Domov » Žurnál+ » Autor: Lucia Laciaková

Žurnál+

Ako jedna myšlienka spustila celú lavínu

Lucia L. » Nové výrobky / 2016-03-20 22:53:00 /  2 komentáre / 29 lajkov

Mám rada náväznosti. To, ako nič nie je náhoda a ako veci nasledujú jedna za druhou, ako krásne do seba zapadajú a jedna z druhej vyplývajú. 

Začalo to na Silvestra, jedným predsavzatím v duchu, že idem sa zbavovať nepotrebných vecí, vzťahov, zlozvykov, myšlienok, ktoré mi uberajú zo šťastia. Viac ako predsavzatie to mal byť skôr smer, ktorého sa chcem držať. Niečo ako severka môjho kompasu na nasledujúci rok. Nič konkrétne, len letmá predstava, kam vykročiť.

Viac o tomto mojom zámere nájdete tu (hlavne teda o vzťahoch, ktoré je nutné prevetrať) http://www.sashe.sk/LucLac/journal/o-tom-preco-biela-vynikne-najlepsie-na-ciernom-pozadi

"Náhodou" sa mi dostáva do rúk kniha Marie Kondo - Kúzelné upratovanie. Začínam teda bytom. Svojim. Konkrétne zadnou izbou, takou malou kuticou, ktorú roky používame ako sklad. Miestnosť pre uskladnenie čohokoľvek, čo vo zvyšku bytu nechcem mať na očiach. Také tie "prepotrebné" veci, ktoré každý z nás uskladňuje a naivne si myslí, že ich ešte bude potrebovať. Že ich v žiadnom prípade nemôže vyhodiť, lebo raz.. Raz sa k nim iste vráti, opraví ich, možno znovuobjaví ich nevyhnutnosť, alebo možno posunie ďalej. Raz. Pche! Určite to poznáte. To "raz" nikdy nepríde a takýchto vecí neustále pribúda. Obsah našej kutice rastie geometrickým radom a astronomickou rýchlosťou už roky, takže v jedno krásne ráno dospievam k radikálnemu rozhodnutiu. Vypratať! Bez milosti a zľutovania. Darovať alebo vyhodiť. Obvolávam rodinu a známych, či niečo nechcú, volám otcovi, nech si príde po starú skriňu, ktorú skladujem v mojej kutici už desať rokov, lebo tá ich kutica je od spodu až po vrch zaprataná. (To nerátam ich garáž - vlastne tri,  dve pivnice a povalu. Asi to máme v rodine. Volá sa to tuším škrečkovanie)  Ocko teda prichádza na pomoc, skriňu rozmontováva - veľmi precízne, aby ju následne mohol doma ešte zmontovať a vhodne umiestniť. Ak sa to podarí. V žiadnom prípade ju predsa nemôže vyhodiť! Bola by to škoda, lebo možno raz! Za jeden víkend je naša izba prázdna. Ten ďalší víkend vymaľovaná. Dobiela! Celkom isto som sa musela zblázniť!

Pre ilustráciu doplňujem farebné ladenie môjho bytu. Ja bielu proste nepoužívam. Len ako doplnok. Tentokrát som ju zrejme potrebovala. Symbolicky - ako znak prečistenia. Neviem.

        

Stojím teda v prázdnej, snehovobielej izbe a dumem, čo teraz s ňou. Netuším, no verím, že to správne využitie príde v správny čas. Samo od seba. Ako vždy. Spokojne zatváram dvere a nechávam ju tak. Nech sa nadýcha, nech príde, čo prísť má. Odovzdávam jej ďalšie využitie do rúk osudu. Myslím na článok, v ktorom som čítala, že akonáhle urobíte priestor pre niečo nové, ono to príde. A že príde presne čo má, tomu môžeme veriť, aj keď to v prvých dňoch tak vôbec nevyzerá. Stačí len kľud mysle a viera v dobré konce. Azda.

Je začiatok týždňa. S odhodlaním a čistou hlavou spokojne prichádzam do práce. S úsmevom zdravím kolegyňu a chystám sa nám zaliať kávu. "Zdochol nám počítač." Oznamuje mi bez úsmevu. "Ale že komplet. Úplne bez varovania zablikal a vypol." Moja čistá hlava je minulosťou. Vynárajú sa mi katastrofické scenáre, aké to bude mať následky, čo všetko budem teraz musieť vyriešiť, koľko nás to bude stáť, ako veľmi budú meškať objednávky. Máme vôbec zálohované veci? - Napadne mi. "Nemáme nič uložené, dúfam, že si priebežne veci zálohovala." Prichádza odpoveď.  Viera v dobré konce a dokonalosť vesmíru je fuč. Krúti sa mi hlava, hľadám telefón. Do polhodiny putuje náš počítač bez reptania do opravy a ja, s reptaním, (už zjemnený výraz) putujem naspäť do práce informovať kolegyňu. "Čo teraz?" Pýtam sa bezradne sediac v kuchyni pri studenej káve. "Bude to tak na pár dní, kým bude hotový." Oznamujem skleslo. "Tak sa presťahujme." Máš predsa jednu izbu v dome voľnú a máš tam aj internet aj počítač, či nie?" Za dva dni sme presťahované. Kompletne. Z dvojizbového veľkého bytu do bývalej kutice. Som opäť nútená urobiť inventúru: čo  naozaj potrebujeme, to berieme so sebou, čo nepotrebujeme, môžeme vyhodiť, darovať alebo predať. Kutica je malá, priestor vzácny a prichádzam na to, že naozaj nepotrebujem všetko, čo mám. Sotva polovicu. Pár dni po presťahovaní rieším administratívne záležitosti. Behám po úradoch, upratujem aj ekonomicky. Znižujem paušál, zvyšujem rýchlosť internetu, skresávam výdaje. Cítim sa fajn. Dýcham, tvorím, maľujem. Som v práci a som doma. Naraz. Teším sa ja, teší sa môj syn a naša mačka si musí zvyknúť, že cez deň nie je celé teritórium výsostne jej. Dva dni odmieta žrať - zrejme štrajk a vyjadrenie jej osobnej mačacej revolty či opovrhnutia. Pripomínam jej, že nemá na výber, no sľubujem, že väčšinu dňa budem zavretá v pracovni, takže bude všetko po starom, akurát bude mať o jednu miestnosť menej. Svojsky uzavrieme prímerie a ide sa nažrať. V zápätí pradie a dobíja sa do našej kutice. Znovunabúdam vnútorný pokoj. Ona tiež.

 

Ráno volajú z tlačiarne. Vraj sa pokazila nejaká tlačová hlavica, tak čakáme na súčiastku zo zahraničia. Dovtedy môžeme improvizovať. V inej tlačiarni. Dočasne. Ale motívy na náušky formou, akou sme ich robili doteraz tlačiť nevedia. Ani tu, ani inde. Musíme improvizovať.  

Pokoj je fuč. Vnútorná rovnováha znovunarušená. Tento deň s kolegyňou nepracujeme. Ideme na kávu, hrozne mastnú štipľavú pizzu a večer pozeráme film. Pokojný bojovník. Zaspávam s nádejou. Vstávam odhodlaná improvizovať. A dôverovať. Poučená filmom a citátom Osha z knihy , ktorú skladujem na záchode pre núdzové "potreby" inšpirácie sa púšťam do práce. A púšťam sa aj snahy mať veci pod kontrolou, lebo nemám. Mám kontrolu len nad tým, ako ich idem zvládnuť. Nad sebou a svojim postojom ku nim. Nad ničím iným mať kontrolu ani nikdy nebudem. Túto lekciu som musela absolvovať už viackrát. Znovu sa usmievam, tentokrát miernejšie, spokojnejšie a hlavne dúfam, dlhodobejšie.

Veci do seba začínajú zapadať. Prešlo už niekoľko týždňov a tlačiareň stále nefunguje. Nevadí. Nám fungujú nápady a pohoda. Medzitým som za ušetrené peniažky kúpila poriadne profi svetlo na fotenie, textilné fotopozadie, vytiahla znovuobjavené, takmer zabudnuté bižu komponenty, ktoré sa našli pri "nútenej" inventúre a sťahovaní, prerobila technológiu výroby náušníc (viac ručného maľovania, menej tlače - viď náušky Frída, Motýle, Srdcofuk a Siluety)

A napokon som našla úžasný relax v celomaľovaných šperkoch - náramkoch, náuškách, náhrdelníkoch ako dokonalých doplnkoch pre naše šité a ručne maľované oblečenie. Aby ste už viac nemuseli rozmýšľať, čo si k čomu zladiť. A keďže opäť pracujem z domu, mám viac času a priestoru na večerné kreatívne záchvaty. A tie mám ja najradšej. Ale už dosť písmeniek. Už len fotky. Teším sa z nich. Veľmi.

Námornícka tematika - šperky:

     

Nafotené novým svetlom a s novou modelkou:

 

Námornícka tematika - oblečenie: 

 

       

Doladené napríklad s týmto:

 

        

  

Niečo farbené letné z mojej srdcovej kolekcie - Neberte sa vážne: 

   

A šperky v podobnom duchu:

 

A ešte jedna moja srdcovka - maľovaný kabát, ktorý nám poslala zákazníčka a knemu vytvorené šperky:

 

Takže toľko. V upratovaní pokračujem a najnovšie som objavila asi "tonu" látky, ktorej sme nevedeli nájsť využitie. Doteraz. "Náhodou" však prišiel nápad a pomaly ho realizujeme. No ten si nechám na nabudúce. 

Krásny začiatok týždňa želáme :)

L

 

Komentáre

bizuteriauni Tá farebnosť v byte je super a novinky samozrejme tiež! :)

2016-03-21 13:40:32

LucLac Dakujem pekne :)

2016-03-21 14:55:19

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Šaty Nautical - 6348234_Šaty Nautical by LucLac
 4 komentárov
 Páči sa 109 ľudom
64,- €
 - Pásikavé tričko a letná sukňa - Marine komplet - 6514358_Pásikavé tričko a letná sukňa - Marine komplet by LucLac
 1 komentárov
 Páči sa 82 ľudom
59,90 €
 - Veľké kruhové náušnice - Frída - 6557867_Veľké kruhové náušnice - Frída by LucLac
 2 komentárov
 Páči sa 25 ľudom
5,- €
 - Pásikavá sada šperkov - Strajpy - 6561785_Pásikavá sada šperkov - Strajpy by LucLac
 1 komentárov
 Páči sa 58 ľudom
22,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »