Domov » Žurnál+ » Autor: Zuzana Szabóová

Žurnál+

Prečo som sa rozhodla pre Bio bavlnu:)

Zuzana S. » Tvorba / 2015-02-23 14:12:59 /  1 komentár / 10 lajkov

Dôvodov je hneď niekoľko.

Bavlna je považovaná za prírodný materiál, čo si však väčšina ľudí neuvedomuje je spôsob akým sa pestuje a spracováva. Počas procesu premeny bavlníka na konvenčnú bavlnu a následne oblečenie, výrobcovia používajú v každej fáze početné toxické chemikálie. Konvenčne pestovaná bavlna je jednou z najintenzívnejšie chemicky ošetrovaných poľnohospodárskych plodín.

Označenie 100% bavlna nezaručuje prirodzenosť prírodných materiálov. Z globálneho hľadiska zaberá necelé 3% zo svetovo obrábanej pôdy, ale spotrebuje zhruba 25% všetkých insekticídov a 10% všetkých herbicídov vyrobených na svete. Na jej pestovanie sa používajú chemické látky, ktoré sú zakázané na pestovanie potravinových plodín a mnohé sú považované za karcinogény, časť týchto chemikálií vo vláknach zostáva a dostáva sa do kontaktu s pokožkou.

Koža je najväčší ľudský orgán a absorbuje aj chemikálie práve z oblečenia.
Toto oblečenie kľudne nosíme celý deň aj noc. Z hľadiska globálneho patrí textilný priemysel k dlhodobo medzi najväčších zaťažovateľov životného prostredia. Konvenčné spôsoby pestovania znečisťujú chemikáliami pôdu vodu, a v neposlednom rade ohrozujú životy a zdravie ľudí, ktorý sa na jej výrobe a spracovaní podieľajú.

Bio bavlna sa pestuje spôsobom ktorý má minimálny, alebo žiadny dopad na životné prostredie. Pri pestovaní ani pri výrobnom procese nie sú použité pesticídy či iné chemické prostriedky, preto je na dotyk mäkšia, jej vlákna nie sú neporušené chemikáliami, je trvácnejšia a zachováva si väčšiu prirodzenú vláčnosť. Organická bavlna má väčšiu odolnosť, priedušnosť, je vhodná pre ľudí s citlivou pokožkou, alebo alergikov.
Keďže nie je Bio ako Bio, rozhodla som sa pre medzinárodne certifikovanú Bio bavlnu GOTS (Global Organics Textile Standard) ktorá má veľmi prísne kritériá na pestovanie, spracovávanie, životné prostredie a sociálne podmienky, viac si o certifikáte môžete prečítať tu http://www.global-standard.org

Takto nie ste pri nosení vystavení možnému pôsobeniu chemikálií a zároveň svojim kúskom prispejete k ochrane životného prostredia a svojho zdravia. Šetrné k životnému prostrediu aj ľudskému telu :)

 

Komentáre

caren Hmmmm, je to fakt. Čoraz viac ľudí má problémy s kožou a tu je odpoveď prečo...

2015-02-25 15:17:281x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
JUST_LOVE
JUST_LOVE
122 predaných ks, 65 hodnotení

JUST LOVE je slovenská značka v zložení dvoch ľudí, jedného páru.

Zuzana, Happiness manažérka + Marek, grafický dizajnér.

JUST LOVE chce robiť radosť. Má rado ľudí so zmyslom pre humor a dizajnovo jednoduché a funkčné veci v kvalitnom prevedení

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 -  Dámska zateplená vesta z BIO bavlny - 4901146_ Dámska zateplená vesta z BIO bavlny by JUST_LOVE
 2 komentárov
 Páči sa 12 ľudom
65,- €
 -  Dvojfarebný dlhý  šál z BIO bavlny - 4901164_ Dvojfarebný dlhý šál z BIO bavlny by JUST_LOVE
 Páči sa 1 ľudom
40,- €
 - Vankúš "SRDIEČKO" - 4938834_Vankúš "SRDIEČKO" by JUST_LOVE
 3 komentárov
 Páči sa 6 ľudom
35,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »