Žurnál+

Lokálne je zdravé, lokálne je blízko

U
Luxius191 predaných ks, 73 hodnotení

Lucia G. » Blogy / 2021-06-11 13:00:01 /  2 komentáre / 15 lajkov

 

LOKÁLNOSŤ - PRIRODZENÉ SPOJENIE S MIESTOM, KDE ŽIJEME

 

 

KTO SME

Sme tím priateľov, ktorí sa rozhodli priložiť ruku k dielu a dostať viac do povedomia - šíriť myšlienku, obsah aj význam lokálnosti. Ako mama som sa už neraz presvedčila, že práve porozumenie je tou cestou k zmene. Od minulého roka svet zasiahla jedna veľká téma, ktorá viac nasvietila to, v čom sme sa ako spoločnosť ocitli. Vnímame výnimočnú príležitosť prehodnotiť naše doterajšie myslenie a konanie, otvoriť sa novým možnostiam. Naša iniciatíva pramení zo zdravého rozumu skôr, než zo zámeru „zmeniť svet“.

 

 

O PROJEKTE

Tento rok sa bude konať druhý ročník kampane pod názvom Svetový deň lokálnosti dňa 20. Júna 2021. Pripájame sa a vytvárame lokalizovanú verziu. Lebo aj kampaň za lokálnosť predsa môže byť lokálna. Pripravili sme stránku lokalnost.org, ktorej obsahom sú pribúdajúce videá, podcasty, články a ďalšie užitočné informácie s nosnou témou lokálnosti. Tieto informácie a vhľad by sme radi priniesli medzi čo najširšie publikum a zviditeľnili tak dobré projekty (ako napr. semienkovne, kde zoženiete nehybridné semená či užitočné mapy). Inšpirovať vás zaujímavými ľuďmi alebo nápadmi, informovať o možnostiach (debničkové systémy či komunitné opravárne) a miestach (re-use centrá). Takto chceme pomôcť osožným obsahom aj vám – či už chcete založiť vlastnú komunitu, alebo nájsť vo svojom okolí to, čo potrebujete.

Nielen vo svete, ale aj u nás je naozaj mnoho zaujímavých združení, komunít a projektov, o ktorých vám chceme dať vedieť - aby sme sa mohli v dobrom inšpirovať navzájom. Áno, dobré veci sa dejú aj tu. Ak bude každý z nás hovoriť medzi svojimi priateľmi či kolegami, konečne o niečom, čo má zmysel a aké sú možnosti, potom máme šancu na zmenu. Spolu to dokážeme!

 

Čo je to teda lokálnosť?

 

 

Určite široký pojem, ktorý v sebe zahŕňa všetko, čo je človeku prirodzené, jeho potreby: od (zdravého) jedla, spôsobu života (komunita, vzťahy, spojenia), práce (ktorá napĺňa), vitálneho životného prostredia a podobne. Každý lokálny ekosystém a druh, rastlina, hmyz, čistá rieka, kyprá pôda, to všetko prispieva jedinečným spôsobom k zdraviu a odolnosti celku - to všetko sú orgány, cievy a tkanivá živého organizmu Zeme.

 

 

ZÍDE SA NÁM VAŠA PODPORA

Necvakáme si časenky v žiadnej práci, toto vnímame ako našu úlohu – službu spoločnosti. Preto som sa obrátila aj na redakciu Sashe o pomoc s propagáciou nášho projektu a dostali sme povzbudivú odpoveď. Práve prebieha kampaň na Startlabe, kde si môžete vybrať a zasadiť nehybridné semená (to sú také, z ktorých úrody môžete semená zasadiť znova na ďalší rok), originálne tričko s nápisom „Som lokálny“ a „Som lokálna“, či zaujímavé a náučné knižky - pre deti či pre dospelých. Zároveň nám takto pomôžete v realizovaní zámeru – osvety. Vďaka vašej podpore takto môžeme spojiť sily a pracovať spolu smerom k pozitívnej zmene.

Ďalej by sme radi vytvárali aj ďalšie edukatívne videá, prehľadnú infografiku pre deti či brožúrky (PDF). Máme v pláne organizovať besedy na školách, festivaloch, coworkových či iných adekvátnych miestach. Zámer: hovoriť o niečom, čo má zmysel, ako aj o možnostiach, ako sa dá vykročiť z bludného kruhu von.
Ďakujeme za podporu. Aj vďaka vám a nášmu vnútornému odhodlaniu dokážeme veľa!

  

Komentáre

naturoriginal ...perfektnéééé "videiko"..nutne užitočné a veľmi dôležité informácie k dnešnej dobe...čistá pravda.. každé slovo na zamyslenie :) príroda nám neustále nastavuje zrkadlo..chránme a vážme si každý kúsok zeme na tejto planétke.. Ďakujeme..podporujeme a zdieľame :)

2021-06-13 17:05:46

Luxius Ďakujem aj ja za povzbudivé slová!

2021-06-14 13:58:00
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »