Domov » Žurnál+ » Autor: Mária Bachorecová

Žurnál+

Vlna vs. akryl

Mária B. » Blogy / 2018-01-09 13:00:01 /  15 komentárov / 45 lajkov

V tomto článku sa dozviete niečo bližšie o vlne a akryle. Zistíte ich výhody, nevýhody a iné veci. Rovnako, ako nie je akryl ako akryl, tak nie je ani vlna ako vlna. Nie každá vlna musí byť aj kvalitná, aj keď sa to na prvý pohľad tak môže zdať. Akryl sa už v dnešnej dobe dá veľakrát pomýliť s vlnou, pretože sú niekedy na pohľad, alebo aj na dotyk, rovnaké. Nikto nevidí do tej tkaniny a zloženie tiež z prvého pohľadu popísať nevie. Rovnako bývajú alergie ako aj na vlnu, tak aj na akryl. Pokiaľ ste zástancom prírody a zvierat, tak asi veľmi vlnu obľubovať nebudete. Pri akryle napríklad tento problém nie je, ale má zas iné nevýhody.

 

  1. VLNA

 

  • Pôvod vlny

Ovčia vlna je materiál s veľmi dlhou tradíciou. Plstené textílie zo zvieracej srsti sú staré v podstate ako ľudstvo samo. Vlnené tkaniny začali zrejme vyrábať Sumeri okolo roku 4000 p.n.l. Odtiaľ sa chov oviec a spracovanie vlny rozšírili do Európy. Dnešná nadvláda bavlny a umelých vlákien je veľmi moderná záležitosť, avšak nutná, pretože na svete nie je toľko oviec, aby sme všetci mohli chodiť vo vlne.

Existuje mnoho ovčích plemien, ktoré dávajú vlnu rôznej kvality. Ovce na vlnu sa chovajú predovšetkým v Austrálii (odtiaľto pochádza štvrtina všetkej vlny) a na Novom Zélande, v súčasnosti samozrejme tiež v Číne a v menšej miere v mnohých ďalších krajinách.

 

  • Spracovanie a česanie vlny

Surová vlna, ktorá sa získa ostrihaním ovce, sa nazýva „potná/mastná vlna“ – „grease wool“. Dobrý strihač by ju mal z ovce dostať vcelku – rúno drží pohromade vďaka splstnateným vrstvám. Jahňatá sa strihajú vo veku pol roka a od tej doby každý rok. Dlho nestrihaná vlna môže ovcu v krajnom prípade aj zabiť tým, že jej znemožní normálne fungovať.

Rúno sa potom rozoberie na časti podľa kvality vlny, žiadna ovca ju totiž nemá po celom tele rovnakú. Niekde sú chlpy krátke a hrubé, hodia sa len na technické využitie či na koberce, inde sú dlhé a jemné. Vlna sa potom čiastočne odmasťuje a perie. Potom je pripravená na mykanie (česanie), proces, pri ktorom sa materiál uvoľní a jednotlivé vlákna sa narovnajú.

Pavučinka sa môže použiť na plstenie (v hobby obchodoch ju kúpite vo všetkých farbách), alebo sa spriada na kolovrátku alebo v priemyselných pradiarňach. Následne sa ešte dve, tri alebo viaceré vlákna skrútia a tramtatadá, priadza je na svete.

Pri výrobe zmesí sa môže prímes do vlny pridať už v niektorej z predchádzajúcich fáz. Buď sa vlnené vlákna namiešajú s umelými ešte pred pradením, alebo sa vlnené vlákno spletie s iným až v poslednej „skrúcacej“ fáze.

 

  • Druhy vlny a certifikát Woolmark

Ako som už spomínala, nie je vlna ako vlna. To vám určite dôjde, keď si pochytáte rôzne vlnené klbká, alebo svetre. Niektoré pekelne hryzú, iné tak znesiteľne a niektoré sú hebučké ako pierko.

Možno sa pýtate, prečo inak vídavame tak rozdielne ceny za vlnenú priadzu? Mohlo by sa zdať, že ide aj o značku. Veď taká Dolce Gabana vlna by sa s F&F vlnou cenovo nedala ani len porovnať. Skôr však ide o miesto výroby (pozerajte na etikety a zistíte čo všetko máme z Turecka) a pôvod vlny. Pri vlne môže ísť aj o vlnu recyklovanú. Spracujú sa tak napríklad odstrižky a zbytky a materiál je znova pradený. Výrobcovia, ktorí použijú čistú strižnú vlnu, sa tým bezpochyby radi pochvália. Kvalitu potvrdzuje značka certifikátu Woolmark. Naozaj je tam, našla som ju aj na top klbkách, ktoré mám doma.

 


  • Vlastnosti vlny

Ovčia vlna je najprirodzenejší a najdostupnejší prírodný materiál na výrobu pletacích priadzí. Vedľa bavlny je najčastejšie používaným materiálom v textilnom priemysle. Ovce poskytujú 3 základné suroviny - mlieko, mäso a vlnu. Podľa zamerania na jednotlivé druhy úžitkovosti boli vyšľachtené rôzne plemená oviec, hoci v minulosti bola ovca chovaná práve pre svoju všestrannosť.

Vlna z ovce má niektoré vynikajúce vlastnosti. V zime hreje a v lete chladí, preto vám sveter z tenkej vlnenej priadze výborne poslúži celoročne.

Ovčia vlna má vynikajúce izolačné a termoregulačné vlastnosti. Vlna skvelo izoluje aj za mokra. Je schopná prijímať a odvádzať vlhkosť a môže absorbovať až 1/3 svojej hmotnosti vody bez toho, aby bola pocitovo mokrá. V zime odstráni vlhkosť z kože, aby mal nositeľ pocit teplej a suchej pokožky a izoluje suchý vzduch a príjemné teplo v blízkosti kože. To je rozdiel od syntetického fleecu, ktorý je teplý, ale neumožní pokožke voľne dýchať. V daždi má prírodná izolačná kvalita vlny schopnosť sčasti odpudzovať vodu a potom, čo odev nasiakne, udržať telo v teple.

Vlna je prirodzene pružná, priedušná a má antibakteriálne vlastnosti, ktoré najlepšie demonštruje fakt, že vlnené odevy ani po opakovanom použití nezapáchajú. Stačí ich vyvetrať. Vlnené ponožky sú v tomto ohľade absolútne neprekonateľné. Vlna je vďaka lanolínu antistatická a špinu odpudzuje.

Vlna je vo forme ručne pletených výrobkov aj dokonale a jednoducho recyklovateľná. Vypárať a nanovo upliesť môžete vlnu aj po niekoľkoročnom používaní.

Z hľadiska použitia vlny ako textilného materiálu možno za negatívnu vlastnosť považovať len pomalšie schnutie.

 

  • Čo určuje kvalitu vlny?

Faktory ovplyvňujúce kvalitu rúna sú - sila vlákna v mikrónoch, dĺžka vlákna, jeho kučeravosť a jeho lesk. Kučeravosť vlákna je jeho stála vlastnosť, dáva rúnu vzdušnosť a pružnosť. Medzi plemená, ktorých vlna se najčastejšie používa, patrí Merino a jeho kríženci, plemená Corriedale, Leicester, Wensleydale, Shetland a Romney, ide o plemená vlnárske. Naopak plemená oviec chovaných u nás, napr. Valaška alebo Romanovská ovca, sa na oblečenie nehodí, ich vlna je údajne príliš hrubá.

Na kvalitu priadze má vplyv aj dĺžka vlákna, a tak mnohé strednojemnovlnné plemená s hrubším, ale dlhým vlasom, napr. Bluefaced Leicester (24 -28 mikrónov) alebo Shetland môžu pri výberových vláknach pocitovo dosiahnuť porovnateľných kvalít ako jemné merino.

Vplyv na kvalitu vlákna má aj výživa alebo klimatické podmienky. Kvalitnejšiu vlnu majú samice a jahňatá. Ich vlna je vo všeobecnosti jemnejšia, ako vlna z dospelých jedincov.

Teraz sa pozrime asi na najdôležitejšie kritérium pri orientácii sa vo vlnených priadzach. Ide o HRÚBKU VLÁKNA. Od neho sa odvíja jeho mäkkosť a príjemný pocit na pokožke (ale najmä by sa od neho mala odvíjať aj cena). Udáva sa v mikrometroch, ale používa sa slovo MIKRÓN. Ľudský vlas má hrúbku asi 80 - 100 mikrónov. Jemné vlákna merino oviec majú hrúbku aj 16 mikrónov, čo predstavuje vlákno skutočne veľmi jemné. 100 % bežná vlna má ale hrúbku 25 a viac (niekde sa uvádza až 30 a viac), a toto väčšinou spôsobuje povestné „ten sveter ma škriabe“. Vo všeobecnosti však platí, že vlákna s hrúbkou do 25 mikrónov sú vhodné na oblečenie v kontakte s kožou, medzi 25 – 30 mikrónov na vrchnú časť oblečenia a nad 30 mikrónov na koberce a bytové doplnky. Pretože však niektorí ľudia majú extrémne citlivú pokožku, môže ich dráždiť aj vlna o sile medzi 20-25 mikrónov, ale s určitosťou sa dá povedať, že takmer nikoho nebude „hrýzť“ superjemná priadza, ktorá má 18 a menej mikrónov.

Druh vlny                                                      Hrúbka vlákna v mikrónoch

Superjemné                                                    18 a menej

Jemné                                                              19 - 22

Stredné                                                            23 - 30

Hrubé                                                              31 - 36

Veľmi hrubé                                                    36 a viac

  • Mám na vlnu alergiu?

Mnoho ľudí sa domnieva, že sú na vlnu alergickí, pretože ich na holej koži dráždi. Nejde však o skutočnú alergiu, ale o citlivosť pokožky, ktorá týmto spôsobom reaguje aj na ďalšie ostrejšie vlákna, ako napríklad mohér. Vlnené vlákno totiž nie je hladké a môže citlivú alebo poranenú kožu dráždiť.

Vlna je nevhodná pre ľudí s atopickým ekzémom, prípadne pre tých, ktorí majú alergiu na zvieraciu srsť, resp. alergiu na prírodný lanolín. Každopádne, alergia väčšiny ľudí na vlnu je však len reakciou na agresívne chemické látky, ktoré sa používajú pri priemyselnom spracovaní a konečnej úprave vlny. Keď ale vlnu správne vyperieme, precitlivenosť zmizne.

  • Kúpila som si naozaj vlnu?

Či máme k dispozícii 100 % vlnu vraj zistíme laickým testom - po zapálení vlny sa zbytky ľahko rozpadajú a rozomelú v prstoch, pokiaľ je súčasťou syntetický materiál, zostanú v popole pevné čiastočky. Toto určite vyskúšam :)

  • Ako sa starať o vlnené výrobky?

Vlna je chúlostivá, neznáša vysoké teploty, ani pracie prostriedky s obsahom chlóru. Odporúča sa ručné pranie alebo pranie v práčke na programe určeného špeciálne na tento druh tkanín, teda krátky program bez žmýkania. Ručné pranie pri teplote nie vyššej než 30 °C s použitím tekutého pracieho prostriedku (prášok sa neodporúča) na pranie vlny. Pri sušení opatrne vyžmýkame prebytočnú vodu, ale bez krútenia. Potom oblečenie vodorovne rozložíme na froté uterák. Dočítala som sa aj, že vlnený sveter najlepšie operieme tak, že ho zavesíme na vešiak, pokropíme a mierne pobúchame prakerom.

 

  1. AKRYL

V porovnaní s vlnou je informácií o akryle oveľa menej, preto sa hľadajú dosť ťažko.

 

  • Pôvod a vlastnosti akrylu

Prvý raz bol vyrobený v roku 1939 ako náhrada za vlnu. Na akrylové svetre zvykneme nadávať, ale vlny nie je dosť pre všetkých, tak sa s akrylom musíme zmieriť.

Akryl je syntetické vlákno s nízkou hustotou, ktoré sa dá ľahko nadýchať. Používa sa ako náhrada vlnených výrobkov, alebo sa s vlnou často miesi. Je pružný a mäkký, no v porovnaní s inými syntetickými vláknami nie je tak pevný. Má textúru ako vlna, ľahko nesplstnatie, jednoducho sa perie, odoláva škvrnám a nechutí moliam. Jeho obrovské plus je ale v tom, že lacný akrylový sveter na rozdiel od lacného vlneného svetra nehryzie.

Akrylová priadza disponuje širokou paletou farieb. Vlákno sa však farbí len veľmi ťažko, preto sa farbí už hmota, z ktorej sa priadza následne vyrába. Tá, ako už vieme, je finančne dostupná – čo je aj dôvod, prečo háčkarky a pletiarky siahajú častejšie po 100 % akryle ako po 100 % superwash vlne. V našich končinách sa v galantérii predáva viac syntetických a zmesových priadzí ako priadzí prírodných.

Tak ako vlnu, aj akryl nájdete v rôznej kvalite. Niektoré priadze vyzerajú umelo, ešte len otvárate dvere galantérie, iné takmer nerozoznáte od vlny. Nezabúdajte však, že pohľad oklamať môžeme, vlastnosti ostávajú nezmenené.

 

  • Čo alergia?

Podstatným rozdielom medzi vlnou a syntetikou je najmä znášanlivosť vlákien. Zatiaľ čo syntetické môže väčšinou bez problémov nosiť takmer každý, pri vlnených treba byť opatrnejší. Vlnené vlákno totiž nie je, tak ako syntetické, hladké a citlivú kožu môže dráždiť.

Osoby s citlivou pokožkou by mali ale venovať osobitú pozornosť aj výbere syntetického prádla a vyberať radšej také, ktoré bolo atestované ako prádlo pre alergikov, prípadne pre malé deti. Akryl sa neodporúča nosiť na holé telo.

 

  • Ako sa starať o akrylové výrobky?

Prať akryl treba tiež opatrne. V mokrom stave, podobne ako vlna, je náchylnejší na poškodenie – takže nežmýkať a sušiť skôr horizontálne. Pri praní v príliš teplej vode sa môže zraziť. 

Takže tu bolo zopár informácií o vlne a akryle, môžete si vytvoriť o nich svoj vlastný názor a podľa toho aj vyberať svoje veci. Naozaj nevýhodu majú alergici, ktorí by si často aj mohli obliecť kvalitnú vec, ale bohužiaľ sú na materiál, z ktorého je vyrobená, alergickí... Ale netreba zúfať. Každý sme sa nejakí narodili a každý si zaslúžime pre seba to najlepšie a svojmu telu najvyhovujúcejšie :)

Zdroje:

https://sk.pinterest.com/pin/518406607078804618/

http://markpo.com/material-wool/

http://blackdresses.pl/2017/10/24/akryl-najgorszy-material-odziezowy/

https://allegro.pl/artykul/akryl-co-musisz-o-nim-wiedziec-84117

http://www.nervuska.sk/index.php/na-kus-reci/material-na-hackovanie/vlna-vs-akryl.html

Komentáre

Priadka Niekoľko mylných info som síce našla, ale článok je celkovo pekný a prehľadný, dobré čítanie. Palček hore!:) Snáď inšpiruje viacerých vyhľadať si viac info. Stojí to za to vedieť, do čoho sa obliekame.

2018-01-06 09:08:034x

etede Obsiahly, užitočné informácie pre každého či len užívateľa alebo aj nadšenca hand made. Jedna výhoda výrobkov z kvalitnej prírodnej priadze je aj ten, že v zime nemusíte mať na sebe toľko oblečenia. Aj tenšie veci poskytnú tú istú ochranu pred chladom ako hrubšie syntetické.

2018-01-06 09:26:402x

miu Nepochopila som vetu: " Pokiaľ ste zástancom prírody a zvierat tak asi veľmi vlnu obľubovať nebudete". Ja som zástanca prírody a zvierat, ale nemám nič proti vlne.. nezabíjajú sa kvôli nej zvieratá ako pri koži. V mladosti som mala silný ekzém z umelých vĺn. :)

2018-01-06 11:08:286x

Priadka @miu, sú chovy zvierat a "chovy zvierat", niekde sú ovce zatvorené celý život v hale a nikdy nevidia lúku, slnko, podobne ako sliepky v chovoch..... a potom sú aj humánne chovy, kde sa o ovečky dobre starajú, chodia na pasienky a proste všetko ok. Len sa treba doinformovať pri kúpe vlnky lebo nechtiac sa potom podporujú chovy, kde zvieratá vyslovene trpia. Ja sama som vegánka a kupujem si vlnku len z certifikovaných chovov (humánny chov, mulesing free atd...)

2018-01-06 12:01:275x

miu @PriadkaHandspunArt ..aha, to mi nenapadlo, ďakujem:) je strašný tento svet, kde zvieratá sú len na to, aby poslúžili "pánovi tvorstva". My sme celá rodina vegetariáni, jeden syn vegán.. a ďakujem autorke za vyčerpávajúce informácie o vlne :)

2018-01-06 12:18:552x

ADANA A ja ešte pre upresnenie dodám, že vlna je produkt živočíšnny, bavlna rastlinný a akryl, či iné syntetické materiály

sú priadze a nie vlny...

2018-01-06 12:58:066x

LwH-LifewithHandmade Vďaka, som rada že ste to pochopili a k tým zvieratám..majú nám byť na úžitok a nie aby sme ich trápili že niekde budú zavreté a čakať kým sa z nich vezme vlna. Viem že to znie asi dosť zle ale bohužiaľ pravda je taká aká je.

2018-01-06 20:14:21

maat dovolím si pripomienku: nie je absolútna pravda, že akryl je cenovo dostupný. vyhotovujeme veci aj z francúzskeho akrylu a ten v niektorých prípadoch vychádza cenovo drahšie ako vlna :) nemám na mysli turecký akryl, ktorý sa tvári, že je vyrábaný vo Francúzsku.

2018-01-09 16:19:34

BioHandmade Odporúčam výborne napísaný článok na SAShE (má aj zaujímavé komentáre):

https://www.sashe.sk/PriadkaHandspunArt/journal/preco-ma-ta-ciapka-nehreje-alebo-rozdiel-medzi-vlnou-a-vlnou

2018-01-09 16:32:342x

MirianaOli Super poučný žurnál, vďaka:)

2018-01-09 18:31:541x

norika21 A za mňa ešte dôležitá informácia,pri praní vlny.Treba mať rovnakú teplotu vody pri praní I pláchaní.

2018-01-09 20:26:426x

Lulu.Gardener Ešte dodám z vlastnej skúsenosti, že výdrž vlneného a syntetického svetra (odhliadnuc od ich vlastností, pocitu z nosenia a ekologických dopadov) je neporovnateľná. Akryl síce nezožerú mole, ale vlákna rýchlo strácajú na kvalite (dokonca som vo veciach dlhšie odložených našla miesta s trhajúcim sa vláknom). Narozdiel od toho veci z prírodných priadzí pri dobrej údržbe a nadčasovom dizajne vydržia aj viac generácií (vlnený svetrík -kabátik po mojej tete som nosila celý gympel a nedávno som v ňom stretla mladšiu sesternicu a vyzeral stále šik).

2018-01-10 01:29:164x

Heavenly Vlnený sveter je láska na celý život. V šatníku vám stačí jeden kvalitný, ľahko kombinovateľný, ktorý po vás zdedí vaša dcéra. Pod zimnú bundu tak nemusíte obliekať tisíc vrstiev, spoľahlivo vás pred zimou ochráni aj jedna vrstva tenšieho vlneného svetra. Vlna má aj ekologické výhody. Výrobky z nej netreba často prať - ak vôbec. Stačí ich pravidelne vetrať na čerstvom vzduchu. Vlákna totiž nenasávajú pot ani iné pachy a odpudzujú špinu. Jeden môj sveter z alpaky oslávil 3 roky a zatiaľ som ho nevyprala ani raz. Ak už periete, stačí namočiť do vlažnej vody s trochou šampónu na vlasy, ak nemáte po ruke špeciálny prípravok (keďže vlna je veľmi podobná ľudskému vlasu). Splstnatená vlna - ako napr. rôzne kabátoviny, takmer vôbec neprepúšťa vodu a je veľmi hrejivá. Mínusom z hľadiska ekológie je, že ovce - podobne ako kravy - produkujú metán, síce menej, ale predsa. Pre ľudí ekologicky zmýšľajúcich odporúčam vlnu z alpaky - je to lama, ktorá sa chová v strednej amerike, vypije menej vody, poskytuje veľké množstvo vlny a mulesing sa jej netýka. Alpaku som si zamilovala, postupne zo svojho šatníka vyhadzujem akryl a všetko umelé a nahrádzam ho udržateľnými materiálmi. Na túto tému mrknite na článok z NILA blogu, kde je táto problematika z hľadiska udržateľnosti veľmi pekne a fundovane zhrnutá: http://www.nila.cz/blog/archiv/archiv-fashion/vse-co-potrebujete-vedet-o-svem-pristim-vlnenem-svetru/

2018-01-10 09:12:015x

etede Som rada, že niekto spomenul aj Alpaku. Práve som o tom chcela napísať. Rok dozadu som vyskúšala z nej uháčkovať niekoľko kúskov a nedám na priadzu z Alpaky dopustiť. Síce neviem v akých podmienkach naozaj lamy v Južnej Amerike žijú, dúfam, že je to tak ako je v prechádzajúcom príspevku spomenuté, ale vlna , čo sa z ich srsti spriada je úžasná. Aj keď takéto kúsky z prirodnej priadze sú drahšie ako syntetické, dávam im prednosť. pre kvalitu, väčší úžitok, ktorý prinášajú a ten pocit luxusu je pre nás tiež nezanedbateľný.

Tým, že sa rozhodneme mať menej vecí, myslíme ekologicky a pomáhame chrániť našu prírodu a prostredie, v ktorom žijeme.

2018-01-10 10:48:432x

ZienkaDomaca Som veľmi rada, že je už dosť ľudí, ktorí postupne prichádzajú na to, že nie je sveter ako sveter a čiapka ako čiapka. :-) Ako napísala @PriadkaHandspunArt, je tu niekoľko nesprávnych info, ale v zásade je to dobré zhrnutie. A keďže som predajcom práve prírodných klbiek z voľne chovaných oviec a lám, viem, že aj tu sa "ľady lámu" a ceny sú stále viac priaznivé. Okrem toho je dosť akcií, pri ktorých sa ceny dostávajú výrazne pod ceny akrylu. Potom už nie je nad čím uvažovať. :-)

2018-01-10 11:43:173x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

LwH-LifewithHandmade
LwH-LifewithHandmade

Pokiaľ niečo veľmi chcete, nič nie je nemožné. Rovnako to je aj s handmade prácami. Všetok svoj voľný čas keď som doma venujem ručným prácam. Veľmi si cením každý jeden lajk či komentár ktorý dostanem lebo vidím ako ma to posúva ďalej.

V prípade záujmu o nejakú moju vecičku si môžete vybrať aj materiál aký chcete a z neho Vám vyrobím danú hračku. Materiál ktorý mám pripísaný k jednotlivým hračkám nemusí byť aj na vašej hračke ak si želáte iný, rovnako aj farby :)

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »