Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Lepejova

Žurnál+

Tajuplná vodomaľba: Kapitola 8, Veľkonočný špeciál

Jana L. » Návody / 2018-03-25 17:00:01 /  6 komentárov / 68 lajkov

Na úvod

Aké je to byť akvarelistom na voľnej nohe, iba dva mesiace po odchode zo stabilného zamestnaneckého pomeru? Desivé a fantastické zároveň. Ale všetko sa dá, keď sa chce, a mne sa veľmi chce. Každé ráno začínam maľovať okolo ôsmej a o druhej poobede zistím, že som sa zabudla najesť. Rada by som maľovala dlhšie, ale nasledujúcich šesť hodín musí patriť marketingovým záležitostiam, fotke, editácii fotografií, videí, príprave obsahu pre sociálne siete a moje workshopy. Našťastie ma bavia aj tieto druhy práce, nielen maľba samotná. Výsledkom správnej propagácie potom je, že sa maľby dlho "nesušia" v ateliéri, ale relatívne rýchlo si nájdu nového majiteľa. Mnohé z nich sa nedostanú ani do mojej SAShE galérie, jedine v podobe printov. 

Tento týždeň som maľovala viac ako tých 6 hodín denne, aby som dokončila svoju osobnú výzvu - maľby zvierat. Celé roky som sa venovala portrétom náhodných alebo neznámych ľudí, skúšam preto vymeniť tému na nejaké obdobie, aby som sa dostala von zo svojej "comfort zone", teda zóny pohodlia. Je super mať zónu pohodlia, už názov naznačuje, že je to príjemná vec, no už dlhšie som tú svoju podozrievala, že bráni rozvoju mojej tvorby. Či mi to prospieva alebo nie, môžete posúdiť aj sami, ja sa však cítim inšpirovaná. 

S inšpiráciou mi pomáhate aj vašou účasťou na workshopoch. Za posledný mesiac sme mali niekoľko vynikajúcich skupín, ktoré mali veľmi pekné výsledky. Pevne verím, že aspoň pár z nich sa bude tejto technike venovať pravidelne :)

Predchádzajúce články zo série Tajuplná vodomaľba:

KAPITOLA 1 - Lazúry
KAPITOLA 2 - Základné textúry
KAPITOLA 3 - Paleta
KAPITOLA 4 - Mokré do mokrého
KAPITOLA 5 - Mokré na suché
KAPITOLA 6 - Atramentové rybky
KAPITOLA 7 - Monstera

______________

Treťou a poslednou demonštráciou použitia dvoch základných techník "mokré do mokrého" a "mokré na suché" je maľba veľkonočného zajačika. Je to vôbec prvá veľkonočná maľba, akú som kedy spravila a pristupovala som k nej viac-menej hravo. Tie vajcia mi skrátka nikdy nešli. Môj zajac na obrázku nenávidí celý svet a cíti sa nedocenený. Moja prvá rada teda znie - spravte, prosím, krajšie vajcia ako ja a pozor na zlostný výraz vášho zajaca :)

1. V poslednej dobe pracujem bez predkresľovania. Veľmi dobrou pomôckou na uvedomenie si správneho tvaru objektu, ktorý maľujete, je vnímať ho radšej ako masu než prostredníctvom čiar. Spontánna maľba siluet je dobrý tréning predstavivosti. Na začiatku sa teda sústredím iba na tvar. Maľujem veľmi svetlou, zriedenou farbou, ktorú na papieri takmer nie je vidieť. Ak sa v tomto štádiu pomýlite a namaľujete niečo neforemné, no pracujete s veľmi svetlou farbou, žiadna katastrofa sa nestala. Papier vysušte fénom a siluetu spravte nanovo. Svetlá farba trochu mimo finálnej siluety nebude na výslednom obrázku prekážať.

2. Už som spokojná s tvarom mojej siluety, no v tomto kroku treba pracovať skôr, ako silueta uschne. Používam techniku "mokré do mokrého" a vkladám štetcom do siluety farbu tak, ako ju vidím na obrázku, podľa ktorého pracujem (na túto prácu som si našla na Pintereste obyčajnú fotku zajaca v tráve, na ktorú som sa občas pozrela počas maľovania). Vynechám miesta, ktoré sú výrazne svetlé, tam sa snažím farbu skôr nemať vôbec. Naopak sa snažím zvýrazniť tie miesta, ktoré sú v tieni. Tu je dôležitá farba, ktorú sa rozhodnete použiť. Teplá farba opticky vynáša dopredu a zaguľacuje (napríklad červená je vhodná na noštek, niektoré miesta na ušiach, pri portrétoch ľudí aj na brade, lícach, atď.). Studené farby dobre vystihujú tieň. Pri tieňovaní sa držím modrej a fialovej.

3. Efekt, ktorý sa chystám použiť, som popísala v kapitole "Základné textúry". Je to efekt, ktorý vznikne po vpustení vody do polomokrej farby. Načasovanie je kľúčové, získate ho tréningom, ďalším faktorom je množstvo pigmentu. Preto je telo zajačika v tomto kroku silno sfarbené, použila som veľmi intenzívne farby. Nechala som ich voľne obschnúť, no nie úplne do sucha. 

4. Prišiel ten správny čas, na štetec naberiem čistú vodu a "vpustím" ju do farby na určitých miestach. Potom sa už len so záujmom pozerám, ako farba a voda reagujú, môj obľúbený moment :)

5. Po uschnutí vyzerá zajačik takto. Celá práca doteraz trvala asi 5 minút. Vyžaduje to však trochu cviku. Textúra je výrazná a zaujímavá, trochu abstrakt. Voda zosvetlila miesta, ktoré majú byť svetlé, takže sa môžem pustiť do detailov. Tie potrvajú trochu dlhšie.

6. Detaily tváre. Použila som tenký štetec s dlhým vlasom. Pridala som aj odtiene žltej na uši a tvár. Držím sa stále rovnakej farebnosti, je to kombinácia fialovej, modrej a červenej. Nakoniec som pridala odlesky v očiach bielym kvašom. Pokojne použite temperu alebo biely akryl.

7. Vajcia. Použila som rovnakú techniku. Siluetu vajec som naniesla intenzívnejšou farbou, do ktorej som po obschnutí pustila vodu. 

8. Vajíčka, ktoré sú viac vzadu, som namaľovala priehľadnejšie a svetlejšie, ako tie "hlavné" vpredu. Po uschnutí som ich tenkým štetcom vyzdobila technikou "mokré na suché". 

9. Maľba je hotová :) Zajačik bude mojou jedinou veľkonočnou dekoráciou, a určite vytlačím aj pár veľkonočných pozdravov s týmto motívom. Prajem vám veselú Veľkú noc, ďalší článok nájdete u mňa na SAShE už vo štvrtok, 5. apríla!

______________

VIDEO TUTORIÁL - Veľkonočný špeciál:

______________


Nasleduje deviata kapitola, už vo štvrtok, 5. apríla 2018 ♥

Autorka článku - Jana Lepejová (Jane-Beata), výtvarníčka a lektorka workshopov AKVARELA

Komentáre

Prija_Atelier Celé nádherné :) ♥

2018-03-22 19:59:511x

TANINDESK vaaaaau, aké krásne! :)

2018-03-23 08:39:551x

TELLA Paráda!

2018-03-25 18:20:351x

zuzi21 Vyzerá to jednoducho, keď to umelec vie :-)

Nádhera

2018-03-26 07:30:012x

zeiko ♥♥♥

2018-03-26 09:10:211x

zdenkavesela nadherne

2018-03-28 01:16:371x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Jane-Beata
Jane-Beata
123 predaných ks, 56 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

Vitajte ♥ Volám sa Jana Lepejová a už 9 rokov sa venujem maľbe akvarelom a ilustrácii. Rada sa obklopujem farebnými obrázkami, ktoré podporujú radosť zo života. Od roku 2017 vediem workshopy akvarelovej maľby pod značkou AKVARELA.

Rozvrh plánovaných workshopov MÁJ / JÚN 2019
ateliér AKVARELA, Šúrska 136, Modra
___________

25. mája (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.) TERMÍN PLNÝ
26. mája (nedeľa) - MESTSKÉ MOTÍVY

___

1. + 2. júna (sobota + nedeľa) - PORTRÉT

9. júna (nedeľa) > 15:00 - 19:00 SEMINÁR (sociálne siete pre umelcov)

15. júna (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.) TERMÍN PLNÝ
16. júna (nedeľa) - MAKY A POĽNÉ KVETY
1.skupina > 9,00 - 12,00 (TERMÍN PLNÝ)
2.skupina > 15,00 - 18,00 (TERMÍN PLNÝ)

29. júna (sobota) - ZÁKLADY AKVARELU II. (maľba vlka)
30. júna (nedeľa) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.)

___

5. júla (piatok, štátny sviatok) - MAKY A POĽNÉ KVETY
1.skupina > 9,00 - 12,00
2.skupina > 15,00 - 18,00

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - WORKSHOP akvarelovej maľby, úvodný kurz - 9847892_WORKSHOP akvarelovej maľby, úvodný kurz by Jane-Beata
 6 komentárov
 Páči sa 85 ľudom
33,- €
 - Darčekový poukaz na WORKSHOP Akvarel - 8933719_Darčekový poukaz na WORKSHOP Akvarel by Jane-Beata
 1 komentárov
 Páči sa 17 ľudom
33,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »