Domov » Žurnál+ » Autor: Alžbeta Malinovská

Žurnál+

EKO - FARBENIE. Ako na to?

Alžbeta M. » Návody / 2018-03-22 13:00:01 /  62 komentárov / 153 lajkov / 4134x zobrazený

   Dnes si povieme pár slov o tom, ako farbiť pomocou darov prírody.  Keďže sa nám hlásia veľkonočné sviatky, ukážeme si EKO - FARBENIE na vajíčkach (teda prevažne na vajíčkach, lebo málokedy u mňa ostane len pri pôvodnom zámere, aj tentokrát to tak bolo a keď už bolo farbivo uvarené, podľahli zároveň moje dve lásky: PAPIER a ĽAN).

Ale spomenula som prioritne tie vajcia, takže poďme na to :)

Začneme tým, že nabehneme do obchodu a zakúpime si biele vajíčka, čo sa v našom meste ukázalo ako dosť big problem. Ak máte šťastie a prístup k domácim vajíčkam, o to lepšie.

Z vajíčok si buď pripravíme výdušky (ak chceme vajíčka vešať, je to nevyhnutné) alebo aj nie, pokiaľ chceme mať vajíčka natvrdo, prírodné farbivá budeme prevažne variť, takže dá sa aj takto spojiť príjemné s užitočným a vyhnúť sa vyfukovaniu vajíčok.

Na EKO - farbenie môžeme použiť nespočetné množstvo rôznych prírodných farbív - kadejaké druhy ovocia a zeleniny, korenín, dochucovadiel a pod. - stačí len trochu inšpirácie z internetu, trochu alchýmie a chuť experimentovať s miešaním rôznych ingrediencií.

A teraz už poďme na jednotlivé recepty. Povieme si v nich, akým prírodným farbivom dosiahneme aký farebný výsledok a vysvetlíme si postup ako na to.

                                                                  ***


1. prírodné farbivo - ČUČORIEDKY/ČUČORIEDKOVÁ ŠŤAVA - dosiahnutý efekt -  MODRÁMODROFIALOVÁ až FIALOVÁ FARBA 

farbenie VAJEC:

Použiť samotné plody čučoriedok sa mi zdalo pri ich momentálnych cenách plytvaním a tak som zvolila ako alternatívu 100% čučoriedkovú šťavu. 

POSTUP č. 1: 

Šťavu z čučoriedok (s pridanou čajovou lyžičkou jedlej sódy - voliteľná položka - len som chcela experimentovať) a umyté, odmastené biele vajíčka dáme do nádoby tak, aby boli celé ponorené a necháme zovrieť. Povaríme cca. 10 min a odstavíme. Vajíčka necháme úplne vychladnúť vo farbiacom kúpeli alebo ich vyberieme po pár minútach, podľa toho aký intenzívny odtieň si budeme želať.

Takýmto spôsobom som prekvapivo dosiahla zvláštnu sivo-modrozelenú farbu. Zvláštnu a nádhernú!

Na obrázku nižšie sú to tie 4 vajíčka vpravo

POSTUP č. 2:

Šťavu z čučoriedok nalejeme do nádoby, nevaríme ju, len do nej  ponoríme vajíčka. V určitých časových úsekoch už len sledujeme intenzitu zafarbenia. Vajíčka po čase vyberieme a veľmi jemne osušíme papierovou utierkou alebo necháme voľne uschnúť. Na prvý pohľad budú mať vajíčka veľmi intenzívny odtieň fialovej, po osušení prebytočnej farby papierovou utierkou získajú mierne svetlejší, modrý až fialkastý odtieň. 
Na obrázku nižšie sú to tie tri fialkové vajíčka vľavo.
4.vajíčko úplne vľavo dolu s výsledným efektom tmavofialovým až čiernym je pôvodne hnedé vajíčko farbené čučoriedkovou šťavou bez varenia.

farbenie ĽANU:

Ľan je prírodná tkanina a preto je na prírodné farbenie ideálna. Najmä vo svojej bielenej podobe.
Ja som na skúšku použila odstrižky v tvare srdiečka z polobieleného ľanu z moje ponuky u Lisbet_linen.POSTUP: je obdobný ako pri vajciach, farbiacu zmes pripravenú z čučoriedkovej šťavy a vody, privedieme do varu a plameň znížime, vložíme vopred navlhčenú/predpranú látku, varíme na miernom plameni ešte asi 10 - 20 min. a odstavíme. V závislosti od toho, aký odtieň chceme dosiahnuť, látku buď okamžite vyberieme, poriadne vypláchame a necháme uschnúť (!!! vyhneme sa pritom priamemu slnečnému svetlu!!! ), alebo necháme látku vo farbiacom kúpeli istú dobu (hoc aj celú noc) a potom vypláchame v teplej vode a vysušíme voľne rozložené.

V zásade pri farbení prírodných látok vraj platí, že pridaním octu do farbiacej zmesi dosiahneme sýtejšie a hlavne stálejšie odtiene. Ja som sa rozhodla v tomto prípade použiť farbiacu zmes bez octu.

Výsledok farbenia látky pomocou čučoriedkovej šťavy možno vidieť na nasledovnej fotke.
Farba je tmavofialová.

farbenie PAPIERA:

Papier nefarbíme varením, ale využijeme vychladnutú farbiacu zmes, ktorá nám ostala po farbení vajíčok. Farbíme tak, že papier ponoríme na určitý čas do farbiaceho kúpeľa. Papier zafarbený v čučoriedkovej šťave tiež získa rôzne odtiene fialovej, podľa dĺžky farbenia. Papier opatrne vyberieme z kúpeľa, utierkou vytlačíme z neho jemne prebytočné farbivo a vysušíme na nízkej teplote v rúre, alebo necháme voľne sušiť na vzduchu.

Dosiahnutý farebný výsledok je výrazne modrofialový až fialový, odporúčam pri farbení papiera pre získanie jemnejších odtieňov farbiacu zmes poriadne rozriediť vodou :)

Na obrázku nižšie sú vľavo: papiere máčané v neriedenej čučoriedkovej šťave a vpravo papiere namáčané v rozriedenej čučoriedkovej šťave.

                                                                     ***

2. prírodné farbivo -  ČERVENÁ KAPUSTA - dosiahnutý výsledok - udáva sa MODRÁ, MODROZELENÁ, FIALOVÁ

farbenie VAJEC:

POSTUP:
Červenú kapustu nakrájame na menšie kúsky, aby sa z nej lepšie uvoľnilo farbivo, zalejeme vodou, pridáme umyté a odmastené vajcia a dáme variť na cca. 10 min. Vajcia necháme vo farbiacej zmesi vychladnúť, vyberieme ich a osušíme. Ak ich vyberieme hneď, bude odtieň menej výrazný - svetlý, ak ich necháme v kúpeli dlhšie, bude odtieň intenzívnejší a tmavší.
Výsledný farebný efekt by mal byť v tomto prípade modrozelený tyrkysový.
Hlásim, že misia je v podstate splnená i keď v mojom prípade je farba viac sivozelená ako tyrkysová (na fotografii vľavo 2 vajcia v prednom rade).

Pokiaľ sa rozhodneme pridať ku kapuste a vode ešte ocot alebo sódu bikarbónu, dosiahneme v každom prípade iný konečný farebný výsledok.

  • Ocot spôsobí kyslé prostredie a farebný efekt by mal byť tmavoružový až fialový.
    Tu sa mi podarilo dosiahnuť skôr sivo - modrozelený odtieň (na fotografii 4 vajcia vpravo)
     
  • Jedlá sóda zas spôsobí prostredie zásadité a farebný výsledok by mal byť modrý.
    V tomto prípade sa mi podarilo absolútne zlyhať, u mňa je výsledná farba zelená, rozhodne nie modrá (na fotografii vľavo 2 vajcia v zadnom rade)

Na záver moje špekulatívne ja ešte zvíťazilo nad mojim opatrným a nesmelým ja. Po zmiešaní kapusty s čučoriedkovou šťavou a kvapkou octu sme dostali krásne fialkové odtiene - modrofialkastú, ružovofialovú a tmavoružovú:

farbenie PAPIERA:

Nemusím isto vysvetľovať, že tento postup je značne časovo náročný a preto takto zafarbený papier sa u mňa v galérii nevyskytuje často a považujem ho za vzácny. Avšak z tohto konkrétneho farbenia jeden kúsok u mňa v galérii predsa len nájdete - zápisník OMBRÉ BLUE viazaný v modrej koži. 

                                                                                             

                                                                          ***

3. prírodné farbivo - KURKUMA - dosiahnutý výsledok - ŽLTÁ až HNEDOŽLTÁ FARBA

farbenie VAJEC:

Pri farbení kurkumou postupujeme tak, že dve lyžice kurkumy rozpustíme vo vode (cca. 1 liter) a dáme variť, opatrne vložíme vajce a varíme spolu asi 10 min.
Keďže toto farbivo sa mi zdalo dosť intenzívne, urobila som pokus a nafarbila som nielen biele ale i hnedé vajíčko.
Pôvodne biele vajce získalo žiarivú oranžovú farbu a hnedé vajíčko získalo tmavooranžovú  farbu.

farbenie ĽANU:

Ľan po niekoľkých minútach namočenia dostal sýtu oranžovú farbu

farbenie PAPIERA:

Papier dostal po krátkom namočení žltú farbu s oranžovým nádychom.

                                                                         ***

4. prírodné farbivo - BRUSNICE/ BRUSNICOVÁ ŠŤAVA - dosiahnutý výsledok RUŽOVÁ FARBA

farbenie VAJEC:

Pri farbení vajíčok pomocou brusníc použijeme rovnaký postup/y ako pri čučoriedkach...

Podľa dĺžky namočenia dosiahneme rôzne odtiene staroružovej farby.

farbenie ĽANU:

detto ako pri čučoriedkach, látka tentoraz získala výraznú ružovú farbu (viď foto nižšie)

farbenie PAPIERA:

PAPIER farbený v 100 % brusnicovej šťave dopadol nasledovne:
Po namočení do čistej šťavy dostal rôzne odtiene staroružovej / sivoružovej farby, jeden papier som nafarbila brusnicovou šťavou s pridaním octu a ten bol po vyschnutí zelenkastý... hmm, hotová alchýmia :)

                                                                      ***

5. prírodné farbivo - ČERVENÁ REPA - dosiahnutý výsledok - svetlo RUŽOVÁ FARBA

farbenie VAJEC:

Použijeme buď čerstvú červenú repa zakúpenú v obchode, ja som ako alternatívu vyskúšala zavarenú cviklu. Poďme sa spolu pozrieť, ako a či to ovplyvní výsledok farbenia. Mali by sme dosiahnuť ružové sfarbenie.

Keďže čerstvú repu by sme tak či tak varili spolu s pridaným octom, mala by logicky i šťava so zavarenej cvikly fungovať...
Výsledok je podobný ako pri farbení vajíčok brusnicovou šťavou. Nádherné staroružové odtiene, miestami do hneda.

farbenie ĽANU:

Tu sa mi podarilo dosiahnuť svetloružovú až marhuľovú farbu.

farbenie PAPIERA:

Takto zafarbený papier bude mať jemné ružovkasté až marhuľové odtiene.

Na fotkách skutočný odtieň dobre nevidno, aspoň teda na mojom monitore, treba si farbu predstaviť viac ako marhuľovú, než ružovú.

Dá sa teda na záver pokojne skonštatovať, že ak sa dáte na prírodné farbenie vajíčok, zažijete dobrodružnú zábavu s mnohými prekvapivými momentmi, takže odporúčam, smelo do toho :)

                                                                      ***

Dovoľte mi úplne na záver krátku prechádzku mojou tohtoročnou veľkonočnou výzdobou, ktorá síce s prírodným farbením nemá veľa spoločného, ale možno inšpiruje, ak potrebujete rýchlu výzdobu na poslednú chvíľku.

Burinka urvatá po ceste z práce

Pôvodne mala stáť v sklenej váze, no nakoniec odvisla a veľmi jej to svedčí na strešnom okne.

Dozdobená len jednoduchými ľahučkými plastovými vajíčkami nafarbenými do rôznych odtieňov sivomodrej (momentálne moja srdcová farba) a pierkom.

Kovová vtáčia klietka tiež dostala nový náter v ladiacej sivomdrej farbe, vo vnútri dve vajíčka farbené na prírodno čučoriedkami - nabrali krásny mramorový look a fialkastú farbu...

Pod vajíčkami ľanový obrúsok ručne farbený v kombinácii červená kapusta + ocot.

Prírodný, tentokrát visiaci venček z bylinky, ktorá nestihla byť pred zimou pokosená

Neodpustila som si ani malý ľanový venček trochu netradičného tvaru.

Kolekciu dopĺňa štýlový vintage zajac, hlavička ušitá z prírodného ľanu, ušká vystužené drôtom, aby boli mierne tvarovateľné. Hlavička nastoknutá na paličku, pri krku dozdobený ľanovým motýlikom.

Hlavička vyplnená dutým vláknom a natretá lakom zmiešaným so škoricou, vďaka čomu zajo chytil vitage-look a nádherne vonia. Fúziky má z drôtikov, očká a a ňufáčik maľované.

Pri sivomdrej ešte ostaneme, v rôznych tónoch sivomodrej som nafarbila aj vajcia, tentokrát polystyrénové - veľmi im svedčí kriedová farba. 

Ovečka - moja najobľúbenejšia ozdoba tuná zo sashe od atelierVESNA dostala novú ľanovú mašličku 

Jedno vajíčko som ozdobila koženým pásikom s menom mojej ratolesti.

Ale neostalo len pri sivomodrej, rozmýšľala som tuho, akú dekoráciu naaranžovať do môjho obľúbeného tyrkysového črepníka.

Ohybné halúzky visiace zo stromu nájdené pri mojich potulkách som uviazala do tvaru vtáčieho hniezda a umiestnila do črepníka.

Hniezdo potom stačí naplniť pomaľovanými vajíčkami, poprípade pierkami a jednoduchá ozdoba je na svete.

Z farebného žurnálu až k Vám posielam prianie pokojných sviatkov, najvyšší čas naaranžovať si doma aspoň kúsok jari, keď už príroda vonku sa tak urputne búri.

Lisbet

Komentáre

PohladnicePreRadost juj Alžbetka, ty si mala ale nádherne strávenú sobotu ... výsledky farbenia sú očarujúce, ozaj krásne odtiene z toho všetkého vzišli a prekvapila ma cvikla - čakala som sýtu červenofialovú farbu :) ... a ono jemnokrásna ružová :) ... aj modré a zelenkavé odtiene sú čarokrásne ... no a Tvoja veľkonočná výzdoba ozaj nepotrebuje žiaden komentár, je jednoducho : n á d h e r n á do posledného detailu krásne všetko premyslené a zladené ... ♥

2018-03-18 13:21:443x

folki Krásne fabičky! Aj ja obdivujem výzdobu s pusou otvorenou na plné vráta ;)

2018-03-18 13:30:291x

Lisbet zlaté ste obe, srdečne ďakujem :) Anikó mňa niielen tá repa prekvapila :D

2018-03-18 13:37:18

ddassa Perfektný a zaujímavý žurnálik...a výsledok nádherná veľkonočná výzdoba ste šikulka klobúk dolu....

2018-03-18 13:38:351x

Lisbet ďakujem Dáška :)

2018-03-18 13:39:47

jamikaa Ja som ešte nikdy vajíčka nefarbila, ja to jednoducho neviem-), ale keď vidím ten odtieň z čučoriedkovej šťavy, nedá mi to nevyskúšať... okrem toho, všetky vaše zápisniky, majú skutočne nadherné farby,

a tá výzdoba....nemám slov

2018-03-18 13:50:431x

andrus paráda, čítala som to so zatajeným dychom, výsledky farbenia krásne, dekorácie taktiež a všetko úžasne nafotené...

2018-03-18 14:02:091x

Lisbet ďakujem moc :)

2018-03-18 14:31:23

danabortlikova Krásne !

2018-03-18 14:37:531x

m-ART-inak Prekrásne!!! :) Radosť dokola prezerať...

2018-03-18 14:50:451x

Adrianadesign jeden z tých najkrajších žurnálov tu na sashe:)pre mňa je pani Alžbetka TOP žienka!!!!

2018-03-18 16:47:571x

Lisbet Veľká vďaka dievčatá, Adrianka moc si to vážim :)

2018-03-18 16:53:16

CreativHome Nádhera radosť čítať a úžasné foto:) Môžem sa opýtať aký lak si použila na zajkovi. Lebo ja som použila decoupage lepidlo a tam škorica trocha zhrčkavela. Dakujem :)

2018-03-18 18:05:071x

MolieBaby Skvelý žurnál, Alžbetka! Znova som sa dozvedela niečo nové ❤

2018-03-18 18:17:581x

danke Opäť si sa strmhlav pustila do projektu, a opäť sa oplatilo. Červená kapusta + ocot vyšli fakt dobre, krásny odtieň. A vidím, že zelenú pri výzdobe až tak nemusíš ;-)

2018-03-18 19:23:161x

Lisbet ďakujem srdečne všetkým, zajo vznikol kosi už pred niekoľkými rokmi takže fakt nepamätám presne a zelenú mám vcelku radu, hlavne tú zaprášenú a zmiešanú s kvapkou sivej alebo modrej :D

2018-03-18 21:39:07

SkusimTo paráda...a to si všetky tie vajcia uvarila natvrdo? nevidno dierky.....:D

2018-03-18 21:45:151x

R-line parádne farbičky :-)

2018-03-18 22:00:171x

taliaa pekné.

2018-03-18 23:26:421x

SMART. no paráda Lis, nechystala som sa tento rok na farbenie vajec, ale veeeru tuším to musím aj ja skúsiť ;) veeľmi zaujímavé čítanie a krásne nafotené ;) super!

2018-03-18 23:44:141x

Lisbet želám veľa zábavy :)

2018-03-19 05:57:00

OnlyOneOriginal skvelé :)

2018-03-19 09:01:271x

Nikka Celé skvelé! Všetko sa mi veľmi páči a z hniezdočka som unesená :-)) Krása v jednoduchosti ♥

2018-03-19 09:12:501x

Lisbet ďakujem obom:)

2018-03-19 10:00:22

C-A-T cim dalej, tym viac si zacinam mysliet, ze si carodejnica ;-)) skveleee ;-)

2018-03-19 11:09:181x

Lisbet :D len rada hľadám možnosti a skúšam, je to zábava :)

2018-03-19 12:14:37

miu krásne celé :) nádherné farby

2018-03-20 07:13:021x

ButterflyHandMade Super článok. Krásne odtiene vznikli. Ešte by bola pekná ak spenatovo zelena, ktovie ako by chytala na vajíčka. A výzdobu máte parádnu. Inšpirujem sa :-)

2018-03-20 08:06:441x

Lisbet vďaka, špenát som skúsila tiež, vajíčko dostalo nevýraznú žltozelenú farbu, na fotkách som ju nedokázala ani zachytiť, ľan detto, tam farba dokonca na druhý deň vybledla natoľko, že ju ani nevidieť. Preto som túto alternatívu zo žurnálu vymazala. Avšak ak chce niekto dosiahnuť zelen´ú farbu vajíčka, počula som, že kedysi sa za týmto účelom používala žihľava, alebo treba skúsiť brezové listy, či tekutý chlorofyl...

2018-03-20 08:36:111x

Pcola Krásne hókusy-pokusy :) Tie farby čo z toho vzišli sú také nááááádherné.

2018-03-20 11:50:151x

Lisbet ďakujem srdečne, aj mne sa veru páčia :)

2018-03-20 12:20:47

mina289 poučný super žurnálik Alžbetka .... a ten tyrkysový črepnííííík, to je Vám taká krása ☺

2018-03-20 12:39:421x

Lisbet Mili, vďaka ♥

2018-03-21 09:38:49

333alenka Ovečka je krásna a žurnál perfektný.

2018-03-22 13:17:521x

EvitaSk Veľmi dobré nápady a krásna tvorba ☺

2018-03-22 13:35:461x

Livina Prekrásna výzdoba oku lahodiaca, zas raz dobrý žurnál, radosť čítať a obzerať. Ďakujem za nové inšpirácie.

2018-03-22 13:42:361x

Mariolla Jujha, veľmi krásne, inšpiratívne, cez víkend sa pustím do farbenia :)

2018-03-22 13:45:571x

MirianaOli Pekná prezentácia s fotopostupom:)

2018-03-22 15:13:211x

Lisbet Ďakujem vam :)

2018-03-22 17:33:25

dzinus Kvalitný žurnál Alžbetka ako vždy, vďaka za inšpiráciu....

2018-03-22 18:24:431x

Petranna WAU... len čumím... všetko nádherné...:-)))))

2018-03-22 18:59:151x

KateCreative-gfd Super...skvelý žurnálik, krásna výzdoba a ďakujem určite sa inšpirujem ;)))

2018-03-22 19:12:571x

adrianagy Super, tieto modro-sivé odtiene sú super.

2018-03-22 19:30:331x

Lisbet Dakujem vam srdecne :)

2018-03-22 19:35:12

--PetiT-- Krasne, moja oblubena farba momentalne :)

2018-03-22 19:48:481x

ButterflyHandMade Ďakujem Alžbetka. ZAujímavé, že špenát nefarbil dobre, aspoň nemusím skúšať :-D inak keď sa farbia takto látky, treba ich nejak fixovat? Stačí zažehlit? A pri ďalšom praní púšťajú fatbu? Nevie niekto?

2018-03-22 21:54:201x

PURE Alžbetka, absolútne prekrásne odtiene, tieto minimal vajíčka sú pre mňa úplne top:)

2018-03-22 21:56:521x

Danao jednoduché, krásne, prírodné...nemám čo dodať...nádhera

2018-03-23 07:34:431x

HelkaAndr velmi pěkné :-)

2018-03-23 07:48:371x

Lisbet Ďakujem dievcata, som rada ze sa pacia :)

2018-03-23 08:30:33

lauren_veron Krajšie zafarbene velkonocne vajicka som este nevidela :) dakujem za inspiraciu moje baby budu nadsene :*

2018-03-23 09:45:261x

Lisbet Pevne verim ze bude zabava, nwch vyjdu krasne odtiene, drzim palce :)

2018-03-23 10:32:32

Siskart prenádherné... :-)

2018-03-23 14:15:431x

ONI.BRONI Nádherné farby, aj nádherné dekorácie. Užila som si to a skúsim asi čučoriedkovú cestu na pár vajíčok. Teším sa.

2018-03-23 21:37:001x

Lisbet Som velmi rada :)

2018-03-24 05:29:15

smrek Ďakujem, nečítala som, ale hltala každé slovo.

2018-03-24 16:54:531x

iwiLand Jednoducho úžasnééé sú všetky farbičky :)

2018-03-24 23:50:531x

Lisbet ďakujem obom, som rada, ak je článok užitočný :)

2018-03-25 07:24:47

sacharinova Alžbetka perfektne si poskúšala❤, je to zábavné, prekvapivé. Vyšli Ti naozaj príjemné farbičky. Ono len štúdium tejto techniky zaberie dosť času, experimentovanie tiež. A lepšie sa robí od jari do jesene, keď je prístup k aktuálne rastúcim bylinkám;). Inak vraj rozmarín farbí krásne žlto, tiež cibuľové šupky, kôra z citrusov. Teším sa, ak budeš pokračovať v týchto experimentoch . A papier- celulóza zvykne ľahšie prijímať prírodné farbivo ako textílie.Aj ja ďakujem za poučný žurnálik❤

2018-03-31 07:55:261x

Petja Beti, krásne ste to mali. Díky za tony inšpirácie!)

2018-04-14 11:56:07

evica krasne :) velka vdaka

2018-05-18 14:59:17

Helen-ka Prave som tento clanok objavila :) Su to skvele napady, nadherne farby, hlavne tie modre... len by som sa chcela opytat jednu vec...ako donutite vyfuknute vajicko ponorit sa...? :)

2018-09-28 13:00:23

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Lisbet
Lisbet
474 predaných ks, 275 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

Vitajte v tajomnom svete viazanom v koži, vo svete príbehov, kde možno uniknúť z reality všedných dní...

Informácie

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - ľanový obrúsok s koženým remienkom - 9043016_ľanový obrúsok s koženým remienkom by Lisbet_linen
 5 komentárov
 Páči sa 126 ľudom
8,- €
 - kožený zápisník OMBRÉ BLUE - 9291882_kožený zápisník OMBRÉ BLUE by Lisbet
 8 komentárov
 Páči sa 85 ľudom
44,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »