Domov » Žurnál+ » Autor: Lucia Laciaková

Žurnál+

O fazuli, babke a padajúcich hviezdach

Lucia L. » Osobné Blogy / 2017-06-12 20:22:12 /  4 komentáre / 33 lajkov

    Začali sme so Zorkou sadiť. Vieme o tom pramálo, ale skúšame. Cibuľu, zemiaky, cukety, uhorky a fazuľu. Z tej sa teším veľmi, lebo rýchlo rastie. Takmer pred očami sa dvíha k nebu. Cez deň naťahuje listy k slnku a v noci, v noci sa chce dotknúť hviezd. To máme spoločné. Alebo chce chytiť tú, ktorá práve padá, ktorá niečo sľubuje, tú, ktorá dáva nádej.


    Spomenula som si na rozprávku o zázračnej fazuľke, ktorá rastie nad oblaky a vedie do iných svetov. Možno tam dôjde raz aj tá naša a dovolí nám nazrieť do čarovných výšin. Fúúú, to by bolo! Pozrieť sa na svet a jeho problémy z vyššej perspektívy. To by pomohlo. To by som občas chcela.

  

V sobotu prišla na pomoc moja babka. Veľmi rýchlo ma prebrala z rozprávkových mrákot a vrátila ma naspäť do reality. Vyzbrojená motykou, povrazom a niekoľkými dvojmetrovými palicami.“ Ideme loviť..?“ Opýtala som sa s úškrnom. "..mamuty?" Babka však zakývala hlavou a oznámila mi, že naša fazuľa - čarovná, či nie - potrebuje uviazať. Vraj, čo rastie rýchlo, musí mať aj OPORU. Inak sa zlomí a ja sa nad oblaky nikdy nepozriem. A ani polievku jesť nebudem.

Tak som sa na tú našu fazuľu ešte párkrát zadívala. Babka šla viazať, ja kosiť.  A dumať.


Prečo to v rozprávkach často vynechajú? Starobabkovské múdrosti. Teda nie vo všetkých, ale aspoň v tých, na ktorých som vyrastala ja. A potom si myslím, že všetko je tak jednoduché. Alebo to niekedy úplne zbytočne komplikujem, aj keď netreba. Rozprávky by sa mali kontrolovať. Respektíve, by mali prejsť nejakou komisiou skúsených a múdrych ľudí, ktorí by ich skorigovali. Úplne zodpovedne. Predstavujem si radu indiánskych šamanov, či babičiek bylinkárok, ktoré o živote vedia. Všetko. Rozumejú mu. Sedia okolo ohňa, čítajú rozprávky a diskutujú. A veľa sa smejú. Veľa spomínajú a uvádzajú príklady zo života. Svojho aj iných. A potom prepisujú, zapisujú, škrtajú.. 

 
Ale to by bolo asi príliš ľahké. Dostať návod na život. Vedieť už dopredu o tom, že fazuľa potrebuje oporu. Ešte predtým ako sa zlomí. To by sme potom na vlastnej koži nemohli pocítiť, aké TO je. Byť zlomení. Potrebovať oporu. Byť tou zázračnou fazuľou, ktorá nech akokoľvek rýchlo rastie a naťahuje sa ku hviezdam, potrebuje niečo, o čo sa oprie. Alebo možno NIEKOHO.

Ešte otázka na záver. Môže byť fazuľa sama sebe oporou? Ak bude rásť pomalšie a jej stonka zhrubne? Alebo ak zapustí hlbšie korene? Prípadne, dve fazule! Čo keby sa opierali jedna o druhú a rástli by spoločne? Jedna vedľa druhej. Cestou by sa preplietli, listami, stonkami, všetkým a boli by si tou oporou navzájom? To by sa mi páčilo. Takú rozprávku by som chcela žiť:) 

Komentáre

doll.otigo pekné

2017-06-13 06:04:20

LucLac Ďakujem :)

2017-06-13 10:24:12

sandrika áno, pekné ...

2017-06-13 12:26:58

ivyn Lucia zo srdca Ti prajem, aby si mala v živote vedľa seba tú druhú fazuľku- oporu, a aby váš ďalší život bol tou čarovnou rozprávkou... Všetko ostatné zvládneš aj bez návodu na život, pretože ty ho vieš žiť...ver mi :)

2017-06-20 23:30:51

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Your Light - 8217182_Your Light by LucLac
 Páči sa 43 ľudom
5,- €
 - Shoothing star - 10512553_Shoothing star by LucLac
 Páči sa 56 ľudom
5,- €
 - Tričko s krátkym rukávom - Stars - 8241806_Tričko s krátkym rukávom - Stars by LucLac
 Páči sa 60 ľudom
16,90 €
 - Tričko s krátkym rukávom - Yourlight - 8241856_Tričko s krátkym rukávom - Yourlight by LucLac
 Páči sa 52 ľudom
16,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »