Domov » Žurnál+ » Autor: Renáta Stročková

Žurnál+

New York - NYklišé (Subway, Taxi a Socha)

Renáta S. » Osobné Blogy / 2019-05-28 07:16:52 /  Pridaj komentár / 5 lajkov

Ďalší deň v New Yorku, ďalší záber na všetky zmysly aj nezmysly. Začneme Sochou slobody, ku ktorej sa poplavíme loďou-kočkou Miss New Jersey. Pri vstupe na loď prechádzame bezpečnostnou kontrolou ako na letisku, či snáď neplánujeme útok na ďalší americký symbol. V batohoch sú len sendviče, voda, pivo a ja, Karolka.

Cestou sa zastavujeme na ostrove Ellis Island, cez ktorý v rokoch 1892 až 1954 prešlo viac ako 12 miliónov prisťahovalcov. Niektorí sa plavili až 60 dní, aby ich tu, na Imigračnom úrade, zaevidovali a vpustili do vysnívanej krajiny.
Na Liberty Islande, kde je socha, už žiadne osobné kontroly nie sú, ale nad hlavou stále krúži policajný vrtuľník. Socha je o jeden meter nižšia ako jej podstavec a je fakt svietiacozelená. Je to zoxidovanou meďou, ale mám podozrenie, že ju sem tam pritrú, nech sa ligoce.
„Jestli chcete trefit ty okapy, tak mi kapku zelený barvy ještě zbylo.“***Po New Yorku sme sa celý čas presúvali metrom. Týždňová MetroCard vyjde na 33 dolárov. Newyorské metro je centrálne úložisko svetovej DNA, videla som tu snáď každú možnú rasu, aj Eskimáka. Subway je kompletným vzorkovníkom ľudstva.
Vstupy do metra sú zreteľne označené, keď sa v tom trochu zorientujete, tak je to celkom jednoduché.
V Prahe mi v metre vadil neustály prievan, tu som to vôbec neregistrovala. Je tu čisto, poriadok, policajti v civile sem-tam skontrolujú nejakého podozrivého.


Žlté taxíky patria k New Yorku ako knedľa k maďarskému gulášu. Nástupná sadzba je 2,5$, potom každú míľu (1,6 km) 2,6$, samozrejme aj tu vás môžu (tentovyzeráakoturista) ošklbať. Ale to asi všade. Tu je však k dispozícii nonstop telefónna linka, kde sa môžete sťažovať, čo rieši následne dopravný súd a vo väčšine prípadov to vyhrá práve pasažier.
Licencia na taxi stála pred pár rokmi 1.000.000 (čítaj Milión) dolárov, v súčasnosti je to už asi iba štvrtina, pretože trh zaplavila vlna konkurenčných vozidiel na zdieľanie jazdy.

Ojojoj, musím brzdiť, už je toho moc.

Tak ahoj nabudúce, Karolka

A urobte si dnes dáky pekný výlet, Slovensko je krásne.

Ešte k predchádzajúcemu príspevku. Priemerný Slovák vypije ročne 3x viac alkoholu ako priemerný Keňan. Wikipédia uvádza k roku 2011 spotrebu litrov čistého alkoholu/dospelú osobu/rok: SK 13,33 - KE 4,14 (KE je označenie Kene, nie Košíc, preboha).
Prečo Keňania toľko pijú?

Ešte raz čus Karolka#Karolka #handmade #karolkahandmade #karolkanacestach #cestovanie #okolosveta #travel #treveler #travelingtoys #worldtravel #worldtraveler #trip #backpacker #karolkatrip #karolkawashere #newyork #newyorkcity #bigapple #statueofliberty #sochaslobody #libertyisland #subway #taxi #nytaxi #yellowtaxi #ellisisland #missnewjersey #metro #nymetro #dofrasa
__________________________________________
*KAROLKA VÁS BAVÍ* Text a foto: Karolka, Tiež použité zdroje: Wikipedia, internet. Všetky práva vyhradené. Obsah stránky podlieha autorskému právu.

*** Použitý citát z filmu Vesničko má středisková, Scenár: Zdeněk Svěrák

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Karolka1
Karolka1
665 predaných ks, 252 hodnotení

Originálne výrobky pre malých i veľkých.
- venčeky na dvere
- štýlové tašky, taštičky
- vecičky pre DROBCOV
- milé milosti do bytu
- výrobky na sviatky
- NIEČO pre seba, mamu, či kamarátku

Nech sa páči vstúpte. Pozerajte, nakupujte, inšpirujte sa, a rešpektujme navzájom autorské práva. Ďakujem :)

Tovar sa predáva aj v obchode, preto sa jeho stav na sklade môže meniť.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Nákupná taška - Veselá červená - 10345546_Nákupná taška - Veselá červená by Karolka1
 Páči sa 24 ľudom
7,90 €
 - Kozmetická taštička (Prasiatko) - 10444617_Kozmetická taštička (Prasiatko) by Karolka1
 1 komentárov
 Páči sa 53 ľudom
13,50 €
 - Vešiak na sponky / sponkovník - Katarínka skladom - 10722831_Vešiak na sponky / sponkovník - Katarínka skladom by Karolka1
 4 komentárov
 Páči sa 21 ľudom
19,90 €
 - Bavlnená taška pre deti - mentolový Macko, citrónové uško - 10725576_Bavlnená taška pre deti - mentolový Macko, citrónové uško by Karolka1
 1 komentárov
 Páči sa 18 ľudom
15,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »