Domov » Žurnál+ » Autor: Júlia Baranišinová

Žurnál+

Ako sa starať o šité handmade vecičky

Júlia B. » Rady a info / 2019-09-15 18:07:55 /  Pridaj komentár / 7 lajkov

Na trhu je množstvo handmade vecičiek, ktoré sú buď šité strojovo alebo ručne. Sú nádherné a vy im nedokážete odolať. Kúpou handmade úžitkových vecičiek alebo dekorácií častokrát zabúdame myslieť aj na ich uskladnenie a ošetrenie. 

Povedzme si pravdu, šité handmade vecičky sú krásne, ale aj náročné na ich údržbu, čo sa pri rozhodovaní o ich kúpe častokrát prejaví ako ich veľké mínus. Pritom je na trhu toľko šitej nádhery...

Ak si chcete kúpiť šité handmade vecičky, mali by ste uvažovať nad tým, či ste ochotní venovať viac času aj ich údržbe. V dnešnej uponáhľanej dobe je to pre niekoho značný problém. 

 

Úžitkové látkové handmade vecičky

Handmade vecičky šité strojom, ktoré plnia úžitkovú funkciu nijako zvlášť neriešime. Hodíme ich do práčky, alebo šetrne prepláchneme v teplej vode rukami. Ide najmä o oblečenie či bytový textil. Čo sa týka úžitkových vecičiek kúpených od rôznych handmade predajcov je potrebné pozerať najmä na materiál, z akého je daná vec ušitá. Pozornosť by sme mali zvýšiť najmä pri bavlne a a iných prírodných materiáloch. Vecičky zo 100% bavlny by mali byť v prvom rade vyzrážané alebo predprané (v mojom obchodíku samozrejmosť). Inak sa vám môže stať, že po vypraní a dodržaní odporúčanej teploty sa vám vecičky zrazia alebo zdeformujú. 

Problém nerobí ani automatické pranie napr. hračiek s výplňou - práčka alebo ručné pranie to v pohode zvládne. Vyhla by som sa však prílišnému žmýkaniu a naťahovaniu či vytriasaniu. Handmade vecičky ako hračky, vankúše je vhodné po vybratí z práčky nechať voľne vysušiť, nenechávať však na prudkom slnku. Látky si tým zachovajú svoju farebnú a tvarovú stálosť.

Pri žehlení by som sa na chvíľku rada zastavila. Je potrebné pamätať na to, že sa odporúča žehlenie z rubovej strany, na správne zvolenej teplote. Veľký pozor si dávajte hlavne pri vecičkách, ktoré obsahujú vatelín, alebo podobnú výplň. Ide najmä o deky, prehozy, bytový textil a rôzne iné doplnky, ktoré obsahujú aplikácie pripomínajúce 3D efekt. Nikdy ich nežehlite na vysokej teplote. Krásny nadýchaný efekt vám pod horúcou žehličkou a parou v momente spľasne a zničíte si ich. 

Dekoračné látkové handmade vecičky
Kladiete si však otázku, čo s handmade vecičkami, ktoré sú dekoračné? Ide o rôzne látkové bytové dekorácie vyrobených z rôznych látkových materiálov od ľanu, bavlny až po filc. Čím je výroba komplikovanejšia (taká, ktorá obsahuje aj lepenie, plstenie, ručné maľovanie a šitie...), tým menšie možnosti na jej starostlivosť. Tu naozaj platí jedine suchá handrička na prach. Niektorí handmade predajcovia uvádzajú aj šetrné prepláchnutie v teplej vode buď alebo bez čistiacich prostriedkov rukami. Tu sa neoplatí experimentovať, čo vecička znesie, a preto je potrebné sa tým aj riadiť. Horúca voda ani agresívne čistiace prostriedky tak nemusia urobiť dobre krásnej maľbe či lepeným spojom. V žiadnom prípade ich neperte v práčke, ak ich výrobca neodporúča.

Uskladnenie - kapitola sama o sebe. Odkladanie handmade dekorácií čaká najmä sezónnych vecičiek. Venujte im svoj čas, pretože o pár mesiacov pri ich vytiahnutí múžete byť nemilo prekvapení. Ako na to?

  1. Vecičky si skontrolujte, či nie sú zaprášené, inak znečistené.
  2. Ak je potrebné, očistite ich suchou handričkou alebo šetrne ručne vyperte.
  3. Dobre ich vysušte. Radiátor a blízkosť pri krbe im taktiež neurobí dobre.
  4. Vhodne ich uskladnite či už do papierených alebo plastových vrecúšok/nádob. Neodporúčajú sa ani vákuové vrecia. Po ich vytiahnutí môžu nadobudnúť nepekný tvar.
  5. Odložte ich na suché tmavé miesto, najlepšie niekde do skrine alebo komody, kde na nich nebude sadať prach.

 

Starostlivosť o handmade vecičky si vyžaduje každý materiál. Textil je však niečím jedinečný - pôsobí nenásilne, originálne a je dobre tvarovateľný. Prečo mu pri kúpe látkových handmade vecičiek nedať šancu? :)

 

JulkisART

 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

JulkisART
JulkisART
443 predaných ks, 90 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

...šijem si svoj sen...
************************************
tradične i netradične s dávkou originality, ale hlavne s láskou

Ak máte iné požiadavky alebo otázky, poštu mi napíšete kliknutím na políčko vpravo hore KONTAKTOVAŤ PREDAJCU.

RÚŠKA - SKLADOM v čase epidémie posielam v obálke doporučene 1. triedou, aby ste nemuseli chodiť na poštu - podľa počtu objednávok - cca 2-3x týždenne. Platbou kartou odoslanie len urýchlite. Ak je tovar NA OBJEDNÁVKU, čas mojej výroby začína až po pripísaní platby na účet. Čas potrebný na jeho výrobu Vám garantujem, že sa nepredĺži. Na pripísanie platby na účet čakám max. 7 dní od potvrdenia objednávky. Po tomto čase objednávku stornujem.

Tovar odosielam doporučene Slovenskou poštou ako list/balík na Vašu adresu. Detské podložky posielam s poistením buď ako balík na adresu (dodanie do 2. dní), alebo kuriérom (dodanie nasledujúci deň) - výber je len na Vás a nikdy nie pred víkendom. Osobný odber (zadarmo) je v Prešove.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Šitá hračka Žirafa - Elza - 10358218_Šitá hračka Žirafa - Elza by JulkisART
 1 komentárov
 Páči sa 22 ľudom
14,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »