Žurnál+

Prírodné farbenie vajíčok

KimMade10 predaných ks, 8 hodnotení

Kristína T. » Návody / 2020-03-21 07:00:01 /  14 komentárov / 52 lajkov

Zobrať farbu so štetcom a namaľovať vajíčko na požadovaný odtieň je celkom jednoduché, výsledok je viac-menej predvídateľný a chcený efekt dosiahnutý rýchlo. Ale čo tak vyskúšať prírodné farbivá bez chemikálií? Skúšali ste už farbenie zeleninou, koreninami či kávou? Ja túto metódu registrujem už dlhšie, ale nikdy som ju neskúsila... až teraz! A je to úúžasnéé! Nemôžem uveriť, že týmto spôsobom sa dajú dosiahnuť tak nádherné farby. Určite odporúčam vyskúšať. Vašim veľkonočným vajíčkam to dodá úplne iný rozmer.

 

 

 

Keďže mám veľmi rada bledomodrú a celkovo pastelové farby na veľkonočných dekoráciách, ako prvá padla voľba práve na tento odtieň. Na pintereste mám už dlhšie uložený pin s farbením pomocou červenej kapusty. A tak som jednu hlávku kúpila a pustila sa do farbenia.

Potrebujeme: vyfúknuté vajíčka - biele aj hnedé, červenú kapustu, väčší a menší hrniec, vodu, biely ocot

Postup:

  • Vyfúknite si požadované množstvo vajíčok. Ak chcete tmavomodré, vyfúknite vajíčka s hnedou škrupinkou a ak bledomodré, tak vajíčka s bielou škrupinkou.
  • Ak chcete mať štýlové farebné vajíčka ako pohostenie pre veľkonočných návštevníkov, tak vajíčka najprv uvarte natvrdo a vo farbení postupujte s takto tepelne upravenými. Po dofarbení treba skladovať samozrejme v chladničke a vytiahnuť pred podávaním. Robila by som to preto asi deň vopred. Ja som v tomto postupe farbila iba vajíčka vyfúknuté.
  • Nakrájajte si červenú kapustu na väčšie kusy, stačí Vám aj polovica hlávky. Druhú môžete použiť k obedu, ako ja :-).

 

 

  • Nakrájanú kapustu dajte do väčšieho hrnca a zalejte vodou tak, aby bola kapusta takmer ponorená. Dajte variť. Keď začne voda vrieť, stíšte plameň a takto pomaly varte okolo 40min. 
  • Nechajte vychladnúť.
  • Po vychladnutí kapustu sceďte a do vývaru pridajte asi 2-3 lyžičky bieleho octu. 

 

 

  • Teraz ponorte vajíčka do kapustového farbiva, treba ich niečím jemne zaťažiť, aby neplávali na povrchu. Ja som na ne položila druhý hrniec s menším priemerom. Ale pokojne ich prikryte aj tanierikom alebo čímkoľvek, len nech sú ponorené v tekutine. 

 

 

  • Nechajte ich kúpať dostatočne dlho. Čím dlhšie necháte, tým bude farba intenzívnejšia. Keď chcete bledomodré odtiene, treba použiť vajíčka s bielou škrupinkou. Z mojej skúsenosti na belasú stačí hodina, intenzívna bledomodrá 2 hodiny. Ak ponoríte vajíčko s hnedou škrupinkou, dostanete rôzne odtiene tmavomodrej. V tomto bode môžete experimentovať s dĺžkou namáčania. Počas namáčania som vajíčka sem-tam popretáčala.
  • Nafarbené vajíčka vytiahnite, vyfúknite z nich vodu, ktorá sa do nich dostala a nechajte úplne vyschnúť na papierovom obrúsku. Ak ste vajíčka namáčali vo farbive až moc dlho - niekoľko hodín, po vytiahnutí sa môže farba pri manipulácii s vajíčkami  "zošúchavať". Preto je potrebné nechať vajíčka úplne vyschnúť, aj do ďalšieho dňa. Nech sa farba vstrebe. Ja som tento fakt využila a niektoré vajíčka som po vytiahnutí zámerne trošku zošúchala, aby dostali takú tú patinu.

 

 

  • Po vyschnutí hotovo! Môžete vajíčka akokoľvek ďalej dozdobiť alebo ich rovno zavesiť na prútiky vŕby vo váze. 

 

 

Ja som po nafarbení pokračovala vo výzdobe vajíčok pomocou metalických vločiek. Určite ste tento spôsob zaregistrovali minulý rok u tvorit_a_lubit. Je to jednoduché a veľmi efektné. K modrým vajíčkam sa tie blyšťátka úplne pýtajú.

Potrebujete: metalické vločky alebo metalické pláty (ja som použila zlaté, medené aj strieborné), lepidlo na metalické vločky, štetec na nanášanie lepidla, čistú hubku na riad.

Postup: Môžete si ho pozrieť aj v odkaze vyššie u tvoriť a ľúbiť. Je to jednoduché. Na suché nafarbené vajíčka naneste v tenkej vrstve lepidlo na metalické vločky. Keď lepidlo zmení farbu z bielej na priezračnú, môžete vajíčko "vykúpať" v metalických vločkách (tie si dajte do nejakej menšej misky). Vločky sú veľmi jemné a ľahučké, pripravte sa, že budú všade a najmä pri nich nekýchajte :-D. Nadbytočné vločky dajte z vajíčka dolu pomocou hubky na riad - s tou jemnou časťou, nie tou drsnou! No a tadaaa, doslova luxusné veľkonočné vajíčka sú na svete.

 

 

 

 

 

 

 

Na záver by som už len skonštatovala, že nakrájať zeleninu, vyvariť z nej prírodné farbivo, ponoriť doň vajíčko a potom čakať, čo z toho vajka bude, nie je nič zložité, snáď iba časovo. Ale prinajmenšom trochu napínavé, pri prvom pokuse veľmi nepredvídateľné, kreatívne a hlavne prírodné. Zo svojich farebných veľkonočných vajíčok budete mať zaručene super pocit, ja som na tie moje dokonca hrdá :D, zvládli tú kúpačku bravúrne! A keby som mala viac času, nafotila by som aj postup s farbením do iných odtieňov s inými prírodnými ingredienciami, ale času nie je u mňa nikdy dosť, a tak nič nesľubujem. Možno ale motyka vystrelí. Ak nie do tejto Veľkej noci, možno do tej budúcej to stihnem. Prajem krásne dni plné kreativity. KimMade

 

Komentáre

Liame Veľmi pekné a originálne:)

2020-03-11 12:49:591x

KimMade Ďakujem pekne

2020-03-11 13:02:39

B-L-made Wow ..jedného pekného dňa vyskúšam :-)

2020-03-11 13:48:231x

KimMade @B-L-made určite skúste, stojí to za to!

2020-03-11 14:19:03

ButterflyHandMade Krásny odtieň a s tou zlatou to ma parádny šmrnc!

2020-03-12 20:02:001x

KimMade @ButterflyHandMade Ďakujem a anoo súhlasím, strašne sa tam ta zlata hodi

2020-03-12 20:12:06

janyko Parádní, určitě to zkusím, děkuji za krásný nápad:-)

2020-03-21 08:13:041x

KimMade @janyko Neni zac, určite vyskúšajte. Je to super a ešte aj jednoduché

2020-03-21 08:18:50

adaTN Krásne... úplne luxusné :)

2020-03-21 08:28:001x

KimMade @adaTN áno súhlasím, vyzerá to tak luxusne

2020-03-21 08:51:09

SkusimTo Super...

2020-03-21 14:44:351x

MirianaOli Zaujímavé a výsledok stojí za to:)

2020-03-21 15:04:431x

gabriellepastor Wau

2020-03-26 11:44:531x

KimMade Ďakujem Vám

2020-03-26 12:01:40
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »