Domov » Žurnál+ » Autor: Barbora Vašíková

Žurnál+

Téma horúca, ako ten povestný „zemiak“ :o)), upečieme si ho ešte v keramike ?

Barbora V. » Rady a info / 2014-10-20 10:39:42 /  16 komentárov / 24 lajkov

Vážení a milí tvorcovia týchto fantastických stránok, aj napriek tomu, že nie som majstrom „slova či pera“, čo tu, na Sashe, mnohí z nás nepochybne sú a možno o tom ani sami nevedia :o), dianie tu, na tomto malom miestečku, v priestore plnom, vzduchom sa vznášajúcich, či skôr bleskom preletujúcich informácií, ma nakoniec vyprovokovalo a nenechalo chladnou :o)). Prinútilo ma spomaliť, zamyslieť sa a trošku si zafilozofovať a pozrieť sa na tú KERAMIKU, vlastne HLIINU, trošku z iného konca, či koncov viacerých. 


Prečo sa vlastne my, „keramici“ /niekde vo svojom vnútri sa takto cítim :o))/aj keramickí nadšenci, tak ako levy, bijeme za tú NAŠU keramiku, až sa na tom mnohý z vás pozastaví.
Prečo nás ten kúsok „rodnej hrudy“ i zahraničnej :o)), ten kúsok blata, tak fascinuje ?

Zrejme to bude tým, že sme všetci zo Zeme i zo zeme, prach sme a na prach sa obrátime, je to časť z nás všetkých. Sme súčasťou tej zeme, jej kolobehu, zem nás živí a poskytuje všetko pre náš život, tu na Zemi, bez nej by to asi nešlo :o))).
Možno to práve my, keramici, viacej preciťujeme vo svojom vnútri, tú nádhernú spojitosť tú nekonečnú silu a inšpiráciu, ktorá potom zázračne vytryskne a obyčajný kus „hliny“ či už „ kameňa“ , sa stáva veľdielom, pred ktorým stoja a žasnú po generácie zástupy ľudí :o)).

Dnešná archeológia nám hovorí, že už pred cca. 25 000 rokmi si človek všimol jej zázračné vlastnosti a začal ju používať. Jej tvárnosť najprv transformoval do svojich idolov, sošiek, modiel, neskôr ju začal využívať pre potreby uskladnenia potravy, či stavby. Táto informácia je hlboko zakódovaná v každom z nás a my, de facto, len pokračujeme v tom, čo „ON“, ten náš „človek“, kedysi dávno, pred tými 25 000 rokmi začal ....

HLINA ...Dnes
Na túto tému sa snáď dajú napísať nekonečné elaboráty, ale ako ju vnímam ja, mnohí z nás ?
Je to neskutočný materiál, ktorý snáď nájdeme vo všetkých odvetviach nášho života. Je tvárny, tvrdý ako kameň i neskutočne krehký, odoláva teplotám........ .
V rôznych formách nám spríjemňuje , skvalitňuje i skultúrňuje naše „bytie“ .... a mohla by som pokračovať.
S materiálmi, ako sú tiež sklo i drevo, patrí k tým najekologickejším, čo sa týka spracovania, ale aj práce s nimi samotnými. S ohľadom na ekologické využitie, je to určite jeden z materiálov budúcnosti.

HLINA .... Remeslo
Jednoducho zabúdame.... 

Ľudové remeslá sa nám nejako pomaly a nenápadne vytrácajú kamsi do zabudnutia, nie sú nasledovníci, mladí ľudia strácajú záujem, veď kto by si v tejto dobe špinil ruky v prašnej dielni. Nie je to samozrejme len o remesle, ako je keramika, sú tu aj iné remeslá, ktoré postupne zanikajú.
Preto sa nazdávam, že pokiaľ je len trocha možné, tu na tomto mieste /som si vedomá, že toto nie je portál ÚĽUVu :o)))/, podporme naše tradície, našu tvorivú minulosť, nenechajme našu generáciu zabudnúť a nadchnime aj tých mladších, zobuďme v nich to, čo zaspalo, alebo čo sa ešte neprebudilo. 

Komentáre

jklmn  REDAKCIA  Vyjadrím sa aj tu. Z nášho pohľadu sme keramiku zviditeľnili. Z kategórie Art Decor - nie veľmi navštevovanej, sme ju povýšili na hlavnú úroveň - http://sashe.sk/media/keramika.jpg

Navyše sme veci dovolili mať zaradené aj tam, kde ich väčšina ľudí hľadá, teda v Šálkach, Miskách, Tanieroch atď. Čiže pravdu povediac netuším o čom je tento žurnál.

2014-10-20 11:01:426x

JanaFabry Z nášho pohľadu,ste nás nezviditeľnili.Nikde sa nedajú nájsť predajcovia z kategórie keramika.Sme tam ako predajcovia nádob,dekorácií a pod.Dosť ste nás zrušili ,my to vidíme takto .Veď čo bolo pred tým tna tom zlé,že ste to menili?To ako keby ste nám pekne upratanú skriňu s keramikou,rozdelili do ďaľších skríň,so zmiešaným tovarom a teraz to máme hľadať :((

2014-10-20 11:12:036x

Keramika_VaBa Milý Juraj, určite sa asi názorovo nestretneme. Ja som len chcela tu, v tomto žurnále, poukázať na vyše tisícročnú tradíciu keramiky, ako remesla takého. Podľa môjho názoru, aj so sklom a drevom, určite patria do kategórie Art Dekor.

Takisto by som podľa vášho aktuálneho delenia mohla namietať, že maľba, socha, grafika sú "dekorácie", či už interiérové, či exteriérové.

Je to skutočne iba na vás, tvorcoch týchto stránok, ale nakoľko poskytujete virtuálny priestor na vyjadrenie, tak som si dovolila na tento virtuálny papier položiť zopár vlastných myšlienok :o))).

2014-10-20 11:16:113x

jklmn  REDAKCIA  V rebríčkoch predajcov podľa kategórií hľadajú akurát tak predajci každé ráno sami seba. O tom je aj celý tento problém.

2014-10-20 11:18:265x

jklmn  REDAKCIA  Pravdupovediac uvažujeme o rozpustení celého Art Decor aj s jeho výstavnými kategóriami. Lebo bez kurátora proste takéto delenie nefunguje. Presne tak ako v šperku nemáme len šperk ale aj kopu ...

2014-10-20 11:21:573x

Keramika_VaBa Áno, o tomto som písala v inej diskusii, ja to robím tiež :o))), som tvor zvedavý :o))). Budúcnosť ukáže a štatistiky nepustia, budete ich mať " pod palcom", ako prví.

2014-10-20 11:25:011x

JanaFabry Tak to sa máme na čo tešiť,keď bude kresba medzi papierom a maľba na plátno medzi látkami :(

2014-10-20 11:26:552x

Katu-Hula Spravte to odznova podľa remesiel.

2014-10-20 11:38:375x

JanaFabry To je dobrý nápad,Kati a ešte na remeslá a techniky.Napr.papierové pletenie,aranžovanie a decoupage....

2014-10-20 12:07:041x

charis tiež si myslím, že staré remeslá by mali byť viac vážené, ako bolo spomínané, že medzi šperkami je toho strašne veľa a aj všelijakých .... tak je to aj o tom , že sa do toho môže pustiť každý (nemyslím remeselný šperk) a robiť keramiku je veľmi náročné a to aj finančne, kúpiť si pec nie je žiadna sranda, tiež si myslím, že sa to dosť roztrieštilo , ale samozrejme nevidím, čo kupujúci najčastejšie hľadajú a akým spôsobom, len mám problém, keď viem do akej tretej podkategórie vec zaradiť, trafiť sa do tých predkategórií, neviem či som sa správne vyjadrila...

2014-10-20 12:20:413x

sativa ako kupujúca si tu dávam do kolonky "Vyhľadávanie" keramika/keramická (miska)/ keramické (srdce) atď a vždy som spokojná s tým, čo mi odpovie ;-)

2014-10-20 17:13:093x

Keramika_VaBa Iste, milá Saška, trafili ste sa do dobrej kategórie a vedeli ste čo presne chcete :o)). Len tá keramika nie je iba o miskách, hrnčekoch a srdiečkach. Písala som tu hlavne o spoločenskom význame remesiel ako takých.

2014-10-20 17:20:27

bonnie Milí keramikári, a čo keby ste sa pozreli na tie kategórie konečne z pohľadu kupujúceho nie z pohľadu samého seba. Samozrejme pre každého predajciu je tá JEHO kategória najdôležitejšia a najviac sa o ňu stará a bojí čo za zmenu si "dovolia" tvorcovia vymyslieť. Ale na to kupujúci zvysoka...kašlú ;-) Vy sa tu budete doťahovať o kategórie zatiaľ čo kupujúci príde, použije vyhľadávač a hotovo. A ak sa preklikáva skutočne kategóriami, tak ak máte zastúpenie vo viacerých, tak Vaše meno na neho "vyskočí" logicky viackrát. Nech skúšam akokoľvek ku keramike som sa zatiaľ po zavedení nového usporiadania kategórií dostala bez problémov.

2014-10-20 22:57:302x

bonnie Zmena je život, to že niečo fungovalo doteraz, neznamená, že niečo nové nemôže fungovať ešte lepšie :)

2014-10-20 22:58:111x

Zzitka Stále sa to tu točí dookola o keramike, ale asi problém je v tom že, sa menej predáva, nakupuje a človek je potom nespokojný.

2014-10-20 23:00:351x

Keramika_VaBa Milá Alica, milá Zitka, milé dámy.

Plačete tu na" nesprávnom hrobe :o))". Ja som sa v tomto žurnále snažila o nejakú tú "ÓDU" na hlinu a remeslá všeobecne. Jednoducho sa nám vytrácajú. Chceli ste azda naznačiť, že malý remeselník a remeslá sú niekde významnejšie podporované a propagované, majú podporu od štátu ako mnohé zahraničné firmy, kde zisk tečie späť do zahraničia ?

Ešte aj ako drobným SZČO sú neustále hádzané polená pod nohy, ale to vy isto, ako SZČO, alebo slobodné umelkyne ovládate. Ale kto sa chce za to svoje remeslo " pobiť", tak sa pobije do posledného dychu :o))))))).

Chcela som aj to naznačiť, že remeselník, ktorý svoju vecičku vymyslí, vyrobí od "A do Z" v tej "prašnej" dielni, ktorej vybavenie je skutočne finančne náročné sa teraz stratí medzi kopou vecičiek, vyskladaných z čínskych veľkoskladov /ktoré mimochodom zrážajú naše ceny na kolená/, niekde na kuchynskom stole.

ALE NIE ! Nechcem znevažovať takúto prácu aj ja osobne som si vyskladala tie moje vecičky z takýchto prvkov. Musím povedať, že skutočne mnohé ste tu veľké šikovnice človeku len oči prechádzajú, čo dokážete vytvoriť. Klobúk dole a ja tiež mimochodom nie som študovaný profesionál :o)))).

Takže opäť, išlo mi v tomto žurnále o remeslá ako také, skôr som mala dojem, že ste to ani nečítali, lebo vaše reakcie patria asi k diskusii a tretej úrovni podkategórií, kde som sa vyjadrila, že momentálne členenie, nie ja asi pre viacerých také vyhovujúce. Niektoré kategórie praskajú vo švíkoch, asi bude treba ešte väčšiu "prekopávku".

Zmene sa nebránim, veď zmena je život a tvorcovia Sashe asi videli, že to niekde "viazne", tak sa pokúšajú a zmenu k pozitívnejším výsledkom, k čomu im držím palce, lebo bez nich by sme tu nediskutovali ani jedna z nás a tom je to vlastne celé, možno aj tieto naše diskusie ovplyvnia celkový výsledkom. Takže, nech sa nám tu všetkým dobre darí. Barbora

2014-10-21 09:29:344x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »