Domov » Žurnál+ » Autor: Lucia Laciaková

Žurnál+

Prázdne strany, čiary, čary

Lucia L. » Osobné Blogy / 2017-04-19 23:11:19 /  13 komentárov / 50 lajkov

Krízové situácie sú v konečnom dôsledku dobré. 

                    

Až v konečnom dôsledku, samozrejme. Na začiatku to však vyzerá celkom inak..

Zakaždým, keď sa mi v živote niečo skomplikuje (rozumej, veci nejdú tak, ako si to ja predstavím), čo je pomerne často (v konečnom dôsledku - chvalabohu :), zaseknem sa. Potom nasleduje niečo ako prvotný šok, panika, myseľ na plné obrátky, všetky možné aj nemožné katastrofické scenáre a potom príde TO. Ten moment, ktorý je z toho všetkého najlepší.

Prázdno. Nič. Ako keď na chvíľku prestanete dýchať. Schválne, skúste to:  Zavrite oči, nadýchnite sa až po samé maximum, ktoré Vám Vaše pľúca dovolia, potom to všetko vydýchnite a na konci ostaňte TAM. V tom momente, kedy nie je v pľúcach vzduch. Pár sekúnd si to uvedomujte úplne naplno, ako sa len najviac dá. To ticho, to prázdno. To NIČ, ktoré je prítomné, lebo ste všetko predtým už jednoducho vyčerpali. Je to priestor, ktorý je tichý, pokojný a kľudný, kde nie je nič, iba prísľub a potreba nového nádychu, ktorý viete, že príde. Lebo prísť musí. Inak by ste to neprežili. Doslova.

Takže ešte raz: Krízové situácie sú v konečnom dôsledku dobré.

Nemusia byť hneď katastrofické. Mám na mysli krízové situácie. Pod pojmom kríza tu myslím niečo, čo vybočuje zo zabehnutých koľají. Zvrat v deji, ktorý doteraz plynul rovnako a zrazu sa niečo zmení. Napríklad smer vetra. Máte presne nastavené plachty do uhla, ktorý presne zachytáva severozápadný vietor a už nejakú dobu krásne udržujete rýchlosť aj smer, keď tu zrazu, vetrík si zmyslí, že sa mu zachce svoj smer zmeniť. Len tak! Bez varovania si začne duť juhovýchodne. Hajzlík jeden! A ani Vás nevaroval. Aby ste sa na to mohli pripraviť. Ako život sám. Ten si tiež mení smer. Na základe vlastnej logiky, ktorej my niekedy nerozumieme. Alebo možno nechceme.

Kríza nám dáva šancu. Priestor. Na zmenu, na nový smer, na nové nádychy.. Aby som mohla prejsť ku koncu tak, aby ste mi porozumeli, chcem spomenúť  krízu, ktorá moje plachty presmerovala a dostala ma momentálne na miesto, ktoré Vám chcem ukázať. 

 "striedavá starostlivosť o dieťa"

Tento veľmi "kúl" pojem ma teoreticky desil už dlhšiu dobu, a to až do momentu, kedy nám ho v júni minulého roku reálne súd uviedol do praxe. Puf! Zrazu som mala po necelých siedmych rokoch takmer neprestajne strávených s mojím synom zažívať každý druhý týždeň bez neho. ČO?! Týždeň?! To je celých sedem dní, to je 168 hodín, kedy máte možnosť zistiť, ako veľmi ste sa zžili s rolou matky. Aký veľký význam ste tejto svojej identite dali a nakoľko jej zmysel zaplnil Váš život. A zrazu je ten zmysel fuč! Každý druhý týždeň proste matkou nie ste. Hotovo. Kto potom dočerta ten týždeň ste?! Kým by ste mali byť? Kým by ste chceli byť? Po prvotných pocitoch sebaľútosti, zlosti a bezmocnosti som si uvedomila, že na to musím prísť. Takže kríza menom "striedavá starostlivosť" mi vytvorila priestor, dala mi na to čas. Celé more času. Presne 10080 sekúnd každý druhý týždeň na to, aby som zistila, kým som bola predtým, ako som sa stala mamou. Ako som svoje dni trávila, keď som ich nedefinovala cez dieťa a jeho potreby? Nevedela som to. No dostala som možnosť to objaviť. Znovu to preskúmať. 

"poďme teda do toho"

Táto veta určila nový smer vetra. A nie hocijakého. Ale poriadneho vetriska. Veta však nepatrila mne. Patrila Zore.

Jedného teplého letného podvečera, počas týždňa, ktorý patril Olkovmu otcovi, teda počas týždňa môjho znovuobjavovania starých zaprášených snov, som si popíjajúc kávu na mojom balkóne spomenula na jeden z nich, ktorý ma už roky držal.  "Chcem nájsť priestor, vieš?" Povedala som Zorke. "Akože dom. Na bývanie, aj na prácu. Nie však sama, ale s niekým na rovnakej vlnovej dĺžke. S nejakou kamoškou, čo je rovnako strelená, odvážna a je tiež s deťmi sama." Zasmiala sa. "Vedeli by sme si tak pomáhať." pokračovala som. "Psychicky, emočne, ekonomicky, ľudsky.. Navzájom sa dopĺňať, no zároveň si nezavadzať a mať súkromie. Taký dvojgeneračný dom, kde každý bude mať to svoje a pritom budeme spolu. Chápeš?" Zorka nielenže pochopila, ba čo viac, hneď na druhý deň mi volala, že taký dom našla. Presne taký! Tri podlažia, na každom jeden veľký samostatný byt so samostatným vchodom. Akoby šitý nášmu nápadu na mieru. Vietor sa rozdul tým správnym smerom, veta "poďme teda do toho" napla naše plachty spoločným smerom a nabrala tú najvyššiu možnú rýchlosť, aká existuje len vtedy, keď sa pre jeden sen nadchne viac duší. A keďže som mala každý druhý týždeň "vďaka" striedavke čas to celé riešiť, dobrodružstvo mohlo reálne začať..

Nasledujúce mesiace neboli ružové. Boli pestrofarebné. Boli poučné, plné entuziazmu aj improvizácií, behania po bankách a úradoch, hľadania riešení pre sprvoti "neriešiteľné" prekážky, ktoré sa nám stavali do cesty. Stretli sme sa s nadšením nášho okolia, ako aj s pochybnosťami našich najbližších. "Dve ženy idú kupovať veľký dom na dedine?! A ešte aj prerábať?! To nezvládnete, veď ani neviete, čo a ako!" Nevedeli sme, veru. Nemali sme ani poňatia, do čoho sa púšťame. Nech bolo však ako chcelo, obe nás držala vidina spoločného sna, spoločného cieľa, ktorý prelomil všetky ľady krútiacich hláv, ktoré sa napokon roztopili a podali nám pomocnú ruku. Možno ich nakazilo naše nadšené rozprávanie o sliepkach, ktoré budú kotkodákať po dvore (vybrali sme im aj mená :))), o hojdačke zavesenej na starom orechu v záhrade, o detskom smiechu, ktorý sa bude ozývať na všetky strany a nebude rušiť susedov, pretože pri našom dome žiadny susedia nebudú.. 

  

   

  

 

A veru, nie sú. Je apríl a my už bývame. Presnejšie, nasťahovali sme sa 1.apríla. Celkom symbolicky a aj celkom reálne. Dnes, takmer po roku, už pre mňa nie je kríza menom striedavá starostlivosť taká katastrofická. Byť pred rokom iných okolností, určite by som s ňou nikdy nesúhlasila. Byť ešte predtým iných okolností, nikdy by k takému rozhodovaniu nemuselo dôjsť. A keby bolo ešte predtým iných okolností.. veď to poznáte.. "Keby" je len slovo a je úplne nereálne. Lebo veci sa diali, dejú a budú diať. Niekedy si myslíme, že by sa tak diať nemali. Že je to zlé a nespravodlivé, že nám život krivdí a my sme len jeho obete. Ale nie sme. Krízové situácié do života patria a presne ako minca, aj tie majú svoje dve strany. A je len na nás, na ktorú stranu sa chceme pozerať. Ja som si vybrala tú dobrú. O tej zlej viem tiež. Viem, že tam je. Akceptujem ju, ale nemienim sa jej venovať, plakať nad ňou. Mám možnosť voľby. Ja som tá, ktorá si vyberá, na ktorú stranu mince zameria svoju pozornosť. To je pre mňa sloboda. To je to, čo mám ja, naše deti, my všetci..

  

Preto Vám prajem, milí priatelia, aby ste v každej situácii videli príležitosť. Aby ste uvideli v každej kríze priestor. Priestor pre dobré veci. Pre naplnenie Vašich snov, pre vyhodenie nefunkčných návykov, ktoré Vám bránia v ich naplnení. Pre znovunájdenie možnosti voľby pozerať sa na tú dobrú stranu Vašej mince. Pre radosť, ktorá sa nikdy nikam nestratí, len niekedy zmení podobu a dáva nám šancu nájsť ju aj v tých najnečakanejších situáciách či ľuďoch. A či veríme, či nie, v každej kríze je aj priestor pre vytvorenie tých "správnych situácií so správnymi ľudmi, na správnom mieste a v správnom čase". 

Krízové situácie SÚ v konečnom dôsledku dobré ;) 

  

  

  

  PS: Keď sme to dali my, dáte to aj Vy :) Len smelo za svojimi snami..

Komentáre

evelin3004 .....juj Lucka, super napisane, ste skvely priklad toho, ako sa nevzdat, nelutovat, nabrat cerstvy vzduch do pluc a zit tak, aby ten zivot aj napriek okolnostiam stal za to :-) . Si silna zena , Teba len tak nieco nepolozi a naozaj ta situacia nie je jednoducha, v ktorej si, ale postavila si sa k tomu tak ako to je a vytazila maximum :-) . Super napad s tym domom, mat spriaznenu osobku v podobe kamosky tak nablizko je uzasne, dobre ste to vymysleli , nebola to sice lahka cesta, ale vysledok stoji za to :-) ..... Ste inspiraciou pre vsetkych, ze vsetko sa da, pokial sa clovek nevzda :-)

2017-04-20 06:17:371x

dlhoska Ďakujem Fuky. Za všetko.... však ty, my vieme.. Tento šialený nápad mi dal veĺa. Verím, že to v našom šialenom manželstve potiahmeme dlho, s humorom a kopou zážitkov a plánov, ktoré máme v hlavách. Koniec koncov vybrala som si tú najlepšiu manželku

2017-04-20 06:34:502x

MilicaM držím vám palce, je to skvelé riešenie neľahkej situácie...

2017-04-20 08:10:081x

lobelia joj baby, ste bohofske! Luci, si chodiaca inspiracia, drzim palce velmi.

2017-04-20 14:44:211x

LucLac Ďakujem veľmi pekne - evelin, Milica, lobelia :) Že som sa mohla podeliť a že to vnímate takto. Mám veľkú radosť :D

2017-04-20 18:27:55

LucLac Zorka dlhoška :D :D :D ty čo mi tu komentuješ, rovno ma vystískaj! Večer ti donesiem hrnček od kávy :) Puding bol bombový, ledva držím štetec v rukách, taká som plná :))) Ja ďakujem Tebe :D

2017-04-20 18:30:22

sandrika téééda, to je ale parádne riešenie :D :D paráda fakt baby, gratulujem, nech sa darí ... vo všetkom, čo (s)chytíte!!!!

2017-04-24 15:01:47

BooBak ďakujem za článok, v pravý čas pre mňa, teraz. držím palce :)

2017-08-06 19:52:21

LucLac Juuj, tak to som rada! :) Nech sa darí. A ďakujem ;)

2017-08-07 16:53:38

la.mar perfektné, obdivujem:-)

2018-03-07 15:56:57

LucLac Ďakujeme :)

2018-03-07 16:08:17

takoy Vau krasne. Som sa tak zacitala:) uzasne mat taku kamosku.

Fandim Vam od sameho zaciatku, co som Vas uvidela na sashe a zelam vsetko dobre.

2018-04-07 21:54:50

LucLac Ďakujeme veľmi pekne :) Nech sa darí aj Vám ;)

2018-04-08 21:32:16

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Bieločervené pásikavé tričko - Red Folk - 7141320_Bieločervené pásikavé tričko - Red Folk by LucLac
 6 komentárov
 Páči sa 216 ľudom
29,90 €
 - Tričko Meadow s krátkym rukávom! - S - 8043917_Tričko Meadow s krátkym rukávom! - S by LucLac
 4 komentárov
 Páči sa 97 ľudom
29,90 €
 - Sako Shiny - 8070782_Sako Shiny by LucLac
 Páči sa 76 ľudom
79,90 €
 - Ručne maľované púzdro na mobil - 8070845_Ručne maľované púzdro na mobil by LucLac
 2 komentárov
 Páči sa 81 ľudom
29,90 €
 - Ručne maľovaný set - náhrdelník+ náramok Cancun - 8070960_Ručne maľovaný set - náhrdelník+ náramok Cancun by LucLac
 1 komentárov
 Páči sa 65 ľudom
35,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »