Žurnál+

DIY - Háčkovaný lapač snov bez háčkovania

Lucarino72 predaných ks, 32 hodnotení

Lucia M. » Návody / 2024-03-30 07:00:01 /  4 komentáre / 19 lajkov

Ahojte.

Pôvodne som chcela na jar napísať žurnál o svojich prútených vencoch, lebo je to téma hlavne jarná. Avšak nechala som sa uniesť výrobou lapačov snov a po mesiaci sa teším, že vám môžem konečne ukázať proces ich výroby. Prajem príjemné čítanie alebo len pozeranie, či aspoň nakuknutie :)

Háčkovať neviem. Ale zato sa mi doma nahromadilo pár krásnych háčkovaných dečiek. Takých poctivých, naškrobených, voňavých. Aké si kedysi dávala moja stará mama na stoly, police, komody, jednoducho všade. Malo to svoje čaro, ale ja som rozhodla, že namiesto lapačov prachu vyrobím lapače snov. :) Niežeby som nejak zvlášť verila ich mystike, skôr sa mi páčia ako dekorácia. Taká nie príliš preplnená šnúrkami, čipkami, korálkami, pierkami... skôr jednoduchá, jemná, snová... vhodná napríklad aj do svadobnej výzdoby v romantickom boho štýle.

 

 

Na internete určite nájdete množstvo postupov, ako si takéto háčkované lapače a strapce vyrobiť. Ja som si pár postupov a fotiek napozerala a postupne počas výroby niekoľkých kúskov som ich doplnila takými svojimi zlepšeniami, povedzme tipmy a zisteniami. Na fotkách si určite všimnete, že v niektorých krokoch sú odfotené rôzne lapače. A to práve kvôli tomu, že pri každom vyrobenom kúsku som prišla na niečo,  čo mi prácu zjednoduší alebo urýchli alebo čo urobiť, aby bol výsledok čo najlepší. Však to poznáte:). Ponúkam vám teda taký ucelený návod, možno niekoho inšpiruje.

 

Čo si pripraviť:

○Háčkovaná dečka ○ škrob na záclony ○ špendlíky ○ kovový kruh, ktorý má priemer naškrobenej dečky ○ jutový špagát v dvoch hrúbkach (1 mm a 2 mm) ○ háčkovacia priadza alebo iný druh špagátu bledšej farby ○ dlhá ihla s väčším očkom ○ špicaté nožnice alebo krajčírske "cvakačky" ○ drevené korálky s väčším prievlakom ○ meter ○ lepiaca páska ○ kliešte ○ lepiaci valček (tak ten určite oceníte, pretože vlákna juty budete mať jednoducho všade :D )

 

Najprv si vyrobíme strapce.

1. Pripravíme si maketu z kartónu, pričom dĺžka makety predstavuje dĺžku strapca. Pracovala som s 2 maketami. 16 cm a 12 cm. Najskôr som pracovala s dlhšou maketou, ale potom som zistila, že kratšie strapce sa mi páčia oveľa viac. 

 

 

2. Na maketu namotáme jutový špagát. Toľko, aby bol strapec dostatočne hrubý.

 

 

3. Cez vrch prevlečieme špagát a urobíme jeden uzol. Jeden uzol preto, aby sme mohli strapec po odstrihnutí z makety ešte upraviť. Špagát bude slúžiť na uchytenie strapca, preto odporúčam dĺžku 2 x dĺžka strapca + 5 až 10 cm.

 

 

4. Spodnú časť prestrihneme špicatými a hlavne ostrými nožnicami. Tieto liatinové sú perfektné. 

 

 

5. Strapec trochu upravíme. Vznikne nám niečo ako vlasatý strýko Ed :).

Odstrihneme si 90 cm priazde a priviažeme ju do vnútra strapca, 2,5-3 cm od vrchu. Takto uprostred strapca nebude vidieť uzol.

Začneme obmotávať priazdu. Zdola nahor. Zvolila som krémovú farbu, aby strapce vizuálne trochu zjemnila a dodala kontrast. Motáme riadok vedľa riadka, žiadne kríženie nitiek, aby bol "krk" úhľadný. Ak by sme motali "len tak ako príde", výsledok by bol markantne odlišný. Motáme cca 1 cm do výšky. Tak, aby nám ostala dostatočne veľká "hlava" strapca. 

Na zvyšný koniec priadze navlečieme ihlu, ktorú prepichneme smerom dole, do vnútra strapca.

Koniec zaviažeme vo vnútri strapca s prvým koncom priazde a s jednym zo špagátikov. Takto budeme mať istotu, že uzol nepovolí.

Odstrihneme. Uzlík ani konce priadze tak nebude vidieť a ostane nám len úhľadný "krk" strapca.

 

 

6. Strapce si vyrobíme v nepárnom počte. Nepárny počet strapcov som zvolila kvôli výslednej symetrickosti lapača.

 

 

7. Navlečieme drevené korálky. Strapce sú hotové.

 

 

Strapce môžeme celé vyrobiť aj z háčkovacej priazde či iného materiálu. Môžu byť aj kratšie. Napríklad takéto kratšie strapce z háčkovacej priazde smotanovej farby som vyrobila k lapaču z 40 cm dečky.

 

 

Alebo kratšie, jutové strapce na lapači s priemerom 35 cm.

 

 

A ako na lapač snov?

Háčkovanú dečku deň dopredu naškrobíme a povypíname pomocou špendlíkov. Tu upozorním na to, že veľkosť kruhu volíme až podľa veľkosti naškrobenej, napnutej dečky. Bola som prekvapená o koľko centimetrov sa dečka po napnutí zväčšila. Mne to na začiatku nedošlo, ešteže mám doma viac veľkostí kruhov aj dečiek :)

8. Kovový kruh omotáme hrubším jutovým špagátom. Začiatok necháme dlhší (cca 15 cm) a prilepíme si ho o kruh.

 

 

9. Postupne ovinieme celý obvod kruhu. Mne sa osvedčilo "prehadzovať" klbko špagátu cez obruč, pozaťahovať každý ovin špagátu poriadne, aby bol natesno na kruhu a znova poprehadzovať klbko... a tak stále dokola... lepšie to vysvetliť neviem. :) Super vychýtávka je takáto drevená špuľka, vďaka nej som sa dostala na 25 minút obmotávania kruhu s priemerom 35 cm... inak mi to trvalo skoro hodinu.

 

 

10. Koniec špagátu si tiež necháme dlhší. Pevne zviažeme konce špagátu. Neodstrihneme ich, ale  ponecháme a využijeme potom na zavesenie lapača. 

 

 

11. Háčkovanú dečku si nachystáme do kruhu. Odstrihneme si dostatočne dlhý jutový špagát hrúbky 1 mm. (Dvojnásobok obvodu kruhu bude určite stačiť). Špagát zložíme na polovicu a v tomto mieste ho priviažeme na kruh. Priviažeme ho ku vyčnievajúcim koncom špagátu, ktorým sme obmotávali kruh.

Navlečieme ihlu na jeden z koncov špagátu a prichytíme prvý cíp dečky. Postupujeme proti smeru hodinových ručičiek. Niekoľkokrát omotáme kruh a prichytíme ďalší cíp. Keď sa dostaneme k spodnej polovici kruhu, prichytíme cíp dečky a špendlíkom si špagát zaistíme. 

Ihlu navlečieme na druhý koniec a zopakujeme to isté v smere hodinových ručičiek. Postupne prichytíme druhú polovicu dečky. V mieste stretu konce špagátu zaviažeme, neodstrihneme, ale necháme ich dlhé cca 15 cm. 

 

 

12. Presne v tomto istom mieste prichytíme prvý strapec. Uzlíme zásadne zo zadu lapača. Ak sa podarí, tak uzlík schováme do korálky. A čo so štyrmi koncami vyčnievajúceho špagátu? Tie postupne navlečieme na ihlu a ihlu prepichneme smerom dole cez korálky a strapec. Tu nám pomôžu aj kliešte, ktorými ihlu vytiahneme. Vytiahnuť ihlu len prstami sa mi málokedy podarilo. V tomto kroku sa nám bude hodiť, že sme prečnievajúce konce nechávali dlhšie. Odstrihneme ich vlastne tak, že ich zarovnáme so spodnou časťou strapca. Ak sme ich nechali kratšie, tak ich odstrihneme uprostred strapca tak, aby ich nebolo vidieť.

 

 

13.  Ďalšie strapce prichytíme v rovnakej vzdialenosti od stredného strapca. Vyčnievajúce konce špagátu znova prevlečieme cez korálky smerom dole do strapca. Na tejto fotke môžete vidieť, že vzdialenosť strapcov som netrafila úpne rovnakú, pretože som to robila "odoka ", pri ďalších som si radšej zobrala meter :).

 

 

Srapce ešte učešeme. Použila som klasickú detskú kefu na rozčesávanie vláskov. A ak je treba, zastrihneme konce pekne do roviny. 

14. Konce špagátu, ktoré nám ostali na vrchu kruhu použijeme na zavesenie lapača. Na miesto ich zauzlenia na kruh navlečieme prvú korálku. Potom konce špagátu zauzlíme čo najbližsie ku kruhu, resp. ku prvej korálke. Odstrihneme a na uzol navlečieme druhú korálku. Takto nebude uzol vidieť. 

 

 

Háčkovaný lapač snov bez háčkovania, so strapcami, máme hotový.

 

 

Už mu len nájsť miesto. Ja sa chystám vyrobiť ich ešte pár a zavesiť si ich do altánku v našej skromnej, zatiaľ rozbúranej záhradke. Teším sa na to ako sa budú hojdať vo vetre a ako bude cez ne presvitať ranné slnko. 

 

 

Krásne, jarné, tvorivé dni vám prajem.

PS: Po zverejnení tohto žurnálu som sa ešte rozhodla, že jeden lapač snov niekomu z vás darujem. Ten, ktorý som vyrobila ako prvý. Prečo? Pretože radosť rozdávaním rastie. Sú len dve podmienky. Dočítať sa až sem :). A spraviť objednávku v mojom obchodíku na hocijaký výrobok v akejkoľvek sume. A samozrejme pridať si k objednávke aj darček. Tak koho bude? 

Lucia

Komentáre

imageB Pekné dielko a super návod na jeho prípravu :)

2024-03-31 10:06:34

Lucarino Ďakujem krásne :)

2024-03-31 15:56:05

danculienka Dobre sa na to pozerá ale mať to doma ako lapač prachu..(nie nechcem ani iný lapač snov...).Lebo neviem ako potom dostať ten prach z toho dolu-z tej krásne naškrobenej a vypnutej dečky..

2024-04-03 22:21:01

Lucarino #danculienka. Napríklad vysávačom. Nastavíte jemné satie a hotovo. Vonku trochu oprášiť. Alebo prejsť nejakou čistou metličkou...možnosti sú.

2024-04-04 06:31:19
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »