Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Lepejova

Žurnál+

Tajuplná vodomaľba: Kapitola 15, Maľba vo vrstvách

Jana L. » Návody / 2018-09-02 07:00:01 /  15 komentárov / 44 lajkov / 671x zobrazený

Na úvod

Leto je takmer za nami, neviem ako vy, ale ja som si celkom oddýchla. Odpadla mi väčšina víkendových workshopov a ranné vstávanie kvôli dcérkinej škole. Pracovný harmonogram sa zredukoval a posunul na večerné hodiny. Hoci od mojich bežných aktivít na sociálnych sieťach som si dala miernu pauzu, podarilo sa mi dokončiť sériu ilustrácií (ukážem v budúcom článku) a absolvovať veľký medzinárodný plenérový workshop, ktorý sa pripravoval pol roka. Doteraz neviem, ako sme to v tých horúčavách zvládli, no klobúk dolu všetkým študentom, lebo ak farba schne rýchlo v ateliéri, viete si predstaviť, ako schne, keď sedíte na lúke a vonku je 35 stupňov celzia :) Výstavu prác vytvorených na workshope si môžete pozrieť už čoskoro na Bratislavskom hrade, bližšie info napíšem včas.

Batéria je teda nabitá, dneškom sa vraciam k Tajuplnej vodomaľbe a moja galéria bude od 1. septembra fungovať systémom kolekcií, ktoré pre vás tematicky každý mesiac vytvorím. Práca na sériách ma baví oveľa viac ako na individuálnych maľbách, navyše ma motivuje technicky sa zdokonaľovať o niečo rýchlejšie. Som zvedavá, ako sa nový systém osvedčí.

♥♥♥

(SEPTEMBROVÁ SÉRIA originálnych malieb a výtlačkov, nájdete v mojej galérii od 1. do 30. septembra 2018)

______________


Predchádzajúce články zo série Tajuplná vodomaľba:

KAPITOLA 1 - Lazúry
KAPITOLA 2 - Základné textúry
KAPITOLA 3 - Paleta
KAPITOLA 4 - Mokré do mokrého
KAPITOLA 5 - Mokré na suché
KAPITOLA 6 - Atramentové rybky
KAPITOLA 7 - Monstera
KAPITOLA 8 - Veľkonočný špeciál
KAPITOLA 9 - Maky
KAPITOLA 10 - Soľ
KAPITOLA 11 - Páv
KAPITOLA 12 - Maskovacia tekutina
KAPITOLA 13 - Akvarelky zo supermarketu
KAPITOLA 14 - Tropické kvety

______________

V kapitole 13 ste mali možnosť vybrať si z troch tém, najväčší záujem ste prejavili o tému z kategórie pokročilých techník - maľbu vo vrstvách. Tejto téme sa budem venovať v priebehu niekoľkých nadchádzajúcich kapitol. Ostatné dve témy, ktoré boli v článku na výber, budú nasledovať ("Výbava chudobného akvarelistu" a "Efekty v akvarelovej maľbe"). 

Už nadpis naznačuje, že pôjde o ukladanie viacerých vrstiev jednu cez druhú. Vrstvou rozumieme naraz namaľovanú časť maľby, ktorá potom samostatne uschne. Jednu vrstvu od druhej teda oddeľuje schnutie. Keď jedna časť maľby, ktorá bola mokrá, úplne uschne, môžeme na ňu maľovať znova a táto ďalšia časť maľby bude ďalšou samostatnou vrstvou.

Typickou vlastnosťou akvarelu je jeho priesvitnosť a priezračnosť. Existuje veľa spôsobov, ako sa dá akvarel použiť, ale tie najkrajšie akvarelové maľby túto jeho vlastnosť využívajú. 

______________

CVIČENIE - HORY

Na kúsku akvarelového papiera si môžete spolu so mnou vyskúšať, ako také vrstvenie funguje. Postačí nám jediná farba, voda a jednoduchý štetec. Nezabudnite na papierové utierky, tie sú pre akvarelistu samozrejmosťou - často zachránia maľbu, ktorú sme nešťastnou náhodou ofŕkali.

V tomto cvičení namaľujeme jednoduchú scenériu s horami, v troch vrstvách.

V akvarelovej maľbe maľujeme metódou "zo svetla do tieňa". Najprv treba namaľovať najsvetlejšie miesta, vynechať biele miesto tam, kde chcem mať biele plochy, a postupne v ďalších vrstvách pridávať tmavšie odtiene. Najtmavšie akcenty a detaily teda pridávame úplne nakoniec, v poslednej vrstve. 

Na porovnanie, akrylom alebo olejom postupujeme opačne, od najtmavších plôch smerom k svetlejším. Pri týchto technikách, využívajúcich krycie farby namiesto priesvitných, viem belobu pridať kedykoľvek treba. Pri práci s akvarelom, kde využívam bielu farbu papiera, je to však zložitejšie - biele miesta treba počas celého procesu maľby ochraňovať. Farbu viem vždy pridať, nie však odobrať. Preto je metóda "zo svetla do tieňa" zložitejšia, a akvarel sa považuje za náročnejšiu techniku.

Prvú vrstvu teda namaľujeme najsvetlejšou farbou. Ak chceme farbu zosvetliť, stačí ju viac rozriediť vo vode. Intenzitu farby skúšajte na kúsku akvarelového papiera, ktorý je dobré mať vždy pri sebe. 

Bielu plochu, ktorú som neprekryla farbou (v tomto prípade nebo), už nezamaľujem žiadnou farbou a budem si dávať pozor, aby mi na toto územie nekvapla farba. Na ochranu bielej plochy môžete použiť aj maskovaciu tekutinu alebo maliarsku pásku. Skúsenejší akvarelisti si budú vedieť dať pozor na biele miesta aj bez týchto pomôcok, proces bude o trochu rýchlejší ako pre začiatočníka. 

Prvú vrstvu, teda súvisle nanesenú svetlú farbu, kompletne vysušíme fénom alebo voľne. Až po úplnom uschnutí pridávam druhú vrstvu farby. Toto je veľmi dôležité, aplikovať druhú vrstvu na stále vlhkú predchádzajúcu vrstvu naruší pigment, ktorý ešte nevsiakol do papiera, a spôsobí nechcené machule a škvrny. Toto sa dá cielene využiť pri istých technikách, avšak nie dnes :)

V druhej vrstve bude naša farba naberať na intenzite. Do pôvodnej farby primiešame o niečo viac pigmentu, aby bola táto vrstva výraznejšia. Na obrázok primaľujem ďalší vrch, tento bude o niečo detailnejší ako prechádzajúci, bude tiež položený nižšie. 

Po úplnom vysušení postup zopakujem znova, opäť primiešam ďalší pigment do pôvodnej farby. Posledná vrstva hôr budú tie, ktoré sú z hľadiska perspektívy najbližšie ku mne a teda budú obsahovať aj detaily niektorých stromov. Pri poslednej vrstve som si pomohla druhým štetcom s tenším hrotom. 

Na výslednom jednoduchom obrázku môžete zreteľne vnímať, ako jednotlivé vrstvy na seba pôsobia. Je to podobné trom priesvitným farebným sklíčkam, ktoré položíte cez seba. 

Veľa krajinárskych akvarelistov využíva systém troch vrstiev, no počet vrstiev si určíte sami. Pri portrétoch napríklad často pracujem aj v desiatich vrstvách, kým sa mi podarí aplikovať všetky potrebné odtiene. Veľa príjemných malieb sa dá namaľovať v jedinej vrstve, hlavne ak si kompozícia nevyžaduje pozadie. Ak zistíte, že má farba na výslednej maľbe slabú intenzitu, môžete pridať ďalšiu vrstvu rovnakej farby, aby ste ju zvýraznili. 

______________

Najčastejšie problémy:

  • nedostatočne usušená predchádzajúca vrstva 

Ak používate fén, neprestaňte fénovať v bode, keď sa vám zdá maľba suchá podľa dotyku. Fénujte až kým sa papier nevyrovná, až vtedy je úplne suchý. Samozrejme, papier musí byť všetkými štyrmi stranami pevne prichytený o podložku alebo o skicár.

  • papier sa "mrví"

Dobrý papier sa nemrví. Skúste zakúpiť osvedčenú značku alebo vyskúšať viacero druhov papiera. Toto žiaľ závisí úplne od kvality papiera, nie od vášho prístupu k maľbe. Pravdou je, že akýkoľvek študentský (celulózový) papier bude protestovať po viac ako 3 vrstvách farby, ale tri by mal vydržať. Ak chcete pracovať na maľbe dlhšie, opätovne ju namáčať a vrstviť farbu precízne a postupne, potrebujete profesionálny bavlnený papier. Pozrite žurnál PAPIER pre viac info.

  • vrstva rýchlo schne, nestihnem ju naniesť celú

Opäť trochu vina papiera, ale čiastočne za to môže aj suchý štetec. Celulózový papier schne oveľa rýchlejšie ako bavlnený. Bavlna vám teda dovolí dlhšie pracovať s "otvorenou vrstvou", teda pridávať do mokrej vrstvy ďalšie pigmenty, odoberať farbu tu a tam dokonca. Až keď ste si istí, že máte hotovo, až potom zafixujete vrstvu fénovaním. Celulóza je potvora a uschne, kým si stihnete odskočiť po vreckovku, pigment je zafixovaný a hotovo. Čiastočne sa tomu dá predísť tým, že používate kvalitný prírodný štetec, ktorý udrží veľa vody, a farbu nanášate na papier ozaj bohato (veľa veľa vody). Ak  používate syntetický štetec a lacný študentský papier, pôjde to skrátka ťažko. 

Do komentára napíšte ďalšie problémy, ktoré ste po vyskúšaní techniky zažili - rada ich sem pridám.

______________

Výsledok žrebovania o balíček akvarelových papierov ♥♥♥

V poslednom žurnále ste mali možnosť napísať komentár s odpoveďou na otázku "Čo by ste namaľovali na akvarelové papiere". Víťazom sa stáva @IPK, ktorá bola náhodne vyžrebovaná spomedzi všetkých milých komentujúcich, a získava balíček 10 ks akvarelových papierov od rôznych výrobcov :)

______________

NOVÝ BONUS (podarúnok):

Dnes mám pre vás biely tuš od mojej obľúbenej firmy Winsor & Newton, ktorým robím takéto pekné biele detaily. Tuš dobre kryje a stačí ho nanášať akýmkoľvek tenkým štetcom. Veľmi dlho vydrží.

Ako sa zúčastniť:

Záujemcovia o tuš, napíšte do komentára k tomuto žurnálu, kedy ste naposledy maľovali akvarelom a či by ste si vyskúšali techniku popísanú v tomto článku :)

______________
Kapitola 16 - Maľba vo vrstvách II - Magnólia, už v utorok, 11. septembra 2018

Autorka článku - Jana Lepejová (Jane-Beata), výtvarníčka a lektorka workshopov AKVARELA

Komentáre

katicart Úžasné :) wau!!!!

2018-08-29 17:29:391x

vanova idem vyskúšať, naposledy som akvarelom maľovala na dovolenke v júli-vďaka kurzu u Vás v Modre som začala

2018-08-29 18:10:021x

Jar.handmade Opäť skvelý žurnál..ďakujem..víťazke blahoželám..a naposledy včera, rada skúšam nové spôsoby kresby, maľby, výroby, takže veľmi rada..:)

2018-08-29 20:03:031x

svadobne_potvorky vdaka ti za tieto uzasne clanky! :)

2018-08-30 07:43:001x

monbless Ja som si podľa odporúčania z tvojho článku o farbách zakúpila značku W&N Cotman, veľmi rada by som vyskúšala maľbu akvarelom, pretože mi učarovala, no mám pred ňou veľký rešpekt. Zatiaľ som maľovala len olejovými, akrylovými farbami a pastelmi a toto je pre mňa výzva, pretože ako píšeš, pri tejto technike sa využíva opačný postup. Nuž pôjdem to vyskúšať, som zvedavá, čo z toho vzíde ;)

2018-08-30 10:41:531x

DiMaria je to paráda čítať od vás žurnály o akvarele :) a čo sa týka maľovania akvarelom tak aktívnejšie som maľovala asi pred x rokmi na strednej škole z povinnosti :) v súčasnosti už len ako je nejaký ten volný čas popri všetkom ostatnom a to sú aj také chvíle keď ma láka na jednej strane chytiť štetec a do niečoho sa pustiť ale na druhej strane sa mi nechce :) ale myslím že v blízkej dobe zakúsim túto techniku zo zvedavosti pri niečom možno drobnom vrstvenom fantasy vesmíre :)

2018-08-31 22:50:121x

BreeZee Maľovanie akvarelom má vždy fascinovalo. Veľmi sa mi páči, aké krásne a jemné obrazy sa touto technikou dajú namaľovať. No a naposledy som akvarelom maľovala v máji, kedy som experimentovala pri maľbe aj s čiernym tušom. Nebolo to však také pekné, ako to vaše :) a túto techniku chcem určite raz vyskúšať.

2018-09-02 11:38:261x

Jane-Beata Teším sa, že sa mnohým z vás technika páči a plánujete ju vyskúšať alebo sa k nej vrátiť. Dúfam tiež, že vás žurnál inšpiruje a naozaj sa k tomu odhodláte, a nevzdáte to ani po niekoľkých pokusoch, určite to stojí za to :)

2018-09-02 11:41:02

maleia malujem akvarelom vzdy kedy sa len da, naposledy vcera. Velmi rada vyskusam opisanu techniku, ako vsetky doteraz, ktore si opisovala. Velikanska vdaka za zurnaly taketo :-)

2018-09-02 13:51:201x

Handmade-Astarte naozaj krásne :)

2018-09-02 16:01:551x

EVELIN-ART Zaujimavy a poučný žurnál. Naposledy som malovala akvarel asi pred rokom. Techniku opisovanu vyskusam najskor v zimě, ked nebude tolko práce v zahrade.

2018-09-02 21:08:451x

Steteczauchom úžasné žurnály, vždy čakám na ďalší a potajomky a potíšku doma skúšam. Naposledy som akvarelovala v piatok, ale ak mám pravdu povedať stále mi to akosi nejde a pomaly sa zohrávame. A techniku samozrejme skúsim čo najskôr.

2018-09-03 10:10:451x

vivonika maľbu akvarelom sa chystám vyskúšať už nejaký čas ale stále sa k tomu neviem dopracovať :) určite vyskúšam aj nejakú techniku spomenutú v článku, som zvedavá č sa podarí :)

2018-09-03 11:05:011x

LUKYKUKI mne sa malba akvarelom paci uz roky, ale nikdy som nenabrala odvahu to skusit, ale zacinam uvazovat, ze si jeden z vasich kurzov vypytam od Jeziska :D

2018-09-03 13:18:061x

ZuzikF idem na to :)

2018-10-04 09:52:03

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Jane-Beata
Jane-Beata
123 predaných ks, 58 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

Vitajte ♥ Volám sa Jana Lepejová a už 9 rokov sa venujem maľbe akvarelom a ilustrácii. Rada sa obklopujem farebnými obrázkami, ktoré podporujú radosť zo života. Od roku 2017 vediem workshopy akvarelovej maľby pod značkou AKVARELA.

Rozvrh plánovaných workshopov MÁJ / JÚN 2019
ateliér AKVARELA, Šúrska 136, Modra
___________

25. mája (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.) TERMÍN PLNÝ
26. mája (nedeľa) - MESTSKÉ MOTÍVY

___

1. + 2. júna (sobota + nedeľa) - PORTRÉT

9. júna (nedeľa) > 15:00 - 19:00 SEMINÁR (sociálne siete pre umelcov)

15. júna (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.) TERMÍN PLNÝ
16. júna (nedeľa) - MAKY A POĽNÉ KVETY
1.skupina > 9,00 - 12,00 (TERMÍN PLNÝ)
2.skupina > 15,00 - 18,00 (TERMÍN PLNÝ)

29. júna (sobota) - ZÁKLADY AKVARELU II. (maľba vlka)
30. júna (nedeľa) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.)

___

5. júla (piatok, štátny sviatok) - MAKY A POĽNÉ KVETY
1.skupina > 9,00 - 12,00
2.skupina > 15,00 - 18,00

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - WORKSHOP akvarelovej maľby, úvodný kurz - 9847892_WORKSHOP akvarelovej maľby, úvodný kurz by Jane-Beata
 6 komentárov
 Páči sa 85 ľudom
33,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »