Domov » Žurnál+ » Autor: Jarka Imlingová

Žurnál+

Štedrá večera ...

Jarka I. » Osobné Blogy / 2017-12-26 20:59:58 /  2 komentáre / 26 lajkov

Štedrý deň je pre mňa najkrajší deň v roku – a určite nie som jediná. Tešia sa naň všetci, deti aj dospelí, má v sebe niečo tajomné a magické, čo mne osobne utkvelo v pamäti ešte z detských čias. Už trinásť rokov, odkedy umrela mamka, trávi s nami časť Vianoc aj otec a tak sú pre nás viacgeneračné.

Zvyky a tradície sa iste v domácnostiach líšia, každý má to svoje, čo si rokmi osvojil, ale základ je spoločný. Z mojich detských čias si pamätám, že štedrý deň bol aj dňom pôstnym a až do večere sa nič nejedlo. To dnes už celkom nedodržiavame, ale snažíme sa vyhnúť sa v priebehu dňa mäsitým jedlám.

K štedrej večeri si sadáme vždy o piatej spoločne všetci, ktorí sa doma zídeme. Pod obrus dávame mincu, aby sme v nadchádzajúcom roku netrpeli núdzou a zapálime sviečku. Večeru začíname modlitbou a poďakovaním za všetko, čo nám bolo dopriate v uplynulom roku. Potom dostane každý oblátku s medom a môže nasledovať večera.

Varím vždy kapustnicu s hríbami, údeným mäsom a klobáskou, ako kedysi mama.

K zemiakovému šalátu vyprážam tresku, kaprovi nejak nevieme prísť na chuť. A posledným chodom sú opekance s makom, ktoré si pečieme doma. Tento rok som robila aj vegetariánsku verziu pre Lucku – kyslú hríbovku bez údeného a vyprážanú brokolicu.

No a na vianočnom stole nemôže chýbať niekoľko druhov sladkého a aj slaného pečiva, čerstvé a sušené ovocie.

Toto je štedrovečerné menu, ktoré si pamätám z detstva a po celé roky ho pripravujem rovnako aj ja. Snažím sa pripraviť Vianoce tak, aby sa každý cítil príjemne a aby si ich deti, hoci sú už dospelé, pamätali a spomínali na ne s láskou – tak ako ja spomínam na tie moje…

Komentáre

PohladnicePreRadost .. a tak to má byť :) .... krásne zvyky i prestieranie, príjemné ... vonia to celé domovom :)

2017-12-27 16:54:02

Jasmin Ďakujem a prajem príjemné sviatky

2017-12-27 18:33:10

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Jasmin
Jasmin
1317 predaných ks, 650 hodnotení

Vítam Vás v mojom svete bábik, anjelok a rôznych iných šitých postavičiek a dekorácií. Moje bábiky sú pre mňa hobby, práca, relax a kúsok pohody na každý deň. Verím, že rovnakú radosť urobia aj Vám a Vašim blízkym.

Upozornenie k spôsobu doručovania do Balíkoboxu: nakoľko maximálny povolený rozmer balíka do balíkoboxu je 60 x 50 x 45 cm a moje balíky tieto rozmery presahujú, prosím vás, aby ste si ako výdajné miesto volili poštu a nie balíkobox. Ďakujem za pochopenie.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »