Domov » Žurnál+ » Autor: Lucia Jesenská

Žurnál+

Rozhovor s Iv Santa, kráľovnou púdrových farieb a grafických šperkov

Lucia J. » Rozhovory / 2014-10-05 20:20:00 /  26 komentárov / 137 lajkov / 8106x zobrazený

Púdrová kráľovná Ivana je množstvu ľudí známa hlavne pod menom Iv Santa. V Trenčianskej Turnej, kde žije spolu so svojím manželom v rozprávkovom a nežnom byte, tvorí pod značkou I.V. – Iné videnie. Jej tvorba je hlavne o grafických šperkoch, ktoré si sama navrhuje a následne aj spracúva. Venuje sa však aj pedagogickej činnosti a z času na čas i foteniu. Ivaniným dobre stráženým tajomstvom je minulosť vo folklórnom súbore, ktorého súčasťou bola ešte donedávna. Ako žije šperkárka, pani učiteľka a nádejná fotografka Ivana Poruban Santová, si prečítajte a pozrite v nasledujúcom článku.

Text Zuzana Fajta / foto Lucia Jesenská / korektúra Soňa Hrúziková

                                                            Učila si na základnej škole. Bavilo deti umenie?

Nebavilo. A tie, čo to bavilo, boli terčom výsmechu ostatných, ktorí ich odrádzali. Mala som šikovných žiakov, určite by sa v každej triede našli niekoľkí, ktorí by mali na to, aby išli na strednú umeleckú školu. Keď som ich však pochválila, ostatní sa im smiali a uťahovali si z nich. Deti sú v dnešnej dobe dosť nevychované. Často sa cítim skôr ako vychovávateľka, a nie ako pedagogička. Na druhej strane mám teraz možnosť vyskúšať si učenie na strednej umeleckej škole a je to diametrálne odlišné. Konečne mám pocit, že to, čo žiakom odovzdávam, bude mať pre nich v budúcnosti nejaký osoh.

                                   Prečo sa im vôbec smiali? Mám pocit, že vždy bolo skôr „cool“ byť umelcom.

Brali to tak, že umenie nie je nič. Nezarobíš si tým. Keďže deti sú vychovávané materialisticky, tak to je to jediné, čo ich trápi. Často som od nich počúvala, že im rodičia povedali, že z „výtvarky“ môžu mať aj päťku, lebo je to blbosť a nie je im ju na nič treba. Tým pádom ich vôbec nemotivovali, čo je škoda. Prístup niektorých rodičov sa však nelíši ani na strednej škole. Dala som študentom za domácu úlohu, nech vo svojom okolí navštívia nejakú významnú galériu a poprosia rodičov, aby išli s nimi. Ich odpovede typu „moji rodičia nemajú čas chodiť po galériách, našich to nebaví, nevidia v tom význam, nerozumejú umeniu, nepáči sa im umenie“ a podobne ma šokovali. Dúfam, že v budúcnosti sa to zmení k lepšiemu. A keď už nie rodičia, tak minimálne učitelia by ich k tomu mali viesť.

       Ty sa však venuješ kreatívnej činnosti, ktorá ti prináša aspoň nejaký zisk. Ako si začala so šperkmi?

Prvé šperky som začala vyrábať na výške, niekedy v roku 2010. Po tom, ako vzniklo SAShE.sk, som sa rozhodla robiť ich nielen pre seba do zásuvky, ale ich aj množiť a vyrábať pre ostatných. Až v roku 2012 som sa však dostala do povedomia ľudí, chodila som na rôzne markety, kde začali spoznávať moje veci. Venujem sa tomu aj v súčasnosti, aj keď momentálne mám na vlastnú tvorbu menej času – čo sa, dúfam, v blízkej budúcnosti zmení. Aj keď sa však šperkom nevenujem, stále nad nimi premýšľam. Inšpiráciu hľadám všade možne. Kdekoľvek sa pohnem a niečo ma zaujme, hneď si predstavím, že by sa to dalo pretaviť do šperku. Samozrejme, sledujem aj rôzne blogy, Pinterest a podobne, kde je množstvo inšpirácie. 

                                                                        Aké boli prvé veci, ktoré si vyrobila?

Také, čo by som dnes už asi nespravila. Takisto to bolo grafické, ale stále som sa hľadala. Vždy som to chcela nechať v extravagantnejšom štýle, aby moje šperky upútali. Veľká zmena však nastala aj v ľuďoch a ich nákupnom správaní. Začali viac kupovať handmade, slovenské výrobky, extravagantnejšie veci, menej sa boja a nie je to také ustráchané ako na začiatku. Keby som dnes začínala s vecami, ktoré som robila pred pár rokmi, možno by si ma ani nikto nevšimol.

                                                                    Myslíš si, že handmade ma budúcnosť?

S handmade šperkmi som síce začala pred piatimi rokmi, ale to neznamená, že som dovtedy nerobila nič tvorivé. Skrášľovala som, čo sa dalo, prešívala oblečenie a podobne. Ku kreativite ma viedli nielen v škole, ale aj doma. Boli to drobné ručné práce, ktoré dnes označujeme slovom handmade. Handmade tu teda vždy bol, teraz je len viac na očiach a najmä vďaka internetu má iný status. Nemyslím si teda, že v budúcnosti bude handmade absentovať. Je však možné, že už zajtra bude tento výraz archaizmom.

                                                                    Darúvaš ľudom k sviatku svoje výrobky?

Jasné, ale v minulosti to bolo pravidelnejšie. Keď som začínala, pripadalo mi vhodné darovať ľuďom niečo, čo som sama vyrobila. Časom si na to v mojom okolí tak zvykli, že už ani nečakali iný typ darčeka. V poslednom čase sa ich preto snažím prekvapiť aj niečím iným. Väčšinou však potom aj tak chcú odo mňa kúpiť šperk, takže sa vraciame k osvedčenej metóde obdarúvania.

                                                                   Okrem šperku sa venuješ aj fotografovaniu.

Áno, už počas štúdia ma veľmi chytila analógová fotografia. Keďže som nemala poriadnu digitálnu zrkadlovku a doma sa nám povaľovalo množstvo starých foťákov, vyrastala som na analógoch. Dosť ma bavila módna fotografia, stylingy, tak som si povedala, že by bolo fajn kúpiť si digitál, a začala som skúšať a fotiť. Následne prišli aj nejaké ponuky, ľuďom sa páčilo, ako fotím. Nie je to ale tak, že by ma to živilo, na druhej strane sú šperky práve ďalšia práca. Baví ma však aj navrhovanie odevov. Keby som mohla, tak by som najradšej navrhovala všetko. Zvrchníky, kabáty... všetko možné. Aj keď som si navrhla svadobné šaty, tak by som sa nechcela venovať iba tomu. Ale baví ma to veľmi.

                                                                                         Čo ťa vie nadchnúť?

Moja zlá stránka je, že sa dokážem nadchnúť banalitou, čo však potom veľmi rýchlo odznie. Preto si nikdy nemôžem dať žiadne tetovanie, kúpiť napríklad drahé hodinky alebo urobiť radikálnu zmenu vlasov. Celé hodiny by som však dokázala presedieť na Bazoši, chodiť po antikvariátoch a bazároch, kutrať sa v starých pivniciach a babkiných kredencoch. To ma vie až priveľmi nadchnúť, je to skôr úchylka!

                                                                              Ktorá je tvoja obľúbená časť bytu?

To je veľmi ťažká otázka. Každý kúsok, či už ide o nejaký predmet alebo väčšiu časť v byte, mám rada. Napríklad kuchyňa je pre mňa zvláštnym miestom, aj keď to možno bude znieť smiešne. Stena v kuchyni, ktorú som maľovala, vo mne prebúdza tvorivosť, a tá sa potom odráža vo varení, takže istým spôsobom mám túto časť veľmi rada. Nedá mi nespomenúť aj sofu, ktorú som si navrhla. Výrobca nábytku ju potom dokonca dal do predaja. Vtipné je, že sa takmer vôbec nepredáva, lebo je mohutná, zaberá veľa priestoru a pritom sa na ňu nezmestí veľa ľudí. Ale pre mňa je veľmi cenná a trávim na nej dosť času. No u nás v byte je toho určite viac, či už ide o samotné predmety alebo časti bytu, každý kúsok má nejaký príbeh. Väčšinu vecí som si nadizajnovala a dala vyrobiť na mieru, iné som našla v hrozných socialistických predajniach, no o to viac si ich vážim a všetky sa pre mňa stávajú obľúbenými.

    Ľudia, ktorí ťa sledujú len ako šperkárku alebo fotografku, asi nevedia, že tancuješ vo folklórnom súbore.

Teraz už netancujem, ale tancovala som od šiestich rokov. Keď som skončila na vysokej škole, nejako sme súbor rozpustili, ale teraz sme sa kvôli výročiu zase dali nachvíľu dokopy. Zistila som, že ma to však už natoľko nebaví, a keďže to bolo hlavne o partii, tak už ma pri tom vlastne nič nedrží. Keď som bola malá, bolo to iné. Dosť sme toho aj precestovali, takže to bolo super.

 

                  Ako dieťaťu sa ti nikto nesmial? Už si spomínala, že deti vedia byť niekedy škodoradostné.

Nie, nesmial. Dnešné deti sú úplne iné, za mojich mladých čias sme sa za to nehanbili. Keď sa dnes idem pozrieť, ako v tom istom súbore, v ktorom som začínala, tancuje moja malá sestra, vidím tam samé dievčatá, ktoré sú dokonca prezlečené za chlapcov. Je to vtipné a smutné zároveň. V súčasnosti vo folklórnych súboroch celkovo chýbajú chlapci, hanbia sa a nie je to pre nich také príťažlivé ako kedysi. Čo je škoda.

                                                                   Čo ťa bavilo na folklórnom súbore najviac?

Nie som práve vzorový príklad nadšenca folklóru. Samozrejme, bavilo ma tancovanie, ale bola to najmä naša partia. Pokiaľ sa stretnú dobrí ľudia, tak môžu robiť naozaj čokoľvek.

                                                                    Na čo si vo svojom živote extrémne hrdá ?

Na svojho manžela, to je fakt hustý týpek (smiech).

Komentáre

astra ♥ krásne !!!

2014-09-20 15:44:00

uKvetinky nádhera!!!

2014-10-05 20:32:491x

Beauty-shop fuuu, akože WAAAW aj ten bytík!!! veľmi sa mi páčia tie detaily ♥

2014-10-05 20:40:24

ZURAbags dobrý žurnál !!!

2014-10-05 20:55:29

Cat.in.the.closet awww, krásne fotky, rozhovor, všetko!

2014-10-05 22:26:441x

zananet Inšpiratívny žurná :-) krásne sa čítal aa tie fotky, nádhera

2014-10-05 22:43:021x

LEVICA Úprimný a veľmi príjemný žurnál. Celé to má atmosféru. Páči sa mi sofa a maľba v kuchyni:))

2014-10-06 07:50:18

Visible krásné fotky a interiér :))

2014-10-06 09:41:23

Dussi teším sa, že takýto ľudia sú, veľmi hlboký žurnál, ďakujem za interviu a I.V. odkazujem, že úplne chápem a zdieľam to smutno z rodičov detí v súvislosti s výtvarnou výchovou. Darmo, rodina je nevyhnutná platforma na utváranie vzťahu k umeniu a pritom stačí tak málo len chcieť a pochopiť aké je to pre dieťa dôležité. Ale to druhé je betón, žiaľ :-( Pardon, za negatívne písmenká, tento žurnál je super a aj vďaka ukážke tak čistého bytového dizajnu pozitívny.

2014-10-06 09:51:152x

candycottoncomp Výborný žurnál, zaujímavý rozhovor a konečne konečne vidím na Slovensku krásny, vkusný byt, v ktorom nie je nič gýčové, nič vulgárne, žiadne krikľavé zelené alebo oranžové steny, žiadne depresívne umenie, alebo hranie sa na vintage, ktorý ním nie je...Pri prvom len letmom preletení fotiek som si pomyslela, že toto bude Slovenka žijúca niekde vo Švédsku,ale nie chvalabohu, žije v Trenčianskej Turnej. Tento bytík obstojí vo všetkých ohľadoch v svetovej konkurencii toho, čo náš človek môže vidieť na pintereste, či na blogoch venujúcich sa interierérovému dizajnu. Som nadšená, je to skvelé a Ivane gratulujem...A dovolím si pár fotečiek aj popripínať na svoju nástenku :-)

2014-10-06 09:56:188x

EnaDesign Páči sa mi tento žurnál veľmi :)

2014-10-06 15:26:411x

Lu.bi Nesmierne krásne a inšpiratívne bývanie...prijemné na pohľad a určite príjemné na trávenie každej chvíľky + prijemný rozhovor.

2014-10-06 17:42:55

Lindaland Vďaka za zaujímavý žurnál. A tá posteľ + stena nad kuchynyským stolom....♥

2014-10-06 21:34:37

KathusKarkulka juj! :)

2014-10-06 23:49:17

LudkaDusko Príjemné čítanie, krásne fotky . Bitík je naozaj úžasny, príjemný na pohľad a určite ešte viac na žitie. Prajem krásny slnečný dník :)

2014-10-07 07:47:32

LivKreativ Parádny bytík :-)

2014-10-07 09:51:59

Veronicka mne sa najviac paci spalna (spominana postel, zaclona, cele dokopy) a az na tu stenu nad linkou mi tiez evokuje krasny cisty seversky byt :)

super vkus, ja mam sice kustik iny, ale v takomto niecom by sa mi tiez velmi velmi prijemne zilo

2014-10-07 10:14:22

d-u-1514384082 Krása!

2014-10-07 11:00:37

vinica skvostné!!! čítanie aj bývanie :) ďakujem

2014-10-07 11:06:28

MajkajamajkaMajka Úžasný byt !

2014-10-07 11:28:09

i.v. dakujem :) myslim, ze kazda z nas je na tolko kreativna aby si vytvorila svoj osobitny domov, v ktorom sa citi dobre a paci sa jej....a som rada, ked sa vam paci aj ten moj

2014-10-07 15:15:371x

snakebite super článok aj výtvarníčka

2014-10-07 18:30:40

jejdanenky Ja odpadnem, že I.V. je z Trenčianskej Turnej! To mi vo sne nenapadlo :)!

2014-10-07 20:59:411x

Zuna. Nádherný bytík Ivka, krásny, čistý a štýlový ako všetky Tvoje šperky:))))

2014-10-08 11:04:02

JozefZajac Krááááásnééééééééééé..................kreatíííííívne.........svieže..............farebnéééé.......Môj obdiv!!!! :)))))

2014-10-08 15:32:131x

natalkinefarbicky Neviem sa vynadívať. Čoskoro budem zariaďovať svoj nový príbytok a tá pokreslená stena nad kuchynskou linkou je fenomenálna :) Nejaký tutoriál by bol vítaný :)

2015-01-22 22:13:31

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - NY v slzach - 1291759NY v slzach by i.v.
 54 komentárov
 Páči sa 285 ľudom
7 €
 - dia mant y - 1422931dia mant y by i.v.
 3 komentárov
 Páči sa 68 ľudom
15 €
 - diamant - 1428619diamant by i.v.
 2 komentárov
 Páči sa 62 ľudom
7 €
 - chevron - 2655130chevron by i.v.
 2 komentárov
 Páči sa 56 ľudom
10 €
 - grow up - 3038186grow up by i.v.
 3 komentárov
 Páči sa 34 ľudom
39 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »