Domov » Žurnál+ » Autor: Silvia Ďurovcová

Žurnál+

Proces tvorby

Silvia Ď. » Tvorba / 2019-12-21 21:36:52 /  Pridaj komentár / 7 lajkov

                Ako žiačka strednej umeleckej školy som abstrakciu nemala rada, nechápala som jej. Bola som vedená ku konkrétnym tvarom, figúram, konkrétnej výpovedi obrazu.
Ako prvú som si zamilovala kresbu, bolo unikátne vidieť ako vzniká z množstva čiar detail, narastá objem alebo perspektíva. Maľbe som sa až tak nevenovala, hoci sme mali odbor propagačného výtvarníctva. Maľba ma začala baviť až pri experimentovaní. Skúšala som techniku airbrush, ktorá bola prvým stvoreným gýčom a zároveň maličkým vodítkom k maľbe a to experimenotvaním v kombinácii sprejov, farieb, techník. 

          Poprijatí na akadémiu umenia odbor maľba som sa čisto venovala figurálnemu zobrazeniu. Portréty, pózy,.. mi prišli ako najhodnejší prvok sebavyjadrenia. Emócie, ktoré sa mi jednoduchšie vyobrazovali. Boli to zväčša farby zemité, tmavé alebo chladné. Možno to bolo aj obdobím života.

              Neskôr som sa v tvorbe uvolnila a začala som zaznamenávať svoje sny, lepšie povedané nočné mory. Bol to veľký prielom v tvorbe, kedy som sa snažila oslobodiť prostrednictvom maľby. Akýsi uzdravovací proces. Nešlo mi o žiadne konkrétne vyobrazenie, skôr zachytenie pocitu, ktorý sen obsahoval. Boli to zväčša nočné mory, kedy som sa snažila zbaviť strach pomocou “detskej kresby”. Zdeformované telá, zvery, miesta, výjavy. 


                 K abstrakcii chýbalo už málo. Postupne sa tvorba viac a viac uvoľnovala. Išlo už iba o samotný proces a odstránenie akékoľvek objekty, predmety z obrazu, ktoré by blokovali slobodný pocit tvorby. Odstrániť akýkoľvek náznak, ktorý by ľahko viedol ku konkretizácii a zanikol by celkový dojem, hĺbka, pocit. Nerada dávam názov obrazu, dielu, pretože aj to vytvára určitý signál, nad čím má človek premýšľať. 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »