Žurnál+

O ornamentoch na krasliciach

KrasliceOdMamy33 predaných ks, 8 hodnotení

Anna G. » Tvorba / 2021-02-26 13:00:01 /  7 komentárov / 29 lajkov

Dnes som sa rozhodla priblížiť vám štipku z histórie zdobenia kraslíc - porozprávam vám čo to o tradičných typoch ornamentov a ich využití v závislosti od techniky zdobenia kraslice.

 

 

Zdobenie vajíčok je tradícia, ktorá sprevádzala jar a Veľkú Noc v každej slovenskej obci. Tak ako je zem a podnebie v každom kúte našej krajiny iné, rovnako sú odlišné aj spôsoby dekorovania týchto poslov jari, znovuzrodenia, nádeje a života.

Zafarbené vajíčko, ktorým sa ľudia obdarúvali, nepredstavovalo len dekoračný predmet, ale bol to najmä symbol nového života, znovuzrodenia, nádeje, malo prinášať zdravie, rovnako ako aj úspešnú sadzbu a neskôr úrodu. Táto symbolika sa však postupom času stratila a kraslica v dnešnej podobe má výlučne dekoračnú funkciu. Prvé vajíčka sa zdobili zafarbením prírodnými farbivami.

 

 

Pri výbere ornamentu treba zohľadniť aj prirodzené dispozície vajíčka – niektoré je guľatejšie, iné elipsovitejšie, drobnejšie, väčšie, a tomu následne prispôsobiť aj výber techniky. Každá technika má svoje typické vzory, ornamenty, na ktorých vynikne jej jedinečnosť. Medzi najjednoduchšie vzory patria bodky, čiarky, vlnovky. Ich nadväzujúcim skladaním vznikajú komplikovanejšie ornamenty. Tie sa na kraslicu môžu ukladať rytmicky, teda opakovaním, alebo symetricky, kde sa snažíme vyťažiť čo najviac z osobitej predispozície samotného vajíčka.

Geometrický ornament

Je najstarší a najrozšírenejší. Dalo by sa povedať, že sa mu najviac hodí technika voskovania, a to použitím trubičky a znásobením efektu pomocou batikovania. Tradičný nástroj trubička, na rozdiel od špendlíka, ktorý je v dnešnej dobe bežnejšie používaný pri voskovaní, zanecháva čisté a rovnomerné línie, a tie umocňujú geometrálnosť ornamentu. Základnými prvkami pri geometrickom ornamente sú bodky a krátke čiarky, pri voskovaní trubičkou sú možné aj dlhé, súmerné línie. Ďalšími prvkami sú meander, vlnovka, trojhran, trojzubec, či srdce. Z geometrického ornamentu sa vyvinuli aj znázornenia predmetov bežnej potreby, ako napríklad hrable, vidly, rebríky. 

Figurálny ornament

Jeho predchodca zoomorfný motív je v našej tradícii podstatne dlhšie. Na najstarších krasliciach to boli motívy ryby, zriedkavo aj hada, neskôr prevládal motív vtáka, a to v rôznych obmenách od holuba, kohúta, až po páva. Taktiež sa vyskytovali motívy motýľa a pavúka. Čo sa týka figurálneho motívu ako takého, ten sa začal vyskytovať až po II. svetovej vojne, najmä na vyškrabávaných a voskových krasliciach. Postavy znázorňovali Kristove zmŕtvychvstanie, anjelov, Jánošíka, šibačov, ale aj bežné figúry, známe z dekorácií na východoslovenskej keramike. Postavy sa na krasliciach vyskytujú buď jednotlivo alebo vzájomne sa držiace za ruky, čím tvoria súvislú zvislú alebo vertikálnu rovinu.

Grafický ornament

Do istej miery nahrádza symboliku ornamentov na vyškrabávaných krasliciach. Vyskytuje sa vo viacerých variáciách – niektoré kraslice zdobia iba iniciály obdarovaného, či darcu, na ďalších zas nájdeme len označenie Veľká noc, prípadne aj rok. Na východnom Slovensku boli časté nápisy Christos voskres, Xristos voskres alebo len iniciály XB. Darovací veršík sa vpisoval aj do veľkého srdca obkoleseného rastlinnými motívmi, rovnako ako aj do viacerých menších srdiečok. Na strednom Slovensku zas prevládali motívy ukrižovaného Ježiša s nápismi JHS, alebo oslavným Alleluja. 

Rastlinný ornament

Využíva sa pri voskovaní, vyškrabávaní aj leptaní. Medzi najbežnejšie motívy možno radiť jednoduché lístky, puky, čečinky, či zložitejšie motívy ako obilné klásky, konvalinky, tulipány, hrozno, strom života. Všetky z nich nesú v sebe hlbokú symboliku života a jeho krásy, no hádam najsilnejší z nich je strom života ako symbol plodnosti.

Mne k srdcu prirástlo zdobenie roztopeným voskom, ktorý nanášam špendlíkovou hlavičkou na výduvky pôvodnej farebnosti, rovnako ako aj na tie zafarbené. Motívy využívam takmer výlučne prírodné, kde tu ich kombinujem s tými geometrickými. 

 

 

Poslednú dobu mi učarovalo zaodieť do tradičných ornamentov aj luxusné na zlato farbené kraslice. Možno úlet, ale aj tieto si vždy nájdu svojich priaznivcov.

 

 

Pri tvorbe tohto článku som sa opierala o poznatky z knihy Adama Prandu a Eleny Prandovej s názvom Slovenské kraslice.

Komentáre

terqa Tieto kraslice majú svoj vlastný štýl... Mám doma už niekoľko kúskov a určite neostanem pri tom počte, lebo každý rok vidím nové motívy, ktoré mi učaria...

2021-02-22 19:56:071x

Vysivky_od_Ivky Skvelý článok, babka! Ja sa už teším, kedy tvoje kraslice opäť navešiam na bahniatka

2021-02-22 20:44:241x

Vikindos Úžasné! Klobúk dole pred vašou zručnostou. ❤️Tento rok budú vaše kraslice zdobiť domov aj u nás

2021-02-22 20:56:281x

miska.barinkova Tie zlaté a čierne kraslice sú najkrajšie

2021-02-22 21:55:071x

fullsewingleather Krásne a dokonale prepracované

2021-02-26 16:46:221x

ButterflyHandMade Tie madeirove sú moja srdcovka. I kedt pre mňa je každá kraslice krásna, ako symbol nového života. Nech sa darí ❤️

2021-02-26 22:31:421x

MirianaOli Slovenské tradičné ornamenty sú krásne vždy a všade:)

2021-02-27 12:43:22
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Pštrosia kraslica - 13056348_Pštrosia kraslica by KrasliceOdMamy
 3 komentárov
 Páči sa 20 ľudom
45,- €
 - Husacia kraslica madeirová - 13056396_Husacia kraslica madeirová by KrasliceOdMamy
 1 komentárov
 Páči sa 32 ľudom
7,90 €
 - Slepačia kraslica madeirová zlatá - 13057565_Slepačia kraslica madeirová zlatá by KrasliceOdMamy
 1 komentárov
 Páči sa 17 ľudom
3,50 €
 - Slepačia kraslica zlatá, čierna - 13056295_Slepačia kraslica zlatá, čierna by KrasliceOdMamy
 Páči sa 24 ľudom
3,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »