Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Lepejova

Žurnál+

Tajuplná vodomaľba: Kapitola 2, základné textúry

Jana L. » Návody / 2018-01-20 07:00:01 /  3 komentáre / 71 lajkov

Úvodom.

Minulotýždňový článok ma zahrnul ohlasmi, aké som na SAShE nezažila už asi rok. Akokoľvek som sa však snažila prestať sa tešiť a sústrediť sa na ďalšiu kapitolu, starý zvyk prokrastinovať do poslednej chvíle sa opäť prebral zo zimného spánku. A tak tu sedím, v stredu v noci, dúfajúc, že vo svojej premyslenej pisateľskej ambícií vyprodukujem niečo zaujímavé aj po druhýkrát. Ani Nekonečný príbeh dvojka nebol ktoviečo.

Tu je výpočet úspechov posledného týždňa. Namaľovala som približne desať farebných vtáčikov a päť obojstranných pozvánok na detskú oslavu, aj tie mali vzadu vtáčiky. Bol to ornitologický týždeň. Celé roky ma fascinovali tváre ľudí, no tento rok sa ponesie v znamení prírody. Fanaticky si do počítača sťahujem fotky farebných exotických vtákov a papagájov a premýšľam, ako je možné, že mi to nenapadlo skôr. Veď tu ani nie je čo vymýšľať, príroda to celé vymyslela, len sa hrať s farbami. Absolútny akvarelový relax.

Na stole aj v hlave mám neporiadok. Zavadzia mi hlavne francúzsky atlas vtákov a pečatný vosk z Lidla, vďaka ktorému dostala obálka každej pozvánky na detskú oslavu strhujúci stredoveký nádych. To, čo mi zavadzia v hlave, sa len tak ľahko upratať nedá. Na novú kariéru, do ktorej sa chystám o dva týždne vstúpiť, ma nikto nezaučí, budem si musieť poradiť. Pokus premenovať zaužívaný názov kariéry "hladujúci umelec", ktorú som si už raz na vlastnej koži zažila, na kariéru "podnikateľka so štetcom", bude dobrodružstvo. A keď sa tak občas pozriem do zrkadla, trocha hladovky by mi prospelo.

Tento článok venujem vám, akvarelistom a vodomaliarom – začiatočníkom, nadšencom, ktorí radi skúšajú nové techniky a rozhodli sa vyskúšať aj tú moju. Nadviažem na minulotýždňovú tému vytvárania lazúr a ukážem vám, ako vytvoriť základné efekty a textúry. 

V prvej kapitole sme sa naučili, ako namaľujeme priezračné a rovnomerné lazúry, s prechodom aj s gradientom. V druhej kapitole sa naučíme, ako ich "pokaziť" a vytvoriť prvý typ efektu, ktorý často nazývam aj "textúra". Typickou textúrou je väčšinou akási 3D štruktúra povrchu maľby, textúry pri olejomaľbe alebo maľbe akrylom sú naozaj reliéfne textúry v pravom zmysle slova. Pri akvarelovej maľbe niečo také nepoznáme, keďže farbu tvorí pigment rozpustený v arabskej gume a vode, ktorý po uschnutí sedí na povrchu papiera a teda žiadnu hrubú textúru nevytvorí. Textúrou teda myslím efekty navodzujúce atmosféru textúry.

______________

VYTVORENIE TEXTÚRY POMOCOU VODY

Na workshopoch sme si tento konkrétny efekt pracovne nazvali "karfiol". Asi preto, lebo jeho okraj pripomína túto zeleninu, môžeme mu však hovoriť aj "suchá mláka". 

Začneme namaľovaním tmavšej rovnomernej lazúry. Použite sýty a kvalitný pigment, aby sa vám efekt podaril. Teraz treba vystriehnuť moment, kedy je lazúra "polosuchá", ešte neuschla, no nie je úplne mokrá. Kvapnite do lazúry zo štetca čistú vodu.

  • pracovné návyky - použite väčší štetec s prírodným vlasom alebo mix prírodných a syntetických vlasov. Ten udrží najviac vody a pomôže vytvoriť krajší efekt. Vyhnite sa príliš malým štetcom a drsným umelým štetinám, ktoré poničia akvarelový papier a nedokážu zdvihnúť viac pigmentu z papiera. 

Každá kvapka reaguje ihneď po dopadnutí. V závislosti od toho, či kvapnete vodu do úplne mokrého alebo polosuchého podkladu, dosiahnete mäkký alebo ostrejší okraj efektu. Experimentujte, vyskúšajte rôznu intenzitu lazúry a rôzne suchý podklad.

V ďalšom cvičení vytvorte lazúru s dvomi farbami, ja som si vybrala nepravidelnú, červeno-modrú. Do takmer úplne mokrej lazúry som nakvapkala vodu väčším štetcom. Výsledok mal viditeľne mäkšie okraje ako efekt na modrej lazúre, pri ktorom som vodu kvapkala do napoly vysušenej lazúry. 

V posledných dvoch okienkach kombinujem svetlejšie farby a testujem, ako vynikne ich kombinácia - žltá a fialová. Pracujem s čo najčistejšou vodou, pretože inak mi žiarivosť týchto odtieňov unikne. Na papier nanesiem nepravidelnú lazúru, pokvapkám vodou a podložkou jemne točím, pohybom podložky miešam farby na papieri. Po uschnutí pridám ešte jednu vrstvu farby, no na menšiu plochu. Druhá vrstva farby je od prvej oddelená ostrými okrajmi.

Po úplnom uschnutí všetkých lazúr môžem stiahnuť z papiera maliarske pásky. Máme pred sebou vzorkovnicu základných efektov pre vytváranie pozadia v akvarelovej maľbe:)

  • pracovné návyky - maliarsku pásku nikdy nesťahujte z vlhkého papiera, musí byť úplne suchý. Inak vezmete časť papiera so sebou, niekedy aj s okrajom vašej maľby.
  • V špecializovaných obchodoch s umeleckými materiálmi zoženiete veľmi jemné maliarske pásky, ktoré skoro vôbec netrhajú papier, no na bežné použitie postačia aj tie obyčajné z papiernictva, ak s nimi budete zaobchádzať jemne :)

TIP - spravte si vlastnú akvarelovú lazúru s efektom vo vašich obľúbených farbách, a vystrihnite si z nej záložku do knihy alebo vizitku. Tieto základné techniky už postačia na vyhotovenie krásnych ručne robených pozvánok na oslavu alebo sezónnych pohľadníc.

 

Ak vás akvarelová maľba zaujala, chceli by ste sa dozvedieť čo najviac, priniesť na konzultáciu svoje práce a maľovať v kolektíve ľudí s rovnakým koníčkom, pozývam Vás na Workshop AKVAREL, úvodný kurz, ktorý sa uskutoční už túto sobotu, 20.1.2018 od 9,00 do 16,00. Pre viac informácií mi pošlite správu, rada pošlem podrobné informácie.

______________

Nasleduje tretia kapitola, PALETA

už vo štvrtok, 25.1.2018 ☂

Autorka článku - Jana Lepejová (Jane-Beata), výtvarníčka a lektorka workshopov AKVARELA

Komentáre

jarkakon Ďakujem za ďalší žurnál. Budem skúšať!

2018-01-18 11:16:381x

MagicMantra Krásne farby :)

2018-01-20 11:48:211x

Jane-Beata Ďakujem za prečítanie :)

2018-01-22 08:32:42

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Jane-Beata
Jane-Beata
117 predaných ks, 54 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Vitajte ♥ Volám sa Jana Lepejová a už 9 rokov sa venujem maľbe akvarelom a ilustrácii. Rada sa obklopujem farebnými obrázkami, ktoré podporujú radosť zo života. Od roku 2017 vediem workshopy akvarelovej maľby pod značkou AKVARELA.

Rozvrh plánovaných workshopov MAREC / APRÍL / MÁJ 2019
ateliér AKVARELA, Šúrska 136, Modra
___________

23. marca (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.) TERMÍN PLNÝ
24. marca (nedeľa) - LEKNÁ

30. marca (sobota) - MESTSKÉ MOTÍVY
31. marca (nedeľa) - ZÁKLADY AKVARELU II. (maľba vlka) TERMÍN PLNÝ

___

6. apríla (sobota) ZVIERATKÁ (rodičia + deti od 6 rokov)
1.skupina > 9,00 - 12,00 TERMÍN PLNÝ
2.skupina > 15,00 - 18,00 TERMÍN PLNÝ
7. apríla (nedeľa) - KVETY II. (ruža, ,pivónia)

13. apríla (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (TERMÍN PLNÝ)
14. apríla (nedeľa) - KVETY I. (Magnólia, tulipán)

27. apríla (sobota) - SUKULENTY
28. apríla (nedeľa) - ZÁKLADY AKVARELU II. (maľba vlka)

___

4. + 5. mája 2019 (sobota + nedeľa) - PORTRÉT
11. mája 2019 (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.)
19. mája 2019 (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.)

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - WORKSHOP akvarelovej maľby, úvodný kurz - 9847892_WORKSHOP akvarelovej maľby, úvodný kurz by Jane-Beata
 6 komentárov
 Páči sa 81 ľudom
33,- €
 - Darčekový poukaz na WORKSHOP Akvarel - 8933719_Darčekový poukaz na WORKSHOP Akvarel by Jane-Beata
 1 komentárov
 Páči sa 17 ľudom
33,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »