Domov » Žurnál+ » Autor: Zuzana Lukáčová

Žurnál+

Príbeh jednej krajiny

Zuzana L. » Tvorba / 2021-05-11 14:22:09 /  9 komentárov / 15 lajkov

Príbeh jednej krajiny...

u mňa, samozrejme, príbeh výtvarný. Mám tu v archíve žurnálov už niekoľko postupov maľby, no krajinu ani jednu. Prešlo veľa času, odkedy som sem niečo napísala, ale napriek tomu ste na mňa, milí sashe-priatelia, nezabudli. Ďakujem vám, že tu nezapadám prachom, hoci písmen som tu v poslednom čase nestratila veľa. Tak naprávam a s radosťou sa s vami znova delím o radosť z tvorby a tiež nie je od veci takto pred nastávajúcimi letnými dovolenkami pripomenúť si, aká je tá naša malá slovenská krajina krásna.

Pozývam vás pozrieť sa, čo som stvárala minulý týždeň, bolo to pre mňa dobrodružstvo, ktoré sa dobre skončilo. Muselo, lebo to bol priam šibeničný termín a na mne stál a padal úspech jednej oslavy, kde si príbuzní na poslednú chvíľu vymysleli dar, ktorého realizáciu mi zverili do rúk, s prosbou o expresnú rýchlosť dodania. Nuž, vyhrnula som rukávy a išla som na vec.

Dobre, rukávy som nevyhŕňala, keďže nebolo aké, ale minimálne som popľula do dlaní ako pred každou poriadnou, serióznou a krásnou robotou a ...poďme na to!

Bol to veľký formát 100x70cm, teda bolo treba si dopredu premyslieť, ako to celé nahodím a následne dotiahnem.
Toto sú pre mňa dôležité body pri maľbe krajiny:

• uvedomiť si, že z dvoch rozmerov je treba opticky spraviť trojrozmerný priestor
• dopredu pôjdu teplé odtiene, dozadu studené, týmto vytvoríte tzv. 3D efekt, čiže hĺbku
• samozrejme popritom treba dodržať rázovitosť krajiny, aspoň na 90% to musí vizuálne sedieť, hoci je to ťažké, ale dá sa to, môžete si predtým pomôcť prenášaním cez sieť, ja to už robím "od oka"
• na prvom obrázku vidíte ako som farby nahodila v plochách, netreba sa báť, spravíte "hrubý náčrt", odstúpite a uvidíte, že je to celkom fajn, už len detaily :)
• viem, dotiahnuť detaily je už trocha iný výkon, ale už sme sa zahriali pri nahadzovaní, potešilo nás, že nám to celkom ide, už len to dotiahnuť do zdarného konca
• rozdeľte si maľbu na viac etáp, ja som robila tento obraz na štyri etapy: 1.rozhodenie farieb, 2. detaily, 3. najmenšie detaily, 4. konzultácia s klientom a úprava podľa špeciálnych požadaviek, v tomto prípade to bolo o tom, že som musela na prianie "vypichnúť" niektoré miesta, ako napr. kostol, škola, rodný dom, cintorín, skrátka miesta, ku ktorým má oslávenec blízky vzťah a bude ich na obraze hľadať.

Nech sa páči, popozerajte, prípadne sa opýtajte v diskusii, čo vás k tomu napadne, lebo som si nedávno uvedomila, že mnohé veci mne ako výtvarníkovi po rokoch môžu byť samozrejmé a taktiež nie som akurát najvhodnejší pedagogický typ, no keď k tomu príde, snažím sa jednotlivé veci vysvetľovať jednoducho a hlavne stručne. 

Prajem veľa zdaru v maľovaní a majte krásne tvorivé dni!

Komentáre

PohladnicePreRadost wow ! obraz s dedinkou a okolitou prírodou je nádherný Zuzanka ... obdivujem, no jednoducho : talent je talent a "kdo umí, ten umí, kdo neumí, ten čumí" ... ako ja ... Vašimi slovami: spravím "hrubý náčrt", odstúpim a uvidím, že je to úplne na nič ... tak sa do takého niečoho ani nepúšťam :)

2021-05-11 16:33:382x

LUKAZUZ Juuj Pohľadničky milé...človek vysvetlí v dobrej viere s tým, že vzbudí u každého pocit, že to pôjde, a prvý koment ma takto zbavil ilúzie :D

Ďakujem za komentárik a pristavenie :)

2021-05-11 18:03:24

PohladnicePreRadost no Zuzanka, ono to totiž neide tak, že ktokoľvek, kto začne maľovať, bude mať výsledok skvelý ... :) ... bez talentu to nepôjde .... ♥

2021-05-11 18:58:483x

AdharaDecor Pekný obraz. Veľmi zhruba mám taký postup maľovania aj ja, ale ja nanesiem aspoň desať vrstiev, kým som spokojná. :-)

2021-05-11 22:53:051x

KarinkaM Skvelý článok. Pousmiala som sa nad slovným spojením nahodiť farby. Moja priateľka a zároveň lektorka výtvarníčka s ktorou spolupracujeme pri výtvarných kurzoch pre verejnosť hovorí často ideme nahodiť pozadie. Ďakujem Vám za tento žurnál, (takto zosumarizované), obraz sa Vám (ako všetky) vydaril. Prajem veľa tvorivých inšpirácií a objednávok.

2021-05-12 07:39:161x

LUKAZUZ @AdharaDecor ďakujem pekne, ono to vrstvenie tiež nie je na zahodenie :)

2021-05-12 16:12:55

LUKAZUZ @KarinkaM Ďakujem! A presne je to o tomto výtvarnom slangu, občas vidím úsmevy u spoludiskutujúcich, keď o maľovaní niekde rozprávam a uznávam, že to môže byť zábava, maliar nahadzuje farby, murár omietku, šikovnica v štrikovaní zas očká na ihlicu a...každý má to "svoje" :)

2021-05-12 16:16:35

drotar.mlich Je to proste parada!!

2021-05-13 14:23:591x

LUKAZUZ Ďakujem veľmi pekne, pán Štefan♥

2021-05-13 17:08:31

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

U
LUKAZUZ
LUKAZUZ
150 predaných ks, 103 hodnotení

Maľbe sa venujem profesionálne už 20 rokov. Premaľovala som sa k svojim snom, ktoré si plním vďaka vám, svojim klientom a priaznivcom. V sekciách "O mne" a "Môj žurnál" sa dozviete viac.

Teším sa na Vašu návštevu, lajk, zákazku, priazeň. ♥

OBJEDNÁVKY ZHOTOVÍM DO 4 TÝŽDŇOV, SÚRNYM SA PRISPôSOBÍM.

Odporúčam a posielam ihneď: KNIŽKA PRE DETI "TRETIE KRÁĽOVSTVO" 14,-€ -mnou ilustrovaná a napísaná (spoluautorstvo)

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »