Žurnál+

Nadčasové vzory: bodky

P
LOCO625 predaných ks, 374 hodnotení

Lucia H. » Tvorba / 2023-08-01 17:00:01 /  3 komentáre / 18 lajkov / 231x zobrazený

 

 

Kto by nemal bodkovanú látku rád?

Bodkované látky používame už dlho. A radi :-) ! Osvedčilo sa nám, že tento vzor je naozaj nadčasový, dobre kombinovateľný a má svoj šmrnc! Bodky sú príjemne rozkošné a dievčenské.

V stredoveku ale rovnaký názor nezdieľali. Tento vzor pripomínal ľuďom choroby. Bodky na látke sa robili ručne a tak neboli rovnomerne rozmiestnené a pripomínali (hlavne v Európe) skôr choroby, ako napríklad kiahne. Čo samozrejme nikoho nelákalo. Príchod priemyselnej revolúcie priniesol možnosť po prvý raz vyrobiť rovnaké, rovnomerne rozmiestnené bodky po celej dĺžke látky. Veľmi dobrý krok pre bodkovanú látku  :-)

 

 

Ako sa stal tento vzor obľúbeným?

U tohto vzoru budeme hľadať zrejme inšpiráciu v prírode. Stačí si predstaviť lienku, muchotrávku alebo samotnú nočnú oblohu.

Za veľké míľniky, ktoré pomohli popularite tejto látky považujeme:

Flamenco šaty. Bodkovaný vzor sa stal veľmi obľúbeným u flamenca. Španieli nazývali svoje bodkované látky, ktoré používali na flamenco šaty - "lunares", čo znamená malé mesiace. Super rozkošné pomenovanie, všakže :-).

 

 

Minnie mouse. Ďalším míľnikom boli jej kreslené červené bodkované šaty. Spomeňme si na Disneyho kreslenú postavičku Minnie Mouse v červených šatách s bielymi bodkami. Tá spôsobila doslova senzáciu a taktiež napomohla k popularite tohto vzoru. A to ju Walt Disney prezliekol zo žltých bodkovaných šiat do ikonických červených. Musíme priznať, že dobre urobil, v červených jej to pristane viac.

 

 

Bodkované plavky. V roku 1926 sa stala Norma Smallwood prvou indiánskou ženou, ktorá bola korunovaná ako Miss Amerika a pritom mala na sebe práve unikátne bodkované plavky!

 

 

Frank Sinatra. Nepovedali by ste to, ale výrazne bodkám dopomohol aj samotný veľký Frank Sinatra . Hovorí vám niečo jeho pieseň s názvom "Polka Dots and Moonbeams“ v 40-tych rokoch? Nie? Pieseň Franka Sinatru sa v roku 1940 dostala do éteru aj do hitparád.

 

 

Móda 50. rokov 20.storočia. Nesmrteľné, úchvatné, ženské bodkované modely od Christiana Diora a „obrátené“ čierne bodky na bielom pozadí od módneho domu Givenchy, sa pre každého módneho nadšenca stali nezabudnuteľnými. Ak v nich ešte zahviezdili hviezdy ako Marilyn Monroe a Elizabeth Taylor, nebolo čo viac dodať. Bodky sa vďaka tomuto obdobiu navždy zapísali do módneho sveta. Veľká vďaka!

 

 

 

Kráľovská rodina. Áno, aj Britská kráľovská rodina bola a aj je veľkým fanúšikom bodiek. Navyše im krásne pristanú. Čo je dobré pre princezné, je dobré aj pre bežného smrteľníka.

 

 

Julia Roberts. Práve Julia Roberts mala vo filme Pretty Woman na sebe ikonické hnedé bodkované šaty. Za povšimnutie stojí, že zvolila práve bodkované šaty, keď sa mala javiť ako dáma z vyššie postavenej sociálnej vrstvy. Musíme uznať, že sa jej to podarilo. (Šaty zrejme naozaj robia človeka! ;-) )

 

 

Pin-up štýl. Tento štýl je charakteristický pre takzvané pin-up dievčatá. Móda tohto obdobia je ženská a neskutočne sexi. Vysoké pásy, vysoké podpätky, čelenky vo vlasoch a bodky neodmysliteľne patria k tomuto štýlu. Dôležité bolo, aby bola nositeľka dostatočne zvodná, ale zároveň stále ostala dámou.

 

 

Louis Vuitton a bodky. Do skutočne luxusného bodkovaného módneho ošialu nás dostal módny dom Louis Vuitton, ktorý spojil sily s legendárnou umelkyňou Yayoi Kusama. Symbolickým podpisom tejto japonskej umelkyne je autorkin obľúbený motív, teda bodky. Za nás LEGENDÁRNA a veľmi vydarená kolekcia.

 

 

Vieme, že bodky ako také, sľubujú pridanie hravého prvku do každého šatníka. Preto aj u nás nájdete veľa bodkovaných vecičiek. Bodky sa spravidla nosia viac počas jarných a letných mesiacoch. Dajú sa veľmi zaujímavo kombinovať a môžete v nich vyzerať veľmi moderne a sofistikovane!

 

 

Keďže sme po tomto blogu boli sami “bodkovo nadupaní”, rozhodli sme sa pridať do módneho sveta aj tie naše bodky. Vytvorili sme pre toto leto náš vlastný bodkovaný dezén. Je veľmi, veľmi veselý a hravý. A tak sme to chceli. Dať tomuto letu o niečo viac optimizmu. Prečítajte si potom náš ďalší blog o bodkovanej kolekcii, ktorý u nás nájdete čoskoro.

 

 

Tak nech sa vám bodky dobre a dlho dobre nosia.

 

 

Inšpiračné zdroje: thenationalnews, pinterest, miestni

Komentáre

lesna Ešte mi chýba mašľa Hviezdoslava.

2023-07-28 12:42:321x

LOCO Ooooo, to je pravda! To bol naozaj štýlový kúsok :)

2023-07-31 10:10:18

OhBaby_Plienkotorty Ja BODKY nemusím, ale viem sa obzrieť za peknými šatami a priznať, že niektorým sa naozaj hodia. Pôsobia hravo a potešia ma napríklad na keramických predmetoch :)

2023-08-23 13:44:03
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - MIESTNE DÁMSKE BAMBUSOVÉ DLHÉ ŠATY VERONIKA - 15732843_MIESTNE DÁMSKE BAMBUSOVÉ DLHÉ ŠATY VERONIKA by LOCO
 Páči sa 23 ľudom
93,50 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »