Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Lepejova

Žurnál+

Tajuplná vodomaľba: Kapitola 3, Paleta

Jana L. » Návody / 2018-01-28 07:00:01 /  10 komentárov / 65 lajkov

Úvodom

Cítim sa ako medveď, môj život túto zimu je medvedí život a každý môj spánok je tuhý medvedí spánok, z ktorého je ozajstný problém sa ráno o siedmej prebrať. Diéty ani šport sa ma netýkajú, bez výčitiek ležím podvečer pred televízorom a málo kreslím. Stihla som pár štúdií vtáčikov, pomaly sa dostanem k rybkám, veľrybám, potom k vlkom, líškam a určite aj k medveďom. No aj v mojom medveďom tempe sa mi podarilo napísať dnešný článok.

Moja mama robí skvelé čerstvé chrumkavé šišky s malinovou penou. Premýšľala som, čo by sa dalo malinovou penou namaľovať. Možno plameniaky :)

V dvoch predchádzajúcich kapitolách (Lazúry, Základné textúry) sme sa naučili vytvárať rovnomerné lazúry aj základné efekty pri použití jednej alebo viacerých farieb. Dnes by som rada napísala niečo o samotných farbách a ako si ich pripraviť.

Taký skúsený vodomaliar svoje farby väčšinou dobre pozná, starostlivo si ich vyberá a často mieša. V porovnaní s bežným človekom, ktorý rozoznáva žltú, červenú, modrú, zelenú, nanajvýš ešte vie, čo je to tyrkysová alebo cyklámenová, pozná vodomaliar stovky farebných odtieňov.  Nerád sa obmedzuje na použitie základných farieb ani jednej značky, rád experimentuje a svoje práce často ozvláštňuje. 

Ak momentálne stojíte pred výberom akvarelových farieb a chcete sa trochu zorientovať v ponúkaných možnostiach, možno vám pomôže môj žurnál FARBY. Nech už sa rozhodnete nakúpiť hocijakú značku, tuby alebo panvičky, mali by ste svoje farby otestovať a so svojou paletou sa zoznámiť, pripraviť si ju na použitie. 

______________

PRÍPRAVA PALETY PRI POUŽITÍ PANVIČIEK

Nie je nijako náročná ani zdĺhavá. Stačí vodou z rozprašovača pokropiť paletu a nechať minútu stáť, aby sa pigment aktivoval. A paleta je pripravená.

______________

PRÍPRAVA PALETY PRI POUŽITÍ FARBY Z TUBY

Akvarelové farby v tubách sú dobrou voľbou pre skúsenejších vodomaliarov aj začiatočníkov. Kvalitná farba v tube je sýta a ľahšie si namiešate väčšie množstvo farby, ktoré potrebujete pri maľbe na väčšiu plochu. Pri výrobe lazúry na metrový papier skutočne nechcete dolovať farbu z malinkej polpanvičky.  

Farbu pripravíte dvomi spôsobmi. Čerstvá farba zarobená s čistou vodou do misky je najsýtejšia, tento spôsob zvoľte pri už spomínanej práci na väčšiu plochu. Druhý spôsob je podobný výrobe panvičiek. Potrebujete prázdnu plastovú paletu, do okienok vytlačíte farby v tube, ktoré chcete používať, a necháte celkom vyschnúť, minimálne 24 hodín. Potom používate túto paletu ako panvičkovú.

TIP - Pri výbere plastovej palety myslite prakticky a vyberte si zatváraciu. Uschnuté tubičkové farby nedržia v plastových paletách až tak pevne, ako originálne panvičky, pri prenose často z okienok uschnutá farba vypadne. Mne osobne vadí aj prach, ktorý sa zbiera na otvorených paletách.

Ďalšou výhodou takejto palety je, že si sami vyberiete odtiene, ktoré používate. Panvičková sada akvarelov akejkoľvek značky máva predpísané odtiene. Nie vždy sú to farby, ktoré potrebujete, a často niektorá dôležitá chýba. 

______________

TESTOVANIE FARIEB - VÝROBA VZORKOVNICE

Či už používate panvičky alebo tuby, zoberte si hárok akvarelového papiera a vyrobte si vzorkovnicu svojich farieb. Suchá farba v palete alebo v panvičke väčšinou nie je dobrým informátorom o tom, ako bude farba vyzerať v skutočnosti na papieri. Vzorkovnica takúto referenciu poskytne veľmi dobre.

Začnite namiešaním najhustejšej farby. Vrchná časť záznamu by mala podať informáciu o najtmavšej a najsýtejšej možnosti zvolenej farby.

Pokračujte "ťahaním" pigmentu po papieri, pridajte vodu. Vytvoríte tak „stred“ farebného tónu. Koniec farebnej stopy by mal obsahovať už len minimum pigmentu, takto bude vyzerať najsvetlejší variant farebného tónu.

Máme pred sebou rozsah zvoleného farebného tónu. Takéto sú jeho možnosti, od najtmavšej po tú najsvetlejšiu. Vytvoriť vieme akúkoľvek intenzitu tohto tónu v závislosti od toho, koľko vody pridáme. 

Tento rozsah je dobré si uvedomiť, aby sme spoznali možnosti akvarelovej farby. Ak má byť maľba vzdušná a priezračná, treba používať vo vrstvách viac zriedenú farbu, detail vyjadríme intenzívnejšími, ale menšími farebnými plôškami a ťahmi.

  • pracovné návyky - Už nejaký čas si vytváram vlastné palety. Sú to vlastne kolekcie odtieňov, ktoré najčastejšie používam na istý druh maľby, toto je napríklad moja portrétová paleta, obsahuje „telové“ farebné tóny a teplé doplnkové farby rôznych značiek, najčastejšie Schmincke a Winsor & Newton. Pod ňou leží vzorkovnica, na základe tejto popíšem každú farbu samostatne a pri práci na novom portréte vyberiem tie, ktoré budem používať, len pomocou vzorkovnice.

Moje vzorkovnice pre rôzne palety a značky farieb, ktoré často používam. Obsahujú aj porovnanie intenzity rovnomennej farby od rôznych značiek. Napríklad farebný odtieň ako "Magenta" či "ultramarínová modrá" vyrába veľa firiem, avšak intenzita farby sa niekedy výrazne líši od výrobcu k výrobcovi. Ak sa chcem vyhnúť prekvapeniam vo výslednej maľbe, ktorá mi zaberá hodiny, testovanie farieb dopredu je nutné.

TIP - Vzorkovnice vyrobím pre každý druh papiera, ktorý používam. V článku PAPIER sa dočítate viac o jednotlivých druhoch papiera, hlavne však o tom, že farby dosahujú na rôznych povrchoch iný výsledok. Na kvalitnom bavlnenom papieri je výsledok o niečo svetlejší ako pri študentských celulózových papieroch. 

Ak vás akvarelová maľba zaujala, chceli by ste sa dozvedieť čo najviac, priniesť na konzultáciu svoje práce a maľovať v kolektíve ľudí s rovnakým koníčkom, pozývam Vás na Workshop AKVAREL, Úvodný kurz alebo Pokročilé techniky, ktoré sa pravidelne konajú v Modre počas víkendov. Pre viac informácií a aktuálne termíny mi pošlite správu, rada pošlem podrobné informácie.
______________

Nasleduje štvrtá kapitola, MOKRÉ NA MOKRÉ

už vo štvrtok, 1.2.2018 ☂

Autorka článku - Jana Lepejová (Jane-Beata), výtvarníčka a lektorka workshopov AKVARELA

Komentáre

Amelli Skvely článok aj tie predošle, som rada, že som Vas tu našla :)

2018-01-25 11:25:271x

jarkakon Ďalší výborný článok !

2018-01-25 12:32:491x

lucilak Mega článok toto! Ďakujem! ❤

2018-01-25 16:03:021x

artbodka fú, toto je celá veda toto :-), a ja som myslela, že len zoberiem akvarelky a budem rovno "capkať" na akvarelový papier :-)))

2018-01-26 12:43:161x

Jane-Beata @artbodka Dá sa samozrejme aj tak a držím palce :) Žurnál ide ale cielene viac do hĺbky, dúfam že mi témy vydržia aspoň niekoľko mesiacov :)

Ďakujem za prečítanie :)

2018-01-26 14:51:19

colorbodka vyskúšam tento víkend, potom ukážem predbežný výsledok :-), dík za osožné žurnáliky :-)

2018-01-26 15:49:191x

bizuslavka úžasné, táto technika maľovania sa mi veľmi páči. žasnem nad tým, ako krásne ju používate. Mne by z toho vznikla jedna veľká machuľa. Môj obdiv!

2018-01-28 09:15:131x

henrieta.mikulasova ja Vas sledujem lajkujem aj na YT a Insta. Vsetko dobre prajem nech sa dari :)

2018-01-30 15:36:001x

Jane-Beata Veľmi pekne ďakujem za podporu, Henrieta :)

2018-01-30 16:47:41

Ika_nika Juj, som taka vdacna, ze som na vas nahodou "narazila" na soc. sietach a potom aj tu. Ste uzasne inspirativna, vasa praca je nadherna a tieto zurnaly su uplne perfektne, velmi za ne dakujem!

2019-01-09 22:04:11

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Jane-Beata
Jane-Beata
115 predaných ks, 54 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Vitajte ♥ Volám sa Jana Lepejová a už 9 rokov sa venujem maľbe akvarelom a ilustrácii. Rada sa obklopujem farebnými obrázkami, ktoré podporujú radosť zo života. Od roku 2017 vediem workshopy akvarelovej maľby pod značkou AKVARELA.

Rozvrh plánovaných workshopov FEBRUÁR / MAREC / APRÍL 2019
ateliér AKVARELA, Šúrska 136, Modra
___________

23. + 24. februára 2019 (sobota + nedeľa) - PORTRÉT - TERMÍN PLNÝ
___

2. marca (sobota) - KVETY II. TERMÍN PLNÝ
3. marca (nedeľa) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.) TERMÍN PLNÝ

9. marca (sobota) - MESTSKÉ MOTÍVY - TERMÍN PLNÝ
10. marca (nedeľa) - ZVIERATKÁ (rodičia + deti od 6 rokov)
1.skupina > 9,00 - 12,00 TERMÍN PLNÝ
2.skupina > 15,00 - 18,00 TERMÍN PLNÝ

16. marca (sobota) - ZÁKLADY AKVARELU II. (maľba vlka) TERMÍN PLNÝ
17. marca (nedeľa) - KVETY I. (magnólia, tulipán)

23. marca (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.) TERMÍN PLNÝ
24. marca (nedeľa) - LEKNÁ

30. marca (sobota) - MESTSKÉ MOTÍVY
31. marca (nedeľa) - ZÁKLADY AKVARELU II. (maľba vlka)

___

6. apríla (sobota) ZVIERATKÁ (rodičia + deti od 6 rokov)
1.skupina > 9,00 - 12,00
2.skupina > 15,00 - 18,00 TERMÍN PLNÝ
7. apríla (nedeľa) - SEMINÁR (Online prezentácia vlastnej tvorby)

13. apríla (sobota) - ÚVODNÝ KURZ

27. apríla (sobota) - SUKULENTY
28. apríla (nedeľa) - ÚVODNÝ KURZ

___

4. + 5. mája 2019 (sobota + nedeľa) - PORTRÉT

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - WORKSHOP akvarelovej maľby, úvodný kurz - 9847892_WORKSHOP akvarelovej maľby, úvodný kurz by Jane-Beata
 6 komentárov
 Páči sa 81 ľudom
33,- €
 - Darčekový poukaz na WORKSHOP Akvarel - 8933719_Darčekový poukaz na WORKSHOP Akvarel by Jane-Beata
 1 komentárov
 Páči sa 17 ľudom
33,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »