Domov » Žurnál+ » Autor: Marian Gasparik

Žurnál+

Ako používam zápisník pre objaviteľov

Marian G. » Tvorba / 2017-04-20 17:44:00 /  6 komentárov / 44 lajkov

Vitajte :-)

 

V tomto žurnáli sa chcem s Vami podeliť o to, ako používam svoj zápisník pre objaviteľov. Teraz mám už v poradí druhý, s parným uháňajúcim rušňom na titulke (Ohnivý expres). Ten prvý (Plachetnica) mi vydržal pomerne dlho - od septembra 2016 do januára 2017. Ten súčasný vypíšem zrejme o dosť rýchlejšie, som už na strane 69 zo 72.

 

Obrázok 1 - Vypísaný objaviteľský zápisník č. 1

 

Ako prvé...

 

Na začiatku ručne očíslujem čísla strán, od 1 do 72. Pomáha mi to pri orientácii, keď chcem nájsť niečo konkrétne. Ak si aj nezapamätám presné číslo strany, viem aspoň približne, kde hľadať.

 

Ako posledné...

 

Po vypísaní napíšem na zadnú stranu poradové číslo zápisníka a dátumy od do, kedy som ho používal. V budúcnosti mi to uľahčí pátranie po nejakej myšlienke. Nakoniec zápisník "zálohujem", ak by raz náhodou padol za obeť živlom (predsa len papier je krehký materiál), t.j. naskenujem ho.

 

Obrázok 2 - Vypísaný objaviteľský zápisník č. 1 - zadná strana

 

Zapisovanie

 

Zapisujem prevažne kratšie zápisky rôznorodého obsahu, ktoré sa mi postupne typovo vykryštalizovali do určitých skupín. Pre každú z nich som si stanovil jedinečnú ikonku, aby sa v tom dalo ľahšie orientovať. Tú ikonku nakreslím na začiatok riadku.

 

Jedná sa o tieto skupiny zápiskov:

 

- (bodka) úloha - to, čo mám vykonať. Ak je úloha splnená, spravím okolo bodky kruh. Ak je úloha zrušená, tak bodku prečiarknem.

- (vodorovná odrážka, čiže -) poznatok - niečo, čo sa dozviete a má to pre Vás význam, aby ste si zaznačili. Môže sa jednať o vedomosť, zaujímavosť (napríklad koľko meria mláďa žirafy), alebo aj adresu obchodu, kam sa dnes chystáte. Môže sa jednať aj o nejaký pojem, napríklad názov skladby, ktorá sa Vám páčila v rádiu.

- (dvojitá vlnovka) myšlienka - o čom uvažujem, čo v mysli riešim, od praktických až po svetonázorové záležitosti. Môžu tam byť aj myšlienky iných, výroky a podobne.

- (žiarovka) nápad - na produkt, podnikateľskú aktivitu, ako pomôcť iným, čosi na zlepšenie sveta :-)

 

Myslím, že človek by si mal svoje nápady zapisovať čo možno najčastejšie. Aj (alebo hlavne) také, ktoré mu prídu nezrealizovateľné. Veď všetky dnes bežné vynálezy, boli kedysi považované za nemožné. A ak si človek zapisuje svoje nápady, je viac pravdepodobné, že sa ich odhodlá aj realizovať. A to je krok k lepšiemu svetu! Pretože každý človek má množstvo dobrých nápadov, len žiaľ drvivá väčšina z nich zapadne prachom.


- (trojuholník) sebarozvoj - zásady, postrehy, tipy a nápady súvisiace s osobnostným napredovaním

- (plný štvorec) TERAZ! - píšem, kde práve teraz som a čo robím. Čiže autentický záznam z nejakého jedinečného, inšpirujúceho miesta, trebárs na vrchole Lomnického štítu. Veľmi sa mi páči v takých chvíľach aj naskicovať, čo okolo seba vidím. Predstavte si po 20 rokoch prísť na to miesto a porovnať svoj obrázok so skutočnosťou. A ak si myslíte, že neviete kresliť, tak ani ja neviem, a skicovať ma napriek tomu baví. To určite zvládnete :-)

- (dvojitá čiara, vyzerá to ako znak „rovná sa“, čiže = ) denník - kratší zápis niečoho konkrétneho, čo sa v ten deň udialo. Nemusia to byť len tie veľké životné udalosti, ale aj zdanlivo bežné veci typu: „Mám nový foťák, analógový – Yashica Electro 35 GTN z roku 1973. Krásny retro mechanický kúsok.“ Prečo by ste mali zabudnúť na to, v ktorý deň ste ho získali?

 


Obrázok 3 -  Ukážka rôznych typov zápiskov (niektoré sú vymyslené, iné pochádzajú z reálnych situácií). Pre lepšiu čitateľnosť môžte kliknúť na link v závere článku - fotogaléria v plnom rozlíšení.

 

Aké perá používať?

 

Štvorčeky výborne poslúžia ako riadky na súvislý text. Na pohodlné a príjemné zapisovanie však potrebujete tenko píšuce perá. Väčšina bežných guľôčkových (predtým som mal napísané guličkových, ale word mi to podčiarkol :D ) pier je nepoužiteľných, píšu hrubo, píše sa s nimi ťažko a často vynechávajú. To sa Vám pri technických perách nestane.

Lepšie sú teda plniace perá, technické perá, resp. linery.

Pri plniacich perách si všímajte hrot, a voľte typ F (fine, uvádzaný aj ako tenký/slabý) alebo EF (extra fine). Japonské hroty sú lepšie - tenšie v porovnaní s európskymi. Atrament môže byť čierny, ale aj modrý - kvôli tomu sme zmenili aj papier, predtým s výrazne modrými štvorčekmi na súčasné sivomodré - aby sa nebili s písaným textom.

Mne sa pri objaviteľskom zápisníku najviac osvedčili technické perá značky Sakura Pigma Micron 005. V súčasnosti používam čierne a modré, majú však aj vintage hnedú farbu, ktorú si zrejme v najbližšej dobe kúpim. Píše sa s nimi ľahko a pohodlne. Tieto perá sú lacné (stoja okolo 2 eur), atrament nepresakuje na druhú stranu listu, atrament je archívnej kvality s deklarovanou stálosťou farby a vydržia mi aj pár mesiacov, kým sa vypíšu.

 


Obrázok 4 - Poznámky napísané technickým perom Sakura. S tenko píšucim perom v pohode využijete štvorčeky ako riadky.

 

Prečo si zapisovať?

 

Zápisky uchovávajú, akí ste. Raz keď v nich budete listovať, zrazu sa Vám vynorí, nad čím ste rozmýšľali, čo Vás tešilo, čo ste riešili, bude to ako opäť stretnúť seba samého.

Keď si zapíšete úlohu, je väčšia pravdepodobnosť, že ju splníte. Keď si zapíšete nápad, je väčšia pravdepodobnosť, že ho začnete uskutočňovať.

Písanie je pre veľké množstvo ľudí upokojujúca činnosť a predstavuje prostriedok na utriedenie myšlienok. Keďže písanie je pomalší proces ako premýšľanie, núti človeka skoncentrovať sa na jednu vec, vypustiť nepodstatné a viac precítiť hĺbku danej myšlienky.
(Mimochodom, tá koncentrácia, to je základ. Ak chcete zbúrať múr, môžte doňho búšiť celou svojou váhou aj celý život a nič sa nestane. Ale ak sa zameriate na tú najslabšiu tehlu, začnete do nej rýpať trebárs dlátom a vytrváte, po čase ju uvoľníte a potom ďalšiu, až narušíte statiku múru. Podobné je to v každej oblasti, keď chce človek niečo dosiahnuť.)

Listovanie v poznámkach je príjemné, keďže papier je prírodný materiál a na rozdiel od monitora dýcha „ľudskosťou“. Poznámky na papieri ja osobne vnímam aj ako vizuálne umenie, odzrkadľujú jedinečnosť každého človeka a niektoré poznámky (na nete nájdete mnoho ukážok) sú tak estetické, že sa skrátka až dobre na ne pozerá.

 

Písanie na papier vs. mobilné aplikácie

 

Digitálne „zapisovanie“ do aplikácií má svoje nesporné výhody - ľahké kopírovanie, modifikácia, zdieľanie, vyhľadávanie, multimediálny obsah. Ja sám používam mobilné aplikácie a vidím v nich význam.

Zápisníky majú napriek tomu pre mňa jednoznačne väčšiu hodnotu. Na rozdiel od softvéru, zápisník má ten potenciál, aby bol Váš osobný. (A ak si ho dobre strážite, je výlučne Váš. Žiaden majiteľ serveru si Vaše texty nemôže prelustrovať.) A zápisník tu bude rovnako pre Vás prístupný aj o 20 rokov. Kde budú súčasné aplikácie o 20 rokov?

Pre ľudí, ktorí strávia celú pracovnú dobu za monitorom, je presedlanie k zápisníku počas prestávky v práci forma relaxu, nie je to len ďalšia unavujúca obrazovka, je to uvoľnenie, akoby návrat k niečomu prirodzenému.

Zápisník dáva slobodu - človek si volí vlastný typ poznámok, ktoré mu vyhovujú, a formu zapisovania. Nepoužíva preddefinované šablóny a iné limity nastavené tvorcom softvéru. Realizuje svoju predstavu a nie je zviazaný predstavami niekoho iného.

 


Obrázok 5 - Skicovanie (toto konkrétne je čínska krajinka, reprodukcia v mojom podaní). V zápisníku sa ešte príjemnejšie listuje, keď v ňom máte obrázky.

 

Ochrana zápisníka

 

Prvý zápisník som nosil voľne vo vrecku a dával som tak trochu pozor, aby sa príliš nezničil. Je na ňom vidno používanie, čo je aj celkom fajn, aspoň vidieť, že čosi zažil a pôsobí to ešte viac historicky. Pri tom súčasnom používam kožené puzdro, vyhotovené na mieru. Je to ručná práca, vytvorená na zákazku. Vďaka puzdru teraz nemusím rozmýšľať nad tým, kam si ho zbalím, môžem ho len tak hodiť do ruksaku bez toho, aby po týždni vyzeral ako šalát :-)

Zápisník teraz vyzerá aj po mesiacoch používania takmer ako nový. Preto sa už v našom tvorivom tíme zaoberáme myšlienkou zaradiť do ponuky MMdiaries aj puzdro na objaviteľský zápisník (môžete prispieť aj svojimi návrhmi).

 


Obrázok 6 - V poradí druhý objaviteľský zápisník, ktorý som používal v praxi

 

Obrázok 7 - Zápisník v puzdre

 

Kam všade zápisník nosím?

 

Všade. Výlety, cesty, vybavovania vonku, posedenia na káve, prechádzky. Ani nad tým nejak nerozmýšľam, je skrátka vždy poruke. A nejak sa mu podarilo prepašovať sa aj na moju vlastnú svadbu. :-)
 

Ďakujem, že ste pri mojom článku vydržali až do konca. Dúfam, že Vás niečo z neho aj zaujalo a inšpirovalo. O Vašich vlastných postrehoch a názoroch ohľadom zápisníkov sa rád dočítam v pošte, alebo v komentároch.

 

Link na fotogalériu v plnom rozlíšení:

http://mgland.sk/mmdiaries/akopouzivam/

 

Pekný deň želám.

 

Za tím MMdiaries - Marián

Komentáre

dobromira Výborný a zaujímavý žurnál, plný použiteľných informácií.

2017-04-21 16:57:50

beata7 Velmi inspirativne citanie. Zurnal plny napadov - milujem zapisniky a tu som nasla inspiraciu vyuzivat ich omnoho lepsie. Taktiez informacia o vhodnych perach je neocenitelna. Dakujem :)

2017-04-21 18:00:11

MMdiaries Vďaka za komenty aj lajky :)

2017-04-21 19:27:49

ModraPupava Perfektné tipy na zápisky do denníka - aj so symbolmi na označenie :)) A tiež krásne prevedenie zápisníčkov!

2017-04-21 22:06:53

Veronicka Milujem zápisníky, v súčasnosti nosím so sebou 3, diár, malinký zápisníček a taký malý trhací, keď treba niekomu dať nejakú poznámku. Zapisujem pomocou linerov Stabilo, kupujem v Ševte a mám ich vo všetkých možných farbách, preferujem najmä cyklámenový, fialový a tyrkysový :-)

2017-04-22 13:26:161x

ZinaK vdaka za zurnal a skvele napady..tiez som zapisnickova a vsetko si zapisujem,len som v tom nemala taky poriadok ako ty ;-)

2017-04-23 10:59:50

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »