Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Čičová

Žurnál+

Točí sa mi točí, vôkol mojich očí

Jana Č. » Tvorba / 2018-03-09 16:58:04 /  2 komentáre / 8 lajkov

Zariaďujete práve detskú izbičku? Alebo hľadáte spôsob ako zaujať a rozvíjať vyvíjajúce sa zmysly vášho bábätka? Alebo hľadáte dobrý darček pre novorodeniatko? A napadol vás vôbec kolotoč nad postieľku?

Ja teda nie som odborník na psychomotorický vývoj detí, snažím sa riadiť najmä sedliackym rozumom ako všetkými tými úžasnými radami, ktoré nám podsúvajú kadejakí odborníci, aj keď sem tam si aj ja rada niečo prečítam.

No ale posúďte sami. Čo by vás viac ukľudnilo? Predstavte si, že ležíte pod stromom a hľadíte na listy, ako sa s nimi vietor pohráva a počúvate zvuky prírody. Alebo pozeráte púťový kolotoč, kde sa rytmicky, s pravidelnou presnosťou krútia postavičky na nadskakujú hore dole, hore dole. A do toho hrá do zbláznenia opakujúca sa, hlučná, elektronická hudba.

Jasné, beriem, každý má rád niečo iné. Ja osobne som za tú korunu stromov. A aj preto sa mi zdá elektronický kolotoč nad postieľku úplne zlým riešením.

Navyše, ak teda zabrdnem do odborného hľadiska. Maličké deti, ktoré sú na svete len pár dní, nemajú vyvinutý centrálny nervový systém. Vidia len pár centimetrov a na diaľku nezaostria. Všetky zmysly sa vyvíjajú a sú veľmi citlivé. Na všetky podnety z okolia si musia zvykať pomaly. Preto si myslím, že kupované elektronické kolotoče im skôr ubližujú ako ich upokoja.

Ja som si pred výrobou prvého kolotoča stanovila tieto vlastnosti - vecičky na kolotoči by sa mali pohybovať pod vplyvom vánku a aj malý vánok by ich mal rozhojdať. Nech je farebný a rôznorodý, aby mohol maličký vnímať farby a tvary a tak mohol prirodzene a nenútene  rozvíjať svoje zmysly.

A vznikol prvý kolotoč. Lesné Zvieratká na drevenej konštrukcii, zavesené na jemnom silone. Stačí len závan a všetko sa dá do pohybu. No a úsmev môjho syna a pozornosť, ktorú kolotoču venoval, keď videl poskakujúce zvieratká, boli tou správnou spätnou väzbou.

kolotoč nad postieľku, detské kolotoč

Nie je problém vyrobiť kolotoč s akýmikoľvek vecičkami. Ak máte niečo obľúbené (zvieratká, obláčiky, lietadielka,...) alebo chcete mať do detailu všetko zladené s ostatnými vecami v detskej izbe, použiť sa dajú rôzne farby. Takto vznikol napr. aj detský kolotoč s jednorožcami.

kolotoč nad postieľku, detský kolotoč

No a aktuálne mám vyrobený tento veselý vtáčikový, ktorý je dostupný ihneď v mojom obchodíku.

kolotoč nad postieľku, detský kolotoč, darček pre bábätko

Odkaz na záver. Nechajte svoje bábätka, aby mohli pokojne a pomaly objavovať svet. Hluku a vzruchu si užijú v tejto dobe ešte dosť. A ak myslíte, že majú radi hudbu, tak im radšej zaspievajte. A ak neviete spievať, tak aspoň zahmkajte. Mamičkyn hlas je aj tak to, čo počujú najradšej :)

Komentáre

Jamkapo Tak toto je bombové.Nech sa darí.janka

2018-03-09 21:15:52

JanCArt Ďakujeeem

2018-03-10 14:26:32

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

JanCArt
JanCArt
32 predaných ks, 16 hodnotení

Tvorím ako viem, s láskou, nadšením a dobrým pocitom. Snáď budete mať rovnaký pocit z mojich vecičiek i Vy.

Drahí moji priaznivci. Nakoľko sa nám narodil náš druhý drobček, vybavovanie objednávok bude značne obmedzené, resp. uvidím ako a či budem stíhať. Prosím o zhovievavosť, o dostupnosti tovaru Vás budem informovať.


Pôvodné meno janina8

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Kolotoč nad postieľku - lesné zvieratká - 8631362_Kolotoč nad postieľku - lesné zvieratká by JanCArt
 6 komentárov
 Páči sa 18 ľudom
25,- €
 - Kolotoč nad postieľku - jednorožce - 8941293_Kolotoč nad postieľku - jednorožce by JanCArt
 Páči sa 8 ľudom
30,- €
 - Kolotoč nad postieľku - Poďme spolu lietať - 9025865_Kolotoč nad postieľku - Poďme spolu lietať by JanCArt
 6 komentárov
 Páči sa 19 ľudom
25,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »