Domov » Žurnál+ » Autor: Lucia Laciaková

Žurnál+

Pracujem len s tým, čo mám

Lucia L. » Rady a info / 2018-03-07 13:17:02 /  12 komentárov / 47 lajkov

"Všimla si si, čím je tento rok výnimočný?" Pýta sa ma naša "veštica", aj keď ona toto pomenovanie nemá rada. Radšej liečiteľka. Vraj je to dôveryhodnejšie, hoci mne je to jedno. Vždy s ňou rada nazriem do karát a potvrdím si to, čo už aj tak tuším. Aby som to potom hneď druhý deň mohla zmeniť :P

"Čím?" pýtam sa a sledujem ako čistí karty nad plameňom sviečky. Rada sledujem tieto rituály, majú svoje čaro či už fungujú alebo nie.

"Sila myšlienok vzrástla na maximum. Takže bacha na ne! Nad čím intenzívne rozmýšľaš, to pritiahneš."

No fasa. Takže keď posledných 7 dní rozmýšľam nad tým, že je marec a okrem politických udalostí v našej krajine, ktoré rozvírili strach a neistotu, ešte sa nám aj zdaňovieva. Myslím na to, koľko vecí ešte musím dotiahnuť, ale nemám čas. Myslím na to, koľko peňazí ma to všetko, čo chcem urobiť v práci, aj na dome, aj všade, bude stáť, ale nemám ich. Myslím na plány, ktoré som si začiatkom roka dala, ale nepohla pre ne zatiaľ ani prstom. Myslím na to, čo ľudia okolo mňa neurobili, aj keď mi to sľúbili. Čo som neurobila ja, a sľubila som. Sebe. Aj im. A tak neviem zaspať. Posledné dva dni. Obvykle ľahnem do postele a po pár minútach som tuhá. Ale teraz nie. Teraz sa len mrvím, prehadzujem a myslím na to, že ani ten spánok neprichádza, ako by mal..

Tak som si dnes spomenula na svoj kaktus. Na ten, o ktorom som minule písala.

Tu: https://www.sashe.sk/LucLac/journal/novinky

Že nie a nie kvitnúť. Už 5 rokov ho mám a ešte nikdy nekvitol. Až teraz. Asi týždeň po tom, čo som na neho myslela. Tak intenzívne, až z toho bol článok. Uff. Tie myšlienky, že? Tak tu je, beťár. Na mojom okne v pracovni, kam so ho napokon premiestnila, aby som ho mala dennodenne na očiach. Zakvitol..

 

Tento rok som intenzívne myslela nielen na ten kvet, ale aj na všeličo iné. A to všeličo začalo kvitnúť, zrazu sa to začalo diať. Takto po poriadku:

Rolujem si Fb a tam inzerát, že v našom mestskom divadle hľadajú herečku. A vyhlásili konkurz. Neviem prečo som sa pri tom zastavila. Herečka nie som. Ale keď som bola malá, na základke sme s babami hrali scénky. Divadelné, a s otcovou kamerom sme si ich aj natáčali. Takou tou megaveľkou. Žiadna HD, žiadna appka v mobile na strihanie. Normálne na kazetu, ktorá sa do nej vkladala. Ocko bol ako kúzelník, keď ju tam dával, nastavoval potrebné a podporoval naše herecké ambície. Tak som si spomenula na ten pocit byť toho súčasťou a neviem prečo, myšlienkami som zablúdila na ten konkurz v inzeráte. Chvíľu som si predstavovala, ako taký konkurz môže vyzerať a aký veľký trapas by to bol, keby som tam šla. Ako by sa mi tam triasli nohy aj hlas. Aj tak by som nešla, to mi bolo jasné. Ale také to nacvičovania scénok s partiou blízkych ľudí, to by bolo cool. To by som si predstaviť vedela. 

Niekoľko dní na to, sme sa náhodne stretli s naším známym. Bla bla bla, čo nové a tak podobne, ako to vyzerá, keď niekoho pol roka nevidíte. Pýtame sa ho, že čo robí v piatok, že môžeme ísť všetci na pizzu a on že v piatok nemôže. Lebo má krúžok.

"Filatelistický? Či kalanetika?" rýpem do neho.

"Šachový zraz seniorov, klub odložených mužov?" nezaháľa ani Zorka.

"Nie, nie, ženy.." odkašle si pobavene on, "chodím na herecký krúžok pre dospelých."

My najskôr, že výbuch smiechu sprevádzaný prerušovaným híkaním v predklone. A potom, že: "Ideme aj my"!!! Bez diskusie. Oznámili sme mu to s najväčšou istotou a odhodlanosťou. Veď aké vzrúšo ešte v tomto veku zažijete, že? :P

Čo sa dialo ďalej, to by bolo hádam na celú knihu o tom, ako sa nemožné môže môžných stať, ale to dnes nie..

Dnes chcem, aby to bolo o vete, ktorá mi utkvela v pamäti. A ktorá odznela tam. Na krúžku. Hereckom :)))

"Vždy pracujem s tým, čo mám." 

- oznámil nám náš "réžo" po tom, ako som sa ho pýtala, či to nebude mega nahba či megaprúser a on sa za nás bude musieť hanbiť. Nie sme herci, sme banda zvedavcov, čo potrebujú trochu možno spracovať emócie, trochu sa zrelaxovať od bežného života, trochu robiť niečo bez nálepky "vážne". trocha sa vyblbnúť.

"A teraz mám Vás. Vy ste môj materiál. Tak budem pracovať s Vami. Neviem Vás zmeniť, neviem z Vás urobiť profesionálnych hercov na počkanie, nebudem Vás vtesnávať do role, ktorú nezvládnete. Bol by to bol trapas. To by Vám diváci neuverili. Napíšem každému rolu na mieru a pozliepam do do zmysluplného celku. Iba tak sa vyhneme tomu, že výsledok bude tragikomický." (teraz parafrázujem, ale zapamätala som si to takto nejako)

Okolnosti sú nepodstané. Aj to, čo bolo potom a ako to dopadlo. Podstatná je táto veta - pracuj s tým, čo máš. Niekedy Vám človek príde do života len pre jednu vec, jednu vetu, jedno slovo, jeden pocit. A tak je to fajn.

Ja som si z hereckého krúžku odniesla práve toto. A zistila, že to vlastne robím celé roky. Nie hrám (teda možno aj to niekedy) Ale, že pracujem s tým, čo mám. A vtedy to ide krásne, hladko, optimisticky. 

Keď pracujem s tým, čo mám...

1) Nemám ateliér, ale MÁM foťák. A v lete dvor. A dobré svetlo a našich psov a sliepky a naše deti, ktoré sú radi všetkého súčasťou. 

2) Pánske veci veľmi nevyrábam. Z času na čas. Také jednorazovky na želanie, ktoré je mi ľúto dať ďalej bez toho, aby som ich cvakla. A keď niet na kom, žiadny "pán" po ruke nie je, fotí sa na mne. Aj pánsky svetrík.

3) A keď nejakí "páni" niečo pre seba objednajú a osobne si po to prídu, musia sa fotiť :))) Žiadne prípravy, žiadne dohady. Vytiahneme foťák, vyjdeme pred bráničku a photoshooting ako vyšitý!

4) Že nemáme profi ateliér. Ani upravený dvor, lebo sme sa len nedávno sťahovali a zvonku dom nie je ešte tip top? A dlho veru ani nebude. Nevadí, čo by mohlo byť prekážkou, urobíme ako zámer. Tak zámerne - naše sliepky v pozadí. Ku folkovej mikine. Konkrétne Xena, Herriette a Mamba :) Anchanté..

5) Že naše psy nechápu, že sa tu pracuje a fotí, lebo to je moja práca? No vysvetľuj. Nevysvetlíš a zatvoriť sa mi ich nechce ísť. Tak šup s nimi do záberu: fotogenickí Monty a Brumko

6) Deti sú doma, lebo sú prazdniny? Nemáme ich kam dať?! Na čo by aj niekam šli, keď môžu byť súčasťou diania. Všetkého. Môj Olík a Zorkina Sárka, ktorí majú obvykle rovnakú radosť či pred objektívom alebo za ;)

Niekedy zistíme, že sme sa náhodou zladili. Šaty domodra a jeho modré tričko. A naša najstaršia členka osadenstva - seniorka Pinky strapatá :)

7) "Čau sestra! Máš čas urobiť mi fotku na preukaz do školy?" Jasné, že mám. Kľudne príď a keď už mám vytiahnuť svetlo, pozadie a foťák, tak sa všetci pripravte. Vždy je niečo v zálohe na fotenie, čo čaká na vhodnú chvíľu. Vrátane malého synovca.

8) Niekedy nemám chuť fotiť veci len na sebe. Nie je nálada, prípadne iné okolnosti, ktoré tomu bránia, ale mám kamošku, čo občas zavíta na kávu a malú "fotovýpomoc" ;)

9) Nemáme počasie. Je zima, vonku na dvore blato zmiešané so zvyškami snehu. Nevadí, máme teplo v obývačke.

10) Už bolo aj také štádium lenivosti, že som potrebovala niečo odfotiť, len sa mi nechcelo chystať foťák. Lebo bol vybitý a kdesi som ho založila, tak ani len hľadať sa mi ho nechcelo. Tak šup, mobilom! Kvalita podstatne menšia, ale lepšie ako nič :P

11) Nemám prsia a toto sačko je šité pre pani, čo ich má. Nevadí, má ich aj moja "suseda". "Zorí", píšem správu do messangera, "potrebujem tvoje prsia do jedného saka, prídeš dolu na chvíľku?" Tak došla. Aj kávu sme dali :)))

12) Nemám teraz čas na nové maľby, lebo mám kopec iných aktivít, kam smeruje moja pozornosť, ale mám doma kopec látok a krajčírku, ktorá má čas aj chuť, robiť niečo nové? Tak toť jarná kolekcia ;)

13) Niečo ako nerušene pracovať, to je v tomto dome nemožné. Keď je už stav núdze, ohlasujem zväčša cez FB spoluobyvateľom našej "bytovky", že zákaz akéhokoľvek kontaktu, osobného aj virtuálneho, aspoň hodinu. Spím. To je jediný prípad, kedy chcem kľud. Inak je tu vždy živo. Najlepšie, keď prídu priamo do fotenia :))) Nešomrem (niekedy áno, tak popod fúz), zapojím!

14) Nemám možnosť alebo inšpiráciu vytvoriť niečo nové? Využívam, to čo mám už hotové. Dolaďujem, kombinujem. Niekedy z vlastnej iniciatívy, veľakrát aj z Vašej. To čo bol pôvodne obraz, bude teraz tričko, ku tričku treba náušky atď..

15) Nemala som syna pri sebe na Vianoce. Lebo máme striedavku. Tak som mohla byť nešťastná. Nadávať na systém, na nespravodlivosť a tak. No mala som možnosť. Možnosť výberu. Tak sme si s Olim vybrali, že pre nás je dátum Vianoc nepodstatný. Je to len číslo. A Vianoce nie sú číslo. Sú to chvíle strávené tak akosi slávnostnejšie. Pozornejšie a láskavejšie. Tolerantnejšie a štedrejšie. Tak to sme splnili do bodky. Presne 16. 12. 2017 sme mali naše vlastné úplne magbombové Vianoce. S celou rodinou, ktorá na našu hru pristúpila.

16) Ľudia mi zvyknú hovoriť, že som multifunkčná. Ja to volám neposedná. A Olík to zdedil tuším tiež. Nemám jeden smer. Jednu tému. Jedno povolanie (fotím aj svadby z času na čas) Mám pocity a chuť tvoriť. A celú paletu farieb k dispozícii. A mám svoje sny, ktoré si postupne plním. Niekedy sa na seba hnevám, že je to všetko také mnohoraké, a nič nerobím tak, ako by som chcela. Ale potom si tak vravím, že možno je to normálne. Pre mňa. Som rada každý deň iná, niekedy usilovná, niekedy lenivá, niekedy romantická, inokedy som cynik a sarkastik najvyššieho stupňa. A tak je to asi dobré. Snáď.. 

 

A viete čo ešte mám? Svoje myšlienky. A pri troche pozornosti, tej bdelej pozornosti, si ich môžem aj ustriehnuť. Kam sa uberajú. Aké sú ich farby, ich smerovanie. Aj tie sú mnohoraké, ale rovnako ako z farebnej palety, aj tu si viem vybrať. Akú myšlienku si v hlave nechám a akú pustím preč. Ako ich skombinujem a koľko energie ktorej venujem. Lebo ako naša "veštica" povedala, tento rok je silný. Tento rok sa myšlienky zhmotňujú veľmi rýchlo. Tak bacha na to ;)

Dnes budem spať dobre.

PS: keby niekoho zaujímalo, prípadne sa pozastavil nad tým, prečo hovorím vždy my, prípadne, kto je tá moja "suseda" tak sme asi pred rokom kúpili spolu s kamoškou jeden veľký dom s dvoma samostatnými bytmi so samostatnými vchodmi, a jedným dvorom, kde si takto po svojom nažívame s našimi deťmi, psami, sliepkami a tak. A celá táto naša sranda je spracovaná do článku, ktorý nám vyšiel minulý rok aj v časopise Vitalita. https://www.sashe.sk/LucLac/journal/prazdne-strany-ciary-cary

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Martaline Super napísané, obdivujem Váš entuziazmus, len tak ďalej :) prajem veľa úspechov a pozitívnych myšlienok :)

2018-03-08 10:29:18

KaKukArt Super clanok a pre mna su tvoje clanky vzdy inspirativne :) dakujem

2018-03-09 21:06:59

LucLac Martaline, KaKukArt, ďakujem veľmi pekne ;)

2018-03-09 21:25:58

Petja Úžasne inšpiratívne :) toľká energia!)

2018-04-09 17:25:25

LucLac Ďakujem pekne Petja :)

2018-04-09 17:59:17

ELEANOR-patchwork No musím povedať, že som odpadla... super, super, super...toto nemá chybu! Toľko pozitívnej energie...ďakujem!

2018-05-15 12:18:46

LucLac Jeeeej, ďakujem pekne! ;)

2018-05-15 13:36:21

SYNAE Nááádherný článok...prekrásne fotky, obdivuhodné!

2018-07-13 22:18:03

a_la_mimi úžasné. Ste veľmi inšpirujúca osoba a Vaše kresby a všetko sú úžasné a také dokonalo farebné. Prosím prezraďte mi ako to všetko stíhate vymýšlať a vyrábať ? popritom máte deti a vyzeráte ako modelka z móla. Že ste vy chobotnica v utajení a schovávate ďalšie aspon 3 páry rúk, prípadne máte časovrat, ktorý by sa mi tiež veľmi zisišl :)

2018-07-27 09:59:111x

mina289 skvelý žurnál,.... čítanie, fotečky, tvorba, naozaj krásne a inšpirujúce ☺

2018-07-27 14:35:10

janula76 Krásne veci.. Chcela by som mat vsetky vo svojej skrini. Nemoznee:=((...

Obdivujem

☀️♥️

2018-08-30 21:34:24

Maugli Nádherné čtení. Oddechové, ale i inspirativní. Optimistické. Uklidňující i startovací. Prostě famózní, stejně jako vaše výrobky !

2018-09-02 16:02:21

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Šaty - Blue Shine - 8446117_Šaty - Blue Shine by LucLac
 2 komentárov
 Páči sa 124 ľudom
79,- €
 - Pohodlná hrejivá mikina Red Folk - 8619698_Pohodlná hrejivá mikina Red Folk by LucLac
 4 komentárov
 Páči sa 216 ľudom
37,90 €
 - Svetrík Clown - 9164166_Svetrík Clown by LucLac
 Páči sa 59 ľudom
50,- €
 - Black and Blue Shine sada šperkov - 9282519_Black and Blue Shine sada šperkov by LucLac
 Páči sa 27 ľudom
21,90 €
 - Sada šperkov BlackAndWhite - 9273639_Sada šperkov BlackAndWhite by LucLac
 Páči sa 60 ľudom
21,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »