Jarmila K. » Nové výrobky / 2020-03-28 19:10:31 / Pridaj komentár / 9 lajkov
Už 6 rokov sa venujem mokrému plsteniu z ovčej vlny. Za ten čas som mala možnosť dosť veľa sa naučiť a skúsenosťami zistiť, aké možnosti tento prírodný materiál ponúka.
Všeobecne prezentované vlastnosti plstenej ovčej vlny sú:
Tak mi napadlo, že by práve tieto jej vlastnosti mohli byť využité v súvislosti s aktuálnou hrozbou nebezpečného vírusu.
K dnešnému dňu som vyrobila niekoľko desiatok vlnených plstených rúšok.
Tie prvé boli plstené komplet aj s úškami.
S určením správnej veľkosti bol však stále problém. preto teraz robím rúška s úškami zo šnúrky, ktorú si každý majiteľ prispôsobí na potrebnú veľkosť svojej tváre.
Na výrobu rúšok používam jemnú, nedráždivú 18 mikrónovú merino ovčiu vlnu a hodváb. Hodváb slúži ako dekorácia z vonkajšej strany
... alebo ako ďalšia ochranná vrstva vo vnútri rúška
Vlna sa v procese mokrého plstenia spojí do hustého, priedušného, ľahkého, tvarovateľného, k tvári príjemnému materiálu. Nie je tam žiadne šitie, všetko je urobené v jednom kuse, preto nebude nikde tlačiť ani škriabať.
Skúšala som dýchať cez dve vrstvy husto tkanej bavlny a plstenej vlny. Cez plstenú vlnu, napriek tomu, že v nej nie sú žiadne štrbinky, sa dýcha oveľa ľahšie.
Dezinfikovať sa môže praním, ale aj obyčajnou vodnou parou z naparovacej žehličky, keďže vírusy pri vyššej teplote hynú.
Podobné epidémie sa nám budú s najväčšou pravdepodobnosťou opakovať, je dobré mať rúško vždy poruke. Nie sú to jednorázovky, nebudú zaťažovať životné prostredie, nebudeme tŕpnuť, či ich v prípade potreby budeme vedieť kúpiť.
Tento druh materiálu možno upravovať strihaním, ak napríklad treba upraviť na šírku či na výšku. Nič sa nebude párať.
Využívať tento druh rúška budete môcť napríklad pri silnom vetre a mraze. Ochráni dýchacie cesty od ľadového vzduchu (prechodom cez vlnu sa vzduch ohrieva). V zime poslúži bežcom, lyžiarom, turistom, či každému, kto je náchylný na západ dýchacích ciest.
Vlna pri dýchaní nezostane mokrá, je schopná pohltiť 60 % svojej hmotnosti, a napriek tomu je na pocit suchá. Kvapôčky zostanú na povrchu, nevsiaknu.
Údržba:
Vlna samotná je antibakteriálna, lanolín v nej antiseptický. Takže praním sa jej vlastnosti nemenia.
Môže sa šetrne ručne prať s použitím antibakteriálneho mydla, preplákať aj vo vode s pridaním octu (ocot má dezinfekčné účinky). Prať šetrne znamená len stláčať. Vlna sa vo vode sama veľmi rýchlo zbavuje všetkých nečistôt, nie je treba ju drhnúť.
Vlhké rúško vytiahneme do pôvodného tvaru a necháme vysušiť, najlepšie na priamom slnku.
Žehliť sa môže s parou, ale aj s priložením žehličky. Napríklad dať si rúško na zavretú päsť, a po nej žehliť, priamo na ruke (opatrne vyskúšať, v žiadnom prípade nie s parou!!! Teplo žehličky prepustí len málo alebo postupne. Je však paropriepustná, to znamená - naparovať opatrne napríklad zavesené za úško v jednej ruke. Vtedy prejde para skrz vlnu.
Odporúčam parou prebehnúť po každom použití, a občas ručne preprať.
Ak rúško nebudem dlhšie potrebovať, čisté ho vložím do uzatvárateľného PET sáčku.
Vlnené plstené rúška sú:
S príchodom teplejších dní som ocenila rúško z ľanu.
Najviac sa mi osvedčilo anatomicky tvarované rúško z troch vrstiev látky, s možnosťou vložiť vlnenú vložku z merina.
Rúško je ušité z jednej vrstvy doma tkaného ľanového plátna a dvoch vrstiev batistu (jemne tkané bavlnené plátno). Obidve látky sú staršieho dáta, preto ich smelo môžem označiť ako "bio".
Rúško v hornej časti k tvári dobre prilieha vďaka vsadenému drôtiku z chirurgickej ocele. Dá sa tvarovať podľa potreby. Nezlomí sa, ani nezhrdzavie.
Rizikovejšie osoby si môžu medzi dve vrstvy batistu vložiť obdĺžnik s rozmermi 10 x 12 cm, ktorý je uplstený z jemnej merino vlny.
Ľanovo-bavlnené rúška sú:
Veľa šťastia a dobrého zdravia všetkým zo srdca prajem!
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.
Vítam Vás v mojej galérii ručných prác.
Nájdete u mňa doplnky na sviatočné chvíle, ale aj pre radosť a pohodu obyčajných dní.
V žurnáli sú spomínané:
Najlepšie žurnály mesiaca
Viac »