Žurnál+

Nie je všetko zlato, čo sa blyští, a nie je všetko modrotlač, čo je modrobiele.

P
MODROTLACRABADA62 predaných ks, 19 hodnotení

Mgr. Art. Matej R. » Tvorba / 2020-03-02 07:00:01 /  12 komentárov / 111 lajkov / 146x zobrazený

 

Dnes sú tradičné ornamenty v obľube, rovnako tak aj modrotlač. Stretávame sa s tým, že aj zahraničný ornament je prezentovaný ako náš a všetko, čo je modrobiele, je zas prezentované ako modrotlač. Bez ohľadu na to, akým spôsobom je vyrobená, a rovnako tak bez ohľadu na materiál. Skrátka, ak je to modrobiele, je to modrotlač. Alebo nie je?

Definícia modrotlače by znela asi nasledovne: „Modrotlač je textilná technika vzorovania plátna, ktorá využíva princíp negatívnej tlače. Vzor je tlačený špeciálnou zmesou, zvanou pap, na biele plátno, ktoré je následne farbené za studena v roztoku indiga, tzv. kype. Pap počas farbenia zabraňuje prenikaniu farbiva ku vláknam. Po jeho odstránení sa tak na konci farbenia objaví biely vzor na modrom pozadí.“ Tak už je to jasné. Ale pozrime sa na výrobný proces radšej podrobnejšie a popisnejšie.

Ako sa teda vyrába poctivá modrotlač?

Začíname s bielym plátnom, ktoré je zo 100% prírodného materiálu rastlinného pôvodu. V minulosti to bol najmä ľan, dnes je to zase bavlna. Samozrejme, existujú aj mnohé ďalšie rastlinné vlákna, ale toto sú tie najbežnejšie.

Na biele plátno najskôr natlačíme špeciálnu kašu, zvanú pap, ktorú si každý farbiar varí sám podľa vlastnej receptúry.

 

 

Pap sa nanáša rôznymi spôsobmi. Tradične sa využívala tlač pomocou drevených foriem. Tie boli spočiatku vyrezávané z dreva, neskôr boli doplnené o jemnejšie detaily pomocou mosadzných drôtov a plieškov rôznych tvarov. Tlač formami by sme mohli prirovnať ku pečiatkovaniu. Veľmi náročnému pečiatkovaniu. Je potrebné dodržiavať nadväzovanie vzoru, k čomu slúžia malé klinčeky, tzv. piky, v rohoch formy. Tlač musí byť rovnomerná a čo najpresnejšia.

Tlač pomocou vlastnoručne vyrezanej formy. Malý formát predlžuje čas tlače, na druhej strane však nepodarený odtlačok nie je tak rozsiahlou chybou. Výhodou je tiež možnosť priamo sledovať nadväzovanie vzoru.

 

 

V našej dielni však využívame techniku sieťotlače. Je to bežná tlačiarenská technika, ktorá má široké uplatnenie. Preslávil ju najmä Andy Warhol, ktorý ju používal pri svojej tvorbe.

Na rozdiel od klasickej sieťotlače však nepretláčame na plátno farbu, ale pap, ktorý si varíme podľa vlastnej receptúry. Veľkou výhodou tejto techniky je možnosť navrhovania takmer akéhokoľvek vzoru, čo je pre našu tvorbu veľmi dôležité. 

Tlač pomocou sieťotlače. Veľkosť tlačenej plochy urýchľuje výrobu, avšak chyba v tlači znamená väčšie škody ako pri tlači formami. Pri tlači nie je možné sledovať nadväzovanie vzoru a je nutné spoliehať sa na vopred vymerané značky.

 

 

Biele plátno potlačené papom nechávame niekoľko dní vyzrieť a následne ponárame do roztoku indiga - tzv. kypy. Tu získava plátno počas farbenia za studena svoje typické zafarbenie. 

 

 

Indigo je farbivo z rastliny indigovník farbiarsky, ktoré bolo začiatkom 20. storočia syntetizované. Toto farbivo nie je vo vode rozpustné. Preto sa do kypy okrem indiga pridávajú ďalšie prísady, ktoré ho za pomoci chemických procesov rozpustia, vďaka čomu sa dokáže naviazať na vlákna. Výroba modrotlače je tak do značnej miery akousi alchýmiou, ktorá vyžaduje prax a skúsenosti farbiara.

Po poslednom ponore tzv. ťahu je plátno takmer čierne bez náznaku vzoru.

 

 

Po nafarbení prepierame plátno v tzv. kyslej vode, kde sa stabilizuje farbivo, a tiež odstráni pap, ktorý sme na začiatku na biele plátno tlačili. Pap počas farbenia zabraňuje prenikaniu farbiva ku plátnu, a preto zostáva v miestach vzoru nezafarbené, a teda biele. Následne je modrotlač niekoľkokrát prepieraná v mydlovej vode. 

Plátno prechádza rukami farbiara niekoľko ráz počas celého procesu výroby. Ručné pranie v kyslej vode je finále pred praním v práčke, kedy prenechávame prvýkrát prácu technike.

 

 

Ak ste prešli celým procesom výroby modrotlače s nami, tak Vám ďakujeme.

Ďakujeme aj kamarátovi a fotografovi Matúšovi Lagovi za fotky z výroby modrotlače.

Komentáre

Momino paradicka

2020-02-25 12:17:17

Domkasviecky Krásne umenie, prajem veľa zákazníkov nech sa darí aj naďalej :-)

2020-02-25 13:39:59

eko.brnka Fuha, to je teda náročný proces, ale výsledok stojí za to

2020-02-25 18:01:38

rozmarina Vynikajúci žurnál! Odporúčam všetkým prezdieľať, nech sa to dostane k čo najviac ľuďom do povedomia. Viem si predstaviť vaše "nadšenie", keď niekto hocičo označí za modrotlač a následnú potrebnú osvetu, ktorú (ako vidno) ponúkate :) A napr. ja som sa konečne dozvedela kde má pôvod príslovie "Začať od piky" ;)

2020-03-01 13:05:472x

remix Užitočný žurnál. Sama sa tu snažím šíriť povedomie o tom, čo je to PRAVÁ modrotlač, lebo je tu stále veľa predajcov, ktorí jej podstatu ignorujú a nazývajú modrotlačou hocičo, len aby zdvihli "kredit" svojho výrobku. Stáva sa, že priamo pri výrobkoch ich upozorním, že to NIE JE pravá modrotlač a tu sa stretávam s rôznymi reakciami...očakávala by som, že keď má niekto na profilovej fotke písmenko "U", teda umelec, mal by sa minimálne orientovať v materiáloch, no žiaľ stretávam sa s aroganciou, ignorantstvom... Je to pre mňa stále nepochopiteľné, veď aj vodu vo fľaši nemôžeme predávať ako vodku, alebo mosadzný prsteň, ako zlatý... Kiežby si tento žurnál prečítali, tí, čo tvoria z "modrotlače"...

2020-03-02 08:10:414x

Vysivky_od_Ivky Ďakujeme za skvelý žurnál!

2020-03-02 08:51:09

Priadka jednoducho úžasné! veľmi obdivujem a držím palčeky! Mám tašku ktorá je ušitá z Vašich látok, tak som si aj omakala:), môžem len odporúčať!

2020-03-02 09:10:49

norika21 super žurnál.Ďakujeme.

2020-03-03 11:51:57

monikastefaniciakova Super :-) Z Vašej modrotlače mám pár šiat a najnovšiu sukňu s lipovým kvetom. A určite nekončím. Pravá modrotlač ma fascinuje a sú ňou nadšené aj moje dcéry. Nech sa Vám darí aj naďalej.

2020-03-03 13:37:281x

MODROTLACRABADA Ďakujeme za milé slová. Veríme, že sa bude povedomie o poctivej modrotlači šíriť naďalej, aj vďaka Vám.

2020-03-04 12:09:40

Sikovnezienky Veľmi dobrý žurnálik. Doplnila som si základné info o modrotlači...slova ako pap mi boli doteraz záhadou...prajem veľa úspechov

2020-03-06 08:46:47

Gabi69 Ďakujem za zaujímavý článok. V októbri som bola v Strážnici v CZ v obchodíku, kde sa aj venujú výrobe....to bolo vzorov...aj som si na sukňu kúpila.

2020-04-01 18:37:21
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - MODROTLAČ VZOR Č.19 - 11013292_MODROTLAČ VZOR Č.19 by MODROTLACRABADA
 Páči sa 37 ľudom
16 €
 - DLHÝ OVERAL - 11174095_DLHÝ OVERAL by MODROTLACRABADA
 1 komentárov
 Páči sa 41 ľudom
85 €
 - BLÚZKA - 11174108_BLÚZKA by MODROTLACRABADA
 Páči sa 31 ľudom
45 €
 - RAMIENKOVÉ ŠATY - 11174142_RAMIENKOVÉ ŠATY by MODROTLACRABADA
 Páči sa 17 ľudom
90 €
 - ELASTICKÁ SUKŇA - 11174210_ELASTICKÁ SUKŇA by MODROTLACRABADA
 Páči sa 31 ľudom
45 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »