Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Kováčiková

Žurnál+

Ako na eko-logickejšiu kanceláriu

Jana K. » Osobné Blogy / 2022-02-23 22:26:03 /  2 komentáre / 6 lajkov

Dávno sme už nepísali žurnál s ekologickými typmi a tak sme sa pre Vás rozhodli pripraviť jeden o tom, ako si zariadiť kanceláriu či miesto na učenie eko-logicky. Pokúsili sme sa toho zhrnúť čo najviac, no určite je možné, že sme niečo vynechali. Ak by Vás zaujímalo niečo ďalšie, určite napíšte komentár a ak sa toho zozbiera viac, môžeme spísať ďalšiu časť :).

 

 

Papierníctvo

Tento semester som si zatiaľ nekúpila žiaden zošit. Od Vianoc, kedy som dostala znovupoužitelné zošity, ktoré striedam s iPadom a notebookom už totiž žiadne nové nepotrebujem. Aby sa však dali strany tohoto "kúzelného" zošitu Rocketbook zotierať, dá sa do neho písať len s gumovacími perami. Tie sú však dostupné s náhradnými tuhami a tak nemusíte zakaždým kupovať nové pero.

Zapísané poznámky sa dajú pred zotretím naskenovať pomocou aplikácie od Rocketbooku a poslať na mail, či Vami zvolené online úložisko.

 

Môj obľúbený peračník, ktorý mám väčšinu času stále so sebou je od lokálnej značky MatildaK, ktorú môžete poznať tu zo Sashe.

 

 

Elektronika čo najekologickejšie

Nie vždy ide samozrejme získať z druhej ruky, konkrétne to, čo zháňame. Pred kúpou bežnej elektroniky sa však vieme opýtať známych, rodiny, či kamarátov. Mne sa z druhej ruky podarilo zohnať hneď niekoľko vecí. Monitor, ktorý voľakedy používal môj tato, no už ho nepotreboval. Má už odslúžených naozaj veľa rokov a stále funguje chválihodne.

Ďalšou vecou je mechanická klávesnica, ktorú som zohnala v internetovom bazáre
za výhodnú cenu. Píšem s ňou naozaj radaa je to môj obľúbený ekologický kúsok.

 

 

Ak sa nami zvolený kúsok nedá zohnať z druhej ruky, skúsme to čo najšetrnejšie k planéte. Napríklad notebook, mám nový, no miesto mainstreamovej značky, som zvolila notebook od lokálnej nemeckej značky Tuxedo Computers, ktorá ho poskladala podľa mnou zvolených parametrov.

K novým kúskom, ktoré už mám dlhú dobu, no neboli kúpené ekologicky patrí myš a ceruzka k iPadu (o nich si ešte povieme trochu viac). Pomerne nedávno sa k nim pridala stolová lampa, nakoľko moja pôvodná už doslúžila.

 

Digitálne poznámky

 

Ako som už spomínala, na písanie používam aj iPad a Apple Penci. Dokúpila som si k nemu ochrannú fóliu, ktorá má na dotyk pripomínať papier.

iPad má už od výroby viac ako 6 rokov a mám ho z druhej ruky. Rada na ňom hlavne kreslím, píšem si poznámky a čítam. Je to naozaj využívaný kúsok a odporučila by som ho asi každému kto študuje na písanie digitálnych poznámok. Ako môžete vidieť, pokojne Vám bude stačiť aj staršia verzia.

Mnou najviac využívané aplikácie sú Notability, Notion a Procreate.

 

 

Nábytok

Podobne, ako pri elektornike skúsme siahnuť po ekologickejších kúskoch. Napríklad
v skupinách na Facebooku, ktoré sú zamerané konkrétne na predaj použitého nábytku, či na výmenu (swap). Ja som si po presťahovaní do bytu v Brne doniesla šuflíky, ktoré som predtým mala u rodičov v Bratislave. Takto som sa ľahko vyhla kúpe a využila som to,
čo som mala k dispozícii. To je samozrejme vždy tá najekologickejšia možnosť.

Stôl, ktorý mám nie je práve ekologický. Kúpili sme ho online ešte počas toho ako boli zavreté obchody. Po presťahovaní do nového bytu som si ho však nechala aj keď by sa nám teraz do izby hodil skôr iný. Ktovie, možno ho však raz zladím tak, že jeho dosku premaľujem na bielo aby som sa vyhla kúpe iného.

 

 

Dúfam, že sa Vám tento žurnál páčil a možno Vás aj inšpiroval na ceste k ekologickejšiemu životu. Ten totiž nie je len o nakupovaní potravín bez obalu. Miest na ktorých môžeme popracovať je totiž oveľa viac. Budeme rady, ak nám napíšete Váš najoblúbenejší typ do komentáru :).

 

HufflePuffle <3

Komentáre

Penazenka-L.W Ja si píšem poznámky do telefónu, vlastním síce aj diár ale pomaly od neho ustupujem, skvelý článok

2022-02-24 10:12:191x

JaneAndFox @Penazenka-L.W Ďakujeme veľmi pekne

2022-02-24 10:42:00

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »