Domov » Žurnál+ » Autor: Zora Puškáčová

Žurnál+

Patent na rozum

Zora P. » Rady a info / 2019-02-11 11:02:02 /  5 komentárov / 35 lajkov

...ALE VEĎ TY NEMÁŠ PATENT!


Minulý týždeň som opäť (v podstane neplánovane) rozpútala vlnu diskusií o kopírovaní a nechcite ani vedieť, aké sú turbulencie v rôznych tvorcovských skupinách. :)
Čo ma však vytáča do nepríčetnosti, je pravidelne opakujúca sa otázka od nejakej ofce, ktorú kladie okopírovanému autorovi prevažne v tomto znení (pôvodnom bez titulkov):
"...ale veď ty nemáš patent."
Nemáš patent. Tak čo chceš. Daj si pohov a nechaj sa naďalej okrádať. Tak aby bolo raz a navždy jasné:
PATENTY sa udeľujú na VYNÁLEZY, ktoré sú priemyselne využiteľné. Všelijaké zariadenia, TECHNOLÓGIE, chemické látky, liečivá a podobne. Patent sa registruje pomocou prihlášky. A je duševným vlastníctvom svojho majiteľa.
AUTORSKÉ DIELO sa nikde nemusí registrovať. Je zo zákona chránené preukázateľným momentom vytvorenia, čo je v súčanosti najčastejšie zverejnenie na sociálnej sieti. A je duševným vlastníctvom svojho autora. Autor má pomerne rozsiahly nárok na ochranu svojho diela, ktorá zahŕňa aj ochranu pred neoprávnenými zásahmi do diela, vrátane pozmeňovania a úpravy bez súhlasu pôvodného autora.
Snažila som sa to napísať zrozumiteľne, z hlavy, bez citácii zo zákona. Ako keby sme sedeli na kávičke. :) Dovolím si povedať, že sa tomu rozumiem, keďže som to vyštudovala a pohybujem sa v kreatívnej sfére, aj keď už ako tvorca, nie ako právnik. Preto ma naozaj zaráža, koľko ľudí v diskusiach mudruje o tom, o čom nemajú ani šajnu. Nevedia rozdiel medzi dielom a patentom, ale kecajú. Myslia si, že majú PATENT NA ROZUM. A čo je najhoršie, DEMOTIVUJÚ a ODRÁDZAJÚ tvorcov, ktorých práva boli niekým iným PORUŠENÉ.
Hocikomu tento článok pomôže, zdieľajte ho a otrepte ho mudrlantom o hlavu. :p

Komentáre

JanaYarn Ja ked som napisala o tom, ako ludia neovladaju pravopis, tak ma namiesto toho, aby zalezli do diery a tam sa tisko hanbili za svoje neznalosti, napadali, osocovali a hladali 1000 vyhovoriek.

Preco by u takych nazor na autorskehe diela mal byt iny?

2019-02-11 11:30:065x

uZubka podľa mňa by pomohlo, keby sa to zakomponovalo už do školských osnov, napr. v poslednom ročníku na základnej škole... aby aspoň získali ako taký prehľad... my sme mali autorské právo až na umeleckej VŠ, kde nám právnička, ktorá sa týmto zaoberala, vysvetľovala na priamych príkladoch, čo bola veľmi dobrá vec :)

2019-02-11 12:14:372x

drotar.mlich Ide len o to zarobit a nena robit sa.Tento druh ludi nema ziadne zabrany.

2019-02-11 16:31:561x

Ewwwelin áno, nikto nemá patent... a skoro všetko tu už bolo, len sa obmieňa, blabla... a dokonca viac ľuďom môže napadnúť to isté.. ALE: zobrať ešte aj to isté písmo, ako bolo na tom Tvojom hrnčeku, tu už nikto nespochybní, o čo šlo...

2019-02-11 21:14:281x

KuraHarabura Ewwwelin - aj tak to spochybnili :p

2019-02-11 21:22:57

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
KuraHarabura
KuraHarabura
600 predaných ks, 197 hodnotení

Originálne hand-made oblečenie a doplnky pre celú rodinu. Navrhnuté a vyrábané s láskou. Krásne grafiky potešia na oku aj na duši.

Keďže som už nestíhala nahrávať nové produkty, z časových dôvodov som sa rozhodla ukončiť predaj cez SASHE. Od 1.4.2019 bude celá ponuka deaktivovaná.


Pôvodné meno DeepGirlSK

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »