Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Lepejova

Žurnál+

Tajuplná vodomaľba: Kapitola 1, lazúry

Jana L. » Návody / 2018-01-12 13:00:01 /  14 komentárov / 119 lajkov / 3368x zobrazený

Voda si vždy nájde cestu. Vlastnú cestu, nie vždy tú moju. V januári by som ju napríklad mala radšej pred bytovkou vo forme snehuliaka. Určite nie za krkom na malom parkovisku pred modranským Kinečkom, kde sa nachádza najbližší charitatívny kontajner na staré oblečenie. Snažím sa upratať si šatník, často na mňa pri každom otvorení dverí celý jeho obsah vypadol. Štetec som nedržala v ruke od Vianoc, celé zimné prázdniny sa povaľujem a smrkám ako taký sloník na gauči pri stromčeku so všetkými možnými dielmi Harryho Pottera. Cieľom je zabudnúť na zhon, nabiť vnútornú baterku, aby som zase celý nový rok mohla testovať jej trpezlivosť.

Tretieho januára konečne začínam fantazírovať o nových projektoch. Na diéte vydržím dva dni, potom sa vzdám čokoládovým mikulášom a farebným kolekciám, čo sa na mňa provokatívne vyškierajú zo stromčeka. Veď frajera už mám. Prichádza na rad fanatické triedenie blbostí povaľujúcich sa v detskej izbe a rôznych počmáraných papierov v mojej ateliérospálni. Toto vydržím týždeň, vymyslím nový organizačný systém domácnosti, ktorého životnosť bude kratšia ako toho chudáka snehuliaka. 

Nakoniec si vymyslím sériu pravidelných článkov o akvarele. Niekoľko hodín pre ňu vymýšľam meno, nič príliš hipsterské, no ani staromódne. Tvárou dolu ležím na koberci a lámem si hlavu, potom s tým otravujem celú rodinu, požadujem názory a podnety. Nakoniec sa uspokojím s tým, že nová séria článkov sa bude volať Tajuplná vodomaľba. Aby bolo jasné, že sa budeme snažiť osedlať vodu. Anglické slovo "watercolor" sa mi páči oveľa viac ako slovenské "akvarel" a na vzhľade predsa záleží.  

Teraz by som rada premostila k prvej kapitole, témou je vytváranie lazúr. Pravdepodobne budem pobehovať medzi pojmom "akvarel" a "vodomaľba", no čo je to lazúra, sa dozviete už o minútku. Ak sa vám môj článok alebo jeho téma zapáči, zastavte sa každý štvrtok v mojej SAShE galérii, budem to tam postupne všetko dávkovať :) 

Vytváranie lazúr je jednou zo základných techník vodomaľby. Keď som bola škôlkarka, kreslila som si princezničku, pod ňou zelenú trávičku, nad ňou slniečko (často prilepené na korunku princeznej) a potom som vyfarbila pozadie nejakou peknou farbičkou.

Pri maľbe akvarelom je však pozadie to, čím začíname. Neskôr by sme ním totiž mohli princezničke zničiť korunku alebo detail vlasov. Pozadie vytvára atmosféru, definuje svetelnú situáciu, do ktorej ideme umiestniť náš objekt záujmu, či už maľujeme krajinu, zátišie alebo portrét. Niekedy sa pozadie stáva popredím, napríklad pri abstraktnej maľbe, kde sa fantázii medze nekladú. Toto bude teda prvá technika, ktorú sa naučí úplne každý a ktorá presvedčí aj toho, čo naposledy držal štetec na základke v lavici, že je tvorivec. Spomenula som, že je to oddych a zábava? No, je.

Pripravím si väčší hárok akvarelového papiera na podložke a rozdelím ho maliarskou páskou na, odborne povedané, chlieviky. Tieto mi pomôžu udržať jednotlivé lazúry prehľadne oddelené. Podložku treba dvihnúť do cca 45 stupňového uhla, aspoň načas. Voda musí aspoň trochu tiecť.

  • pracovné návyky - používajte dve nádoby s vodou. Jednu na špinavú vodu, druhú na čistú. Štetec ide z farby vždy najprv do špinavej, tam sa prepláchne, až potom ide do čistej a odtiaľ do novej farby. Keď som lenivá a tento zvyk nedodržím, farby sa mi miešajú bez kontroly, strácajú priezračnosť - obzvlášť žltá. 

Pripravím si farbu a začínam s prvými dvomi lazúrami. Zriedenú farbu nanášam širším štetcom vždy zhora nadol, každý ťah od okraja po okraj sa vzájomne dotýka. Toto umožní vode postupne stekaním zjednotiť všetky ťahy do jednej súvislej, priezračnej lazúry. Vyskúšajte si to s rôznymi farbami, pričom sa snažte o žiarivý, priesvitný a súvislý výsledok.

  • pracovné návyky - nariediť si farbu znamená spraviť skutočnú kaluž na palete. Najčastejším problémom na workshopoch býva nedostatočné používanie vody, tí, čo pracujú s olejom či akrylom nie sú zvyknutí na takéto riedenie farby. Pri vodomaľbe však málokedy pracujeme s hustou farbou, naša farba sa rovná farebnej mláke.

  • pracovné návyky - vždy majte poruke papierový obrúsok alebo vreckovku. Farba, ktorá sa omylom vyleje, musí byť do niekoľkých sekúnd vysušená, ak si neželáte fľak. Pri mojej takmer každodennej práci s akvarelom je papierová utierka v ľavej ruke rovnako automatická, ako bezpečnostný pás v aute.

LAZÚRA "DO STRATENA"

Základnú priesvitnú lazúru už namaľovať vieme. Skúsme teraz začať s rozpustenou farbou, a postupne vymývať farbu zo štetca. Na konci maľovania lazúry už pracujeme len s čistou vodou. Lazúra do stratena nám navodí na papieri perspektívu, začíname vidieť horizont. Skúste si aj opačný postup, začnite čistou vodou a postupne pridávajte farbu. 

LAZÚRA S PRECHODOM

Toto je ťažší typ lazúry. Vyberte si dve farby, ktoré sa dajú pekne zmiešať, takzvané komplementárne farby. Ja mám najradšej modrú a červenú. Začnite maľovať lazúru jednou farbou, smerom k stredu však začínajte pridávať druhú farbu. Bezpečnejší postup je začať z oboch koncov obomi farbami a potom ich v strede spojiť. Mal by sa tam vytvoriť prechod, v ktorom sa farby zmiešajú do tretej. Základným predpokladom pre zmiešanie je dostatok vody a oboch farieb. 

________________

Nasleduje druhá kapitola, ZÁKLADNÉ TEXTÚRY

už vo štvrtok, 18.1.2018 ☂

Autorka článku - Jana Lepejová (Jane-Beata), výtvarníčka a lektorka workshopov AKVARELA

Komentáre

artbodka ďakujem krásne za užitočný žurnál, vodomaľba ma láka už dlho, presne takéto rady pre úplných začiatočníkov potrebujem :-)

2018-01-11 10:52:261x

YankaS Zaujímavé, teším sa aj nabudúce...možno si kúpim papier a farbičky :-)

2018-01-11 11:18:191x

jarkakon Veľmi sa teším na ďalší článok. Chcem aj ja vyskúšať túto techniku.

2018-01-12 10:45:052x

Jane-Beata Teším sa ohlasu a ďakujem :)

2018-01-12 10:49:18

felixanima paráda, teším sa na pokračovanie. Farbičky mám doma po deťoch a vnukoch , idem nakúpiť výkresy :-)

2018-01-12 13:41:141x

adis To je skvele...dakujem pekne za super zurnal a aj ja sa tesim na pokracovanie.Vzdy som obdivovala taketo obrazy a vzdy som tuzila raz si taky namalovat.Teraz, ked prejdem tymto Vasim kurzom, tak si to splnim. :)

2018-01-12 14:31:181x

klaura Super, super... Prave toto som potrebovala... Pod stromcekom dom si nasla akvarelky aj papier a taketo rady sa mi velmi hodia ... Tesim sa na dalsie clanky. L.

2018-01-12 15:41:351x

juicymonsters skvele! chcem zacat, neviem ako. Taktoooo :)

2018-01-12 16:17:031x

pletena-tvorba Perfektní.. Těším se na pokračování..

2018-01-13 15:55:141x

maleia Dakujem velmi pekne za krasne povodenie po technike tejto, mojej dusi najmilsej.tesim sa na vsetky informacie od Teba

2018-01-13 16:08:541x

FijA Parádny žurnálik:)

2018-01-13 22:58:101x

MirianaOli Super poučný žurnálik:)

2018-01-14 15:32:251x

Fuldy Parádny žurnálik..klobuk dole..:)

2018-01-16 16:49:521x

daneska Janka, Teba a Tvoje zurnaly mi zoslalo same nebo. Dakujem velmi pekne.

2018-02-19 08:41:09

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Jane-Beata
Jane-Beata
117 predaných ks, 54 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Vitajte ♥ Volám sa Jana Lepejová a už 9 rokov sa venujem maľbe akvarelom a ilustrácii. Rada sa obklopujem farebnými obrázkami, ktoré podporujú radosť zo života. Od roku 2017 vediem workshopy akvarelovej maľby pod značkou AKVARELA.

Rozvrh plánovaných workshopov MAREC / APRÍL / MÁJ 2019
ateliér AKVARELA, Šúrska 136, Modra
___________

23. marca (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.) TERMÍN PLNÝ
24. marca (nedeľa) - LEKNÁ

30. marca (sobota) - MESTSKÉ MOTÍVY
31. marca (nedeľa) - ZÁKLADY AKVARELU II. (maľba vlka) TERMÍN PLNÝ

___

6. apríla (sobota) ZVIERATKÁ (rodičia + deti od 6 rokov)
1.skupina > 9,00 - 12,00 TERMÍN PLNÝ
2.skupina > 15,00 - 18,00 TERMÍN PLNÝ
7. apríla (nedeľa) - KVETY II. (ruža, ,pivónia)

13. apríla (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (TERMÍN PLNÝ)
14. apríla (nedeľa) - KVETY I. (Magnólia, tulipán)

27. apríla (sobota) - SUKULENTY
28. apríla (nedeľa) - ZÁKLADY AKVARELU II. (maľba vlka)

___

4. + 5. mája 2019 (sobota + nedeľa) - PORTRÉT
11. mája 2019 (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.)
19. mája 2019 (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.)

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - WORKSHOP akvarelovej maľby, úvodný kurz - 9847892_WORKSHOP akvarelovej maľby, úvodný kurz by Jane-Beata
 6 komentárov
 Páči sa 81 ľudom
33,- €
 - Darčekový poukaz na WORKSHOP Akvarel - 8933719_Darčekový poukaz na WORKSHOP Akvarel by Jane-Beata
 1 komentárov
 Páči sa 17 ľudom
33,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »