Domov » Žurnál+ » Autor: Miroslav Masár

Žurnál+

Krása jednoduchosti

Miroslav M. » Tvorba / 2023-01-24 20:10:34 /  2 komentáre / 11 lajkov

V živote si radi vyberáme jednoduchšie riešenia. Je totiž prirodzené siahnuť po niečom, čo na nás pôsobí nekomplikovane. Pre každého je lepšie napr. pohybovať sa v obchodnom dome podľa nápisov a piktogramov na tabuliach, než zmätene pobehovať po hale, či vybrať si v reštaurácii jedlo podľa fotky ako sa prehrabovať v dlhých neprehľadných zoznamoch, alebo hľadať na stanici vlakový spoj na svetelnej tabuli než zháňať personál.

Podobne máme zakódované v podvedomí vyberať si v  živote “Simple/Smart” predmety. Mnohým ľuďom imponuje štýl nemenovanej “jabĺčkovej” firmy, ktorá pri dizajne preferuje jednoduché, geometrické čisté tvary. Vytvárajú tak funkčné nadčasové dizajny produktov. Nič nové vlastne nevymysleli - iba nasledujú štýl európskych dizajnérov z minulého storočia - Funkcionalizmus, Bauhaus, DeStijl. A tu sme pri koreni veci - keď predmet plní svoju funkciu, nie je dôvod “maskovať” ho ďalšími nefunkčnými “čačkami”.

Tak je to so všetkými vecami, ktoré nás obklopujú. Denne ich používame, denne sa na ne dívame, denne ich berieme do rúk. Či už oblečenie, jedlo, kozmetiku, peňaženku, tašku, puzdro na okuliare, obal na smartphone, alebo peračník na ceruzky… Predmetov, ktoré nás obklopujú a tvoria náš život, je neúrekom. A predstavte si, že by každý z nich bol zložito “predizajnovaný”. Mali by sme s nimi len zbytočné komplikácie, zaberali by nám viac životného priestoru, namiesto toho, aby nám účelne slúžili.
Jednoduchšie veci sú krajšie a účelnejšie. Na jednoduché predmety sa nám dobre pozerá, radi ich berieme do rúk a a radi ich používame. Navyše - ak sú z kvalitného prírodného materiálu, tak to je úplná dokonalosť.

Jednoduché tvary + priírodný materiál = dokonalá súhra.
Preto platí, že “v jednoduchosti je krása”. Túto zásadu ctím aj pri navrhovaní handmade výrobkov. Každý výrobok, ktorý sa rozhodnem vyrobiť, si najprv naskicujem v rôznych formách a tvaroch. Pripravím si z každého návrhu maketu a testujem ju. Najprv z kartónu, potom z výrobného materiálu. Napríklad taká príručná peňaženka: ako prvé zvážim, koľko vecí v nej naozaj “potrebujem” mať. Na pracovnom obede, cez víkend na výlete či na dovolenke na pláži. Musím mať skutočne v "narvatom vrecku" preplnenú buksu? Nie, nemusím. Stačí mi mať so sebou jednu platobnú kartu a nejakú bankovku, príp. preukaz. Takžeee: to máme tri dôležité veci = tri priehradky. Všetko si starostlivo položím na kôpku pred seba a začnem “dizajnovať” na mieru. Takto vznikla peňaženka SIMPLE zo série “Minimalista”. A podobným spôsobom uvažujem a postupujem pri navrhovaní každého výrobku.
Tak, aby každý výrobok:
1. plnil svoj účel
2. nezaberal veľa miesta
3. vo výsledku dobre vyzeral.

Dizajn následuje funkčnosť. V jednoduchosti je naozaj krása :)

Pozývam vás pozrieť si aj ďalšie minimalistické výrobky z mojej dielne: https://www.sashe.sk/LEADER_Handmade

Prajem pekný a jednoduchší život všetkým remeselníkom :)
miro (+.-)

Komentáre

Sandante premyslené, zrozumiteľné - aj slová aj vecičky

2023-01-25 15:56:581x

risicam hovoríš mi z duše - jednoduchosť, účelnosť, precízne vyhotovenie = čistá krása :)

2023-01-25 21:40:291x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »