Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Lepejova

Žurnál+

Tajuplná vodomaľba: Kapitola 6, Atramentové rybky

Jana L. » Návody / 2018-02-26 13:00:01 /  8 komentárov / 61 lajkov

Na úvod

Po ďalšom týždni plnom farieb vás zdravím a ďakujem za podporu, komentáre a vysokú sledovanosť mojich maliarskych žurnálov. Do prípravy toho dnešného som investovala o niečo viac času ako zvyčajne, no o to väčšmi ma teší každý nový nadšený vodomaliar, ktorému by video navyše mohlo niečo dať:)

Posledné dni venujem najmä zariaďovaniu nového ateliéru a tvorivého priestoru pre svoje workshopy. Snažím sa vytvoriť miesto, ktoré by dýchalo tvorivou atmosférou a v ktorom sa budem nielen ja, ale aj vy - návštevníci dielní - dobre cítiť. Priestor nie je veľký, no o to útulnejší, pribudlo mi niekoľko nových ateliérových pomôcok, o ktorých som snívala, ako napríklad statív na nakrúcanie videa za stolom typu "ponad hlavu" a LED svetelný stôl na prenos skice (tento budeme používať predovšetkým na portrétových workshopoch), pevný a flexibilný maliarsky stojan a iné. Ateliér má kapacitu 8-10 ľudí, čo je ideálny (a maximálny) počet ľudí, ktorým sa dokážem na workshope naplno individuálne venovať. Už budúcu sobotu sa s niektorými uvidíme v novom priestore na workshope Pokročilé techniky :) 

Predchádzajúce články zo série Tajuplná vodomaľba:

KAPITOLA 1 - Lazúry
KAPITOLA 2 - Základné textúry
KAPITOLA 3 - Paleta
KAPITOLA 4 - Mokré do mokrého
KAPITOLA 5 - Mokré na suché

Pripravila som si pre vás jednoduchú maľbu, na ktorej si môžete precvičiť obe základné techniky, ktoré sme sa naučili v predchádzajúcich článkoch - mokré do mokrého aj mokré na suché. Jednoduchú kresbu, z ktorej budeme vychádzať, tiež určite hravo zvládnete. Pripojiť sa môžu aj deti či vnúčatá, ktoré sa budú tešiť rozpíjajúcim sa farbám.

  • MATERIÁL a príprava

Už dávno vieme, čo na akvarelovú maľbu potrebujeme - je to akvarelový papier (aspoň 300g/m), maliarska páska na pripevnenie papiera o podložku, kvalitnejšie akvarelové farby (bez dobrej pigmentácie farieb mnohé efekty jednoducho nebudú fungovať), guľatý štetec s prírodným vlasom, ideálne dve veľkosti, ja som použila č. 10 na začiatok maľby a dokončila celú zvyšnú maľbu s č. 5) a pozitívny prístup k farbám :) Niečo o príprave vodomaľby si môžete prečítať v prvej kapitole TU, viac o štetcoch TU, niečo o akvarelovom papieri TU a o farbách TU.

Ja som pracovala vo svojom akvarelovom skicári talianskej značky Moleskine. Je môj obľúbený, má veľmi kvalitný, hoci trochu tenší papier (iba 200g/m) a niektorým umelcom nevyhovuje preto, že papier nie je biely, ale prírodný, mne sa to však väčšinou páči. Na videu uvidíte, že sa ihneď po namočení veľmi vlní, avšak keďže je prichytený a napnutý zo všetkých strán, po dôkladnom vysušení fénom sa vždy pekne vyrovná.

  • SKICA

Rybky som si zľahka načrtla modrou pastelkou, ktorá sa vo vode nerozmyje. Niekedy je fajn použiť rozmývateľnú akvarelovú farbičku na skicovanie - ak však robíte techniku namáčania celého motívu (ako ja teraz), obrysy sa rozpustia vo vode a nebudete vidieť, kde maľovať. 

  • PRVÁ VRSTVA - voda a svetlá farba

Po naskicovaní som navlhčila celú stránku papiera vodou - tak, aby bol povrch mokrý, avšak vyhnite sa priveľkým kalužiam, nie sú nám momentálne na nič dobré, iba by to pridlho schlo.

Do prvej mokrej vrstvy som naniesla zriedenú svetlú farbu, modrú a ružovú. Túto vrstvu treba pred nanesením ďalšej dôkladne vysušiť. Ako vieme, že je papier úplne suchý? Vyrovná sa. Ak sa ešte stále vlní (hlavne v strede papiera), je ešte vlhký a fénujte ďalej.

  • DRUHÁ VRSTVA - najdôležitejšia vrstva pozadia

Opäť som naniesla vodu, avšak tentokrát vynechávam obrysy rybičiek. Ako sme si spomínali v predchádzajúcom žurnále, voda pôjde iba tam, kam ju pustím - mokrým štetcom sama určím plochu, po ktorej môže tiecť. Ak teda mokrým štetcom zájdete do obrysu rybky, potečie až tam. Ak rybku starostlivo obídete, ani voda, ani farba sa do rybky nedostane. Pracujem, samozrejme, s papierom položeným horizontálne na doske stola.

Pridávam tmavšie a odvážnejšie farby, kombinujem dva druhy modrej farby s ružovou a výraznou červenou. Keď je farba v tejto vrstve mierne obschnutá, no ešte nie suchá, pridám sem-tam kvapku čistej vody. Efekt sme si spomínali v kapitole Základné textúry.

Po vysušení vyzerá pozadie celkom zaujímavo, už s ním nebudeme veľmi hýbať. Prišiel čas spraviť to isté s rybkami.

  • TRETIA VRSTVA - rybky

Po dôkladnom vysušení pozadia namočíme iba rybky, a to takým istým spôsobom, akým sme predtým namočili pozadie. Snažíme sa namočiť len telo rybky a pozadie už neporušiť. Do mokrej plochy potom vkladáme rôzne farby, fantázii sa medze nekladú, treba to poňať hravo :) Pokojne vypracujte každú rybku zvlášť a potom ich všetky vysušte.

  • POSLEDNÁ VRSTVA - detaily

V poslednej vrstve som prskala sýtu farbu do celej kompozície. Trocha tyrkysovej s červenou oživilo maľbu. Špičkou štetca som si nabrala atramentovo-modrú akvarelovú farbu a nakreslila rybkám obrysy. Maľba je hotová.

  • Farebná škála

Toto je jednoduchá farebná škála, ktorú som použila. Rada kombinujem farby, no niektoré kombinácie fungujú výborne a iné zase pokazia dojem z obrázka. Niekedy je menej viac, a preto začiatočníkom odporúčam vybrať si jednu hlavnú teplú a jednu hlavnú studenú farbu. Držať sa naplánovanej farebnej schémy niekedy pomôže ušetriť už aj tak drahý akvarelový papier :)

______________

Nasleduje siedma kapitola, už vo štvrtok, 8.3.2018

Autorka článku - Jana Lepejová (Jane-Beata), výtvarníčka a lektorka workshopov AKVARELA

Komentáre

Malienka Janka, s nadšením sledujem tvoje maľovacie Kapitoly a normálne som dostala chuť vyskúšať si to. Nikdy som nemala výtvarné ambície, keďže otec bol fotograf-amatér, vyhral niekoľko cien na medzinárodných súťažiach, kreslil, maľoval, inak profesiou aranžér; dvaja bratia výtvarne nadaní, takže som to mala priamo odkukané. Ešte si ich prečítam párkrát a uvidíme :))) Skvelé žurnáliky :) Ďakujem za zážitok ♥

2018-02-22 21:56:453x

dzinus Perfektný žurnál, krásne rybky aj ja mám chuť vyskúšať....:) ďakujeme zaň.....

2018-02-22 22:04:551x

hannja úžasné, s nadšením každý žurnál hltám pohľadom a vždy po dopozeraní si poviem a skúsim to .. ale na môj dušu ja to skúsim! krásne žurnálliky

2018-02-23 10:08:081x

Jane-Beata ďakujem za prečítanie :)

@Malienka - veselo sa do toho pusti, je to krásny a užitočný koníček, plus máš to v krvi :)

@dzinus - dakujem a budem rada, ak to skúsite :)

@hannja - určite skúste a teším sa záujmu o túto techniku, prajem všetko dobré :)

2018-02-23 10:10:29

jarkakon opäť palec hore

2018-02-23 15:41:101x

Naprstok šikovná....

2018-02-27 05:43:201x

lienocka1199 Až srdiečko zapiští aké je to krásne a inšpirujúce...

Raz dúfam že vyskúšam.

Ďakujem. :)

2018-03-06 08:21:47

MinoSh Moje rybky už konečne plávajú v prvej vrstve. Po troch dňoch ceruzkových čmáraníc - po večeroch a cestou vo vlaku sú to síce Haringy závojnaté či Žraloky pôvabné, no prisahám, že mi takéto podobné tvary ako desať ročnému plávali v akváriu. Snáď im pristanú ďalšie vrstvy, zatiaľ sa ponarajú do ružovo modrej.

2018-03-15 20:04:511x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Jane-Beata
Jane-Beata
123 predaných ks, 56 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

Vitajte ♥ Volám sa Jana Lepejová a už 9 rokov sa venujem maľbe akvarelom a ilustrácii. Rada sa obklopujem farebnými obrázkami, ktoré podporujú radosť zo života. Od roku 2017 vediem workshopy akvarelovej maľby pod značkou AKVARELA.

Rozvrh plánovaných workshopov MÁJ / JÚN 2019
ateliér AKVARELA, Šúrska 136, Modra
___________

25. mája (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.) TERMÍN PLNÝ
26. mája (nedeľa) - MESTSKÉ MOTÍVY

___

1. + 2. júna (sobota + nedeľa) - PORTRÉT

9. júna (nedeľa) > 15:00 - 19:00 SEMINÁR (sociálne siete pre umelcov)

15. júna (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.) TERMÍN PLNÝ
16. júna (nedeľa) - MAKY A POĽNÉ KVETY
1.skupina > 9,00 - 12,00 (TERMÍN PLNÝ)
2.skupina > 15,00 - 18,00 (TERMÍN PLNÝ)

29. júna (sobota) - ZÁKLADY AKVARELU II. (maľba vlka)
30. júna (nedeľa) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.)

___

5. júla (piatok, štátny sviatok) - MAKY A POĽNÉ KVETY
1.skupina > 9,00 - 12,00
2.skupina > 15,00 - 18,00

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - WORKSHOP akvarelovej maľby, úvodný kurz - 9847892_WORKSHOP akvarelovej maľby, úvodný kurz by Jane-Beata
 6 komentárov
 Páči sa 85 ľudom
33,- €
 - Darčekový poukaz na WORKSHOP Akvarel - 8933719_Darčekový poukaz na WORKSHOP Akvarel by Jane-Beata
 1 komentárov
 Páči sa 17 ľudom
33,- €
 - Zvierací portrét 2 - mačiatko, akvarel - 9113360_Zvierací portrét 2 - mačiatko, akvarel by Jane-Beata
 2 komentárov
 Páči sa 40 ľudom
88,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »