SAShE - slovenský handmade design.
Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Lepejova

Žurnál+

Tajuplná vodomaľba: Kapitola 9, Maky

Jana L. » Návody / 2018-04-09 07:00:01 /  8 komentárov / 45 lajkov

Na úvod

Počas sviatkov sa ma zmocnila veselá a jarná nálada. Niekoľko vecí som si z ateliéru presťahovala domov, aby som náhodou počas troch dní nezabudla, ako sa maľuje a kreslí. Blížil sa miniworkshop "Maky" a ja som sa chcela na tému poriadne pripraviť. Rada maľujem kvety, bavia ma aj zvieratá, na ktorých pracujem už od januára, no vo chvíľach, keď som unavená a chcem si kresliť len tak sama pre seba, vznikne na papieri portrét. Ale mali to byť maky a nie portrét. Aby som zahnala výčitky svedomia, že odbočujem od témy, rozhodla som sa ich skombinovať a namaľovať tri makové dievčatá - Emily, Marina a Mia. Všetky dievčatá sú vymyslené, snažím sa pracovať bez fotografií, tento rok sa nesie v znamení učenia sa a dúfam, že aj pokroku :)

______________

Predchádzajúce články zo série Tajuplná vodomaľba:

KAPITOLA 1 - Lazúry
KAPITOLA 2 - Základné textúry
KAPITOLA 3 - Paleta
KAPITOLA 4 - Mokré do mokrého
KAPITOLA 5 - Mokré na suché
KAPITOLA 6 - Atramentové rybky
KAPITOLA 7 - Monstera
KAPITOLA 8 - Veľkonočný šeciál

Týmto žurnálom by som sa rada preniesla od základných dvoch techník, ktoré som demonštrovala v posledných troch žurnáloch cvičeniami, na techniky, ktoré nazývam "Pokročilé". V skutočnosti je moje použitie slova "pokročilé" veľmi voľné, pretože techniky, ktoré v nasledujúcich žurnáloch predstavím, nie sú náročnejšie než tie základné, dokonca sú extrémne jednoduché. Vhodnejšie slovo by snáď bolo "doplnkové", pretože žiadny akvarelista ich nepotrebuje na vytvorenie krásnej maľby. Je nimi však možné maľbu doplniť, zvýrazniť, oživiť, alebo si nimi pomôcť pri výtvarnom stvárnení. 

V tomto článku opäť predstavím cvičenie, konkrétne jednoduchú, 30 minútovú akvarelovú maľbu makov. Pozadie tejto maľby ozvláštnim efektom s použitím kuchynskej soli. Viac o soli a porovnanie efektu na viacerých druhoch papiera sa dozviete v ďalšej kapitole, vo štvrtok, 12. apríla :)

______________

  • Príprava kompozície

Neskicujem. Ani vy nemusíte, takéto maliarske cvičenie bez zložitého predkresľovania vám pomôže vnímať tvary jednoducho, ako masu alebo škvrnu. Najsvetlejšou farbou, akú viete namiešať, namaľujte na papier škvrny, ktoré budú predstavovať hlavičky kvetov. Dôležitá je jedine veľkosť a smer, do ktorého sa kvety otáčajú, toto by ste si mali určiť už v tomto štádiu. Táto fáza mi trvala asi dve minúty.

Ak s akvarelom iba začínate a neviete celkom presne, aké pomôcky potrebujete, možno pomôžu moje predchádzajúce články:

FARBY, PAPIER, ŠTETCE

  • Pozadie 

Práca na pozadí patrí medzi prvé štádiá maľby akvarelom. Z predchádzajúcich žurnálov už vieme, prečo - keby sme namaľovali najprv kvety s pekným detailom a potom sa pustili do pozadia, pravdepodobne by sme si časť toho pekného vypracovaného "popredia" zničili. Postupujeme teda vždy od svetla smerom do tieňa, od pozadia smerom dopredu.

Do pozadia som pre túto kompozíciu vybrala tmavú zelenú v kombinácii s fialovou. Maky budú červené, preto hľadám protichodnú farbu do pozadia (studenú), aby takto červená lepšie vynikla. Na druhej strane fialová moju intenzívnu zelenú trochu zjemní a ozvláštni. 

Nanesiem farby na celú plochu, vynechám naznačené hlavy makovičiek. Len čo je mokrá farba na papieri, posypem ju trochou kuchynskej soli. Pár zrniečok sem a tam. Chvíľu ju nechám pracovať a potom opatrne celé pozadie vysuším fénom.

Po vysušení sa radujem z pekného efektu :) V tomto štádiu vyzerá maľba, akoby som robila na textúre hodiny. Celý proces však trval niekoľko minút. 

  • Kvety

Soľ si už svoju prácu spravila a ja som sa doteraz len zabávala, zvyšok maľby už je na mne a treba ju skutočne namaľovať. Kvety spravím v troch vrstvách technikou mokré na suché, jednotlivé vrstvy vysuším pred položením novej vrstvy.  

Prvá vrstva lupeňov je namaľovaná menej sýtou červenou farbou. Rada do červenej mokrej plochy "vložím" trochu fialovej alebo žltej, aby bola tá červená farba zaujímavejšia a pôsobila hlbšie. 

Vrstvenie opakujem, do každej vrstvy pridám viac pigmentu. Posledná vrstva obsahuje najintenzívnejšiu farbu, pridala som do nej aj trochu zelenej na mieste, kde kvet vyrastá zo stopky, aby som naznačila tieň.

  • Detaily

Na záver pár detailov. Stonka je vždy dôležitá, keď maľujete kvet, nerada robím súvislú, neprerušenú čiaru jednej hrúbky, pretože to nepôsobí veľmi realisticky. Obmieňam hrúbku čiary a sem tam ju preruším, do mokrej stopy vkladám tmavšie a svetlejšie farby, aby som naznačila vplyv svetla. 

Do maľby som pridala aj viac detailov svetla bielym tušom pomocou redisového pera. Neskôr som trochu ľutovala, že som ich spravila priveľa a stačilo menej.

Budem rada, ak si maľbu doma vyskúšate. Ak máte pocit, že nemáte na nič čas, táto technika je pre vás tá pravá :) Maľba mi zabrala 30 minút a hoci pre začiatočníka to môže byť dvakrát tak dlho, stále sa to nedá porovnať s množstvom času, ktorý by zabrala olejomaľba alebo akryl. Dúfam, že tieto postupy niekomu pomáhajú a niekto podľa nich naozaj aj niečo vyskúšal. Škoda, že zatiaľ nemáme v žurnáloch funkciu pridať fotografiu do komentára, aby ste mohli zdieľať svoje práce priamo do komentov žurnálu. Držím však palce všetkých, čo sa rozhodnú, že to s tou vodomaľbou predsa len skúsia ♥♥♥

______________

VIDEO NÁVOD - AKVARELOVÉ MAKY

______________

Nasleduje desiata kapitola - Soľ, už v utorok, 17.4.2018 ♥

Autorka článku - Jana Lepejová (Jane-Beata), výtvarníčka a lektorka workshopov AKVARELA

Komentáre

artbodka super to je, vyskúšam , soľ som už dávala pri maľovaní na hodváb (nevenujem sa tomu, ale skúsila som), toto je podobný spôsob aj efekt :-)

2018-04-06 11:24:121x

Jane-Beata Áno, máte pravdu, na workshopoch Pokročilé techniky mi to účastníčky vždy povedia, mnohé maľujú na hodváb :)

2018-04-06 11:25:05

ivyn Jééj... sledovala som všetky diely, ale tento, deviaty, am konečne dostal tam, že si to idem vyskúšať...lebo maky. Už sa teším:) a ďakujem

2018-04-09 11:53:242x

Cibulka krasne su tie maky :)

2018-04-09 15:44:501x

minca Ale že fakt sú krásne!

2018-04-09 20:25:181x

airamti Krásny postup aj obrázok...ja tiež maľujem na hodváb napadlo ma či si neskúšala namiesto efektu so soľou dať prášok do pečiva? Na hodvabe robí tiež zaujímavý efekt ....nech sa dariii

2018-04-10 12:55:132x

pupa111 úžasné, moc inšpiratívne !ale veď ako všetky akvarelové žurnály predtým..či sme skúšali? veď hej skúšali je to moc nákazlivé..a výsledok..priznám sa nič moc, ale visí "TO" (rybky) doma na kreatívnej nástenke v kategórii náhodných výtvorkov (výsledok taký dôležitý nieje, radosť z procesu tá je vždy:-)...no niečo tomu chýba, TO čo máš ty ..a potom viac času a sústredenia treba a ďalšie obrázky budú zas o niečom inom...teším sa na ďalšie žurnály ktoré sú super a hlavne zrozumiteľné čo s techniky týka... ďakujem :-)

2018-04-15 22:03:482x

Jane-Beata @pupa111 No teraz mám ozaj radosť, že mi napíšete, že ste to vyskúšali, a o to viac sa teším na písanie nového žurnálu :) Je mi jasné, že prvotiny dopadnú vo väčšine prípadov desivo, preto mám vo svojom ateliéri zavesenú svoju strašne škaredú prvotinu (autoportrét), aby sa mohli návštevníci workshopov pousmiať a potom pochopiť, že je to dočasné :)

@airamti prášok do pečiva som neskúšala ale skúsim, ďakujem za tip :)

@ivyn teším sa na Vašu prácu :)

2018-04-16 14:45:06

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Jane-Beata
112 predaných ks, 54 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Vitajte ♥ Volám sa Jana Lepejová a už 9 rokov sa venujem maľbe akvarelom a ilustrácii. Rada sa obklopujem farebnými obrázkami, ktoré podporujú radosť zo života. Od roku 2017 vediem workshopy akvarelovej maľby pod značkou AKVARELA.

Rozvrh plánovaných workshopov FEBRUÁR / MAREC / APRÍL 2019
ateliér AKVARELA, Šúrska 136, Modra
___________

23. + 24. februára 2019 (sobota + nedeľa) - PORTRÉT - TERMÍN PLNÝ
___

2. marca (sobota) - KVETY II.
3. marca (nedeľa) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.) TERMÍN PLNÝ

9. marca (sobota) - MESTSKÉ MOTÍVY - TERMÍN PLNÝ
10. marca (nedeľa) - ZVIERATKÁ (rodičia + deti od 6 rokov)
1.skupina > 9,00 - 12,00 TERMÍN PLNÝ
2.skupina > 15,00 - 18,00 TERMÍN PLNÝ

16. marca (sobota) - ZÁKLADY AKVARELU II. (maľba vlka) TERMÍN PLNÝ
17. marca (nedeľa) - KVETY I. (magnólia, tulipán)

23. marca (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.)
24. marca (nedeľa) - LEKNÁ

30. marca (sobota) - MESTSKÉ MOTÍVY
31. marca (nedeľa) - ZÁKLADY AKVARELU II. (maľba vlka)

___

6. apríla (sobota) ZVIERATKÁ (rodičia + deti od 6 rokov)
1.skupina > 9,00 - 12,00
2.skupina > 15,00 - 18,00 TERMÍN PLNÝ
7. apríla (nedeľa) - SEMINÁR (Online prezentácia vlastnej tvorby)

13. apríla (sobota) - ÚVODNÝ KURZ

27. apríla (sobota) - SUKULENTY
28. apríla (nedeľa) - ÚVODNÝ KURZ

___

4. + 5. mája 2019 (sobota + nedeľa) - PORTRÉT

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - WORKSHOP akvarelovej maľby, úvodný kurz - 9847892_WORKSHOP akvarelovej maľby, úvodný kurz by Jane-Beata
 6 komentárov
 Páči sa 81 ľudom
33,- €
 - Darčekový poukaz na WORKSHOP Akvarel - 8933719_Darčekový poukaz na WORKSHOP Akvarel by Jane-Beata
 1 komentárov
 Páči sa 17 ľudom
33,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »