Domov » Žurnál+ » Autor: Katarína Kozáková

Žurnál+

Som FILLED, GOLD FILLED

Katarína K. » Rady a info / 2022-11-15 15:57:40 /  Pridaj komentár / 8 lajkov

ČO JE TO GOLD FILLED?


Je to metóda výroby materiálu, ktorý v sebe spája trvácnosť a vlastnosti zlatých šperkov s nižšou cenou. Vyrába sa mechanickým spájaním vrstvy zlata a základného materiálu (najčastejšie mosadze). Plát zlata je spájaný s povrchom mosadze pomocou tepla a tlaku. Tento spoj je permanentný, čo zaručuje, že zlato sa neodlupuje a neopadáva.

AKÉ SÚ VÝHODY OPROTI POZLÁTENÝM ŠPERKOM?
Podľa zákona, musí mať materiál označený ako gold filled, obsah zlata aspoň 5% z váhy celého produktu. Takýto produkt sa môže označiť značkou 1/20 (5%). Vrstva zlata je v porovnaní s pozlátenými šperkmi často aj 100krát hrubšia.

To znamená:

Lepšia odolnosť voči expozícii základného materiálu
Vodeodolnosť
Hypoalergénne vlastnosti
Nižšia cena materiálu v porovnaní so zlatom


AKO SA STARAŤ O GOLD FILLED ŠPERKY
Tak ako zlato, aj gold filled šperky sa nosením po čase zašpinia.
POZOR!!! si treba dať na chemikálie alebo parfémy, ktoré môžu šperky nenávratne poškodiť. Pri nosení šperkov platí pravidlo „last on, first down“. To znamená, že ráno si šperky dávame na seba ako posledné (až po nanesení makeupu, parfemu, laku na vlasy atď) a prvé ich skladáme po príchode domov.

HANDRIČKA: Na obnovenie lesku vám postačí handrička, ktorú prikladám ku každej objednávke, no niekedy postačí výrobok pretrieť bavlnenou utierkou.

MYDLOVÁ VODA: Pri väčšom znečistení, môžete šperk na chvíľu ponoriť do vody s trochou mydla. Pomocou jemnej zubnej kefky dokážete vyčistiť aj ťažko dostupné miesta.

Šperky skladujte na suchom mieste, kde sú chránené voči vzájomnému mechanickému poškriabaniu, či zamotaniu.

RÝDZOSŤ ZLATA
Pre gold filled sa najčastejšie používa 14 karátové zlato, ktoré je dostatočne „tvrdé“. Karát je jednotka rýdzosti a označuje sa ako kt. Rýdzosť sa udáva ako pomer hmotnosti zlata v gramoch na 1kg. Medzi najbežnejšie zliatiny, ktoré sa využívajú v klenotníctve dnes patria:

9kt 375/1000
14kt 585/1000
18kt 750/1000
24kt je rýdze zlato.
Šperky z rýdzeho zlata sú pomerne mäkké a pre bežné nosenie sa zlato v šperkoch kombinuje s inými kovmi, aby sa dosiahla dobrá mechanická odolnosť. Pri žltej farbe zlata sa najčastejšie používa zliatina zlata, striebra a medi. Zlato, ktoré sa nachádza na šperkoch KLERA je recyklované. Čo to znamená, sa dozviete v ďalšom článku.

V závere je vždy na zákazníkovi, ktorému materiálu dá prednosť. Nejde totiž vždy o kvalitu, veľkú rolu tiež hrajú financie. Pri správnej starostlivosti a kvalitnom pozlacovacom procese vydržia aj pozlátené šperky pomerne dlhú dobu. Najväčším nedostatkom materiálu gold filled je to, že práve proces výroby ho limituje na jednoduchší dizajn výrobkov. Z toho dôvodu pozlátené prívesky či náušnice ponúkajú oveľa väčší sortiment, pretože metódy pozlacovania dokážu zlatom pokryť aj zložité dizajny odliate z lacnejších materiálov.

Pozrite si moju ponuku GOLD FILLED šperkov.

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

KLERA
KLERA
17 predaných ks, 6 hodnotení

KLERA je one woman show. Volám sa Katarína a stojím za výrobou súčasných a minimalistických šperkov pre ženy, ktoré oceňujú kvalitu v rôznych oblastiach svojho života.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »