Žurnál+

Moje pôžitky pri práci s kožou

P
JV-Wood-and-Leather171 predaných ks, 73 hodnotení

Júlia V. » Tvorba / 2022-10-04 17:00:02 /  9 komentárov / 38 lajkov / 371x zobrazený

Ahojte priatelia, 

jedného dňa som začala s výrobou kožených výrobkov a netrvalo dlho, až som sa do tejto práce zamilovala. Nebolo tomu však vždy tak, až do chvíle, kým som s kožou nepracovala, som ani len netušila, aké tajomstvá v sebe ukrýva toto remeslo.

"Pamätám si môj úplne prvý kúsok, ktorý na pohľad nebol úplne perfektný... no pre mňa to však bola neskutočná radosť, ako som ho držala v ruke. " 

Tento pocit zažívam pri každom jednom výrobku, ktorý vytvorím a s láskou zabalím. Putuje rovno k svojmu novému majiteľovi. Ja verím, že môj výrobok poteší obdarovaného a bude mať takú radosť ako ja počas procesu tvorby. 

 

 

Nepredbiehajme, na práci s kožou sa mi najviac páči, že nie je príliš náročná a obzvlášť samotný materiál. Používajú sa prevažne ručné nástroje, ktoré sú malé. Často majú krásny tvar a je radosť s nimi pracovať. Je až neuveriteľné, koľko druhov nástrojov existuje, a každý slúži konkrétnemu účelu. Pár z nich Vám predstavím, ktoré používam pri práci. Nástroje ako nôž v tvare polmesiaca, šidlo, ihly na kožu, dierkovač na stehy, zrezávač hrán, sada guľatých dierkovačov, oválne dierkovače, skalpel a, v neposlednom rade, nitovacie nástroje - tieto sú asi najčastejšie.

Mohla by som ešte menovať, avšak uvedené nástroje používam pri každom mojom projekte, či už pri výrobe prešívanej kľúčenky alebo puzdra na karty.

 

 

Určite nejedného z Vás zaujíma príbeh ako vznikol Váš výrobok, ktorý ste si kúpili od šikovného "handmade" tvorcu. Ja Vás dnes zoberiem do mojej pracovne a poviem Vám malé rozkoše z procesu tvorby puzdra či obyčajnej prešívanej kľúčenky. 

Človek by sa najradšej hneď vrhol do práce, to ibaže bez dôkladnej príravy nie je ten najlepší nápad. Moje nápady najskôr kreslím, potom si z kúsku kartónu vytvorím šablónu, aby som mala predstavu ako bude môj výrobok vyzerať. Niekedy je potrebné celý postup zopakovať aj viackrát, aby výrobok zodpovedal mojim predstavám. 

Keď už mám všetko načrtnuté, pripravené, tak si to premietnem na kúsok kože na tzv. "okrajové časti kože". Tieto kúsky majú drobné chybičky krásy, pre mňa na skúšanie a zdokonalenie sa a na prvotnú skúšku nového výrobku sú perfektné. 

 

 

Na obrázku je moje prvé puzdro, čo som vyrobila. Bola to neskutočná radosť... tu to celé začalo. Môj návrh si však vyžadoval ešte dalšie úpravy a tiež získať potrebné zručnosti. Až som sa dopracovala k finálnemu výsledku, ktorý vidíte na mojom pracovnom stole. 

 

 

 Poďme sa pustiť do práce. Jemným tlakom na kružidlo si na okrajoch kože vytvorým ryhu na stehy. Je to vodiaca čiara, ktorá mi pomáha pri vytváraní stehov, aby boli všade rovnomerne pri okrajoch.

 

 

 

Ak máme vyznačené pomocné čiary, tak použijeme dierkovač na stehy. Hroty dierkovača hladko prepichnú kožu, treba však nástroj držať rovno, aby stehy boli pekné rovné cez všetky vrstvy. 

 

 

Ak sme sa dostali na koniec, vezmeme si dve tupé ihly, prevlečieme voskovanú niť a spravíme uzol. Teraz budeme ihly prevliekať cez naše vytvorené stehy.

 

 

Ešte však predtým si puzdro uchytíme do dreveného držiaka tzv. "koníka na šite" je to skvelý pomocník pri šití. Klasickým sedlárskym stehom ručne zošijem. Túto časť práce mám asi najradšej, aj keď je pracná a zdĺhavá. Niekedy aj trochu boľavá, ak si musíte pomôcť ostrým šidlom roztiahnúť dierky, aby Vám ihla ľahšie kĺzala a nechtiac Vás to pichne do prsta. 

 

 

Pomaly, ale isto, sa blížime k záveru. No a nakoniec ešte hrany puzdra obrúsim a vyleštím, aby boli pekné lesklé a príjemné na dotyk. Celé puzdro ešte ošetrím a máme hotovo.

 

 

Teraz stačí už len s láskou zabaliť a mne už nezostáva níč iné len veriť, že Vám bude robiť radosť.

 

 

Podobným spôsobom vzniká aj "prešívaná kožená kľúčenka". Na zhotovenie som použila pevnejšiu kožu v tvare obdĺžnika. Hrany som vyleštila, pomocou šidla som si vyznačila vzadialenosť stehov a tiež dierky na nity. Nitovacím nástrojom a kladivom som spojila okraje, ktoré som pomocou krémovej voskovanej nite a dvoch ihiel zošila krížikovým stehom. Z ďalšieho kúsku kože som si okrúhlym dierkovačom vykrojila kruhy, ktoré sú navlečené na koženej šnúrke.

 

 

Kľúčenka je prešívaná krížikovým stehom, ktorý vytvára zároveň aj ozdobný detail. Je príjemná na dotyk a kľúče sú zavesené na šnúrke s posuvnými koženými gombíkmi a drevenými srdiečkami.

Nuž a moja posledná myšlienka na záver. Z kože sa dajú vyrábať rôzne predmety a tiež je ich možné kombinovať s inými prírodnými materiálmi. Aj práve preto je práca s kožou taká vzrušujúca a stojí za to.

Verím, že sa Vám môj príbeh "Moje pôžitky pri práci s kožou" páčil a aj moje projekty, ktoré som Vám predstavila. 

Majte pekné dni,

Julka  - JV Wood and leather 

Komentáre

filipovadielna Veru, krásne napísané :)

2022-10-03 07:31:041x

JV-Wood-and-Leather Ďakujem :)

2022-10-03 19:40:06

Petrichora Krásne výrobky a zaujímavý popis tvorby :)

2022-10-03 22:20:451x

HelkaAndr Krásné výrobky i celý žurnál, super :-)

2022-10-05 07:16:241x

FMdesign Nádherná práce s krásným popisem. :-) Přeji hodně štěstí a vše ať se daří. :-)

2022-10-05 09:37:071x

JV-Wood-and-Leather Ďakujem Vám :)

2022-10-05 19:42:37

Nikili Rada sledujem Vašu tvorbu ♥️ výrobky sú nie len tvorené s láskou a citom,ale sú krásne a nadčasové,precízne spracované!

2022-10-06 08:53:341x

JV-Wood-and-Leather Ďakujem, za milé slová :)

2022-10-06 13:01:231x

ButterflyHandMade Radosť pozerať a obdivovať ❤️

2022-10-06 21:57:071x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Puzdro na karty  - 14877978_Puzdro na karty by JV-Wood-and-Leather
 Páči sa 25 ľudom
29 €
 - Puzdro na karty I - 14878029_Puzdro na karty I by JV-Wood-and-Leather
 Páči sa 20 ľudom
29 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »