Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Lepejova

Žurnál+

Októbrová séria 2018 - ateliér Jane-Beata

Jana L. » Tvorba / 2018-10-07 17:00:02 /  3 komentáre / 18 lajkov

Október v mojej galérii obrázkov zaváňa nostalgiou a rozprávkovom. Do novej série som zaradila deväť obrázkov z pre mňa typickej tvorby, predovšetkým snové a pestrofarebné portréty a figúry. Väčšinou ide o čerstvé práce z roku 2018.

Od začiatku tohto roku som sa vyhýbala stereotypu a maľovala námety, ktorým sa bežne nevenujem, napríklad zvieratá, veľa kvetov, krajinu a zátišia. Pomohlo mi to zlepšiť sa v spracovaní ľubovoľných tém (tématické výstavy sú super!) a preniesť tieto témy aj do portrétovej tvorby. Zmenami štýlu som statočne zmiatla svojich sledovateľov na sociálnych sieťach. 

Práve tieto maľby ma bavia najväčšmi zo všetkého. Keď môžem hodiny vykresľovať detaily očí a tváre "bábik", som spokojná. Zaujíma ma technika a chcem sa ju naučiť perfektne, čo samozrejme trvá roky, no ja mám čas. Polovicu z neho denne venujem maľbe a kresbe - toto by nebolo možné bez workshopov, na ktoré pravidelne chodíte, a ja sa môžem tešiť nielen zo svojich, ale aj z vašich pokrokov. Srdečne vám ďakujem a teším sa na ďalších šikovných maliarov už tento víkend na Základoch akvarelu.

______________

Moje víly:

Tieto tri víly - makovičky (Mia, Marina a Emily) som namaľovala počas Veľkej noci. Boli nakreslené do skicára "naslepo", teda bez referencie (bežne používam fotografie, aby som videla svetlo a tieň, tvar jednotlivých čŕt tváre a pri tvorbe realistických prác sa tak pridŕžala niečoho reálneho). Hoci som už nakreslila a namaľovala stovky tvárí, vymyslieť nejaké z hlavy bolo vcelku ťažké, o anatómii nehovoriac. Cvičenie mi veľa dalo a teraz ho robím už bežne (na kresbe z hlavy je vždy vidno, že nebola kreslená podľa referencie a je menej realistická, viac rozprávková). Mia dokonca zaujala organizátorov každoročnej výstavy Salón výtvarníkov a tento rok ju umiestnili na titulnú stranu katalógu a všetkých propagačných materiálov. Salónu sa tento rok zúčastnilo 77 slovenských umelcov a ich diela si môžete pozrieť v ZOYA MUSEUM & GALLERY ELESKO, nedaľeko Modry, až do 10. januára 2019.

______________

Séria ilustrácií "Pokoj":

Prvá z prác (Vánok) je staršieho dáta, no je stále mojou obľúbenou, štýlovo sa do kolekcie hodí. "Muž s brečtanom" je práca zo začiatku tohto roku, "štúdia očí" bola robená pred niekoľkými mesiacmi, sčasti ako demonštrácia na workshope PORTRÉT, na ktorom často maľujem spolu s účastníkmi. "Lady / Pani" je najnovšia práca, je veľmi realistická a originál mi trval tri dni (akvarel je bežne hotový do niekoľkých hodín). V maľbe som použila veľké množstvo tenučkých vrstiev farby, aby som čo najreálnejšie zobrazila farbu pokožky. S touto prácou mám veľké plány, rada by som ju namaľovala aj olejom.

______________

Dievčatko so zmrzlinou + Jednoducho Jane:

Posledné dve maľby dopĺňajú sériu štýlovo aj tématicky. Dievčatko so zmrzlinou je, podobne ako makové víly, maľba pre radosť robená bez predlohy (ak nepočítam fotografiu zmrzliny, lebo tie závity sú na správne vytieňovanie katastrofa). Maľovala som ju v lete, nostalgicky spomínajúc na detské časy a každoročný úpal (my ryšaví svetlokožci to máme v lete náročné). A "Jednoducho Jane" som maľovala už pred rokom, zo všetkých minuloročných malieb bola mojou NAJ a ostala mi aj ako profilovka, ktorú tak skoro nezmením :)

______________

MATERIÁL A VÝROBA:

Ako som už spomínala pri Septembrovej sérii, výtlačky prác sú limitované na 25 kusov a robené v mojom ateliéri cez atramentovú tlačiareň na profesionálny 290g hrubozrnný papier LOMOND GALLERY. Archívna kvalita je samozrejmosťou, keď držíte v ruke takýto výtlačok, nerozoznali by ste ho od originálu. Papier Lomond používam po vyskúšaní všetkého možného posledných pár mesiacov a osvedčil sa mi lepšie ako čokoľvek iné. 

Výtlačky všetkých troch makových víl, dievčatka so zmrzlinou aj "Jednoducho Jane" sú ručne dozdobované metalickým akvarelom Finetech Coliro (sú to ručne robené farby nemeckej výroby). Výhodou papiera Lomond je drsná štruktúra, ktorá je takmer identická so štruktúrou hrubého akvarelového papiera, vďaka nej dodatočne domaľovaná farba na printe naozaj drží (na rozdiel od iných materiálov a laserovej tlače).

______________

ORIGINÁLY TÝCHTO PRÁC:

Mnohé stále mám - do predajnej SAShE galérie budú pribúdať v priebehu mesiaca. Ak máte záujem o originál ktorejkoľvek z týchto prác a vecička ešte nie je v galérii, napíšte mi správu a prácu vám rezervujem. Originál maľby "Mia, maková víla" je vystavený v galérii a nebude k dispozícii do januára 2019.

 

Všetky výtlačky budú v ponuke do 31. októbra 2018 ♥♥♥

______________

Akú tému by ste chceli vidieť v novembrovej sérii? Návrhy napíšte do komentára, poteším sa :)

Komentáre

ivyn Ďakujem, nádherné obrázky. Absolútne top sú pre mňa Mia a Jednoducho Jane, ktorú obdivujem už dlhšie cez profilovku. Čo by ma v najbližšej sérii potešilo? Keďže rastlinky - moja srdcovka- už boli, tak niečo z architektúry, na štýl minulých obrázkov Karlov most a Benátky.

2018-10-07 22:17:231x

Bubl Krásne obrázky...obdivujem ťa už dlhšie a teším sa na novinky

2018-10-07 22:17:551x

Jane-Beata Srdečne ďakujem a architektúra ma určite čaká, keďže pripravujeme nový workshop práve na túto tému :)

2018-10-08 11:27:54

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Jane-Beata
Jane-Beata
117 predaných ks, 54 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Vitajte ♥ Volám sa Jana Lepejová a už 9 rokov sa venujem maľbe akvarelom a ilustrácii. Rada sa obklopujem farebnými obrázkami, ktoré podporujú radosť zo života. Od roku 2017 vediem workshopy akvarelovej maľby pod značkou AKVARELA.

Rozvrh plánovaných workshopov MAREC / APRÍL / MÁJ 2019
ateliér AKVARELA, Šúrska 136, Modra
___________

23. marca (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.) TERMÍN PLNÝ
24. marca (nedeľa) - LEKNÁ

30. marca (sobota) - MESTSKÉ MOTÍVY
31. marca (nedeľa) - ZÁKLADY AKVARELU II. (maľba vlka) TERMÍN PLNÝ

___

6. apríla (sobota) ZVIERATKÁ (rodičia + deti od 6 rokov)
1.skupina > 9,00 - 12,00 TERMÍN PLNÝ
2.skupina > 15,00 - 18,00 TERMÍN PLNÝ
7. apríla (nedeľa) - KVETY II. (ruža, ,pivónia)

13. apríla (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (TERMÍN PLNÝ)
14. apríla (nedeľa) - KVETY I. (Magnólia, tulipán)

27. apríla (sobota) - SUKULENTY
28. apríla (nedeľa) - ZÁKLADY AKVARELU II. (maľba vlka)

___

4. + 5. mája 2019 (sobota + nedeľa) - PORTRÉT
11. mája 2019 (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.)
19. mája 2019 (sobota) - ÚVODNÝ KURZ (Základy akvarelu I.)

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Štúdia očí, akvarel výtlačok (print) - 10239772_Štúdia očí, akvarel výtlačok (print) by Jane-Beata
 Páči sa 55 ľudom
11,- €
 - Vánok, akvarel výtlačok (print) - 9932958_Vánok, akvarel výtlačok (print) by Jane-Beata
 Páči sa 45 ľudom
11,- €
 - Jane, akvarel výtlačok (print) - 9936916_Jane, akvarel výtlačok (print) by Jane-Beata
 Páči sa 26 ľudom
13,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »