Domov » Žurnál+ » Autor: Lukáš Malý

Žurnál+

Jeseň

Lukáš M. » Tvorba / 2017-10-23 10:40:01 /  12 komentárov / 64 lajkov

Jeseň sa k Nám vkradla presne na čas. Prišla a vdýchla medzi Nás chlad, ktorý sme potrebovali po tom "úpalnom" lete, čo trocha otupilo kreatívne ostrie noža. Ten chlad nezobudil len Nás, ale prebral k životu celú prírodu. Možno píšem o tej jeseni a o tom ako sa k Nám vkladla už trocha neskoro. Ale budem písať aj o tom, ako prebieha.

Museli sme ísť na pár dní domov. Tak sme chceli využiť čas. Každé ročné obdobie má svoju špecifickú vôňu, však? Pôda v lese, hnijúce lístie na zemi, teplo jesenného slnka. To všetko je farebným parfémom jesene. Krásne inšpirujúce obdobie, ktoré využívame na tvorbu Našich vecičiek. Nie je to ani tak o hľadaní "darov lesa" a o ich premieňanína produkt, ktorý rýchlo chceme predať.

Ale za všetkým stojí kreativita a premýšľanie. Anka nájde papraď a už na mňa letí s otázkou " Čo myslíš? Vyrobila by som z nej to..." Naozaj, myslenie bolí. Ale teplý jesenný lúč slnka vystrelený pomedzi lístie ma zasiahne a vyzerá to ako taká žiarovka z rozprávok v tej bublinke, keď niekoho niečo napadlo. A! mám to... hovorím "Anka, čo ty na to keby sme dali do obchodíku Naše fotky? A ukázali ľuďom odkiaľ vecičky pochádzaju a priblížili tak atmosféru zákazníkom?"  Trocha od veci skočiť od myslenia ako vyrobiť prívesok z paprade na Naše autorské fotografie. Ale takto sa rodia myšlienky - spontánne. Každá fotografia má svoj príbeh. Opíšem niekoľko z nich, ktoré sa odohrali počas jesene.

Jeseň je naozaj pestrým divadelným predstavením, ktoré má viacero dejstiev. U nás už jedno predstavenie skončilo, alebo sa končí. Prichádza o pár dní neskôr ako prvé chladné rána. Ale divadelníkov musí zobudiť ten chlad ,aby sa pripravili na scénu. Je to skutočné reálne divadlo prírody - jelenia ruja.

Jemným praskaním listov a halúzok opatrne prechádzame pomedzi ručiacich jeleňov niekde v horách východného Slovenska. Navôkol cítiť jeden z pachov jesenného lesa, ktorý veje pomedzi sivé vysoké buky - pach jeleňa v ruji (nieje to akurát najpríjemnejší zápach). Chodíme pomedzi stromy a husté paprade a máme trocha strach. Alebo nazval by som to rešpektom? Hlasité duté ozveny počuť z ďaleka i z blízka. Tieto ozveny prenikajú až do hĺbky srdca a okrem búšenia cítiť pri každom zaručaní i rezonanciu - neskutočný pocit.

Chytám Anku za ruku a ideme sa skryť na okraj lúky. Čakáme. Na zelené pódium zvanom lúka pribehne srnček. AHA! Vyberám potichu aparát a s mojou manuálnou 200mm "Ivanovej výroby" som od neho na pár metrov. Urobím mu portrét. Srček otočí hlavičku akoby presne vedel, čo od neho chcem! "Ďakujem ti srnček za peknú fotografiu" - povedal som si v duchu.

 

 

Anka do mňa hučí v spojení s tým srnčekom, aby sme niečo vyrobili do obchodíku z paroha, ktorý mi kedysi ako malému chlapcovi dal dedo. A prišiel som s nápadom vyrobiť ihlicu do vlasov.

 

 

a prsteň.

 

 

Slnko už pomali klesá. A My popíjame teplý čaj z termosky a čakáme na divadelníkov jesene. Zostávajú Nám len zvuky, ale obraz chýba. Z hrebeňa hory dole, to je kus cesty. Ale museli sme rezignovať a vybrali sme sa na cestu. Škoda! Cestou nadol Nás vystrašil čierny tieň letiaci nad hlavami. Niečo sadlo pár metrov od Nás a ja som sa od buka do buka vkrádal k tomu čudu, čo Nás tak vydesilo. Bola to Sova dlhochvostá.

 

 

Veľmi milé stretnutie s touto lesnou bytosťou. Urobil som jej portrét a milo poďakoval :-)
Pred Nami ešte štreka a tak zbierame kúsočky prírody, ktoré vložíme do prívesku alebo náušníc.

 

 

Z hory sme už zišli a prechádzame vôkol ihličnatého lesa. Zaveje príjemný vánok z ihličia, ale prebudí Nás divný zvuk. Stojíme! Niečo hnedé sa hýbe a ide bližšie a bližšie k Nám. Opierame sa o strom a snažíme sa splynúť s jeho farbou. Niekoľko metrov pred Nami sa objaví bytosť - Jeleň.

 

 

Je to mladý jeleň ! Fešák jeden! obzerá si Nás oboch i My jeho. Stojí a pózuje pred mojim objektívom. Schováva sa za strom a vidieť mu len pol tváre a pravú časť parožia. Po chvíľke "podivu" sa otočí a spokojným krokom si pôjde svojou cestou. Milý jedeň! Veľmi Nás to potešilo. Zanechal Nám pamiatku na spadnutom ihličí - svoju srsť. Hneď Nás osvietilo a prišli sme s nápadom. Annine ruky vyrobili tento lesný šperk so srsťou jeleňa a pridala k nemu neodmysliteľný škrekot sojky. ktorá Nás po celú tú dobu pozorovala.

 

 

Tiež som sa k Anke pridal a vyrobil som kolieska z parožia jeleňa ako ozdobu na uši pre devy.

 

 

Nazvali sme ich " kúsky koruny" :-)

O tom, aký obrovský inšpiratívny vplyv má na nás jeseň, by sa dali písať nekonečné riadky a verše. My ju prežívame takto. Príroda je pre Nás obrovskou inšpiráciou a obzvlášť v jesennom období. Tá "kolorová jeseň".

V tomto článku sme Vám chceli odkryť ďalšiu časť Našej tvorby a tou je - fotografia. Zachytávame prírodu, okamihy a stretnutia takto - reálne. Dúfame, že pri niektorých Našich fotografiách nebudete zaskočení. Život a smrť - reálne a prirodzené diania. Takto stručne som opísal pár malých jesenných  príbehov v Karpatských horách na východnom Slovensku. Skombinovali sme Naše autorske fotografie s vecičkami, ktoré máme v ponuke. Aby ste nahliadli odkiaľ tá všetka Naša inšpirácia prichádza. Zároveň sme Vám chceli priblížiť skutočnú atmosféru Karpatského lesa a života v ňom. Jesenný deň sme ukončili pri teplom ohni, načúvajúc ručiacim jeleňom ozývajúcim sa z hôr.

 

 

Ďakujeme ti jeseň. Boli sme len diváci. Slušne sme načúvali a rešpektovali tvoje predstavenie. 

Lukáš

Komentáre

M-Factory Wow!

2017-10-16 01:41:16

sandrika vecičky i fotky som už prezrela, pochválila ... teraz chválim slová, ktoré popisujú ich zrod :)))

2017-10-16 11:31:041x

artbodka z celého žurnálu aj galérie sála obrovská láska k prírode a jej krásam, chválim a tlieskam :-)

2017-10-16 18:16:021x

huki krásne:)

2017-10-16 20:11:161x

dzinus Krásny žurnál ďakujeme zaň...a neskutočné vecičky...

2017-10-23 10:52:091x

Abreadbag Krásne, fotky, vaša tvorba, všetko, držím palce, nech sa vám darí!

2017-10-23 14:07:561x

odbukadobuka opat krasne....pozdravujeme Vas a prajeme vela lasky a nech sa dari...

2017-10-23 20:35:29

damayanti krásny žurnál, veľmi dobre sa číta, nech sa vám darí.:)

2017-10-24 07:45:48

adrin krásne fotky :))

2017-10-24 09:11:58

misha_cards ...krásne, takto má vyzerať prechádzka lesom, s rešpektom byť tichým pozorovateľom lesných obyvateľov a oni sa nám takto odvďačia :) neskutočný zdroj energie a inšpirácie tá naša príroda !

2017-10-24 12:24:59

Langart Prekrásne napísaný žurnál! :)

2017-10-24 16:26:32

bewooden Opravdu nádhera!

2017-11-01 16:19:47

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Kundelinchi
Kundelinchi
431 predaných ks, 131 hodnotení

Obchod Kundelinchi je zatvorený. Ak drahé bytosti máte otázky prosím píšte správu.:-)

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »