drevo doviedlo do konečného stavu sochy. Milujem ten pocit keď vidíte ako s vami drevo spolupracuje. Nie je však ľahké vedieť kedy treba prestať! To som sa zasa naučil rokmi praxe a zahlbovania sa do svojich diel.

Neskôr som sa dostal ku vyrezávaniu exteriérových sôch s motorovou pílou. Začiatky neboli ľahké, no každý dobrý majster vie že len poctivá a tvrdá práca ho dovedie tam, kam si zaumienil! A ja som si zaumienil, že sa drevu chcem venovať celý život! Tak som teda prišiel na miesto a vyrezal prvú sochu, ktorou bol zajac z rozprávky "No počkaj zajac". Nebolo to dokonalé, no bol som na seba hrdý, že som to zvládol aj keď som vedel, že ma čaká ešte dlhá cesta sebazdokonaľovania. 

Našiel som sa v tom! A zákazky sa odrazu hrnuli, dostával som rôzne ponuky na vyrezávanie napr. na Hlavnej ulici v Košiciach ako šou počas dní mesta Košice alebo dní vína, kde som mal za úlohu ukázať hlavne deťom ako sa napr. hobľuje, chodil som na rôzne trhy, vyrezával tématické sochy a podobne.. Bola to zaujímavá skúsenosť, byť popritom v kontakte s ľudmi, na stole som mal vždy aj svoje menšie výrobky, ktorým sa venujem doma a s ktorými ma ľudia takisto vedia podporiť. 

Postupne som sa dopracoval až k spolupráci s napr. mestskými lesmi v Košiciach, vyrábal som uvítaciu tabuľu pre mestskú časť Kavečany, lavičku pre chatu Hrešná, lavicu pre poctivého farmára v Košiciach, sochu macika pre Tokaj Macik Winery, vytváral som témtaické kreslo pre výmenník na Wuppertalskej ulici v Košiciach, kde sa starajú o záhradu a ich cieľom je spojiť všetkých susedov, ktorý bývajú v blokoch aby sa mohli venovať zahradkárčeniu aj v mieste svojho bydliska, dokonca som robil pieskovú sochu v košickom mestskom parku, kde bola téma filmoví hrdinovia... boli to naozaj velikánske kúsky, ktoré mi robili radosť tým, že sú denno denne na očiach iných ľudí ktorí s nimi boli spokojní a zakaždým keď ich niekto pochválil zahrialo ma to pri srdci, pretože čo môže byť krajšie ako to, keď iní dokážu oceniť vašu snahu a prácu vytvoriť pre nich niečo osobité a zaujímavé. 

S mestskými lesmi spolupracujem doteraz. Práca pre nich ma baví. Predstavte si, že ráno vstanete a odrazu sa ocitnete niekde v lese, nie v kancelárii obklopený štyrmi stenami, ale v lese plnom čerstvých ranných vôní, húb, zvierat.. Je to pocit ktorý ma napĺňa energiou pokračovať v tom čo ma baví. Nevzdať sa toho aj keď sú aj horšie časy, stále nad nimi víťazia tie pocity slobody, uvolňenia a radosti z dokončených diel, ktoré mi to prináša. 

Dúfam, že Vám toto čítanie minimálne prinieslo dobrý pocit z mojej práce a možno sa mi aj podarilo dostatočne sa Vám predstaviť a prezentovať aspoň časť z môjho života, kde veľkú časť tvorí moja úžasná práca, ktorú nadovšetko zbožňujem! 

 

Prajem krásny zvyšok dňa

Komentáre

Delorean och,ten Falco! moje detstvo :-))) uzasna namakana robota,vsetky tie pracicky, klobuk dole! :-)

2017-11-09 10:51:41

MariassyWoodStudio Veď preto Falco, lebo to bolo aj moje detstvo, každý vyrábal samé postavy z Marvela a ja som poňal tému fimoví hrdinovia po svojom.. Ďakujem veľmi pekne :)

2017-11-09 11:02:44

ajkava krásna práca

2017-11-09 12:15:01

Bubl Nádherná a ťažká práca... wau!

2017-11-09 12:45:48

DrevoRezbaSzabi Nádherná práca!

2017-11-09 13:06:18

MariassyWoodStudio Ďakujem vám všetkým :)

2017-11-09 13:11:23

ADANA Super žurnál, nech sa Ti stále darí!

2017-11-09 17:05:51

SilviaDesign krasne vsetko, sikovne ruky majstra :) vau klobuk dole

2017-11-09 22:31:02

ButterflyHandMade Nádherné diala. Aj abstraktné, klobúk dolu a ta vstupna brána je ozaj kus umenia a krásny material! :-)

2017-11-10 10:11:55

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

U
MariassyWoodStudio
MariassyWoodStudio
7 predaných ks, 4 hodnotenia

Volám sa Dávid Máriássy a venujem sa umeleckému drevorezbárstvu. MILUJEM svoju prácu a preto všetky svoje výrobky vyrábam podľa starej tradície a to, čo najviac SVOJIMI RUKAMI. Zásadne nepoužívam CNC stroj, každý kúsok je preto ORIGINÁL.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »