Domov » Žurnál+ » Autor: Alžbeta Malinovská

Žurnál+

PRO - AGE koktail alebo "Ako dodať novému drevu zašlý vzhľad"

Alžbeta M. » Návody / 2018-02-21 17:00:01 /  32 komentárov / 129 lajkov / 1261x zobrazený

   V dnešnej dobe, keď sa regále prehýbajú pod produktami označenými ANTI - AGE čiže proti starnutiu? Ó, áno, nachvíľočku zabudneme na vrásky na svojej tvári či spomalený metabolizmus a ideme si teraz "ukuchtiť" pravý opak, teda PRO - AGE koktail

   Skvelá správa je, že tentokrát nebudeme starnúť my, ale voňavé, prírodné a ničím neošetrené drevo. Tiež milujete farbu naplaveného dreva či dreva zvetraného časom? Ak je vaša odpoveď kladná, pustime sa spolu do toho!

 Na PRO - AGE koktail  budeme potrebovať:

  • ocot
  • oceľovú vlnu 
  • sklenenú uzatvárateľnú nádobu...rozumej SHAKER :)

   Na internete je hneď niekoľko návodov k tejto téme a všetky zhodne odporúčajú jablčný ocot. Lepšie vraj reaguje s oceľovou vlnou a dáva drevu sýtejšie, resp. zašlejšie sfarbenie. Ak ma už trochu poznáte, tak viete, že výzvam neviem odolať a tak poputovala do nákupného košíka i fľaša s klasickým stolovým žltým octom...človek nikdy nevie, čo to spraví, tak prečo neotestovať?

Recept na náš PRO-AGE koktail je náramne jednoduchý a zvládne ho i taký kulinársky antitalent ako som ja, preto žiaden strach a smelo do toho!

Na dno sklenenej nádoby uložíme kus oceľovej vlny zalejeme octom. V zásade platí, čím viac oceľovej vlny použijeme, tým lepšia reakcia nastane a výsledok bude výraznejší. Nádobu riadne uzavrieme a necháme pracovať. Obrníme sa trpezlivosťou, čakať budeme cca 24 hodín. Koktail občas premiešame, pretrepeme, pričom občas znamená naozaj občas, v noci totiž spíme, v noci nič nemiešame, dosť bude trepania cez deň :)

vľavo klasický žltý ocot + oceľová vlna, vpravo jablčný ocot + oceľová vlna

   Možno sa pýtate, čo to tá oceľová vlna vlastne je? Domáci kutilovia isto poznajú a pre tých, ktorí sa s ňou ešte nestretli...jedná sa o výrobok na brúsenie, leštenie a čistenie rôznych povrchov z dreva, kovu, skla a kameňa. Šetrne brúsi a bez poškriabania čistí.

Autori rôznych postupov na nete udávajú ako vhodnú, i keď slabšiu alternatívu drátenku na riad či drobné mince. V tomto bode som sa rozhodla neexperimentovať a poslušne naklusala do obchodu s patričným sortimentom :)

   Shaker myslím nemusím zvlášť predstavovať, uchopíme bársakú uzatvárateľnú sklenenú nádobu, ktorá by inak skončila v triedenom zbere (pevne verím) a je to - shaker je na svete.

   Keďže už máme všetky potrebné ingredincie, môžeme pristúpiť k uvažovaniu, ktoré sympatické, voňavé a ničím neošetrené drevo zlikvidujeme.

Rozhodla som sa, že u mňa fiktívnemu starnutiu podľahnú:

  • sympatické kolíky na prádlo, ktoré síce majú ten správny vintage tvar, no farbu zas až tak veľmi nie

Pridáme i zopár tradičných kolíkov

  • palica z lesa, ktorá slúži ako tyč na vešanie všeličoho

Nie je síce ani nová, ani extra voňavá, ale zato z prírodného, ničím neošetreného dreva, teda ako podklad dúfam výborne poslúži. Napriek mojej snahe, som ju nedokázala opracovať tak, aby na nej neostali nesympatické fľaky, tak uvidíme, čo sa po aplikovaní koktailu stane.

Pevne verím, že sa mi ju podarí upraviť tak, že bude ešte použiteľná, lebo, pravdupovediac, zaľúbila som si tento závesný systém a nerada by som sa s ním rozlúčila... 

  • polica z dosky upravenej kartáčovaním

Pamätáte ešte na žurnál o vetešníctve? Sľúbila som zrepasovanej veteši vlastnú policu a tu hľa, sľub som dodržala.
Jednoduchá doska upravená kartáčom, upevnená v kožených konzolách, ktorým vďačím za to, že môžem policu teraz jednoducho vybrať a patrične "zlikvidovať".

I keď...tu sa mi tá svetlá béžová farba celkom ráta a tuho zvažujem, či do toho ísť aj v tomto prípade...
Zvažujem aj v noci, vtedy netrepem ani nemiešam...tak zvažujem :)

   Kým ste sa dočítali až sem, uplynulo viac ako 24 hodín a náš koktail je pripravený vykonať svoje - zahájiť proces starnutia. 

   Začneme tým, že si trochu koktailu odlejeme do mištičky, pretože drobné predmety budeme do zmesi rovno namáčať.
!!! Pozor na príšerný pach, ale fakt že PACH! Takže buď sa presunieme do exteriéru, alebo poriadne odvetráme miestnosť a blízku rodinu dočasne vyhostíme k najbližšie žijúcim príbuzným...!!!

Nezabúdajme na ochranné pomôcky, použila som igelitové vrece a naň som položila ešte baliaci papier.

Ak chceme kolíkom dodať ešte archaickejší vzhľad, pohráme sa trochu s pilníkom a zhotovíme pár vrypov, škrabancov, zárezov...čo len chcete...a to ešte predtým, ako kolíky pošleme do kúpeľa.

Kolíky sa čvachtajú v jablčnom bielom octe zreagovanom s oceľovou vlnou.

Po krátkom kúpeli vyberieme, osušíme a necháme pôsobiť.

Na väčšie predmety si privoláme na pomoc štetec a náter aplikujem pomocou neho.

Nie, nie som ľaváčka, ale keď v pravej ruke je foťák :)

Prichádza na rad spomínaný závesný systém. Keďže si stále nie som istá, čo sa chystám spraviť, aplikujem na skúšku náter len na koniec palice (v prípade potreby sa bude dať ufiknúť)

Výsledok sa mi neprieči, drevo chytilo sivastý odtieň farby naplaveného dreva, ktorý mi je veľmi sympatický a tak pokračujem aj so zvyškom palice.

Vešiak - palica s aplikovaným náterom...zatiaľ len malá badateľná zmena, na niektorých miestach chytá drevo sivastý odtieň...

Ak sa nám získaný odtieň stále nepozdáva, môžeme skúsiť zvýšiť intenzitu ďalším náterom.

Keď sme už natreli to, čo sme mali v pláne, necháme všetko poriadne vyschnúť a starostlivo striehneme na meniace sa sfarbenie. Najvýraznejšie pokrok vidno na lekárskych paličkách, pozdáva sa?

Na strednej lekárskej paličke som namočila oba konce do roztoku z klasického žltého octu a oceľovej vlny.

Musím priznať, že s každým druhom koktailu bol dosiahnutý iný výsledok, veď posúďte sami.

vľavo: kolík v pôvodnej verzii, vpravo: kolík po aplikovaní klasického žltého octu s oceľovou vlnou

vľavo: pôvodná prírodná verzia, uprostred: po použití koktailu jablčnooctového, vpravo: po použití koktailu zo žltého octu

vľavo: prírodná verzia, uprostred: žltý ocot, vpravo: jablčný ocot

Ako z porovnania vidno, po použití jablčného octu som dosiahla skôr tmavší béžový resp. svetlejší hnedastý odtieň a po použití žltého octu mierne tmavší odtieň hnedej s výrazným sivým nádychom.

Ste zvedaví, ako dopadol vešiak?

Drevený vešiak ošetrený koktailom z jablčného octu a oceľovej vlny

Hnedý nádych s odtieňom do šeda je pre mňa top, chvíľu si síce budem musieť zvykať na výraznejší kontrast s béžovou hladenicou, ale to sa časom hádam poddá a keď nie, niečo vymyslím :)

Moja krásna sovia modelka je z dielne illya, pokojne nakuknite...

Takže moje kulinársko - alchymistické dobrodružstvo je za mnou, verím, že ste miešali, trepali, zvažovali, natierali a striehli v duchu so mnou a poteším sa, ak mi napíšete zopár dojmov, ak sa rozhodnete recept vyskúšať naozaj.

PS: Pokiaľ ešte zaostrujete a hľadáte fotku zmenenej veteš - police, môžete si dať pohov, po dlhom celonočnom zvažovaní som sa ju rozhodla ušetriť :)

Lisbet

Komentáre

danabortlikova Krásne fotky !

2018-02-19 21:23:16

ADANA Skvelé celé :-)

2018-02-19 21:42:10

R-line Na čo ty všetko ešte neprídeš? :-)))

2018-02-19 21:52:41

dzinus Dobré čítanie Alžbetka, krásne zdokumentované...

2018-02-19 21:58:26

Lisbet Ďakujem všetkým :)

2018-02-19 22:14:00

tanilie Skvelý žurnál! Zase som sa niečo nové naučila :) Ďakujem ❤

2018-02-19 22:24:16

KateCreative-gfd Skvele napísané, super žurnál a krásne fotky...ďakujem :)

2018-02-19 22:27:15

stare-casy Super žurnál :) Môžem doporučiť obyčajná drátenka tiež funguje spoľahlivo a je dostupnejšia :) ak ostane namočená v octe, postupne sa úplne rozpustí a roztok je silnejší. Pri tomto postupe si ale treba dať pozor na slnečné žiarenie! Totiž slnko zosilní efekt octového roztoku - drevo pôsobením slnka postupne úplne stmavne, ak teda chcete udržať šedastú farbu ako na fotkách, nevystavujte už drevo slnečnému žiareniu ;)

2018-02-19 22:28:07

SMART. No to sú veci toto ;) a k tomu super nafotené aj napísané...

2018-02-19 23:27:05

elgrav Vďaka za perfektný tip! Určite tiež vyskúšam;-)

2018-02-19 23:42:11

Lisbet som rada ďakujem všetkým, Martinka, vďaka za doplnenie skúsenosti s drátenkou a hlavne s tým slnkom, to je užitočná informácia :)

2018-02-20 06:17:45

OnlyOneOriginal paráda :)))

2018-02-20 08:11:02

mina289 super žurnálik Alžbetka ☺

2018-02-20 08:19:28

Lisbet ďakujem srdečne :)

2018-02-20 10:34:06

LuminaVitae Lisbet ty si úžasná, práve toto potrebujem skúsiť na nízko -rozpočtovú výzdobu jednej akcie :-) takže mám otázku ... ten octový zápach na hotovom výrobku cítiť a ak áno ako dlho? dakujem...

2018-02-20 20:38:27

Lisbet Na hotovom výrobku ani veľmi nie, ale možno mám len odrovnané čuchové bunky z toho kokteilu a necítim to :) To ten kokteil páchne po otvorení sklenenej nádoby jak ďas! Výrobky som kvôli tebe bola očuchať, nič necítim, ale sú to už tri dni...takže ktovie? Pracuj radšej vonku ak sa dá, tam to rýchlo vyprchá myslím...

2018-02-20 20:45:201x

MilicaM to je skvelé)

2018-02-21 19:11:16

Tulasi super, ďakujem ♥

2018-02-21 19:14:07

Lisbet Rado sa stalo :)

2018-02-21 20:19:48

DiMaria ani som netušila že sa niečo také dá :)

2018-02-21 23:26:45

uKvetinky Perfektne!...este by som si rada take štipce vintage zaobstarala, kde take maju prosim?

2018-02-22 07:03:42

Creativite Ja som robila tiez, zo zlteho klasickeho octu a dratenky na riad. Vydarilo sa :)

2018-02-22 08:23:37

Lisbet Ďakujem všetkým, Kveti, v Pantha Rei som kúpila :)

2018-02-22 08:25:271x

PURE Krásne napísané Alžbetka, výborný štýl písania a pútavý dej... normálne som bola v napätí ako to celé dopadne:))))

2018-02-22 11:24:55

PohladnicePreRadost Alžbetka, až dnes som "natrafila" na Tvoj ďaľší skvelý článok :) ... prečítala som na jeden dych :) ... obdivujem Tvoje nápady a chuť všetko vyskúšať, môj manžel je celkom dobrý kutil, ale drôtenú vlnu doma nemáme :) ... takže som sa dozvedela veľa nového ...

2018-02-22 12:01:35

Simply Toto sú mi veci :) Perfektne zmáknuté, výsledok stojí za to :)

2018-02-22 13:21:20

Lisbet ďakujem dievčatá mockrát :)

2018-02-22 14:10:49

lauren_veron ocot a drátenka skvelá vec :) žurnál, fotky krásne, a chcem sa opýtať skúšali ste aj na dubovom dreve? na smreku je to ozaj paráda, dá sa to rôzne vytieňovať a pohrať sa s tým . dik :-)

2018-02-22 21:57:23

Lisbet Ďakujem lauren, dub som neskúšala, nemám :)

2018-02-23 05:55:23

DrevoRezbaSzabi Supeeer žurnálik, pútavo napísané :-) mám chuť vyskúšať

2018-02-23 08:49:17

Lisbet smelo do toho :)

2018-02-23 09:17:58

jarkafox wooooow skvelý nápad, ďakujem krásne !!!! :-)

2018-03-03 09:33:44

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Lisbet
Lisbet
474 predaných ks, 275 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

Vitajte v tajomnom svete viazanom v koži, vo svete príbehov, kde možno uniknúť z reality všedných dní...

Informácie

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »