Domov » Žurnál+ » Autor: Adrián Švec

Žurnál+

Odpad, nula a ako žije Indigo

Adrián Š. » Tvorba / 2018-09-15 07:00:01 /  5 komentárov / 35 lajkov

Ako asi mnohých z vás, aj nás v Indigo wood trochu zasiahol trend zero waste. Spomedzi všetkých možných zbytočných a banálnych trendov, ktoré nám ovejú uši a oči a zriedkakedy mozog, tento má jednu zásadnú výhodu - je zmysluplný. A preto nás zaujal. Ide o snahu minimalizovať tvorbu odpadu.

Minimalizovanie odpadu považujeme za logické a ohľaduplné. Samozrejme, že my sa k tej ZERO nedostaneme nikdy, ale zamýšľať sa nad tým, ako veci robíme a ako by sme ich vedeli robiť lepšie, predsa tiež má zmysel. Naposledy, keď sme sa takto nad niečím zamysleli, stali sme sa vegetariánmi, teda takí vegetariáni, že jeme iba šťastné mäso. To je mäsko zo zvierat, o ktorých vieme, že o ne bolo dobre postarané. Napríklad o naše ovečky.

Ešte úplne na začiatku, keď sme rozbiehali Indigo, vedeli sme, že chceme pri výrobe používať materiály, ktoré sú prírodné a ekologické. Drevo bola prirodzená a jasná voľba. Aj napriek tomu, ako sa s drevom v súčasnosti na Slovensku (ne)hospodári, drevo je stále jeden z najekologickejších materiálov pre výrobu. Odhliadnuc od všetkých jeho ďalších estetických a iných výhod, o ktorých sa snáď rozpíšem v inom žurnáli.

My v Indigo wood máme drevo jednoducho radi. Zero Waste pre nás napríklad znamená elementárna úcta k materiálu - za drevom vidíme strom. Preto sa u nás zriedkakedy masívne drevo hádže do odpadu. Väčšinou sme v dielni obložení odrezkami všemožných tvarov a farieb, lebo však, raz sa zídu.

A potom môže prísť ten deň D a my z toho "odpadu" vyrobíme napríklad takéto korálky pre Rejku

Ako povedala jedna Katka, keď u nás bola na návšteve, ešte aj tie piliny sú pekné!

Keď dostanete nápad, ako ich využiť, dajte vedieť :)

Zistili sme, že na balenie produktov sa spotrebuje strašne veľa materiálu. Jednorazové kartóny, fólie... Tak sme sa rozhodli, že budeme baliť do kartónov, ktoré už raz boli použité, napríklad, že nám v ňom prišla tlačiareň. Zohnať kartón v dnešnej dobe vôbec nie je problém, obchody sú nich plné. 

Prichádzame síce o estetickú stránku, ale rozhodli sme sa uprednostniť zdravý rozum sedliacky :), naše produkty vám NEprídu krásne zabalené. Pravdepodobne bude obal pozliepaný z viacerých kusov kartónov, ale to nevadí! Naše produkty sú (neskromne) dobré, pekné, kvalitné a trvácne a obal na tom nič nezmení :) Jediný ústupok robíme, keď máme viacej zákaziek a už nás tlačí čas. Vtedy používame recyklovateľné kartónové obálky.

No a tak nás tieto naše úvahy doviedli až k tomu, že sme sa rozhodli vytvoriť kolekciu ZEWA. Ide o dosky, pri ktorých sme sa snažili zminimalizovať odpad a zmaximalizovať efekt. A o tých v ďalšom žurnále :)

Komentáre

LUCIArt pilinami sa napĺňajú vankúšiky na paličkovanie :) a ešte keď sú také voňavééééé!!! ;)

2018-09-14 13:37:221x

lesna Dali by sa nimi dozdobiť vianočné drevené ozdoby, nalepením.

2018-09-14 13:48:26

ivyn súhlasím s vašim úsilím o minimalizovanie odpadu. Aj ja sa snažím a zisťujem možnosti, Voňavé piliny ľúbia malé bytové hlodavce, napríklad. Naše škrečky kedysi, a potom aj morčiatko ich ľúbili. K vášmu vegetariánstvu: Prikláňam sa k minimálnej konzumácii mäsa, u mňa je to jedenkrát do týždňa, v nedeľu, keď musím variť rodinným príslušníkom všežravcom. Trochu by ma trápilo zjesť zvieratko, ktoré s láskou chovám, nebodaj mu dám aj meno. Ale poznám starú tetušku z lazov, ktorá to má rovnako: rozpráva sa so svojimi sliepočkami, zajkami, aj mená majú... Potom im poďakuje za to, že boli s ňou, povie im: doteraz som vás ja s láskou chovala, teraz nachováte vy mňa :))

2018-09-14 14:05:06

scadany ako výplňový materiál do krabíc na balenie krehkých vecí...a pri rozbalení jedno plus naviac...bude to krásne voňať po dreve...možno to budú chcieť od vás aj ostatní výrobcovia :-)

2018-09-15 20:09:03

TalkFolk Neviem presne, aky druh pilin to je (asi nejake ovocne, mozno bukove), ale moje stare plysove hracky boli naplnene pilinami. Nakolko viem, vyrobcovia vintaznych hraciek piliny stale pouzivaju. :)

Vankusiky na palickovanie tiez sa naplnaju pilinami :)

2018-09-16 14:55:16

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
Indigowood
Indigowood
237 predaných ks, 54 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Navrhujeme a vyrábame pre Vás drevené doplnky a nábytok s dôrazom na dizajn, materiály a kvalitné remeselné spracovanie.

Každý produkt vyrábame my sami, najprv hlavou, potom rukami. Pretože sa nám páči práca a pretože sa nám páči drevo. A iné.

Vážení zákazníci, momentálne máme dovolenku, žiaľ neprijímame žiadne objednávky.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »