Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Lepejova

Žurnál+

Tajuplná vodomaľba: Kapitola 7, Monstera

Jana L. » Návody / 2018-03-14 13:00:01 /  5 komentárov / 45 lajkov

Na úvod

Mesiac po mojom odchode z pozície zamestnanca som sa ocitla vo vortexe povinností, termínov, emailov aj ponúk zo zahraničia. Považujem sa za relatívne pohodlného a lenivého človeka, ktorý má toho po ôsmich hodinách ozaj dosť. V súčasnosti začínam o ôsmej ráno, z ateliéru odchádzam o siedmej večer a medzi pol ôsmou a jedenástou ešte zvládnem doma zorganizovať neporiadok a kuchyňu. Kde sa tá energia vzala a ako dlho to vydrží? Mám podozrenie, že je to zmenou vzťahu k vykonávanej práci. Na všetkom, čo cez deň robím, mi osobne mimoriadne záleží. Ťažká práca je zrazu znesiteľná. Niekedy vyslovene príjemná. 

Tento týždeň dokončujem práce v novom ateliéri, zajtra (v sobotu, 10.3.) tam privítam prvých študentov, ktorí sa prídu naučiť akvarel na Úvodný kurz. Počet workshopov plánovaných v apríli sa oproti predchádzajúcim mesiacom zdvojnásobil. A ja sa na vás veľmi teším :)

(foto: Ilustrácie vytvorené za posledný týždeň. Prvá je voľná tvorba, video záznam bude k dispozícii v jednom z mojich žurnálov. Druhá je výtlačok práce z októbra minulého roku, ktorý som ručne pozlátila. Sériu ručne pozlacovaných výtlačkov uvediem do svojej galérie koncom marca.)

Predchádzajúce články zo série Tajuplná vodomaľba:

KAPITOLA 1 - Lazúry
KAPITOLA 2 - Základné textúry
KAPITOLA 3 - Paleta
KAPITOLA 4 - Mokré do mokrého
KAPITOLA 5 - Mokré na suché
KAPITOLA 6 - Atramentové rybky

V minulej kapitole som predstavila prvý jednoduchý motív na precvičovanie techník vodomaľby, atramentové rybky. Ako druhý motív som si vybrala monsteru, známu izbovú rastlinu, určite ju máte niekde doma v obývačke aj vy. Základný tvar listu monstery pripomína srdce, aj preto ma zaujala. V tejto maľbe som použila intenzívne farby a ako si môžete všimnúť aj na videu (na konci žurnálu), jediné dve použité techniky sú naše staré známe mokré do mokrého aj mokré na suché

  • MATERIÁL a príprava

Potrebovať budeme akvarelový papier (aspoň 300g/m), maliarska páska na pripevnenie papiera o podložku, kvalitnejšie akvarelové farby (v tomto postupe som použila tuby, snažila som sa o intenzívnu farebnosť) a guľatý štetec s prírodným vlasom. Niečo o príprave vodomaľby si môžete prečítať v prvej kapitole TU, viac o štetcoch TU, niečo o akvarelovom papieri TU a o farbách TU.

Na túto maľbu som použila hrubozrnný (rough - označenie na blokoch papiera) bavlnený (100% cotton) papier značky Fabriano. Tento papier má drsnú štruktúru a niektoré vlastnosti sú výrazne odlišné od ostatných papierov. Napríklad efekty, ktoré vznikajú po pridaní čistej vody do polomokrej farby, nie sú na takomto papieri nikdy také intenzívne, ako na študentských papieroch. Musím sa veľmi snažiť a pridávať vodu opakovane, aby som dosiahla nerovnomerný efekt. Papier totižto distribuuje farbu po papieri veľmi rovnomerne. Zvoľte takýto papier, ak chcete ľahšie dosiahnuť plynulé prechody medzi farbami a nezáleží vám veľmi na efektoch, ktorým sme sa venovali v Kapitole 2

  • SKICA

Príprave kompozície sa väčšinou venujem prv, ako si vôbec natiahnem akvarelový papier na podložku. Na prípravu som však nemala čas, a tak som improvizovala. Z toho vyplýva, že mi skica trvala 40 minút, robila som ju priamo na akvarelový papier a veľa som gumovala a prerábala, kým som bola spokojná. Kresbu listov monstery určite hravo zvládne každý, základným tvarom je srdce, do ktorého dokreslíte výrezy. Ak s kresbou začínate, odporúčam kresliť listy z jednoduchého pohľadu "zvrchu", ak ste už trochu skúsený kresliar, listy si do kompozície rôzne pootáčajte a dynamicky poprelínajte. 

  • MAĽBA V JEDINEJ VRSTVE

Celú maľbu som robila takmer v jedinej vrstve. Pozor však, každý list treba namaľovať samostatne a na ďalší prejsť až po uschnutí. Ak sa vám mokré plochy dvoch listov spoja, farba prejde z jedného do druhého. 

TIP - Dbajte na to, aby mal každý váš list pekný a zrozumiteľný tvar. Najlepšie to začiatočník dosiahne použitím menšieho štetca s pevnou špičkou, ktorým tvar precízne vymaľujete. Ak máte problém s vymaľovaním tvaru bez machúľ a škvŕn, ktoré z neho vyčnievajú, pracujte veľmi pomaly a sústredene. Pomalší ťah štetcom má väčšinou presnejší výsledok.

Do mokrej plochy vymaľovaného listu postupne vkladajte farby, ktoré ste si do tejto kompozície zvolili. Ja som miestami pridala aj kvapku čistej vody, ktorá pomôže rozjasniť určité miesto.

TIP - Nech už zvolíte akúkoľvek farebnú škálu, myslite na to, že studené farby (modrá, zelená) pomôžu "schladiť" miesto na liste, ktoré je viac v tieni. Naopak použitie kvapky čistej vody alebo teplých jemných farieb (žltá, ružová) zvýraznia miesta, na ktoré dopadá svetlo. 

Postupne pracujte rovnakým spôsobom na všetkých nakreslených listoch. Každý po dokončení presušte fénom alebo voľne, kým prejdete na ďalší. Listy tak budú pôsobiť oddelene od seba. 

Drobné lístky v pozadí, ktoré dopĺňajú kompozíciu, ale nie sú jej centrom, som namaľovala svetlejšou, viac zriedenou farbou, ako veľké, dominantné listy, umiestnené vpredu. 

Použitie tejto techniky nie je zdĺhavé, celá maľba trvala približne 2-3 hodiny. Nezúfajte však, ak tá vaša bude trvať oveľa dlhšie, pri desiatom obrázku sa váš pracovný čas rapídne skráti.

______________

Nasleduje ôsma kapitola, už vo štvrtok, 22.3.2018 ♥

Autorka článku - Jana Lepejová (Jane-Beata), výtvarníčka a lektorka workshopov AKVARELA

Komentáre

etede Veľmi pozitívne ne mňa pôsobí táto farebná dúhová monstera a tiež ten výrok "Ťažká práca je zrazu znesiteľná. Niekedy vyslovene príjemná."

2018-03-11 10:28:371x

DanulikM Zaujali ma farby, ktorymi pozlacujete. Prosim aka je to znacka?

2018-03-11 10:50:011x

Jane-Beata @etede Ďakujem za prečítanie :)

@DanulikM Je to nemecká značka Finetech, dostupné pre Slovensko cez ebay alebo Amazon.

2018-03-11 10:53:43

ivyn krásna práca:) Mám rešpekt. Aj keď trošku kresliť viem a mám cit pre farby, akvarel ma "straší"... Možno sa k Vám niekedy prihlásim a naučíte ma :)

2018-03-14 20:14:161x

MirianaOli Veľmi krásne a zaujímavé:)

2018-03-15 10:18:341x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Jane-Beata
Jane-Beata
115 predaných ks, 54 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Vitajte ♥ Volám sa Jana Lepejová a už 9 rokov sa venujem maľbe akvarelom a ilustrácii. Rada sa obklopujem farebnými obrázkami, ktoré podporujú radosť zo života. Od roku 2017 vediem workshopy akvarelovej maľby pod značkou AKVARELA.

Rozvrh plánovaných workshopov FEBRUÁR / MAREC / APRÍL 2019
ateliér AKVARELA, Šúrska 136, Modra
___________

23. + 24. februára 2019 (sobota + nedeľa) - PORTRÉT - TERMÍN PLNÝ
___

2. marca (sobota) - KVETY II. TERMÍN PLNÝ
3. marca (nedeľa) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.) TERMÍN PLNÝ

9. marca (sobota) - MESTSKÉ MOTÍVY - TERMÍN PLNÝ
10. marca (nedeľa) - ZVIERATKÁ (rodičia + deti od 6 rokov)
1.skupina > 9,00 - 12,00 TERMÍN PLNÝ
2.skupina > 15,00 - 18,00 TERMÍN PLNÝ

16. marca (sobota) - ZÁKLADY AKVARELU II. (maľba vlka) TERMÍN PLNÝ
17. marca (nedeľa) - KVETY I. (magnólia, tulipán)

23. marca (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.) TERMÍN PLNÝ
24. marca (nedeľa) - LEKNÁ

30. marca (sobota) - MESTSKÉ MOTÍVY
31. marca (nedeľa) - ZÁKLADY AKVARELU II. (maľba vlka)

___

6. apríla (sobota) ZVIERATKÁ (rodičia + deti od 6 rokov)
1.skupina > 9,00 - 12,00
2.skupina > 15,00 - 18,00 TERMÍN PLNÝ
7. apríla (nedeľa) - SEMINÁR (Online prezentácia vlastnej tvorby)

13. apríla (sobota) - ÚVODNÝ KURZ

27. apríla (sobota) - SUKULENTY
28. apríla (nedeľa) - ÚVODNÝ KURZ

___

4. + 5. mája 2019 (sobota + nedeľa) - PORTRÉT

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - WORKSHOP akvarelovej maľby, úvodný kurz - 9847892_WORKSHOP akvarelovej maľby, úvodný kurz by Jane-Beata
 6 komentárov
 Páči sa 81 ľudom
33,- €
 - Darčekový poukaz na WORKSHOP Akvarel - 8933719_Darčekový poukaz na WORKSHOP Akvarel by Jane-Beata
 1 komentárov
 Páči sa 17 ľudom
33,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »