Domov » Žurnál+ » Autor: Zora Puškáčová

Žurnál+

"Rozmohl se nám tady takový nešvar..."

Zora P. » Rady a info / 2019-02-07 22:36:08 /  15 komentárov / 58 lajkov / 1140x zobrazený

Dnes podvečer mi začal pípať messenger ako divý. Priatelia, známi, zákazníci, podporovatelia - všetci ma upozorňovali na napodobeninu môjho hrnčeka "Čistá psychiatria", ktorá žala ovácie v jednej z mnohých handmade skupín. Najväčšia "haluz" na tom všetkom bola, že jedna dievčina zahrala pre mňa ochotnícke divadlo a chcela tú šálku akože kúpiť. V odpovedi od "tvorkyne" okrem iného odznelo:
"Rada by som Vám ju urobila. Videla som ju na Google, tak sa mi zapáčila a urobila som si na doma takú šálku. Len ma potom upozornili, že (...oni...) idú po tých, čo im kopírujú veci od nich, čo ma ani nenapadlo. Môžem Vám ju urobiť, že dám iný typ písma. (...) Zaskočilo ma to. Nechcem mať problémy. Ako kľudne Vám to urobím, ak nepoviete, od koho to máte."
Ha, tak už som známa tým, že "idem po tých, čo odo mňa kopírujú veci". A to je dobre! Teší ma to. Netajím sa tým. Ako jeden z mála tvorcov mám tú výhodu, že mám právnické vzdelanie. Na niečo sa mi ten titul predsa len zišiel a vďaka tomu mám špeciálny uhol pohľadu z kreatívy aj od paragrafov. Za sebou mám dvoch špičkových právnikov. Jeden je popredný špecialista na právo duševného vlastníctva. Radca, konzultant, expert vo svojom odbore, ktorý ho navyše náramne baví. Druhý je advokát a zastupuje ma v občianskoprávnych aj trestnoprávnych veciach. Kopírky moje milené - tým, ako majstrovsky dokáže veci popísať v podaní, Vám nastaví také zrkadlo, že sa do toho skutočného od hanby niekoľko dní nepozriete. Ozaj... porušenie autorského práva je trestný čin! To nie každý vie. Je na to osobitný paragraf v trestnom zákone. Nie je na to potrebná nijaká minimálna hranica spôsobenej škody. KAŽDÉ JEDNO OKOPÍROVANIE diela iného tvorcu môže byť de facto trestným činom.


Niekedy dostanem otázku - prečo to robím? Či to nie je veľa energie, úsilia... dokonca zloby a hnevu. Nechápavý pohľad. Ak by hocikomu z Vás vykradli byt, ukradli auto či hoci len bicykel, ísť na políciu je ZLOBA?
V prvom rade to robím kvôli sebe. Je to moje oficiálne a legálne živobytie. Robím to preto, aby som zarobila. A z toho, čo zarobím, odvádzam štátu dane, platím nájomné za dielenské priestory, účtovníka, GDPR dohľad, IT-čkára, server, domény, nespočetné množstvo všelijakých licencií, software, služby, cloud... materiály, textil, farby, penetračné tekutiny... poštové krabice, tonery, etikety... splácam leasing na stroje, ktoré majú hodnotu asi ako tri (3, áno, slovom tri) Fabie...Začínajúca firma požiera naozaj veľa a z toho, čo mi zostane, treba kúpiť deťom topánky, lebo opäť im narástla noha, urobiť nedeľný nákup potravín a zaplatiť škôlku. A elektrinu. A aj SIPO...
Zároveň sa všemožne snažím podporovať a dodávať odvahu iným tvorcom. Veľa si nechráni svoje práva. Nevedia, na čo vlastne majú nárok. Alebo im nejaká "rozumbrada" napíše:
- „Akonáhle dáš niečo na fejsbúk, stáva sa to majetkom fejsbúku, nič nezmôžeš.“
- „Nemáš ochrannú známku, nemôžeš sa súdiť“
- „Musíš mať na to patent, aby si si mohla uplatniť copyrajt…“
- „Nemáš s.r.o.!“
- „Ale, čo to prežívaš, veď každý dnes chodí na Pinterest a čerpá odniekaľ z internetu inšpiráciu…“
- „Malo by ti to lichotiť, že si inšpiráciou pre iných!“
- „A ty máš všetko svoje vlastné nápady?“


Nie všetci sme právnici, duplom nie všetci špecialisti na autorský zákon a ochranu duševného vlastníctva, preto ma zaráža, koľko „odborných“ názorov stretnete v jedinej diskusii na sociálnej sieti. Je veľmi veľa vecí, ktorým sa ja nerozumiem: kvantová fyzika, rekonštrukcia bytových jadier, zváranie, účtovníctvo, konštrukcia mostov, medicína, chov ošípaných, reštaurovanie nábytku… vlastne, je viac vecí na svete, ktorým nerozumiem, ako rozumiem. Ale držím sa pravidla, že keď sa niečomu nerozumiem, tak sa k tomu nevyjadrujem a nemudrujem ako rádio Jerevan! Na sociálnych sieťach však nájdeme toľko samozvaných „expertov“ na autorský zákon a právo duševného vlastníctva, ktorí navyše neprinášajú do diskusie nič pozitívne – skôr odradia a demotivujú – a nakoniec všetko obrátia ešte proti tvorcovi, ktorý stratí poslednú štipku síl brániť sa proti kopírovačom.


Mám preto úprimnú radosť z toho, koľkých kolegov - tvorcov som už namotivovala, "nakopla" a začali to riešiť. Lebo sa tu strašne kradne. Šialene. Nemáte ani predstavy! Jedni prichádzajú so svojimi originálnymi nápadmi, do ktorých dajú kus seba. Strávia nad tým neraz hodiny a odmenou za ich čas, námahu a úsilie je krásne dielo. Či sú to autorské náušnice, obraz, grafika, vyrezávaná socha, hrnček, tričko, pieseň…A potom príde nejaký DRZÚŇ a DRZO im to ukradne. Väčšinou to robia načierno, ale kradnú aj veľké firmy, kde je to o to zarážajúcejšie. V prípade konfrontácie sú najčastejšie tieto dva argumenty:
- Zákazníčka mi poslala fotku, nech jej urobím podobné. ("Zákazník ti napíše - choď a ukradni mi v Tescu fľašu vína... a Ty nabehneš a ukradneš ju, samozrejme...")
- Videl som to niekde na internete, nevedel som, že to niekomu patrí. ("Nie, nie, mojko... internet to sám vymyslel, samo sa to tam zjavilo...")
Ani argument "Našiel som to na Googli" neobstojí, pretože po rozkliknutí obrázka je vidieť link na pôvodný web a navyše je všade oznam "Obrázky môžu podliehať autorským právam".


Takže toľko rádobyftipného a poučného čítania na dobrú noc. Ďakujem všetkým, ktorí NÁM fandia, lebo bojujeme. Či navrhujeme tričká, šperky, maľujeme alebo šijeme vankúše = to, čo vytvoríme, patrí NÁM. Nikto nemá právo nám to ukradnúť. A my si to budeme brániť všetkými silami a ako nám to pokrútené paragrafy dovolia.
#neukradnes #nekopiruj #nekradni #handmade

Komentáre

ModraPupava Howgh! Ak za seba a svoje duševné vlastníctvo nebudeme bojovať sami, kto zabojuje za nás?

P.S. Na tom "Stríkovi" by som sa aj zasmiala, keby to celé nebolo smutné...

2019-02-07 23:13:152x

ZinaK jejda, ten "stríko" to je fakt dobré ;-))))

2019-02-08 00:18:521x

Dominika51 Velmi pekny clanok, ja tiez vyrabam sviecky zo sojoveho vosku, vela ludi ich uz vyraba, ale nekopirujem ich, vzdy sa sna,im pridat to svoje, ci uz balenim a podobne.

2019-02-08 06:22:291x

Alenka.Maxova V článku som sa nejak strácala....ale pointu som pochopila. Nemám rada takéto kopírovanie, najmä ak prvá niečo prinesiem a niekto sa priživuje na nápade. Vás tiež niekto obvinil z kopírovania kvôli logu, dobre si pamätám, však? Vtedy mi to prišlo absurdné, lebo logo máte iné, než ten pôvodný obrázok, ktorý bol s vami zrovnávaný. Nedá mi však nenapísať....pre mňa ostane navždy prvá "kreslička" na trička Koláčová. Všetci ostatní čo tvoria tiež na tričká, sa zvyčajne inšpirovali ňou a nech vidím hoc aký vtipný nápis, vidím ju....Kradnúť však niekomu konkrétne nápady, je urážlivé, hlúpe a určite treba bojovať proti tomu

2019-02-08 07:41:082x

Croche Mate pravdu, avsak s odkazom na slovensku politicku scenu - niekedy staci len zobrat na vedomie

2019-02-08 08:04:571x

LUKYKUKI parádny článok. So všetkým úplne súhlasím. Priznám sa, že ja niekedy radšej ani negooglim, lebo nechcem zistiť či ma niekto kopíroval :( lebo by mi to riadne pokašlalo deň

2019-02-08 08:39:422x

Lucina Super,perfekny článok, také tie doslovne trápne výhovorky ako je niečo na internete,alebo alebo niekde a po rozkliknuti obrázka vidiet aj meno autora...alebo ako sa niektorí "tvária" že kopírovanie neexistuje , existuje , vo veľkom je očividne a aj pomenovatelne. Roky nato upozornujem,priamo na jednu predajkynu ,ktorá sústavne, očividne, dokazovatelne okopirovala čo sa dalo z mojej galerie s výhovorkami z netu , až teda nato, že tie moje výrobky boli len tu v mojej predajnej galérii. Nekomunikovala iba doslovne kradla

každú zimnú sezónu original nápady . Aj takýto sú ľudia, slušnosť a vlastné nápady im nič nehovoria... a ja som nemala problém ju označiť jej menom v ľavom paneli v upozorneniach.

2019-02-08 09:19:562x

LUCIArt tiež som zažila takéto kopírovanie... človek to nechal tak, nech sa dievčina vytešuje... :( ale trápi to a máte pravdu, treba bojovať... týkalo sa to mojej modrotlače žiaľ...

2019-02-08 10:52:011x

danculienka dobrý článok-a ak naozaj právnické vzdelanie tak "stríko" je asi smutný..

2019-02-08 13:39:24

Adrianadesign Tento nešvar je tu už dlhodobo... všade....tu na sashe na FB....upozorňovala som na to už pred 4 rokmi... a keď nájdem kopírky upozorňujem... chodím na remeselné trhy.. drzo ľudia fotia moje výrobky, moje autorské návrhy a drzo kopírujú... už som z toho unavená.....a ak sa s tým niekde ešte raz stretnem budem to riešiť, ale inou cestou....všetkým skutočným výrobcom prajem veľa úspechov, nápadov, aby ste sa nenechali odradiť ...

2019-02-08 16:55:152x

KuraHarabura Danculienka - nerozumiem komentaru. Co ma fejk s hrubkou spolocny s pravnickym vzdelanim?

2019-02-08 21:37:221x

danculienka asi som stará a nerozumiem modernému humoru-umeniu...pracujem s ľudmi a musím si priznať,že zvlášť u tých čo maju titul pred či za menom mi doslova udiera do očí pravopis..takže mne nie je smiešne stríko,pysálek,šťiry,pecto,céra... apod.

ak som urazila -ospravedlňujem sa.

2019-02-09 12:33:23

KuraHarabura Danculienka - ale to predsa nie je moj produkt! Moj produkt je Krstny otec. Kopirovac mi nielenze ukradol grafiku, ale aj urobil fejk s hrubkou.

2019-02-09 13:12:13

zuzug Veľmi krásne a trefne napísaný článok, škoda, že sa týka toľkých ľudí, až je to do plaču. Na titulke Sashe by mal svietiť ako osveta! Aspoň tu, v kruhu kreatívnych ľudí, by sa kopírovanie diať nemalo, žiaľ opak je pravdou. Osobne mám s týmto nešvarom bohaté skúsenosti, žiaľ :(

2019-02-09 23:53:531x

Mydlaren Naposledy ked som prinutila drzanu drzu stiahnut nase fotky z jej profilu na Ja spravim, sa mi dostalo informacie, ze jej tatko robi na ustavnom sude a ze jej nemozem nic. Tak som pozdravovala otca s tym, ze ma vydarenu dceru.

Fotky sice stiahla no dala nam negativne hodnotenia vsade kde sa dalo.

Uz pred par rokmi sme zacali davat mydla do krabiciek, jednak preto, ze si lepsie udrzia vonu a je to viac hygienicke ale aj kvoli kopirovaniu. Nikto neda stovky eur za ofsetovu tlac.

Stavalo sa, ze si od nas objednali par mydiel, ostatne si vyrobili sami a pri kontrole z hygieny ukazali nase dokumenty. Dnes je to prave obal, ktory odlisi vyrobcov a cierna vyroba sa presunula na FB.

Zial pri potlaci a grafike nemate inu moznost ako tvrdo zakrocit.....

2019-02-10 13:02:35

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
KuraHarabura
KuraHarabura
600 predaných ks, 192 hodnotení

Originálne hand-made oblečenie a doplnky pre celú rodinu. Navrhnuté a vyrábané s láskou. Krásne grafiky potešia na oku aj na duši.

Keďže som už nestíhala nahrávať nové produkty, z časových dôvodov som sa rozhodla ukončiť predaj cez SASHE. Od 1.4.2019 bude celá ponuka deaktivovaná.


Pôvodné meno DeepGirlSK

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »