Domov » Žurnál+ » Autor: Zuzka Slaninková

Žurnál+

Ako dlho vydržia dekorácie zo sušených kvetov, plodov a zelene

Zuzka S. » Blogy / 2018-02-13 13:00:01 /  11 komentárov / 77 lajkov / 657x zobrazený

Venčeky či kytice zo skutočných kvetov a zelene nevydržia tak dlho ako umelé. Je to tak, s tým nič nenarobíme. Príroda je príroda a svoje deti si rada berie späť. Napriek tomu však môžu aj nefalšovane prírodné dekorácie vydržať veľmi dlho.

Nezvädne mi tá zeleň?

Nezožltne ten mach?

Neopadnú tomu listy?

Toto sú azda najčastejšie otázky, ktoré dostávame v súvislosti s odolnosťou a trvácnosťou našich kvetinových výrobkov. Odpoveď sa nedá zovšeobecniť, preto ju rozmeníme na drobnejšie a všetko vysvetlíme na niekoľkých príkladoch.

Ako dlho vydrží mach

V Kvetinovom obchodíku pracujeme s takzvaným preparovaným machom, ktorý je známy aj ako islandský či nórsky mach. Ide o prírodný materiál, ktorý je takpovediac nesmrteľný. Jeho pôvodná farba je sivá, do rôznych odtieňov zelenej, ale aj červenej, žltej, hnedej či dokonca modrej sa špeciálne zafarbuje.

Preparovaný aranžérsky mach je pomerne drahým materiálom. Preto je aj cena výrobkov, v ktorých ho použijeme, vyššia, hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o venčeky či aranžmány ozdobené len striedmo a jednoducho.

"Náš" bežný mach - odmyslime si nateraz, že je v našich lesoch, záhradách aj na sídliskách množstvo druhov machu a "hoďme" ich do jedného vreca - nepoužívame na aranžovanie bez toho, aby sme ho nezafixovali špeciálnym prípravkom. Sprej určený na mach zabezpečí, aby ostal krásne zelený bez ohľadu na to, či naň naprší, či preschne, či naň bude svietiť ostré slnko. Takto ošetrený mach bude rovnako krásny celé roky.

Ako dlho vydrží zeleň

Aj mach je zelený, ale sústreďme sa teraz na ďalšie zelené prvky v aranžmánoch - na listy, vetvičky či ihličie.

V Kvetinovom obchodíku vkladáme do venčekov a kytičiek takú zeleň, ktorá aj po usušení vyzerá takmer rovnako krásne ako svieža. Základný rozdiel je v tom, že svieža zeleň je ohybná, ale tá usušená je už krehká a pri nevhodnej manipulácii sa láme.

Pracujeme so zeleňou exotickou, ktorú si v potrebnom množstve nevieme vypestovať doma (eukalyptus, listnatec...) ale aj so zeleňou, ktorá sa už u nás udomácnila (krušpán, bršlen, zimozeleň, brečtan...).

Zatiaľ, čo napríklad eukalyptus zvládne aj slnečnejšie miesto, zimozeleň, krušpán alebo panašované bršleny majú na slnečných miestach tendenciu výraznejšie zmeniť farbu. Zo sviežej zelene tak môže ostať zeleň zažltnutá či "vyšedivená".

Vo všetkých prípadoch (exotickej aj domácej zelene) však používame také druhy, ktoré neopadajú (to sa netýka situácie, že vám venček spadne alebo doň narazíte). Zároveň pomáha, že výrobky fixujeme profesionálnymi prípravkami, vďaka čomu sa môžu lesknúť aj usušené listy a ostávajú v rámci možností pružnejšie.

Pokiaľ ide o ihličie, takisto využívame také druhy, ktoré neopadajú. Prirodzene, už uschnuté ihličie pri pohľade zblízka nemá sviežu farbu a nerozvoniava živicou (čo ani umelé), ale dôležité je, že neopadáva tak, ako to poznáme v prípade smreku či borovice. Pozor však, to opäť neplatí vtedy, ak budete s venčekom necitlivo manipulovať alebo vám spadne.

U nás napríklad bez problémov vydrží živá respektíve sušená vianočná výzdoba od novembra až do konca februára. Vydržala by aj dlhšie a je nám jej ľúto, ale v marci sa nám už naozaj žiada niečo jarné ;)

Ako dlho vydržia sušené kvety?

V Kvetinovom obchodíku pracujeme najmä s kvetmi, ktoré vyzerajú takmer rovnako svieže aj usušené. Sem patria napríklad slamienky, slamihovky, suchokvety, vratič, levanduľa, rebríček alebo limonky.

Platí, že slamienky sú najodolnejšie, slamihovky vystavené ostrému slnku blednú a stredy im černajú a limonky aj levanduľa sa stávajú krehkými a pri manipulácii s venčekom sa neskôr môžu trúsiť.

Prekrásne ruže či privonky sú neprehliadnuteľné kráľovné aranžmánov, ale treba ich dôsledne vysušiť a zafixovať prípravkom, aby tak ľahko opäť nenavlhli. Napriek tomu strácajú farbu na miestach vystavených jasným slnečným lúčom, preto neodporúčame veniec ozdobený sušenými ružami alebo pivonkami umiestniť na južné či juhozápadné dvere. Nájdu sa však zákazníci, ktorým to vôbec neprekáža, nakoľko tieto kvety získajú časom obľúbený "vintage" vzhľad.

Ako dlho vydržia sušené plody?

Pokiaľ ide o oriešky a škrupiny, žalude, šišky a ďalšie, povedzme, drevnaté plody, niet sa čoho obávať. Len v prípade šišiek hrozí, že sa vo vlhkom prostredí zatvárajú, nie vždy. Preparované kúsky sú tak zafixované a ošetrené, aby odolávali aj extrémnym poveternostným výkyvom.

Sušené citrusy, s ktorými pracujeme, sú vysušené dôkladne a ošetrené i zafixované tak, aby spätne nenavlhli. Sú preto vhodné do interiéru aj exteriéru. Navodia osviežujúcu atmosféru a prekrásne voňajú.

Medzi sušené plody patria aj černušky alebo makovice. S černuškami sa najlepšie pracuje, kým sú svieže. Majú prekrásnu zelenú, zelenofialovú či fialovú farbu (v závislosti od odrody). Postupne, ako usýchajú, mení sa ich farba na menej výraznú, zelené kúsky žltnú. Viac či menej - to závisí od svetelných podmienok, ktorým je dekorácia vystavená.

S plodmi, ako sú šípky, hlohy, hlohyňa a ďalšie bobuľoviny, pracujeme len výnimočne, prípadne vtedy, keď nás o to zákazník vyslovene požiada. Tieto prírodné nádhery totiž nie sú také odolné a stále a po usušení vôbec nevyzerajú tak krásne ako svieže.

Zhrňme si to

Venčeky, aranžmány či kytice z kvetov, plodov a zelene, ktoré používame v Kvetinovom obchodíku, vás budú tešiť:

  • v prípade dekorácií v exteriéri jednu sezónu: jar/leto/jeseň/zima, tie odolnejšie jar+leto a jeseň+zima;
  • v prípade dekorácií v interiéri aj niekoľko rokov

Ak si niečim nie ste istí, pri výbere vám radi poradíme. Spoločne nájdeme ten najvhodnejší kompromis - výrobok, ktorý sa vám bude páčiť, a zároveň vydrží čo najdlhšie krásny na mieste, kde si ho želáte mať.

Komentáre

taliaa pekné dekorácie

2018-02-09 22:45:491x

PohladnicePreRadost ... krásny článok a ďakujeme za všetky informácie, so záujmom som si celý žurnál prečítala ... Kvetinový obchodík tvorí čarokrásne prírodné dekorácie :)

2018-02-10 12:05:16

KvetinovyObchodik Srdečne ďakujeme!

2018-02-10 12:38:07

arin zaujímavé čítanie :-)

2018-02-10 15:24:471x

slaninkova nádherné, och a tie citrusové! ♥

2018-02-13 14:12:531x

PURE Absolútne nááádherné:))))

2018-02-13 14:32:111x

SEVERANKA najkrajšie dekorácie :)

2018-02-13 15:45:261x

KvetinovyObchodik Ďakujem vám, teším sa, že sa páčia ♥

2018-02-13 15:51:41

MirianaOli Kvetinové vence či iné kvetinové dekorácie od našej Zuzky sú vždy krásne:)

2018-02-13 20:15:25

Twingo neskutočne krásne :D

2018-02-13 20:28:08

farebny.domov Krásne aranžmány, hneď sa mi jari zachcelo

2018-02-13 23:08:21

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
KvetinovyObchodik
KvetinovyObchodik
1110 predaných ks, 485 hodnotení

V Kvetinovom obchodíku nájdete dekorácie, darčekové predmety či doplnky zo skutočných kvetov a prírodného materiálu.

Väčšie zásielky odosielame automaticky ako balík na poštu. Ak máte záujem o balík na adresu, prosím, informujte nás v poznámke pri objednávke a my vám prepočítame poštovné.

V piatok neodosielame balíky, aby sa zbytočne počas víkendu netrápili na pošte. Snažíme sa všetko odosielať tak, aby boli dekorácie zabalené a prepravované čo najkratšie. Ak si z rôznych príčin nemôžete čo najskôr vyzdvihnúť svoj balíček, ostáva nám len dúfať, že sa napriek všetkej našej snahe čakajúci výrobok na pošte neznehodnotí.
------------------------------------
Ak u nás kupujete darček a neželáte si priložiť k výrobku faktúru, informujte nás o tom, prosím, v poznámke pri vašej objednávke. Prispôsobíme venovanie v balíčku a faktúru vám odošleme v elektronickej podobe do správy.


Pôvodné meno Pipistrela

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Celoročný venček Osviežujúci - 9117824_Celoročný venček Osviežujúci by KvetinovyObchodik
 Páči sa 65 ľudom
21,50 €
 - Veľkonočný veniec Prírodný bielo-žltý - 9137247_Veľkonočný veniec Prírodný bielo-žltý by KvetinovyObchodik
 1 komentárov
 Páči sa 69 ľudom
38,- €
 - Celoročný veniec Omamná vôňa citrusov - 9179674_Celoročný veniec Omamná vôňa citrusov by KvetinovyObchodik
 3 komentárov
 Páči sa 87 ľudom
32,50 €
 - Veľkonočný veniec s ružami a mašľou - 9152476_Veľkonočný veniec s ružami a mašľou by KvetinovyObchodik
 1 komentárov
 Páči sa 77 ľudom
32,40 €
 - Kytica Vášnivá - 9372154_Kytica Vášnivá by KvetinovyObchodik
 2 komentárov
 Páči sa 76 ľudom
18,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »