Domov » Žurnál+ » Autor: Ľubica Noemi

Žurnál+

Testujem slovenskú vlnu: 3-Romney Marsh Kent

Ľubica N. » Tvorba / 2018-09-10 07:00:01 /  9 komentárov / 45 lajkov / 549x zobrazený

S potešením uvádzam do obchodíku ďalší česanec z lokálnej (českej) vlny. V dnešnej dobe je stále ešte takmer nemožné zohnať našu vlastnú spracovanú vlnu a česance na pradenie a plstenie nakupujeme zo zahraničia. Vyše roka sa pokúšam spolu s ďalšími nadšencami túto situáciu zmeniť a občas sa to podarí :-)

Rada by som teda tento typ vlny trošku bližšie popísala a priblížila, aby bolo jednoduchšie pre záujemcu, odlíšiť ju od iných typov a plemien. Táto vlna pochádza z ovečiek plemena Romney Marsh Kent, ktoré boli vyšľachtené v močaristých oblastiach juhovýchodného Anglicka Romney Marsh (marsh=močiar po angl.). Ovce sa tam chovali oddávna a postupne sa adaptovali na vlhké podmienky – definitívne zámerne „došľachtenie“ a uvedenie do plemenných kníh prebehlo v 19.storočí. Teraz sú ovce plemena Romney rozšírené po celom svete, ale ich vlastnosti predurčujú, že sa im dobre darí práve (aj) vo vlhkých klimatických podmienkach.

Je to mäsové plemeno väčšieho telesného rámca a jeho vlna (ako takmer každá) je výnimočná a špecifická. Hlavne preto, že na rozdiel od ostatných mäsových plemien, je táto vlna radená medzi dlhovlnové plemená a ovečky boli šľachtené tak, aby tuhšie pesíky zmenili štruktúru na mäkší vlnovlas. Zámer sa podaril a vlna z Romney alebo Kentov, býva spravidla 10-20 cm dlhá, akurátne kučeravá a s jemným leskom. Veľmi dobre sa plstí (na rozdiel od niektorých tuhších dlhých vlnovlasov), pri pradení nepotrebuje veľmi veľa skrutu a spadá do tej príjemnej „medium“ kategórie, kedy je využiteľná na množstvo projektov.

Citliví ľudia ju pravdepodobne na krku nosiť nebudú, počet mikronov (jednotka hrúbky vlnovlasu) sa môže pohybovať od 29 do 37mic a líšiť sa môže podľa veku ovce alebo oblasti chovu, takže nájdete aj jemnučkú, aj drsnejšiu Romney vlnu. Zvládne ale takmer všetko od šatiek, čiapok, rukavíc, cez svetríky a ponožky, až po úžitkové využitie na tašky, tapisérie atď. Výborne sa hodí aj do tkania, práve pre dlhší vlas a pevnejšiu štruktúru… nebála by som sa ju použiť aj na osnovné nite (to je ale môj amatérsky odhad :-)).

Najčastejšie je biela, ale nájdete aj odtiene šedej alebo hnedej. Ostrihané rúno môže vážiť 3-5kg, výťažnosť je okolo 70%. Kučery bývajú dobre definované, oddelené od seba – to spôsobuje že sa rúno celkom dobre perie a češe, obzvlášť na hrebeňoch na vlnu. Ak natrafíte na obzvlášť pekné rúno, môže sa stať že ho nepotrebujete celé prečesať, stačí iba švihacou kefou „otvoriť“ zlepené konce kučierok.

Keďže vlnovlas z Romney býva dlhší, hodí sa na hladký česanec a uhládzané pradenie, kedy konce netrčia von z priadze (lepšie česať na hrebeňoch než na česačke a lepšie priasť hladko – „worsted“ než od nej očakávať nadýchanú ľahkú „súkennícku“, „woolen“ priadzu). Skrutu stačí pomenej, aby priadza nebola príliš tvrdá – dlhé vlnovlasy, spradené s jemnejším uhlom skrutu sa môžu nosiť skutočne veľmi príjemne.

Medzi fotkami je možné vidieť vzorky, ktoré som priadla a plietla – je vedľa seba položená zľava dvojnitka, trojnitka a jednonitka.

V jednonitke je tento česanec príjemne mäkký a ohybný, padavý, s vytŕčajúcimi vlákienkami, tvoriacimi „chlpatý“ povrch na pletenine. Dvojnitka je o poznanie hladšia a v prípade trojnitky je úplet veľmi uzavretý, hladký, takmer žiadne vlákna netrčia, kresba očiek je veľmi úhľadná. Na ďalšej fotke je ukážka nafarbených česancov – v jednom prípade rôznymi farbami na vlnu/proteínové vlákna, v druhom prípade hnedo-červená farba z prírodného farbenia cibuľovými šupkami. V oboch prípadoch vlna chytá farbu veľmi dobre a jemný lesk ostáva.

Takisto je možné ho samozrejme farbiť farbami na živočíšne/proteínové vlákna. Moje česance dostali ustaľovaním vo vode trošku "chlpatý" vzhľad, ktorý pripisujem jednak tomu, že proste prechádzajú teplotou, jednak tomu, že sama nie som expert na farbenie :-D Každopádne si myslím, že pri pradení do viac-nitky sa konce samozrejme zahladia do priadze.

Česanec je možné objednať v 100g „vrkočoch“, alebo aj väčšie množstvo namotané v klbku. Množstvo býva zatiaľ vždy obmedzené, nikdy neviem koľko česanca bude možné kedy dať vyprodukovať, takže ak chcete vlnku skúšať, neváhajte :-)

S vretienkom našej výroby je možné sa rýchlo a jednoducho naučiť priasť jednoduchú nitku, siahnuť si na tradičné staré remeslo a trénovať na lokálnej vlne o dosť nižšej ceny ako jemnučké česance zo zahraničia.

Komentáre

PriadkaHandspunArt úžasný žurnálik, fotky aj vlnka♥ už sa teším keď ju spradiem

2018-09-04 21:43:561x

rathrak wow. uplne a uprimne som dostala chut naucit sa priast

2018-09-05 07:12:532x

Pradenie Ďakujem za skvelý žurnál a za obetavú prácu pre obrodu našej lokálnej vlnky :).

2018-09-05 20:37:382x

MANUZONA juj Zuzi :-) aká honosná veta :-D

Rathrak, to je ľahká pomoc! :-D

Neli dakujem moc!

2018-09-05 21:38:282x

rathrak MANUZONA - ano? :) tooo znie lakavo :) uvitam kludne tipy a triky ako zacat :)

2018-09-10 07:48:49

LUKYKUKI wau, toto ma neskutocne fascinuje a citim velky obdiv k ludom, ktorí toto vedia. Ja by som si asi netrufla, ale musí to byt uzasny pocit toto vediet

2018-09-10 08:44:341x

mika tak toto ma velmi zaujalo ja by som to určite vyskúšala len mať ešte o trochu viac času :D

2018-09-10 12:44:101x

FolkIvi Fantasticky inšpiratívne čítanie! Patrí Vám môj úprimný obdiv. Je krásne cítiť zo žurnálu,že autor tomu dáva svoje srdce. Prajem veľa tvorivých síl!

2018-09-10 18:34:57

MANUZONA Ďakujem za čas na prečítanie, pozornosť a komentáre všetkým! :-)

rathrak, no jasné, robím kurzy, stačí napísať ak by vás to seriozne draplo :-D

LUKYkuki, ďakujem, cítim to úplne rovnako voči iným, ktorí sa zasa venujú remeslu čo ja neovládam :-) tak je to fajn :-)

Milka nuž ano, vybrať si zo záujmov ten obmedzený počet, ked by človek chcel všetko vyskúšať, je ozaj ťažké .-D

FolkIvi ďakujem! vlna si veru moje srdce asi ukradla, už sa podozrievam z workoholizmu :-D

2018-09-10 19:48:01

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Hrebene na česanie vlny, väčší set - 9478964_Hrebene na česanie vlny, väčší set by MANUZONA
 Páči sa 7 ľudom
170,- €
 - Hrebene na česanie vlny, menší set - 9478976_Hrebene na česanie vlny, menší set by MANUZONA
 Páči sa 7 ľudom
130,- €
 - Spúšťacie vretienko - 9485734_Spúšťacie vretienko by MANUZONA
 Páči sa 10 ľudom
13,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »